FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

V zajetí démonů
Zdroj: TMDB

V zajetí démonů

Takto se rodí úspěšné série. James Wan vzal skutečný příběh vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových a už v základu dost děsivé vyprávění o konfrontaci s čímsi z onoho světa přetavil ve dvě hodiny strachu z posednutí ztracenou duší. Patrick Wilson a Vera Farmiga září jako ústřední duo vyšetřovatelů, kteří v sobě mají soucit k druhým a zároveň sami bojují vůči démonům, se nimiž se v minulosti popasovali. Právě dvojitá zápletka, která do filmu přináší násobek napětí, je hlavní devizou filmu, který ani na moment neztratí prst z tepu žánru a tepe do publika jeden zneklidňující moment za druhým, aniž by se příběh rozpadl na atomy.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix, O2TV (dabing), Rakuten (titulky) od 1. 10. 2016

Babadook
Zdroj: TMDB

Babadook

Výchova dětí dá kolikrát zabrat i ostřílenému rodičovskému páru s pevným zázemím v podobě znuděných a vlídných prarodičů. Co si má pak počít osiřelá matka, jejíž syn se narodil ve stejný den, kdy navždy odešel její milovaný manžel. Obzvlášť když je synátor pěkné kvítko a své nebohé matce výchovu nikterak neulehčuje. The Babadook se stal před čtyřmi lety hitem doslova přes noc, když oslnil několik porot na filmových festivalech a posléze i diváky při ostřejším nasazení do světových kin. K nám se film do kin bohužel nepodíval, to by vás však nemělo odradit, neboť Essie Davis je v hlavní roli vysílené matky na pokraji blázince excelentní a režírující Jennifer Kent za kamerou rozhodně nepůsobí jako autorka srdceryvných romantických komedií.

Není nikde online

Sinister
Zdroj: TMDB

Sinister

Každý spisovatel čerpá inspiraci jinak. Někdo si vylévá srdíčko s bolístkami z děství. Někomu pomůže alkohol či drogy. No a někdo si bere na paškál příběhy bizarních úmrtí po celé Americe. Přesně takový je Ellison, autor detektivních románů, jenž má nejslavnější dny za sebou a za každou cenu hledá látku, jež by ukojila jeho ego a uvrtala ho zpět do světel reflektorů. S rodinou se kvůli tomu přestěhoval do domu, kde se celá rodina před časem oběsila, jenže co démon nechtěl, nešlo o učebnicovou sebevraždu, jak se zprvu zdá. Sinister je další z úspěšných hororových hitů Scotta Derricksona, který pro Marvel nedávno oživil Doctora Strange. Derrickson má v ruce nápaditý scénář, jenž v rámci žánru dává smysl a ke konci se dostaví i mile krvavé překvapení, jež byste u spotřebního hollywoodského napínáku asi nečekali. Ethan Hawke je v hlavní roli spisovatele-alkoholika tradičně skvělý a vězte nebo ne, představa sekání trávy po Sinister už nikdy nebude jako dřív. Jen od bídného pokračování dejte ruce pryč.

Není nikde online

Insidious
Zdroj: TMDB

Insidious

Člověk aby se bál i spát. Přesně to si může říkat mladá rodina z filmu Insidious, jejíž potomek má dar dostávat se do světa mrtvých. Z jednoho takového výletu se bohužel nevrátí a zůstane v komatu, což se jeho rodina pokusí řešit návštěvou démonoložky, neboť se v domě nedějí zcela běžné věci. Že je režisér James Wan hororový hračička, není žádné tajemství a i v Insidious rozjíždí nápaditou hru s lekačkami a chloupky na zátylku zvedajícími strašidelnými momenty, po nichž se budete bát vyrazit v noci na záchod. A komu by to nestačilo, může se rovněž pustit do tří kupodivu obdobně povedených (před)pokračování.

Není nikde online

Ti druzí
Zdroj: TMDB

Ti druzí

Nejděsivější film o odhrnutých záclonách. Dobrá, legrace stranou. Ti druzí si totiž posměšky nezaslouží. Ostatně když se horor dostane mezi nominanty na BAFTU (scénář a herečka) a Zlaté glóby (herečka) a ještě vyhraje Zlatého lva na festivalu v Benátkách, můžete si být při stisknutí tlačítka „play“ jistí, že před sebou máte kvalitní produkt. A přesně tím Ti druzí jsou. Tíživou žánrovkou s na žánr bravurním scénářem, který spojuje čirý děs s atmosférickou dobovkou a fantastickými hereckými výkony. Že znáte pointu? To vůbec nevadí. Ti druzí totiž fungují i s opakovanými zhlédnutími, kdy naplno oceníte, jak moc vychytralý scénář si španělský kreativec Amenábar pokoutně ukuchtil.

Online na iTunes od 22. 9. 2021

Kruh
Zdroj: TMDB

Kruh

Počátek 21. století patřil v hororu dlouhovlasým, mrtvolně vyhlížejícím holčičkám. Může za to první Kruh, kterým Gore Verbinski dovedně otevřel dveře do Hollywoodu asijským bubáčinám s morálním poselstvím. Žádná z nich se však Kruhu nevyrovnala, což můžeme jednak přičítat neoriginalitě námětů, ale také Verbinskiho ojedinělému vizuálnímu stylu, jenž z Kruhu činí víc než jen spotřební rychlokvašku. Výsledek je každopádně i po 16 letech extrémně děsivým výletem do světa zavražděné Samary, která je natolik hodná, že vám po zhlédnutí její videokazety dá krásných 7 dní na vyrovnání se se svým životem. A pak... pak si pro vás prostě přijde. Brrr...

Online na iTunes (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 16. 12. 2016

Uteč
Zdroj: TMDB

Uteč

Nikdy nechoďte s někým, kdo má rodiče na americkém jihu a po večerech sosá snídaňové cereálie a mléko odděleně (jako vážně, co to je za zrůdu?). Zhruba tak by mohlo znít hlavní varování filmu Uteč, brilantní společenské satiry o přetrvávajícím rasismu, která jasně ukazuje, že hororový žánr stále může sloužit jako hlásná trouba pro závažná sociální témata. V Uteč se na rasistický jih podívá charismatický Daniel Kaluuya, jenž brzy po příjezdu začne zažívat podivné situace nejen s příliš přívětivými rodiči své přítelkyně, ale i jejich okolím, které sympatického protagonistu buď varuje, aby vzal nohy na ramena, anebo se chová jako chovanci Jedličkova ústavu. Dosud spíše komediální herec a režisér Jordan Peele každopádně servíruje promyšlenou hororovou sondu do zvrácených mezilidských vztahů, při jejímž sledování si vydechnete až s náběhem závěrečných titulků.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Rakuten (titulky) od 10. 10. 2017

Čarodějnice
Zdroj: TMDB

Čarodějnice

Máte rádi 17. století? Po zhlédnutí vtahujícího debutu Roberta Eggerse vás tahle vášeň rychle přejde. Čarodějnice vás totiž od prvních vteřin vtáhne mezi puritánskou famílii, která je po zavržení vlastní vesnicí odkázána na soužití poblíž lesa, kde se možná skrývají nadpřirozené síly. Eggersův film, který nám dal kromě nočních můr i talentovanou Anyu Taylor-Joy, umně pracuje s tématem rozpadající se komunity, jejíž rozklad leží na hranici světa reálného a nadpřirozeného. Film se rozjíždí pomaleji, o to víc však svou atmosféru zužitkuje po polovině, kdy se ke slovu dostanou posednutí kozlové a kdy se začne stírat realita mezi zlem lesů a zlem veskrze lidským. Buďme vděční za 21. století.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 4. 8. 2017

The Visit
Zdroj: TMDB

The Visit

Vzpomínáte na letní prázdniny u vzdálených prarodičů, které jste nikdy neměli moc rádi? Obrozený M. Night Shyamalan zřejmě v dětství zažíval krušné časy, když o desítky let později přišel s námětem o vnoučatech, která se vydají za babičkou s dědou netušíc, že na ně čeká několik zatraceně divných úkazů a možná půjde i o život. V případě The Visit je lepší příliš neprozrazovat, kdysi za zázračné dítě považovaný Shyamalan však po letech marasmu konečně natočil disciplinovaný a promyšlený film, který brnká na struny napětí ve vysoce nadprůměrných intervalech. Hra s detaily je fascinující i při opakovaných zhlédnutích, odhalování tajemství je napínavé i děsivé zároveň a hlavně – děcka v hlavních rolích umí hrát a nejsou v rámci žánru otravná. Radost pohledět.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Netflix, Rakuten od 16. 2. 2019

Mlha
Zdroj: TMDB

Mlha

Těžko hledat režiséra, který by Stephenu Kingovi rozuměl jako Frank Darabont. Ten před lety z adaptoval jednu z jeho nejvýraznějších povídek do depresivní podívané, v níž se frustrujícím způsobem rozpracovávají lidské vztahy tváří v tvář apokalypse. Thomas Jane zde strhává jalovou tvář někdejšího Punishera a snaží si zachovat zdraví rozum při konfrontaci s náboženským fanatismem, ztrátou hodnot a někonečností strachu přicházejícího z mlhy, která obklopila jeden setsakra těsný supermarket a okolní městečko. A co teprve to snové finále, které z hlavy rozhodně nevymažete. Pokud se vám navíc podaří najít černobílou verzi filmu (kdysi vyšla na americkém Blu-rayi), jděte primárně do ní. Atmosféricky film ještě o píď povyšuje.

Není nikde online

Neutečeš
Zdroj: TMDB

Neutečeš

Souložit bez ochrany s cizinci se nevyplácí. Své o tom ví devatenáctiletá Jay, která místo obligátního syfilisu zdědí na sedačce auta kletbu, které se lze zbavit jediným způsobem – souloží s někým dalším. Má to ovšem jeden háček. Jakmile dotyčný zemře, přesune se kletba zpět na posledního vlastníka. Pro každého nakaženého tak platí, že jednoduše neuteče. A neutečete ani vy, neboť vás hororový hit Davida Roberta Mitchella přiková do sedačky svébytným režijním rukopisem a parádně napínavými sekvencemi v kombinaci s carpenterovsky laděným soundtrackem. Neutečeš je chytrou a až do závěrečných titulků napínavou hororovou jízdou, které nevznikají každý den. Dejte jí proto šanci.

Online na Aerovod (titulky), iTunes (titulky), My Prime, Prima Videopůjčovna (dabing), SupremeXP (titulky), Vodafone TV (titulky) (dabing) od 14. 8. 2020

Sirotčinec
Zdroj: TMDB

Sirotčinec

Návrat domů občas děsí. Obzvlášť nachází-li se na místě vašeho dětství starý opuštěný ústav pro postižené děti a vy dostanete zhoubný nápad ho znovu otevřít, protože máte po vyrůstání v sirotčinci nesmazatelné mindráčky. Vyprávět by o tom mohla Laura (fantastická Belén Rueda), která brzy pozná, že na vysněném místě pro nový život něco nehraje. Její vlastní syn se začne chovat divně a i Laura začne brzy vidět zvláštní věci, které by nikdo z nás na vlastní kůži zažívat nechtěl. Sirotčinec sice trpí poněkud vykradačskou zápletkou, které kombinuje snad tucet starších žánrových klenotů, Juan Antonio Bayona (chystané pokračování Jurského světa) však režíruje jako z partesu a řadou scén vyvolává mrazení v zádech, při kterém zapomenete na fakt, že jste tohle všechno někde viděli. Někdy krutě dobré řemeslo prostě stačí.

Online na Filmbox+ (titulky) (dabing) od 7. 2. 2021

To
Zdroj: TMDB

To

V městečku Derry začínají mizet děti a místní rodiče to zdá se příliš netrápí. Stejně jako fakt, že se v místní kanalizaci a temných koutech pohybuje vraždící klaun, který pod vrstvou make-upu a srandovním kostýmem skrývá prastaré vesmírné zlo, jež nás chce všechny slupnout k snídani. Mistrovské dílo Stephena Kinga se vloni dočkalo první velkorozpočtové adaptace, která by rozhodně mohla ubrat na klasických lekačkách a trochu více cuchat nervy obyčejným napětím, přesto však umí zamířit do černého. Mohou za to hlavně podařené vztahy hlavních hrdinů (do jednoho výtečné děti) a samozřejmě i Bill Skarsgard, jenž měl nelehký úkol překročit stín vraždícího Pennywise zdánlivě nepřekonatelného Tima Curryho. Skarsgardův klaun je nepřekvapuje trochu jiný a jeho proměny výrazněji těží z moderních efektů, jež vám dovolí prakticky cokoli. Jeho přítomnost však vždy vyvolá nepříjemné mrazení a pohled jeho světel smrti byste rozhodně zažít nechtěli. S proklamacemi o hororové klasice bych byl opatrný, ale o nadprůměrném hororu není pochyb.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 27. 12. 2017

13 novějších hororů, ze kterých vám půjde mráz po zádech  |  Tipy na film  |   |  51 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 13 novějších hororů, ze kterých vám půjde mráz po zádech

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist