FB pixel

Cobra Kai mocně udeřil! Pokračování kultovního Karate Kida vás donutí k předplacení YouTube Red

Google se nijak netají ambicemi šlapat na paty Amazonu a Netflixu, jenže doposud jeho vlajková streamovací loď, YouTube Red, tratila na nekvalitním obsahu a omezené dostupnosti. Do konce roku však má YouTube Red být po celém světě a velký návrat slavné série o morálním vítězství nad středoškolskou šikanou jasně ukazuje, že kvalita tvorby bude pro Google do budoucna velkým trumfem.

Začněme trochu technicky. Co je YouTube Red? V podstatě tradiční YouTube, jak ho znáte a máte rádi. Jen ještě o fous lepší, uživatelsky přívětivější a samozřejmě i s řadou dalších výhod. Google již před časem slíbil, že všichni předplatitelé budou mít YouTube Red kompletně bez reklam, což je při pohledu na spoty prošpikovanou tvorbu českých youtuberů splněný sen snad každého uživatele streamovacího kanálu. Dalším bonusem mají být možnost stahovat videa pro offline přehrávání, které se tolik uchytilo u konkurenčního Netflixu, či možnost mít aplikaci puštěnou na mobilních zařízeních na pozadí. A aby si Google rýpl do konkurenčního hudebního obra Spotify, přislíbil rovněž svou vlastní hudební knihovnu Google Hudba k předplatnému zdarma. Říkáte si, že Google Hudbu již dávno používáte? Tím lépe pro vás, protože předplatné bude fungovat i v obráceném gardu, kdy uživatelé hudební knihovny od Googlu dostanou YouTube Red jako bezplatný bonus. Ani jedno z předplatných přitom není drahé a měsíčně stojí/bude stát okolo 200 Kč.

Navíc už je na 99 procent jisté, že se ještě letos dočkáme i v České republice. Jak to víme? Jednoduše. Google nechal pro YouTube Red vytvořit českou oficiální stránku a již nyní nabízí ukázky svých streamovacích seriálových a filmových titulů i na českém YouTube. Tím se obloukem dostáváme k jeho žhavé novince Cobra Kai, kterou si i bez předplatného můžete na YouTube již nyní pustit s omezením na první dvě epizody, jež vás obratem přesvědčí, že pokud Google půjde touto cestou, budou mu noví uživatelé přibývat geometrickou řadou. Cobra Kai se totiž povedl na výbornou a kdo oklamává internetové servery pomocí hrátek se zahraniční IP adresou, ten to může po zhlédnutí všech epizod první série (která před pár dny dostala zelenou k pokračování) jednoznačně potvrdit.Přímé pokračování více než 30 let po vzniku původního Karate Kida přitom není ničím jednoduchým, musíte brát totiž v úvahu, že pouhá nostalgie nestačí. Doba se změnila a v roce 2018 bojové sporty nefrčí jako v polovině 80. let, kdy byly pokojíčky plné plakátů Chucka Norrise a Michaela Dudikoffa. Publiku nestačí černobílé archetypy postav. Něžné polovičky nechtějí být jen „holkami v nesnázích“. A všichni ti Američtí ninjové jsou v době nekonečného cynismu a meta-humoru vlastně docela pro smích.

O to větší překvapení je, že tým stojící za Cobra Kai si tohle všechno velmi dobře uvědomuje a hned od prvních minut jasně stanoví, že nehodlá jen těžit lacinou nostalgii vzpomínek na jestřábí kop a moudré rady pana Miyagiho. Jako velice moudré se jeví zaměření na obě strany nesmrtelného konfliktu Daniela LaRussa a Johnnyho Lawrence, kteří si ani po 30 letech nemohou přijít na jméno. Daniel má Johnnyho za hajzlíka, který mu se svými kámoši šikanováním znepříjemňoval zlaté časy na střední škole. Johnnymu se zase příliš nelíbí, že mu Daniel kdysi přebral holku a vůbec má ve své často alkoholem omámené hlavě řadu konfrontací v a mimo školní škamny řádně obrácenou.Scenáristé si tyhle konflikty necucají z prstu a dokáží jim dát racionální důvody, když se často vrací nejen k událostem původního filmu, ale i do dětství svých protagonistů, které rozhodně není takové, jak jsme si ho před lety malovali. Daniel tak v průběhu epizod zjišťuje, Johnny neměl na tatami vždy ustláno a karate se nezačal učit kvůli tomu, aby mohl efektně nakopávat zadky zelenáčům ze zapadákova. A Johnny pro změnu ochutnává svou vlastní medicínu, když za ním přijde nová generace místních loserů, že by se chtěli postavit školním démonům.

Ačkoli seriál nese jméno padoušského doja z původního Karate Kida, kupodivu si tvůrčí tým uvědomuje, že nesmí nadržovat ani jedné straně. A to jak v linii staré gardy, tak nové generace, která si v mindrácích se svými předchůdci v ničem nezadá. Johnnyho nemanželský syn zprvu nemůže otci přijít na jméno a rozhodne se mu škodit, aby postupně propadl kouzlu karate. Johnnyho nový žák, který se zdá být „novým Danielem“ začne brzy získávat temné podtóny arogance vycházející z jeho talentu pro bojová umění. A zkrátka nepřichází ani Danielova dcera, která má se svou tvářičkou na to stát se vlhkým snem řady pubescentů, což doplňuje sympatickou výbavou verbální i fyzické vyřídilky, takže rozhodně není pouze na okrasu. Je to právě ona, kdo je katalyzátorem řady událostí, jež spojují obě generace. Ať už je to konfrontace s šikanou, přebírání zodpovědnosti, znovunalezení vztahu k původnímu kouzlu karate či vyrovnávání se s démony minulosti, které Daniel zahání úspěšným byznysem a Johnny „sixpackem“ laciného piva.Cobra Kai je vlastně docela depresivní podívanou plnou krize středního věku a pubertálních bolístek. Scenáristé vedení Jonem Hurwitze (tvůrce kultu Zahulíme, uvidíme) si ovšem vždy dokáží ve správný čas najít cestu i humoru, jenž dá hrdinům i divákům naději v lepší zítřky svou nadsázkou a uvědomělým pomrkáváním na fanoušky originálu, kteří nikdy nezískají pocit, že jim tvůrčí tým šlape na milovanou hračku. Cobra Kai se naopak nebojí přiznat své kořeny, s lehkostí za nimi udělat nostalgickou tlustou čáru a sebevědomě vykročit k novým konfliktům a dějovým zápletkám, které se po vzoru hesla „udeř první, udeř tvrdě, bez slitování“ nebojí s postavami zacházet nečekaně i krutě, aniž by se zprotivily samotným postavám a jejich odkazu.

Hurwitzův tým vytvořil z přímočaré moralistické pohádky o střetu dobra se zlem vrstevnaté drama, které velkým finále na turnajové žíněnce (ano, dojde mimo jiné i na variace jestřábího kopu či „jdi mu po noze“) jasně ukazuje, že z původně vysmívaného nostalgického throwbacku se rýsuje výrazně ambicióznější podívaná s výhledem na adorovanou vztahovou ságu. A kdybych si měl vsadit, tipnu si, že podobného statusu může seriál za dvě tři sezóny hravě dosáhnout. Má totiž všechno, co potřebuje. Talentované obsazení, chytrý tým za kamerou a kupodivu i líbivé akční scény, které ze zaprášeného námětu nedělají komickou limonádu, jíž jsme se obávali, ale komplexní zábavu, jejíž sledování je čirá radost i bez růžových brýlí nostalgie.


Cobra Kai online 92%

Cobra Kai

30 let poté, co se Danielovi podařilo s pomocí pana Miyagiho porazit svého středoškolského tyrana Johnnyho, jejich příběh pokračuje. V nové době, která už nepřeje akčním hrdinům a hodnoty z mládí jsou najednou relativní.  Seriál je natočen pro novou službu Youtube Red, která by měla do konce roku 2018 být také v Česku. Zatím jsou pro nás volně první dvě epizody z deseti. V hlavních rolích Ralph Macchio, William Zabka, Jacob Bertrand, Mary Mouser, Nichole Brown

Přehrát Kde je online: Youtube Red
před 12 dny   Tipy na film   Petr Semecký   102 přečtení   6 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 nejlepších českých filmů podle knihy

10 nejlepších českých filmů podle knihy

včera 0:00   Tipy na film   3 líbí se  

Je lepší film nebo knížka? Věčná otázka! Pusťte si 10 filmů natočených podle děl současných českých spisovatelů a třeba budete mít jasněji. Prozradíme vám tajemství: Číslo 9 je nejlepší. A nechme staré klasiky spát, vybíráme jen ty nejlepší nové české filmy podle aktuálních předloh.
KINOTIP - Solo: Star Wars Story

KINOTIP - Solo: Star Wars Story

před 2 dny   Tipy na film  

Zatímco osmá epizoda Star Wars zanechala zbytky povstalecké Aliance jen s jiskřičkou naděje na záchranu Předaleké galaxie, Disney opět otáčí kormidlo času, aby místo pokračování velké ságy Skywalkerů naservíroval malý příběh o pašerákovi, který chce být nejlepším pilotem v galaxii.
Které služby nabízejí všechny díly Star Wars online?

Které služby nabízejí všechny díly Star Wars online?

před 3 dny   Tipy na film  

Chystáte se před Solo: A Star Wars Story maratón všech dílů Star Wars? Všech hlavních 9 filmů najdete vždy na iTunes, kde si je ale můžete jen koupit. Levněji vás to vyjde na HBO, kde jsou epizody I až VII, Poslední z Jediů je potom k půjčení na O2. Na Google Play jsou ke koupi všechny díly kromě Rogue One, ta je pro změnu jako jediná epizoda na Netlfixu. Takže ne úplně jednoduché, ale co teprve určit správné pořadí. Ve kterém koukáte vy? :)


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist