Harry Potter patří mezi klasiky, které si diváci rádi pouští opakovaně. Přesto se v jednotlivých dílech série najdou drobné detaily, kterých jsme si celé roky nedokázali všimnout, i když jsme je měli často de facto pod nosem. Pojďme se podívat na ty z šestého filmu Princ dvojí krve.
19. 11. 2023 14:00 | ZajímavostiKdyž se dostaneme do šestého dílu ságy Harry Potter, kouzelnický svět se již nachází téměř ve fázi chaotického rozkladu. Voldemort je zpět mocnější než kdy dříve, chystá svou definitivní pomstu vůči chlapci, který přežil, a posílá své smrtijedy páchat zlo i do světa mudlů. Hned v úvodu filmu jejich řádění mimo jiné padne za oběť ikonický ocelový visutý most Millennium Bridge v centru Londýna. Má to ale háček – události Prince dvojí krve se měly odehrát na konci 90. let, avšak tento moderní most byl v Londýně otevřen až v roce 2000. Jinými slovy, v časové lince šestého dílu ještě de facto reálně neexistoval.
Horácio Křiklan se v šestém díle filmové série stal v Bradavicích učitelem obrany proti černé magii. Stalo se tak ovšem až poté, co jej po dlouhém naléhání na dálku musel Albus Brumbál navštívit osobně i s Harrym. Křiklan se však návštěvám snažil vyhnout ze všech sil, a tak svůj dům (jenž ve skutečnosti vlastnili mudlové) naaranžoval, aby vypadal jako vykradený. Sám se přitom zamaskoval jako křeslo, což byl sice dobrý pokus, ale nepohlídal si skutečnost, že mu zpod křesla čouhají nohy, díky nimž Brumbál jeho maskování dokázal bez větší námahy odhalit.
Už od prvního dílu nám série Harry Potter do hlavy vtlouká, že kouzelnická hůlka vždy odráží povahu svého majitele a je hluboce propojena s jeho osobností i nitrem. Pohled na designy hůlek hlavních postav filmů tuto skutečnost rozhodně potvrzuje. Jeden z nejzajímavějších a zároveň nejméně známých příkladů představuje hůlka profesora Horácia Křiklana, který se uvolí učit v Bradavicích obranu proti černé magii. Není ji totiž úplně snadné během filmu zahlédnout. Pokud se vám ale podaří stopnout jej ve správnou chvíli, můžete si na hůlce všimnout řady zajímavých detailů. Vrchol rukojeti vystupuje ve dvou kulatých hrotech, které lze interpretovat buď jako hlavu slimáka (v anglickém originále se profesor příjmením jmenuje Slughorn / slug – slimák, horn – roh), nebo jako pár rohů. Křiklanova holka je navíc ozdobena kovovým obalem a natřena černou a stříbrnou barvou, což poukazuje na jeho povrchní fixaci na luxus a přepych.
Během šestého dílu se Harry a jeho spolužáci během úvodní hodiny lektvarů s profesorem Křiklanem mají možnost seznámit s nejsilnějším známým lektvarem lásky zvaným Amorův šíp. Každému člověku voní jinak podle toho, co zrovna jej přitahuje. Hermiona si přivoní a prohlásí, že cítí „čerstvě posečenou trávu, nový pergamen a… peprmintovou zubní pastu.“ A právě během jejího sotva sekundového zaváhání si pozorný divák může všimnout, jak se výpary stoupající z kotlíku změní v zrzavě oranžový odstín. Přesně takový, jaký mají Ronovy vlasy.
Pro mnohé čtenáře i diváky je famfrpál jednou z nejoblíbenějších věcí na celém světě Harryho Pottera. A jelikož hlavní protagonista zdědil talent po svém otci, máme šanci podívat se skrz něj přímo do nitra nejpopulárnějšího kouzelnického sportu. Jednou z velkých událostí Harryho famfrpálové „kariéry“ je moment, kdy se v Princi dvojí krve stane kapitánem nebelvírského družstva. Filmaři si tuto významnou chvíli navíc zvolili jako ideální příležitost pro umístění symbolu Potterova budoucího osudu. Na čísle totiž nosí číslici sedm, která může symbolizovat jeho roli sedmého z Voldemortových viteálů.
Zatímco celá nebelvírská kolej během famfrpálového zápasu v šestém dílu fandí Ronovi, jeden spolužák má místo očividně toho založené ruce a kyselý výraz. Není jím nikdo jiný než Cormac McLaggen, který popravdě nemá jediný důvod zrovna Weasleymu tleskat a přát mu úspěch. Během konkurzu na nového brankáře nebelvírského famfrpálového týmu totiž nadějný Cormac, nutno dodat s tak trochu nefér pomocí od Hermiony, prohrál právě ve prospěch Rona.
Šestý díl nám rovněž umožní dostat se skrz Brumbálovy vzpomínky do momentu, kdy v sirotčinci poprvé potkal malého Toma Raddla. Zatímco si s ním Brumbál v jeho pokoji povídá, je možné zahlédnout na zdi nad Tomovým stolem obrázek nějakého útesu u moře, k němuž má pravděpodobně jistý vztah. A právě k tomuto útesu se následně Harry s Brumbálem vydávají, neboť zde v jeskyni leží ukrytý jeden z viteálů ukrývajících část Voldemortovy duše.
Fotografií místa, jež bylo jeho srdci z nějakého důvodu blízko, však významné detaily této scény nekončí. Hned vedle zmíněného obrázku na zdi se totiž nachází parapet okna, za nímž hustě prší. Pokud jste mu doposud nikdy nevěnovali žádnou pozornost, zřejmě vůbec nevíte, že na parapetu ve skutečnosti vedle sebe leží sedm malých kamenů pečlivě vyskládaných do řady vedle sebe. Napoprvé vám zřejmě nic zajímavého nenapoví. Zpětně si však uvědomíte, že naznačují Raddlův pozdější osud, kdy se rozhodne rozdělit svou duši do sedmi externích viteálů.
Zdroj: ScreenRant / Reddit / Insider / WatchMojo
Smrt představitele Chandlera Binga, Matthewa Perryho, v nás zanechala velkou díru a také nutnou potřebu zopakovat si nejlepší epizody ze seriálu Přátelé. V některých hraje Chandler velkou roli, někdy jen přicmrdává. Vždy je ale podstatnou součástí celé party. Pojďte si nejlepší momenty s Rossem, Rachel, Monicou, Chandlerem, Phoebe a Joeym zopakovat s námi.
Filmová série Harry Potter dnes patří mezi ty, které si každý fanda kouzelnického světa aspoň jednou ročně pustí. O to působivější je, že všech osm filmů v sobě skrývá nespočet detailů, kterých jste si pravděpodobně nikdy nevšimli. Znáte tyhle z pátého dílu Fénixův řád?
Filmová série Harry Potter dnes patří mezi ty, které si každý fanda kouzelnického světa aspoň jednou ročně pustí. Znáte tyhle skryté detaily ze čtvrtého dílu Ohnivý pohár?
Třetí epizoda Star Wars s podtitulem Pomsta Sithů je plná ikonických momentů v rámci vesmírné ságy. Slavný rozhovor mezi kancléřem Palpatinem a brzy padlým rytířem Jedi Anakinem Skywalkerem se ale měl odehrát výrazně jinak. Tvůrce série George Lucas na poslední chvíli zavelel ke změnám.