Na Netflix konečně vstoupil jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku. Drama Blondýnka režiséra Andrew Dominika však řadu diváků pobuřuje. Místo hladivého portrétu totiž dostávají drsný film, který svou hrdinkou vnímá doslova jako kus masa.
30. 9. 2022 12:00 | Filmové novinkySnímek Blondýnka byl ještě před uvedením na Netflixu poprvé ukázán kritikům na festivalu v Benátkách a už jde získával značně rozpačité ohlasy. Ty však nejsou ničím v porovnání s reakcemi, které přichází po oficiální online premiéře. Nejen mnoho recenzentů, ale hlavně diváků totiž drsný fiktivní životopis Marilyn Monroe nedokáže vydýchat. Mohou za to chybná očekávání?
Režisér Andrew Dominik ani hlavní hvězda filmu Ana de Armas se před uvedením rozhodně netajili tím, že snímek vycházející z románu Joyce Carol Oates nebude k blonďaté ikoně přistupovat v rukavičkách. Ačkoli Dominik řadu reálných událostí přesouvá do sféry fabulace, snaží se ikonickou hollywoodskou herečku mentálně rozebrat do posledního šroubku a ukázat, jakou daň platila za svou krásu i úspěch ve světě ovládaném čistě muži. Řada reakcí sice na film útočí za to, že je vůči Monroe misogynní, sexistický a exploatační, problém však je v tom, že Monroe žila v době, kdy bylo obdobné nehumánní jednání se ženami (byť slavnými) zcela běžné.
Independent upozorňuje, že mnozí diváci nevydýchají už prvních 20 minut filmu, v nichž dojde na pokus o utopení malé Marilyn (tehdy ještě Normy Jean) ve vaně. Scéna je snímaná nesmírně intenzivně a naturalisticky, což samo o sobě ospravedlňuje vysoký rating přístupnosti NC-17. Ten však film obdržel spíše za velmi otevřenou sexualitu, která je středobodem filmu. Nejenže se Monroe zaplete do sexuálního vztahu se dvěma muži, kteréžto scény jsou ve filmu velmi otevřeně zobrazovány, postupně se stává obětí sexuálních útoků, dehonestace jako člověka a vše vrcholí sexuálním zneužitím ze strany amerického prezidenta Kennedy, s nímž měla mít Monroe podle letitých drbů poměr.
Právě vyobrazení sexu, včetně orálního uspokojování Kennedyho, vyvolává v publiku dávivý reflex, protože film najednou nebere Monroe jako okrasnou panenku z plakátu a jako ikonu, nýbrž jako kus steaku, produkt, jímž muži v jejím okolí opakovaně pohrdali a využívali ho jen pro své vlastní uspokojení bez ohledu na psychické následky. Dává samozřejmě smysl, že je film pro řadu diváků nepřijatelný, obzvlášť pokud doufali v tradiční životopis o vzestupu a pádu, k němuž tragický osud Marilyn Monroe vybízí. Je ovšem zcela legitimní, že Dominik zvolil rafinovanější, ostřejší a nesmlouvavější přístup, který není nostalgickým portrétem, ale sondou do duše nejen Monroe, ale i dalších žen, které si prošly zkušeností se sexuálním zneužíváním a dehonestací sebe sama.
Zdroj: Independent
Ačkoli byla nová verze upírobijce Bladea představena již v roce 2019. od té doby se projekt ne a ne hnout dopředu. Dva měsíce před natáčením pak proplouvají na povrch problémy během produkce. Ty doplňují odchod talentovaného režiséra.
Amazon před páteční novou epizodou seriálu Pán prstenů: Prsteny moci ukázal část záběrů obrany obyvatel Haradu, kterou povede elf Arondir. Ten se utká mimo jiné s obřím skřetem.
Nejšílenější antihrdina Marvelu se brzy přesune do rozvětveného vesmíru Marvel Cinematic Universe. V podání neodolatelného Ryana Reynoldse k sobě dokonce dostane spojence, jehož návrat si všichni přáli.
Protože hitové fantasy HBO Rod draka vypráví příběh dlouhý desítky let, museli se tvůrci seriálu vypořádat s velkými časovými skoky a přeobsazením některých hereckých představitelů.