FB pixel
Zdroj: TMDB

Omrzelo vás pořád poslouchat, jak onen korejský netflixový seriál „prostě musíte vidět“? Anebo se jako již obeznámený divák bojíte, že nic tak dobrého v nejbližší době neuvidíte? Buď jak buď, máme pro vás seznam nejlepších asijských snímků, které se nápodobně nebojí překračovat meze. Na streamingových službách je naneštěstí nenajdete: to je jen důkazem, že jejich obsah se pořád má o co rozšiřovat.

Battle Royale Zdroj: TMDB

Battle Royale

Číslo jedna si bezpochyby zaslouží kultovní japonský snímek, jež byl zcela určující pro subžánr bojů o přežití. Nejde o první dílo, jež inovuje gladiátorské téma, svým explicitním zobrazením násilí ale posunulo koncept „zavřít pár lidí do uzavřeného prostoru a nechat je se zmasakrovat“ o něco dál. Přidejte si k tomu sociální komentář (nápověda: vražedný plán je novou školní reformou totalitní vlády) a podobnost se Hrou na oliheň je nasnadě. Skupinka 42 školáků je převezena na ostrov s jediným cílem: přežít následující tři dny. Je v tom ale háček: pokud přežije víc než jeden člověk, umřou všichni. Vítěz tedy může být jen jeden. Komu se dá za těchto podmínek věřit – a nebude lepší zůstat sám? Zavraždit kamarády a přijít o ctnost, anebo se pokusit navázat skutečná přátelství? Příběh je v řešení těchto dilemat o to tragičtější, že o přežití bojují nezletilí. Tato charakterizace může být některým z vás povědomá: vskutku, šlo o inspiraci také pro americkou sérii filmů pro mladistvé - Hunger Games. Je ale omnoho drsnější, krvavější a chladnější, než na co je západní divák zvyklý. Ostatně i sám režisér Hry na oliheň snímek (či spíše jeho komiksovou verzi) uvedl jako svůj zdroj inspirace!

Není nikde online

Oldboy Zdroj: TMDB

Oldboy

Pokud se zajímáte o korejské filmy, určitě vám neunikl jeden z nejpopulárnějších tamních snímků (s nevalným americkým remakem) z roku 2003: tedy Oldboy. Jde o skvělý počáteční exkurz do světa schopností a možností asijské kinematografie. Muž, který léta žije v zajetí, je jednoho dne bez vysvětlení vypuštěn na svobodu. Jeho věznitel mu zanechá jen následující vzkaz: pokud do pěti dní uhádne, proč byl zajat, onen věznitel spáchá sebevraždu; v opačném případě umře protagonistova přítelkyně. O zbytku děje vám nejvíce vypoví, ale nejméně zkazí potěšení a překvapení fakt, že je film součástí tzv. „trilogie pomsty“ – tematicky propleteného souboru nervy-drásajících snímků režiséra Park Chan-wooka. Film ale není plný jen prostoduchého napětí z momentální akce. Temná atmosféra a nezodpovězené otázky si udrží vaši plnou pozornost až do šokujícího vyvrcholení. Film rovněž obsahuje legendární scénu několikaminutové rvačky natočené na jeden záběr a fanoušky Quentina Tarantina může potěšit, že režisér film označil za „víc tarantinovský“, než své vlastní filmy.

Není nikde online

Vlak do Pusanu Zdroj: TMDB

Vlak do Pusanu

Rozvedený otec své dceři slíbí atypický dárek: vezme ji na výlet za její maminkou do města Pusan. To ale ještě neví, jak draze za tento nápad zaplatí. Co by jim mohlo zničit pohodovou jízdu vlakem? Tak například epidemie nenasytných zombie. Nečekejte žádnou nálož nechutností, vyhřezlých vnitřností a utrhnutých hlav. Film sází na přirozenější lidský strach z děsivé nemoci, predátorských mrtvol a nepředvídatelného chování ostatních přeživších. Vadí vám v apokalyptických scenériích nepochopitelné klišé pomalu se plížících zombíků? V tom případě nebudete zklamáni: monstra jsou přirozeně dravá a dynamická. Platí motto „schovej se anebo utíkej, jinak zemřeš“. Jedinými monstry už tradičně nejsou jen nemrtví, ale také šílící lidé pod tlakem. V tomto seznamu jde o jeden z nejemotivnějších snímku, které vám mocně zatlačí na city – a nepůjde jen o strach, který je v žánru samozřejmostí. Pokud vás omrzely klasické zombie filmy z outdoorového prostředí, dejte si tuhle vlakovou jízdu! Film ostatně miluje režisér Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení, Scott Pilgrim, Soumrak mrtvých).

Není nikde online

Viděl jsem ďábla Zdroj: TMDB

Viděl jsem ďábla

Když je jeho žena zavražděna masovým vrahem, tajný policajt se vydává na trnitou cestu pomsty. Rozběhne se hra na kočku a myš, ve které oba muži zaslepeně touží tomu druhému ublížit. Kdo koho uloví – a dá se v tomto bezútěšném světě vůbec někomu fandit? Jak vyplývá z krátkého popisu událostí, brutální krvavý thriller Kim-Jee Woona Viděl jsem ďábla tematizuje pomstu. Tento snímek je jedním z nejdrsnějších z hlediska zobrazování grafického násilí. Nepřeháním a apeluji na vás: jde o silný, intenzivní a mnohdy náročně sledovatelný zážitek, který si skutečně nebere žádné servítky. Témata, která se na tomto seznamu objevují v několika variacích, film splétá do unikátně mrazivého celku. Zvrhlost se stupňuje každou minutou a stejně rychle se vytrácí lidskost, zatímco si koušete nehty a ptáte se: „Co bude dál?“ a „Kdy už to skončí?!“ Režisér musel před premiérou z kino-verze filmu dokonce vystřihnout určité scény, protože byly moc brutální a vedly by k zákazu jeho promítání v Koreji.

Není nikde online

Příběh dvou sester Zdroj: TMDB

Příběh dvou sester

Neveselý příběh začíná návratem dvou sester z psychiatrické léčebny domů. Čeká na ně tatínek a téměř pohádkově zlá macecha. Dojde k problematickému zhoršení psychického zdraví jedné z dívek. Tajuplná atmosféra umně tančí na pomezí klasické duchařiny a portrétu rozpadu mentality malého děvčátka. Co ze strašidelných jevů, které se začnou dít, je vůbec skutečné? A jak se vším souvisí temná rodinná minulost? Asijské horory už mají vybudovanou jistou reputaci – a nutno říci, že oprávněně. Precizní využití zvuku vás nechá tápat: jde o nadpřirozené jevy, anebo o pouhé halucinace? Anebo je v tom snad něco jiného? Dočkáte se i tradičních jumpscares, které vám naženou husí kůži. Nejsou ale použity jako tuctové levné nástroje na vyvolání emocí. Strašidelnou historku obklopuje také chytře vykonstruované tajemství, které vám rozběhne mozkové závity.

Není nikde online

Žízeň Zdroj: TMDB

Žízeň

Dalším hororovým zástupcem v tomto seznamu je film na motivy knihy Emila Zoly. Jeho režisérem je Chan-wook Park, který stojí za již zmiňovanou trilogií pomsty a Oldboyem. Byť jste možná viděli upírských filmů hromadu, žádný z nich (a už rozhodně ne Stmívání) není jako Žízeň. Unikátní inovace evergreenu o nadpřirozených bytostech má právem místo na seznamu brutálních asijských filmů, které si zaslouží vaši pozornost. Inovace se koná hned v několika směrech. Vše začíná, když se katolický kněz dobrovolně přihlásí na nemocniční experiment. Je infikován nebezpečným virem a následně dostane transfuzi, což z něj udělá dravé krvežíznivé monstrum. Kněz bojuje s neovladatelnou touhou po krvi a snaží se zuby-nehty držet křesťanské morálky. To mu ztěžuje také láska k jeho vdané kamarádce. Nedělejte si ale iluze, že jde pouze o jakousi melodramatickou love story. Film je napínavým a nepřekvapivě krvavým hororem pro fajnšmekry! Film vyhrál cenu poroty v Cannes a jde o první korejský snímek, na jehož financování se podílelo velké americké studio (Universal).

Není nikde online

Bílé maso Zdroj: TMDB

Bílé maso

Nadprůměrný korejský thrillerový debut má téměř vše: vraždy, prostituci, divoké honičky a třeba i sociální kritiku městské policie. Hlavní zápletka se točí okolo záhady: jistému pasákovi začnou mizet dívky. To si zcela jistě nenechá líbit - je totiž bývalým policajtem, a své detektivní schopnosti hodlá naplno využít. Podezření padá na mnohonásobného vraha žen. Je tu ale háček: nelze ho zatknout kvůli nedostatku důkazů. Podaří se ho pasákovi navzdory neschopnosti státních služeb polapit? Film je založen na skutečné události: mezi lety 2003 a 2004 korejský sériový vrah zavraždil 21 lidí. Byl prvním člověkem v Jižní Koreji odsouzeným k trestu smrti od roku 1997.

Online na Prima Videopůjčovna (dabing), Vapet (dabing) od 20. 3. 2021

Vzplanutí Zdroj: TMDB

Vzplanutí

Hlavní hrdina se setkává s tajemnou dívkou ze svého mládí. Ona ale brzy odchází do Afriky a chce po něm jediné: aby jí pohlídal kočku. Mladík sní o jejich budoucím vztahu, dívka se ale naneštěstí vrací s přítelem, který našemu hrdinovi z nevysvětlitelných důvodů vyvolává husí kůži. Je to, co k němu náš protagonista cítí, pouhá iracionální nenávist či žárlivost? Anebo na onom novém příteli skutečně něco není v pořádku? Poměrně nový snímek není šokující ani tak vizuálním násilím, jako spíš svými zvraty a odhaleními. Mysteriózní, takřka fantaskní atmosféra (inspirována povídkou Haruki Murakamiho) vás nečekaně pohltí a zamotá vám hlavu až do samého konce. Nádherně natočené scény vás bohužel neochrání od frustrace z nezodpovězených otázek a poetické mnohovýznamovosti, tak typické pro Murakamiho předlohu.

Není nikde online

Vyšinutí Zdroj: TMDB

Vyšinutí

Obligátní součástí seznamu extrémních asijských filmů je zástupce smrtícího pandemického subžánru. Děsí nejen silnými expresivními scénami, ale také podprahovým psychologickým terorem. O co tedy jde? Lidské mozky začal napadat parazitický červ, který – aby nakrmil své larvy – vyvolá ve své oběti nesnesitelný hlad a žízeň. Ve fázi líhnutí přiměje nakaženého člověka k utonutí. V Koreji po obrovském množství nalezených utopenců zavládne panika. Bývalý farmaceutik se na vlastní pěst rozhodne prozkoumat možnosti léčby. Podaří se mu spasit svou rodinu a zbytek lidstva? Pokud máte pevné nervy a rádi sledujete závody s časem, určitě si film dopřejte.

Není nikde online

9 brutálních asijských filmů, které musíte vidět po Hře na oliheň  |  Tipy na film  | 

Alžběta Novotná

Milovnice bizáru a expert na guilty pleasures. Do světa filmu zabředla až na vysoké škole. Od té doby usiluje vidět aspoň dva filmy denně (a taky o nich něco psát, aby na ně díky rozsahu paměti na úrovni rybičky Dory nezapomněla). Nerada bere věci vážně a má nízké nároky, takže ji uspokojí téměř každý audiovizuální kousek. Úplně nejradši má animované seriály a cokoliv s Nicolasem Cagem


Další články jako 9 brutálních asijských filmů, které musíte vidět po Hře na oliheň

Tipy na film  |  včera 15:30  |  50

10 akčních komedií, které musíte vidět po netflixovském hitu Red Notice

Natočit dobrou akční komedii je kumšt, obzvlášť pokud pracujete s dvěma postavami, které se neustále hašteří. Úspěch totiž tkví právě ve vyvážení obou postav, které musí být natolik protikladné, aby se ve výsledku dokonale doplňovaly. Tematicky, humorem i akcí. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  100

10 nejlepších historických seriálů posledních let

Neustálá starost o budoucnost a stres z přítomnosti mohou být vyčerpávající. Při takovém přetížení vás nic neuklidní víc, než si pustit autentický historický seriál: ať už kvůli odpočinkové, anebo přidané vzdělávací hodnotě. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  18

15 nejlepších českých krimi, které by měl vidět každý

Na Voyo odstartoval očekávaný Případ Roubal, který se zaměřuje na proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z let devadesátých. Dobrých kriminálek podle skutečnosti je ale dostupných více. Představme si ty nejlepší za posledních deset let. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  62

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

S prvním adventním víkendem tasí Netflix i HBO svá vánoční želízka. Dočkají se ale i fanoušci kriminálek, nebo hororů. Časově omezeně je pak ke zhlédnutí i vydařené sportovní drama. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  8

15 zahraničních a 4 české filmy, které zmizí z Netflixu na konci listopadu

Měsíc listopad se chýlí ke konci, což znamená větší odliv především zahraničních filmů z Netflixu, který bude svou nabídku jako každý měsíc výrazněji obměňovat. Streamovací službu ale opustí i pár českých snímků. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist