FB pixel TP pixel
Megahit Avatar už si na Disney Plus nepustíte. Fanoušci by měli mít radost © 20th Century Fox

Megahit Avatar už si na Disney Plus nepustíte. Fanoušci by měli mít radost

Studio Disney, které aktuálně vlastní práva na megahit Jamese Camerona Avatar, se rozhodlo slavné sci-fi stáhnout ze své streamovací služby Disney Plus. Má k tomu několik milionů dobrých důvodů. Jisté ale je, že řada diváků spokojená nebude, i když by měla.

17. 8. 2022 13:20 | Filmové novinky

Avatar: The Way of Water, očekávané pokračování hitu Jamese Camerona z roku 2009, konečně zamíří do kin již 15. prosince letošního roku a Disney se snaží pomalu vzbudit okolo pokračování ještě větší hype. Proto už 22. září (respektive 23. září, záleží na časové zóně) vrátí i do českých kin první film, ve kterém se tak znovu dostanete na planetu Pandora a budete sledovat futuristickou verzi Tance z vlky, ve které jeden postižený mariňák musí zjistit pravé hodnoty a nalézt nové místo v umírajícím světě. A protože Disneymu jde o miliony utržených dolarů z obnoveného kino-releasu, rozhodl se, že první Avatar naneurčito zmizí ze streamovací služby Disney Plus. Na té byl film dostupný od samého počátku jejího spuštění. Je ovšem jasné, že kdyby tak Disney neučinil, řada diváků by do kin na film znovu nešla a film by si přehrála doma. A to by byla vlastně dost škoda.

Avatar není film na doma

Ačkoli se najde mnoho diváků, kteří budou Disneyho krok považovat za nehoráznost a ukázku toho, proč je dobré vlastnit fyzické nosiče, osobně si myslím, že Disney udělal to nejlepší pro divácký komfort a zážitek. Shodou okolností jsem Avatar znovu viděl několik týdnů zpátky a pravdou je, že film má pořád funkční, byť poněkud předvídatelný příběh, právě velké plátno (a ideálně 3D) z něj učinilo ohromnou událost, která navíc technickou stránku filmu posouvá o kilometry dál před jakoukoli konkurenci. I na 60 palcovém 4K OLEDu najednou Avatar působí malý, místy je až omalovánkově nerealistický a přechody mezi fotorealismem a pocitem animované podívané jsou mnohem patrnější než na obřím plátně IMAXu či multiplexu. Navíc si doma kvůli dávnému (a zaslouženému) zavržení 3D televizí film ani nemůžete užít tak, jak Cameron původně zamýšlel. A právě ona plasticita 3D, kterou Cameron umí využít pro imerzi, je zcela zásadní.

když už tedy Disney rozhodl o globálním uvedení do kin, rozhodně byste ho – pokud se na pokračování těšíte – měli využít. Zážitek bude nesrovnatelně lepší, než na sebelepší domácí sestavě. Nehledě na to, zda se budete ohánět nejvyšším rozlišením, nejmodernějšími zvukovými mixy či kvalitou pozlacených konektorů dunivostí subwooferu. Stále existují filmy, u nichž platí, že kino je prostě kino a do něj patří velké události. A stejně jako bude Top Gun: Maverick vždycky fajn i v domácích podmínkách, na obřím plátně z něj je – jako u Avatara – ta pravá událost, kterou by si měl člověk užít na maximum. Tak nebrblejte a jděte si to užít na největším plátně v dosahu. Vždyť je jasné, že nejpozději s příchodem Avatara 2 na Disney Plus se i první díl na službu vrátí.

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
Očekávaný Král Šumavy a další hity. Voyo chystá nabitý seriálový podzim
Očekávaný Král Šumavy a další hity. Voyo chystá nabitý seriálový podzim
17.08.2022 12:45:00 | Filmové novinky

Sychravé podzimní měsíce se blíží a spolu s delšími večery se výrazně zvýší i nabídka projektů na Voyo. A čeká nás vskutku bohatá nadílka, konkrétně několik nových seriálů, ale také oblíbených reality show.

Nejlepší seriál Netflixu se vrací! Trailer slibuje vlastní verzi Avengers
Nejlepší seriál Netflixu se vrací! Trailer slibuje vlastní verzi Avengers
16.08.2022 19:00:00 | Filmové novinky

Je to tady! Netflix ukázal plnohodnotný trailer 5. řady svého fenomenálního hitu Cobra Kai a tentokrát jde skutečně do tuhého. Musí se dokonce spojit všichni staří nepřátelé, aby poslali Terryho Silvera k šípku. Jenže ten ještě nevytáhl svůj trumf.

Hollywoodský fešák tyranem. Nový film odhaluje zvrácenost zavrženého herce
Hollywoodský fešák tyranem. Nový film odhaluje zvrácenost zavrženého herce
15.08.2022 15:00:00 | Filmové novinky

Když počátkem loňského roku vyšla na povrch obvinění ze sexuálního obtěžování a kanibalismu na Armie Hammera, další hollywoodský miláček upadl v nemilost. Málokdo ale tušil, kam až jeho prozatím neprokázané zločiny sahají. Hammerův odchod na Kajmanské ostrovy však rozhodně jeho veřejnému obrazu nepomáhá.

Nový Zaklínač v problémech. Netflix ho zkracuje a přidává milovanou postavu
Nový Zaklínač v problémech. Netflix ho zkracuje a přidává milovanou postavu
15.08.2022 12:40:00 | Filmové novinky

Seriál Zaklínač: Pokrevní pouto, který je prequelem populárního fantasy s Geraltem z Rivie hlásí zásadní změny. Minisérie bude kratší a oblíbená postava dostane více prostoru.