FB pixel


Oficiálně zatím nic není jisté, ale jako uživatel Amazonu máte už zatím blíže nezjištěnou dobu přístup k určitým částech jejich videotéky. Tu nabízí Amazon jako součást svého programu Amazon Prime, což je extra placená služba pro náročnější zákazníky. Zahrnuje jednak expresnější doručování, úložiště pro vaše fotky a nebo právě i přístup do bohatého archívu videí, knížek či hudby. Ročně stojí 99 dolarů a předplatit si ji mohou nějakou dobu už i čeští zákazníci. Těm je ale víceméně k ničemu, protože expresnější doručování platí pouze pro území USA, ale pro multimédia či fotky už je Prime i pro nás funkční.

Amazon navíc letos na jaře umožnil si tuto službu platit nejen systémem ročního předplatného, ale také jako měsíční platby ve výši 8,99 dolarů/euro či 7,99 liber, a to pouze a jen za přístup do knihovny médií. Důvod je jasný, Amazon chce být konkurenceschopný vůči Netflixu, který za podobnou částku nabízí přístup do své videotéky. Od léta se šušká, že se chystá Amazon Prime Video, tedy čistě jen tato multimediální část, hodlá rozšířit i do dalších zemí kromě USA, Velké Británie, Německa a Rakouska, kde už dnes funguje. Na řadě jsou prý Francie, Itálie, Španělsko či Nizozemí.

K rozšíření dochází nejen kvůli soupeření s Netflixem, který začátkem roku otevřel svojí videotéku prakticky celému světu, ale také protože Amazon chystá na podzim premiéru zatím svého největšího původního projektu. Doposud produkoval jen pár seriálů (z nichž ten nejslavnější je The Man in the High Castle), od 18. 11. ale nasazuje The Grand Tour, což je dlouho očekávaný návrat moderátorské trojice Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May, která před časem dostala padáka z populární automoto show Top Gear. Amazon musel vysolit prý pořádný balík peněz, aby je přetáhl právě k sobě, proto je logické, že chce nasazení dostat před co nejvíce lidí.

A jak v tom figurujeme my? Pro Čechy je zatím obsah dostupný na nenápadné a snadno přehlédnutelné sekci Watch while abroad, kde najdete něco přes dvacítku seriálů. Abyste si je mohli pustit kompletní, musíte mít aktivovaný Amazon Prime (nebo alespoň free-trial s vloženým číslem karty). Můžete si také službu jen vyzkoušet, zcela bez placení a registrace, ale pustí vám to jen pilotní epizody. Z nabídky uvolnil i pro Čechy jen zlomek svého archívu, nejzajímavější je právě The Man in the High Castle, bohužel další původní seriály Amazonu (Transparent, Goliath) už hlásí lokální omezení. Pustit lze i trailer na The Grand Tour, takže existuje naděje, že by mohl být dostupný pro nás i celý seriál. Jak už bývá u globálních značek zvykem, na českou podporu můžete zapomenout.

Jinak jak si vede Amazon Video ve srovnání s jinými videotékami? Pokud bychom to brali z pohledu Američanů, Amazon ve své nabídce strčí do kapsy Netflix naprosto v pohodě. Za měsíční předplatné se dostanete sice ke starším, ale pořád kvalitativně i kvantitativně lepším filmům než u Netflixu, u archívu seriálů (a tuplem původních) má Netflix stále navrh. Na Amazon Video si můžete pořídit i nové filmy, ale pouze systémem platby za kus (půjčovné, koupě), podobně jako například u iTunes nebo Google Play, tato sekce se nazývá Amazon Instant Video. A do bohatého archivu Amazonu můžeme vlastně počítat i staré dobré Blu-Ray/DVD placky, které jsou pořád v nabídce.

Ať už tedy bude oficiální start jakýkoliv, zdá se, že dostaneme opět další možnost, kde si dopřát nový obsah. Snad se Amazon poučí z chyb Netflixu, který podle analytiků bojuje právě s tím, že ve světě má pomalejší růst než očekával a to zřejmě díky absenci lokálního obsahu. Nedávné oficiální lokalizované spuštění Netflixu v Polsku a Turecku ukázalo, že cesta k masám vede právě jen přes lokální podporu a propagaci. Ze zkušeností ale víme, že Amazon si na podobné věci moc nepotrpí. Sice u nás má postavené haly a najímá si u nás zaměstnance na rozesílání, ale čistě český Amazon není a nezdá se, že by se mělo něco měnit.

UPDATE 16.11. Amazon prostřednictvím svého moderátorská tria dnes oznámil, že The Grand Tour bude dostupný ve více než 200 zemí světa. Vypadá to, že ale se zpožděním, zatímco The Grand Tour startuje už 18.11., kromě několika málo zemí se jinde pořad objeví až v prosinci a zatím bez dalšího infa, zda se tím rozšíří i další nabídka Amazon Prime.

UPDATE 18.11. The Grand Tour má dnes premiéru a první epizodu si lze pustit i zdarma u nás. Stačí být registrovaný v Amazon Prime a ve videotéce máte již přístup k prvnímu dílu. Pokud nejste registrovaní v Amazon Prime, můžete vyzkošet prvních 30 dnů zdarma. K registraci je potřeba email, ale i platební karta. Pokud zrušíte předplatné dříve než za 30 dnů, nic vám nebude strženo.

Amazon Prime Video v ČR? Něco se chystá!  |  Filmové novinky  |   |  10 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Amazon Prime Video v ČR? Něco se chystá!

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Amazon Prime Video v ČR? Něco se chystá!

Filmové novinky  |  před 5 dny  |  14

Odešel Pan skladatel. Připomeňte si dílo zesnulého Ennia Morriconeho

Ve věku 91 let odešel dost možná nejlepší skladatel všech dob - Ennio Morricone. Skladatel, který svůj život zasvětil tvorbě hudby pro filmy a televizi, měl na sklonku života za sebou stovky projektů a přesto dokázal do každého z nich vtisknout svou nekonečnou originalitu. číst více

Filmové novinky  |  před 19 dny  |  83

Zemřel J. Schumacher, režisér Telefonní budky a nedoceněného Batmana

Uplynulo jen pár dní a po herecké legendě Ianu Holmovi odešel do filmového nebe i jeden z nejvýraznějších režisérů Hollywoodu. Joel Schumacher podlehl v 80 letech rakovině a do historie se zapsal jako tvůrce napínavých thrillerů a nenáviděných Batmanů. číst více

Filmové novinky  |  před 1 měsíci  |  11

HBO oživí legendu. Nová verze Perryho Masona dorazí v červnu

Právního zástupce Perryho Masona zná z jeho adaptací vícero generací. Nyní přichází nejnovější pokus, který nám ukáže origin slavného právníka a bojovníka proti bezpráví. A HBO zatím láká na hodně stylovou dobovku. číst více

Filmové novinky  |  před 2 měsíci  |  15

Snyder Cut Justice League opravdu vzniká pro uvedení na HBO Max

Téměř tři roky po uvedení Ligy spravedlnosti, kterou měl na svědomí Joss Whedon, se Zack Snyder dočkal. Jeho původní verze, jež je mezi fanoušky nazývána Snyder Cut, se totiž objeví na brzy startující streamovací službě HBO Max. číst více

Filmové novinky  |  před 2 měsíci  |  59

Na HBO dorazil jeden z nejlepších a nejvtipnějších seriálů roku

Na streamovací službě HBO GO se díky zakoupené licenci od americké Hulu objevila očekávaná a předně skvěle hodnocená seriálová novinka o Kateřině Veliké. Nečekejte však nudné kostýmní drama. Čeká vás totiž trefná, nekompromisní a sexy satira. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist