FB pixel TP pixel
Končí krize kin? Diváci se začínají vracet do sálů i bez blockbusterů © TMDB

Končí krize kin? Diváci se začínají vracet do sálů i bez blockbusterů

Život v České republice se pomalu vrací do normálu a fungovat začíná i kultura naživo. Mezi ní patří i kina. A ačkoliv s premiérami hollywoodských velkofilmů je to pořád nejisté, diváci se pomalu, ale jistě začínají vracet do kinosálů.

14. 7. 2020 14:00 | České novinky

Na Bobule i umění

Svědčí o tom i 3Bobule. Pokračování vinařské dramedie totiž za tři víkendy do kin nalákalo celkem přes 100 tisíc diváků. Film, který měl mít premiéru již v březnu, ale kvůli koronavirové pandemii byla jeho premiéra přesunuta až na konec června, je tak zatím divácky nejúspěšnějším českým post-koronovým bijákem. Například Trojanův Bourák je po měsíci nasazení ani ne na polovině návštěvnosti.

V kinech se ovšem nedaří jen osvědčeným značkám a jménům, ale i menším festivalovým snímkům. Právě proběhlý festival TADY VARY, který letos napříč republikou simuloval odložený Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, navštívilo celkem 36 645 diváků.

Unikátní přehlídka, která proběhla v 96 kinosálech po celé ČR, kromě filmů nabídla i live streamové rozhovory s filmaři a besedy s tvůrci. Diváci se tak i přes ztíženou situaci mohli přiblížit osobnostem jako jsou Shannon Murphy (Než skončí léto), Alma Har’el (Honey Boy) či Alice Winocour (Proxima).

Několik filmů z přehlídky navíc zamíří i do běžné distribuce. Pokud jste přehlídku nestihli, již nyní do kina můžete zajít například na vítěze divácké ceny MALL.TV - dokumentární snímek Meky od tvůrců King Skate. V kinech právě teď běží i zahajovací film festivalu Než skončí léto. A na konci července se dočkáme i sci-fi dramatu Proxima s Evou Green v hlavní roli.

Karlovy Vary ještě nekončí

Končí krize kin? Diváci se začínají vracet do sálů i bez blockbusterů © TMDB

Letošní výjimečný ročník karlovarského festivalu ale s létem nekončí. Organizační tým MFF KV totiž na podzim chystá ještě nesoutěžní filmovou přehlídku. 54 1/2 MFF KV proběhne ve dnech 18. - 21. listopadu výhradně v Karlových Varech ve čtyřech festivalových sálech a nabídne celkem 30 filmů a zatím blíže nespecifikovaný doprovodný program.

Léto ve Varech tak sice letos pro mnoho diváků padlo, ale věříme, že i podzim na kolonádě bude fajn a jednou o tomto neobyčejném ročníku ještě rádi budeme vyprávět vnoučatům. Na příští léto se opět počítá s festivalem na tradičním místě i termínu. 55. ročník MFF KV proběhne 2.-10.července 2021.

Jak to bude s Tenetem?

Oproti tomu zůstává otázkou, jaké bude filmové léto z pohledu amerických blockbusterů. Kupříkladu snímek Christophera Nolana Tenet byl již několikrát odložen a v současnosti se jeho premiéra plánuje na srpen. Jenže před pár hodinami kalifornský guvernér potvrdil, že se kvůli nárůstu případů koronaviru budou opět zavírat veřejná místa, včetně kin. A to na dobu minimálně tří týdnů. Uvedení očekávaného sci-fi thrilleru je tedy znovu v ohrožení a dá se počítat, že studio Warner Bros. snímek opět přesune. A spolu s ním budou muset s přesuny počítat i jiná studia, která doufala, že koncem léta budou již kina pro diváky dostupná. Začíná se dokonce spekulovat nad tím, zda nebudou studia přehodnocovat dosavadní strategii a nenasadí své velké trháky prozatím alespoň v Evropě a dalších lokacích, kde je koronavirus pod kontrolou. Případně v rámci USA nezváží jejich nasazení online v rámci TVOD služeb typu iTunes. Aktuální pozastavení distribuce hollywoodských filmů totiž samozřejmě dopadá tvrdě nejen na americká, ale i světová kina. Rozhodnutí továrny na sny tak může ovlivnit budoucnost řady řetězců, které bez velkých filmů zkrátka nepřežijí.

 264 zobrazení   7 se líbí
Anna Kopecká
Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.
Mažňák místo klasik. Netflix opět šokuje nečekanými českými filmy
Mažňák místo klasik. Netflix opět šokuje nečekanými českými filmy
12.07.2020 10:00:00 | České novinky

Ačkoli jsme vám na základě slibů Netflixu anoncovali příchod českých filmových klasik na streamovací službu, Netflix opět překvapil a doručil velké kulové. Respektive přišel s úplně jinými filmy a klasiky si zatím nechal na později.

Konečně kvalita. Netflix ve středu přidá 5 českých filmových klasik
Konečně kvalita. Netflix ve středu přidá 5 českých filmových klasik
05.07.2020 14:00:00 | České novinky

V posledních týdnech Netflix ze strany českých filmů příliš neohromoval a často přidával v podstatě cokoli mu přišlo pod ruku nehledě na nevalnou kvalitu. Ale nevadí. Čekání se vyplatilo a fanoušci českých filmových klasik se nyní také dočkají. Už ve středu nás čeká pětice titulů. A v plánu jsou i novější filmy.

Králové videa: Nejočekávanější český dokument letoška je konečně hotový
Králové videa: Nejočekávanější český dokument letoška je konečně hotový
03.07.2020 12:00:00 | České novinky

Dokument mapující, pro mnohé dnes těžko představitelnou, dobu nelegálních videokazet, do níž se v domácích podmínkách přidával rychlodabing, vybral loni na startovači potřebné množství peněz a nyní zamíří do kin. Zajít si na něj můžeme již na podzim.

PODCAST: 6 filmů o víně, které byste rozhodně měli vidět
PODCAST: 6 filmů o víně, které byste rozhodně měli vidět
24.06.2020 12:00:00 | České novinky

Léto je definitivně tady a spolu s ním se do kin řítí i třetí díl vinařské série Bobule. Než se však dozvíme, zda se dvojici Hádek-Ramba podaří přivést lidi zpět do kin, pojďte se s námi vydat na jiné filmové vinice, které stojí za diváckou pozornost.