Harry Potter a vězeň z Azkabanu patří mezi nejoblíbenější díly ze série o mladém kouzelníkovi. Dodnes přitom skrývá řadu detailů, které mnozí diváci přehlédli a je to škoda. Pojďme se na ně podívat.
5. 9. 2023 17:00 | ZajímavostiS výjimkou Arthura Weasleyho ve filmech málokdy uvidíte kouzelníky a čarodějky, jak používají v každodenním životě mudlovské předměty. Zdá se však, že tato zákonitost se nevztahuje na mudlovskou kulturu, konkrétně na literaturu, do níž se i lidé s magickými schopnostmi očividně rádi tu a tam ponoří. Konkrétní důkaz je k vidění na začátku třetího dílu Harryho Pottera. Po útěku od Dursleyových se Harry ocitá v hostinci Děravý kotel. Režisér vězně z Azkabanu Alfonso Cuarón se ve snaze učinit podnik autentičtějším rozhodl dát do filmu záběry ze zdejšího každodenního života. Jeden z nich padne i na bezejmenného čaroděje, který si zaujatě čte knihu Stručná historie času od slavného fyzika Stephena Hawkinga. Bylo by pravděpodobně nesmírně zajímavé zjistit, jaký názor má takový čaroděj na teorii relativity nebo černé díry…
Když Draca Malfoye napadne Klofan, ublíženě tvrdí, že má hrozivě poraněnou ruku. Během hodiny obrany proti černé magii, kdy profesor Lupin studentům představí Bubáka, Malfoy žduchne do Nevilla svou pravou, stále ovázanou rukou. Tím nevědomky potvrdí, že si své zranění z velké části vymyslel, aby zavařil Hagridovi a ve skutečnosti mu Klofan nic vážného neudělal.
Díky trilogii Fantastická zvířata už dnes každý fanda Harryho Pottera moc dobře ví, kdo je Mlok Scamander. Jeho postava se však poprvé objevila již ve vězni z Azkabanu, jen si ji zřejmě většina diváků dodnes nevšimla. Když Fred a George Weasleyovi darují Harrymu nechvalně proslulý Pobertův plánek a ukazují mu, jak funguje, na mapě hradu je vidět jméno „Newt Scamander“, a to lehce napravo od středu záběru. To znamená, že se Scamander do Bradavic minimálně jednou podíval, když tam Harry byl studentem.
A u Pobertova plánku ještě zůstaneme. Když Harrymu Fred a George Weasleyovi poprvé kouzelnou mapu Bradavic se všemi, kdo se aktuálně na pozemcích hradu nacházejí, předávají, pozorní angličtináři si na přední straně mohou všimnout překlepu. Náměsíčník, Červíček, Tichošlápek a Dvanácterák totiž v anglickém originále jsou „Moony, Wormtail, Padfoot a Prongs. Filmová rekvizita mapy však místo „Moony“ obsahuje chybně napsané jméno „Mooney“. Ne že by si písmenka navíc na tak klíčovém předmětu nikdo z tvůrců ani herců nevšiml. Ve skutečnosti jde o poklonu jednomu z členů štábu. Karl Mooney měl ve vězni z Azkabanu na starosti vizuální efekty a dočkal se poměrně výjimečného Easter Eggu.
Mexický režisér Alfonso Cuarón sice režíroval jen třetí díl Harryho Pottera, přesto se mu do vězně z Azkabanu podařilo otisknout celou řadu drobných detailů, které v žádném jiném dílu neuvidíte. Jeden z nich ukryl i přímo na nádvoří bradavického hradu, kde stojí velká fontána se sochami. Jedna z těchto soch představuje orla požírajícího hada. Jde o odkaz na mexický státní znak, který najdeme i ve středu mexické vlajky. Režisér Cuarón chtěl zkrátka někde ve filmu nenápadně vzdát hold své rodné zemi.
I když vzájemné sympatie mezi Ronem a Hermionou jsou poprvé přímo naznačeny až ve čtvrtém díle, pozorný divák si jistých, byť na první pohled velmi drobných, náznaků může všimnout již v tom třetím. Jednou ze zásadních dějových linek vězně z Azkabanu je schopnost Hermiony cestovat časem za pomoci půjčeného Obraceče času. A zatímco ostatní spolužáci včetně Harryho během školního roku nic podivného nepozorují, Rona můžeme zas a znovu pozorovat naprosto zmateného z toho, odkud se Hermiona zase zničehonic objevila, či kam najednou zmizela. Ron si Hermioniných absencí ve skutečnosti všímá jako úplně jediný. Což je jemný náznak toho, že své kamarádce oproti předchozím rokům věnuje mnohem větší pozornost. Vlastně větší než kdokoli jiný.
Při natáčení celovečerních filmů je jednou z největších výzev každého režiséra nejen správné aranžmá scén, ale také zajištění dostatečně kvalitního zvuku. Dostat do scény nejen uspokojivý herecký výkon, ale i všechny zvuky, které tam režisér chce mít dostatečně slyšitelné, může být mnohdy pro filmaře čiré peklo. Řada režisérů dnes proto raději sází na dodělávání zvuků v postprodukci, což však rapidně zvedá náklady. Vynalézaví režiséři jako Alfonso Cuarón se proto raději snaží na této vymoženosti ušetřit a dostat mikrofony na správné místo jinak. V některých scénách vězně z Azkabanu se proto rozhodl umístit mikrofony i s vysílači přímo na herce. A ne vždy je dokázal správně ukrýt. Ve scéně, kdy se Harry s Hermionou vrátí v čase, aby zachránili Klofana před jeho tragickým osudem, mají oba herci mikrofony viditelně strčené pod tričky na zádech. A zatímco se plíží Hagridovou zahradou, pozorný divák si krabiček vysílačů může velmi dobře všimnout.
Závěrečné titulky k třetímu dílu Harryho Pottera se inspirovaly filmovým designem Pobertova plánku. V jednu chvíli si během nich můžete všimnout, jak trojice lidí vybíhá z obchodů prodávajícím bomby hnojůvky. Pravděpodobně proto, že uvnitř někdo jednu odpálil.
Mnohem větší pozornost by na konci vězně z Azkabanu u vás mohl upoutat tento záběr v titulcích, který vypadá, že se v nějakém zákoutí Bradavic dva studenti oddávají něčemu zcela jinému než studiu. Jejich kroky jasně ukazují, že jedna postava stojí zády ke zdi s rozkročenýma nohama, zatímco druhá stojí čelem k ní a její nohy se maličko pohybují. Někteří diváci začali spekulovat nejen o tom, co tahle dvojice přesně provádí, ale také o koho by mohlo jít. Rus Wetherell, který je autorem závěrečných titulků a strávil na jejich animaci 20 dní, pro Huffington Post záhadu vysvětlil: „V nákresu byl takový výklenek, což jsem ihned bral jako příležitost umístit tam párek studentů. Je to jenom taková drobnost, která může pobavit dospělé a děti ji asi ani nepochopí,“ vysvětlil s tím, že při tvorbě na žádné dvě konkrétní postavy nemyslel.
Zdroj: ScreenRant / Reddit / Insider / WatchMojo
Filmová série Harry Potter dnes patří mezi ty, které si každý fanda kouzelnického světa aspoň jednou ročně pustí. O to působivější je, že všech osm filmů v sobě skrývá nespočet detailů, kterých jste si pravděpodobně nikdy nevšimli. Znáte tyhle z druhého dílu Tajemná komnata?
Želvy Ninja mají za sebou už spoustu verzí. Filmových, seriálových, animovaných i hraných. Ty vychovaly hned několik generací diváků, kteří si myslí, že ví, co jsou želví bojovníci zač. Problém je ale v tom, že jejich původní komiksová podoba je ve spoustě věcí úplně jiná, a tak mnozí fanoušci Lea, Donnieho, Mikea a Rapha vlastně vůbec neznají. Pojďme se na rozdíly mezi filmy, seriály a komiksy podívat blíže.
Filmová série Harry Potter dnes patří mezi ty, které si každý fanda kouzelnického světa aspoň jednou ročně pustí. O to působivější je, že všech osm filmů v sobě skrývá nespočet detailů, kterých jste si dost pravděpodobně zatím nikdy nevšimli. Znáte tyhle z prvního dílu Kámen mudrců?
Mission: Impossible - Odplata má sice oficiální premiéru až 13. července, Tom Cruise ale nakonec čekat nevydržel a novou nemožnou misi posílá o týden dříve do kin v řadě předpremiér. Vyplatí se ale IMAX, o který se Cruise týdny dohadoval?