FB pixel

V první části rozhovoru odpovídal za Obbod ředitel Adam Chudárek a šéf marketingu Jakub Kotál, do druhé části se přidal ještě jejich kolega Tomáš Uher, který má na starosti techniku a akvizici.

Jak to vůbec probíhá, když film získáte? Dostáváte rovnou materiál nebo si ho musíte nějak zpracovat? Jaká je cesta na web?

Tomáš Uher: Liší se to případ od případu. Ideální případ je, že český distributor už má film ve formátu, který potřebujeme, včetně dabingu či titulků či obrázků a popisků, protože to zpracoval už pro někoho jiného. Jiná možnost je, že distributor má pouze český dabing či titulky, ale nemá video ve správném formátu. Takže si to od něj půjčíme, konvertujeme do správného formátu a pak to putuje na web. V případě zahraničního distributora může nastat situace, že sice dobrý formát, ale nemusí mít český dabing. To není pro nás moc výhodné, protože si vyrábět českou stopu je pro nás dost nákladné. A nejhorší varianta je, že ten zahraniční partner nemá vůbec žádnou českou podporu a navíc to nemá ani ve správném formátu.

Kolik takových případů bylo?

Tomáš Uher: Tohle jsme zkoušeli na začátku, když jsme ještě řešili více variant, bylo to například u filmu A Time to Say Goodbye nebo Day of Redemption, kde jsme si vyráběli titulky a dabing. Nebylo to ale levné, naštěstí jsme si teď našli dobrého překladatele, který nám pomáhá dělat titulky už za rozumnější peníze.

A když tedy film získáte a máte k němu českou podporu, jak to probíhá dál? Nahrajete ho na web? Jak řešíte, aby to vydrželo nápor uživatelů, resp museli jste to někdy řešit?

Tomáš Uher: Kapacita se plánovala, ale třeba u druhého dílu Vyšehradu přišlo mnohem víc lidí, než jsme čekali, a přestal nám fungovat server. Pro příště už jsme byli lépe připraveni, s techniky jsme vyřešili i tyhle nárazové nápory. V momentě, kdy pouštíme nový díl našeho seriálu, tak jsme ve spojení s techniky, aby případně rozšířli data i na další servery. S tím, že se vyrábí několik verzí, podle toho, jestli pro mobily nebo pro počítač a pro různé prohlížeče.

Sledujete, jak moc jsou jednotlivé verze využíváné? Odkud chodí nejvíce lidí?

Adam Chudárek: Přes počítač chodí jen necelá polovina uživatelů, větší část chodí přes mobily nebo tablety. My je sice odkazujeme na mobilní aplikace, protože v některých prohlížečích na mobilech a tabletech si nás nelze pustit, ale kdo může, tak si pustí přímo v mobilním prohlížeči. Prioritou pro rok 2018 je dostat se do chytrých televizí, už máme Apple TV, teď se pracuje na Android TV. A jsme uprostřed jednání o možnosti distribuce přes hbbTV řešení.

Není to jednoduché se dostat k lidem, to věřím. Jak třeba různým jednáním a propagacím pomáhá úspěch Vyšehradu a Lajny?

Jakub Kotál: Tak částečně jsme si tuhle laťku díky Vyšehradu či Lajně nastavili až tak vysoko, že je otázka, jestli ji u některých diváků dokážeme překonat nebo přetavit do předplatného. U novinářů, kteří nám pomáhají šířit jméno, to funguje výborně. Původní tvorba funguje skvěle vždycky, ať už jsme to my nebo konkurence.

A co chystáte za nové seriály?

Adam Chudárek: Jsou napsané scénáře k pokračování Vyšehradu, místo kratších deseti dílů by to byly tři delší epizody, takže taková minisérie, jeden ucelený příběh. Teď řešíme produkci a partnery , kteří by se s námi spojili, protože natáčení není úplně levné.

A pokračování Lajny?

Adam Chudárek: Bavíme se s Petrem Kolečkem, scénáristou Lajny, jak by se seriál mohl vyvíjet, jestli jsou nápady, které může příběh rozvíjet a posunout. Uvidíme, zatím je to pouze v teoretické rovině.

Chystáte také úplně nové seriály?

Adam Chudárek: Ano, teď nejvíce řešíme seriál, který má pracovní název Noční show s Dianou, což má být komediální sitcom. Do hlavní rolechceme někoho, kdo se s projektem sžije podobně jako Jakub Štáfek s Vyšehradem. Scénáře píše Martin Jirman, pro kterého to bude debut, ale zaujal nás svými standupy, se kterými objíždí republiku. Producentem a režisérem by byl Zbyněk Raušer, bubeník kapely Portless, který má zkušenosti s produkcí a natáčením hudebních videí..

A máte na stole ještě nějaké jiné nové seriály?

Adam Chudárek: Máme ještě tři. Na ten první nás oslovil jeden větší partner, který by chtěl dělat další seriál ze sportovního prostředí. Tentokrát ne komedii, ale víc drama, o pozadí českého fotbalu, korupci a jak to tam funguje. Bylo to ale mnohem víc náročnější, možná i více sérií, spousta postav. Nebudou to přímo zachycení reálných postav, ne dokument, spíše taková paralela jako byl Mamon. A druhá už je zase komedie z mafiánského prostředí, pracovně mu říkáme Bodyguardi. V záloze ještě máme třetí, což by byla taková romantická-vztahová komedie na motivy jednoho českého blogu: Styky s Emou.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce!

Co chystá Obbod za novinky? Druhá část exkluzivního rozhovoru  |  Rozhovor  |   |  53 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Co chystá Obbod za novinky? Druhá část exkluzivního rozhovoru

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Co chystá Obbod za novinky? Druhá část exkluzivního rozhovoru

Rozhovor  |  před 3 hodinami  |  1

PODCAST: Vše, co potřebujete vědět o Disney+ a Mandalorianovi

Na streamovací trh vstoupila nová služba Disney+ a ačkoli se jí v Česku dočkáme až napřesrok, podařilo se nám ji v uplynulých týdnech otestovat a nyní pro vás máme zevrubné dojmy o kvalitě provedení, obsahu i největší původní show Mandalorianovi. číst více

Rozhovor  |  před 7 dny  |  1

PODCAST: Zakáže Netflix sdílení hesel a budeme sledovat filmy zrychleně?

Netflix v posledních týdnech prožívá krizi středního věku a začíná vymýšlet novinky, které začínají otravovat uživatele i výrobce obsahu. Podívali jsme se na ožehavé téma sdílení hesel ke streamovacím službám a probrali, co si myslíme o lidech, kteří si pouští filmy jinou než standardní rychlostí. číst více

Rozhovor  |  před 14 dny  |  10

PODCAST: Jak přežít filmový festival a jak dopadly hity Netflixu konce roku

Další díl Filmtoro podcastu pořádně nakynul, protože se zabývá hned několika velmi očekávanými filmy od Netflixu (Uncut Gems, Irčan, Manželská historie), nezapomíná ani na festivalové hity posledních týdnů a hlavně přináší novinářské tipy na to, jak přežít účast na filmovém festivalu. číst více

Rozhovor  |  před 21 dny  |  4

PODCAST: HBO GO zdražuje a Netflix neplní představy akcionářů

HBO GO si v říjnu připravilo pro mnohé nepříjemné překvapení, když se rozhodlo pro zdražení streamovací služby. Kam se nyní HBO GO zařadilo v rámci konkurence a jak to aktuálně z pohledu akcionářů vypadá s budoucností Netflixu? číst více

Rozhovor  |  před 28 dny  |  6

PODCAST: O Jokerovi a budoucnosti komiksových filmů

Po sérii podcastů na téma streamovacích služeb se tento týden budeme věnovat primárně filmům. Středobodem našeho zájmu se totiž stal fenomén posledních týdnů, alternativní komiksový biják Joker. Kromě jeho hodnocení jsme se mrkli i na to, jaké proměny čekají filmy od DC Comics do budoucna. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist