FB pixel

Co chystá Obbod za novinky? Druhá část exkluzivního rozhovoru

Včera jsme vám přinesl první část rozhovoru o české půjčovně Obbod. Dnes pokračujeme, řeč bude hlavně o tom, co Obbod kde se berou jeho diváci, jak funguje technicky jeho správa a především co chystá za nové seriály.

V první části rozhovoru odpovídal za Obbod ředitel Adam Chudárek a šéf marketingu Jakub Kotál, do druhé části se přidal ještě jejich kolega Tomáš Uher, který má na starosti techniku a akvizici.

Jak to vůbec probíhá, když film získáte? Dostáváte rovnou materiál nebo si ho musíte nějak zpracovat? Jaká je cesta na web?

Tomáš Uher: Liší se to případ od případu. Ideální případ je, že český distributor už má film ve formátu, který potřebujeme, včetně dabingu či titulků či obrázků a popisků, protože to zpracoval už pro někoho jiného. Jiná možnost je, že distributor má pouze český dabing či titulky, ale nemá video ve správném formátu. Takže si to od něj půjčíme, konvertujeme do správného formátu a pak to putuje na web. V případě zahraničního distributora může nastat situace, že sice dobrý formát, ale nemusí mít český dabing. To není pro nás moc výhodné, protože si vyrábět českou stopu je pro nás dost nákladné. A nejhorší varianta je, že ten zahraniční partner nemá vůbec žádnou českou podporu a navíc to nemá ani ve správném formátu.

Kolik takových případů bylo?

Tomáš Uher: Tohle jsme zkoušeli na začátku, když jsme ještě řešili více variant, bylo to například u filmu A Time to Say Goodbye nebo Day of Redemption, kde jsme si vyráběli titulky a dabing. Nebylo to ale levné, naštěstí jsme si teď našli dobrého překladatele, který nám pomáhá dělat titulky už za rozumnější peníze.

A když tedy film získáte a máte k němu českou podporu, jak to probíhá dál? Nahrajete ho na web? Jak řešíte, aby to vydrželo nápor uživatelů, resp museli jste to někdy řešit?

Tomáš Uher: Kapacita se plánovala, ale třeba u druhého dílu Vyšehradu přišlo mnohem víc lidí, než jsme čekali, a přestal nám fungovat server. Pro příště už jsme byli lépe připraveni, s techniky jsme vyřešili i tyhle nárazové nápory. V momentě, kdy pouštíme nový díl našeho seriálu, tak jsme ve spojení s techniky, aby případně rozšířli data i na další servery. S tím, že se vyrábí několik verzí, podle toho, jestli pro mobily nebo pro počítač a pro různé prohlížeče.

Sledujete, jak moc jsou jednotlivé verze využíváné? Odkud chodí nejvíce lidí?

Adam Chudárek: Přes počítač chodí jen necelá polovina uživatelů, větší část chodí přes mobily nebo tablety. My je sice odkazujeme na mobilní aplikace, protože v některých prohlížečích na mobilech a tabletech si nás nelze pustit, ale kdo může, tak si pustí přímo v mobilním prohlížeči. Prioritou pro rok 2018 je dostat se do chytrých televizí, už máme Apple TV, teď se pracuje na Android TV. A jsme uprostřed jednání o možnosti distribuce přes hbbTV řešení.

Není to jednoduché se dostat k lidem, to věřím. Jak třeba různým jednáním a propagacím pomáhá úspěch Vyšehradu a Lajny?

Jakub Kotál: Tak částečně jsme si tuhle laťku díky Vyšehradu či Lajně nastavili až tak vysoko, že je otázka, jestli ji u některých diváků dokážeme překonat nebo přetavit do předplatného. U novinářů, kteří nám pomáhají šířit jméno, to funguje výborně. Původní tvorba funguje skvěle vždycky, ať už jsme to my nebo konkurence.

A co chystáte za nové seriály?

Adam Chudárek: Jsou napsané scénáře k pokračování Vyšehradu, místo kratších deseti dílů by to byly tři delší epizody, takže taková minisérie, jeden ucelený příběh. Teď řešíme produkci a partnery , kteří by se s námi spojili, protože natáčení není úplně levné.

A pokračování Lajny?

Adam Chudárek: Bavíme se s Petrem Kolečkem, scénáristou Lajny, jak by se seriál mohl vyvíjet, jestli jsou nápady, které může příběh rozvíjet a posunout. Uvidíme, zatím je to pouze v teoretické rovině.

Chystáte také úplně nové seriály?

Adam Chudárek: Ano, teď nejvíce řešíme seriál, který má pracovní název Noční show s Dianou, což má být komediální sitcom. Do hlavní rolechceme někoho, kdo se s projektem sžije podobně jako Jakub Štáfek s Vyšehradem. Scénáře píše Martin Jirman, pro kterého to bude debut, ale zaujal nás svými standupy, se kterými objíždí republiku. Producentem a režisérem by byl Zbyněk Raušer, bubeník kapely Portless, který má zkušenosti s produkcí a natáčením hudebních videí..

A máte na stole ještě nějaké jiné nové seriály?

Adam Chudárek: Máme ještě tři. Na ten první nás oslovil jeden větší partner, který by chtěl dělat další seriál ze sportovního prostředí. Tentokrát ne komedii, ale víc drama, o pozadí českého fotbalu, korupci a jak to tam funguje. Bylo to ale mnohem víc náročnější, možná i více sérií, spousta postav. Nebudou to přímo zachycení reálných postav, ne dokument, spíše taková paralela jako byl Mamon. A druhá už je zase komedie z mafiánského prostředí, pracovně mu říkáme Bodyguardi. V záloze ještě máme třetí, což by byla taková romantická-vztahová komedie na motivy jednoho českého blogu: Styky s Emou.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce!2018   Rozhovor   Tomáš Vyskočil   151 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Jak probíhá titulkování pro Netflix? Máme rozhovor s českou překladatelkou!

Jak probíhá titulkování pro Netflix? Máme rozhovor s českou překladatelkou!

před 5 měsíci   Rozhovor   102 líbí se   3 komentáře  

Česká lokalizace Netflixu je jednou z nejčastějších otázek, kterou s vámi v diskuzích řešíme. O tom, kdy to skutečně nastane, vědí zřejmě jen hlavouni v Netflixu. My jsem proto šli pátrat jinam - a připravili jsme pro vás s rozhovor s překladatelkou, která už hotové titulky do českého Netflixu dělala. Dojde i na tempo překládání, program Hermes a také na čem aktuálně pracuje.
Jak vznikl a funguje Obbod? První část exkluzivního rozhovoru

Jak vznikl a funguje Obbod? První část exkluzivního rozhovoru

2018   Rozhovor   4 líbí se  

Původem česká půjčovna Obbod je na trhu online půjčoven nováčkem, ale už se stačila významně zapsat do podvědomí díky svým seriálům Vyšehrad a Lajna. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku její kuchyně. Přinášíme první díl našeho rozhovoru se zástupci Obbodu, kde si budeme povídat o jeho začátcích, zkušenostech a proč pořád fungují české komedie nebo akční kriminálky.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist