FB pixel TP pixel
Disney Plus © TMDB

Disney Plus

Po dlouhých odkladech dorazila služba Disney+ Česka 14. 6. 2022. Přináší za jednu nové i staré filmy a seriály značek jako Marvel, Star Wars, Pixar, Disney a mnoha dalších. Na jaké pořady se můžete těšit, kolik služba stojí, kde je dostupná? Shrnujeme nejčastější otázky a odpovědi.

1. 1. 2022 0:00 | Wiki
  1. Co je Disney plus
  2. Disney+ dabing a titulky
  3. Disney+ vs HBO vs Netflix
  4. Disney plus vs Disney Channel
  5. Walt Disney Company

Co je Disney plus

Disney+ je online videpůjčovna, pro kterou si zaplatíte měsíční předplatné a máte přístup do archivu zhruba 1 700 filmů a seriálů, které patří společnosti Walt Disney Pictures. Pořady si můžete pustit kdy chcete, kolikrát chcete a kde chcete (mobil, tablet, televize), aniž byste museli platit více. Jediné, co potřebujete, je připojení k internetu, email a platební kartu přes kterou budete platit a pak už jen zařízení, kde budete filmy a seriály přehrávat. Disney+ tedy funguje prakticky stejně jako třeba Netflix nebo HBO Max, jen nabídka pořadů je jiná. Služba je spuštěna od 14. 6. 2022 v České republice.

Disney+ dabing a titulky

Jedním z neoficiálních důvodů odkladu spuštění v Česku byla podle všeho snaha mít co nejvíce seriálů a filmů opatřených českých dabingem či titulky. Disney na rozdíl od Netflixu či Amazon Prime Video vstupuje na trhy jen když má opravdu co nejvíce věcí v lokální verzi, minimálně chce titulky a kde je to možné a vhodné, tak i dabing. Takže se od začátku se můžete těšit, že je naprostá většina věcí na Disney+ opatřená minimálně českými titulky (filmy, animáky) a mnoho také s českým dabingem, čekáme také na postupné přírůstky. Můžete se podívat, jak tituly přibývají - s dabingem a s titulky.

Disney+ vs HBO vs Netflix

Nabídka Disney+, HBO GO/Max a Netflix se u nás podobně jako v dalších zemích světa nebude až na výjimky překrývat. Disney+ bude nabízet jen svoje filmy, seriály a dokumenty, které nebude chtít pustit na konkurenční streamovací platformy. Netflix nabízí kromě svých pořadů také mnoho přejatých a zakoupených filmů a seriálů, které budou postupně přicházet a odcházet, není vyloučeno, že se budou střídat s HBO Max. To se týká především filmů a seriálů, které aktuálně nemají silnou konkurenční platformu, tedy typicky věci studií Universal (Rychle a zběsile, Jurský park), Paramount (Star Trek, Mission Impossible) či Sony (Spider-Man). Z hlediska počtu pořadů povede stále Netflix (více než 7.000), Disney+ a HBO Max by měly mít zhruba něco mezi 1 500 a 2000 titulů. Cenově se služby pohybují na stejnou, ale cena 199 Kč za měsíc platí u Netflixu pouze pro nejlevnější variantu, u Disney+ a HBO Max je tato cena platná aktuálně pro všechny.

Disney plus vs Disney Channel

V České republice funguje už delší dobu placená televizní stanice Disney Channel, kterou si můžete zaplatit přes některého z internetových či satelitních operátorů. Ta funguje jako klasická televize, tedy celý den dle televizního programu vysílá především dětské seriály značky Disney. Na rozdíl od Disney Channel, služba Disney+ funguje jako online půjčovna, jednak si službu budete moci předplatit napřímo sami a pak si i sami vybírate, na co koukat. Zatím pro Česko není sestavená nabídka, která by kombinovala obě dvě předplatné, ve vybraných zemích v zahraničí existuje. Zároveň už ale v některých zemích, které mají Disney+ delší dobu, vysílání Disney Channel končí. Pro Česko zatím žádné takové informace nebyly poskytnuty.

Walt Disney Company

Vlastníkem služby Disney+ je Walt Disney Company, pod kterou spadají různé další menší společnosti a značky, ze kterých obsah Disney+ hojně žije. Walt Disney Company vlastní značky jako Marvel (Marvel Studios, Marvel Comics), Pixar, Disney Animation, National Geographic, Star Wars (Lucasfilm), převzala také konkureční studio 20th Century Fox (dnes pouze 20th Century) včetně podznaček jako Searchlight Pictures (dříve Fox Searchlight). Walt Disney Company také vlastní další streamovací služby jako Hulu (dostupná pouze v USA a Japonsku), ESPN+ (USA) či Star+ (Jižní Amerika), dále televizní stanice jako ABC, FX, nikoliv však televizní stanici FOX (ta stále patří Rupertu Murdochovi). Pod Walt Disney Company také patří zábavní parky Disneyworld a Disneyland rozeseté po celém světě.

 804 zobrazení  
Tomáš Vyskočil
Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.