FB pixel

Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?

Filmy Pixaru obsahují spoustu skrytých vtipků, které zvědavce nenechají spát. A dokonce vznikla teorie, podle které se všech devatenáct filmů (ano včetně aktuálního Coco) odehrávají v jednom propojeném světě. Že nevěříte, jak by mohli existovat v jednom vesmíru mluvící auta, strašidla vyrábějící elektřinu či zničená Země? Pojďte se přesvědčit!

Toto je sice starší, ale stále platná teorie. A nyní, když do kin vstupuje už v pořadí 19. film studia Pixar, si ji stojí za to připomenout. Napsal ji už v roce 2013 jistý Jon Negroni a na svém webu www.pixartheory.com ji najdete podrobně popsanou. My jsme ji s dovolením převyprávěli do češtiny a rozšířili také o aktuální Coco.

Proč tato teorie vůbec vznikla? Především díky spoustě vtípků a postřehů, které sám Pixar do filmů napsal - často jako upoutávky na příští filmy (rybička Nemo v Příšerkách) či vtípky k již uvedeným filmům (karavan z Příšerek je ten samý co byl v Životu brouka, Buzz rakeťák leží u zubaře v Hledá se Nemo). Připočtěte k tomu, že se objevují další stejné detaily skoro v každém Pixar filmu. Třeba jedno číslo se opakuje ve všech filmech Pixaru a to je známé A113, což bylo číslo sálu, ve kterém se učili hlavní osobnosti Pixaru počítačovému designu. Podobně se často ve filmech Pixaru objevujji i auto Pizza Planet a to například i v Rebelce, kde si ho vyřezávají ze dřeva. A odtud už byl jen krok k tomu sestavit chronologii všech filmů a dát jim příběh, který by všechny různé světy propojil. Neříkáme, že to není někde přitažené za vlasy a že to nemá své chyby, ale proč se nenechat chvíli unášet?
Hodný dinosaurus

Hodný dinosaurus

V prehistorických dobách se kromě klasických dinosaurů objevují i tací, kteří jsou schopni spolu komunikovat a stavět si příbytky. Přežili také zničení ostatních dinosaurů, a to až do doby, kdy se objevují první lidé. Nicméně nejsou schopni s nimi mluvit a zůstávají stranou všeho dění.

Přehrát Kde je Hodný dinosaurus online: Google Play


Rebelka

Rebelka

Lidé se vyvíjejí, tak jak se na středověk sluší a patří, ale někteří z nich objeví kouzlo magie, která propůjčuje neživým předmětům (například košťata) a zvířatům (medvědi) větší inteligenci. Toto kouzlo kromě hlavní hrdinky ovládá také čarodějnice, která na závěr zmizí skrz dřevenné dveře. (viz dále).

Přehrát Kde je Rebelka online: Google Play


Úžasňákovi

Úžasňákovi

Odehrávající se v alternativní verzi našich 40. až 60. let, kdy okolo nás vládli supehrdinové. Jejich nadpřirozené síly jsou evolučním vývojem toho, co převedla čarodějnice v Rebelce. Jeden z vynálezů superpadoucha Syndroma je výroba velmi inteligentních strojů, schopnost doteď neživých objektů chovat se jako lidé začíná. Objevují se signály, že smrt většiny supehrdinů v mechanických objektech, je úmyslná a svědčí o inteligenci strojů.

Přehrát Kde je Úžasňákovi online: Google Play


Toy Story

Toy Story

Na konci 20. století začínají první doteď neživé objekty (hračky) vykazovat pokročilou inteligenci, zatím se ale schovávají před lidmi. Maji však své vlastní pravidla a kodexy a především chtějí jako dříve stroje zatím sloužit lidem. Postupně vidíme, jak se mezi hračkami objevují tací, kteří se buď děsí odloučení od lidí nebo dokonce aktivně podnikají akce proti nim. Baterky do hraček vyrábí firma, která se jmenuje Buy and Large (viz dále).

Přehrát Kde je Toy Story - Příběh hraček online: Google Play


Hledá se Nemo

Hledá se Nemo

Na začátku 21. století evoluce inteligentních zvířat vrcholí, většina mořských zvířat už je schopná se dorozumívat mezi sebou a žít podle vlastních pravidel. Stále však se ještě skrývají před lidmi.

Přehrát Kde je Hledá se Nemo online: Google Play


V hlavě

V hlavě

Během prvních let 21. století většina lidí pokračuje ve standardním vývoji. Ukazuje se, že především děti, které propadnou svým citům, jsou schopni teoreticky lépe navazovat kontakt s případnými inteligentními objekty či zvířaty. Platí jak pro mladé americké holky, tak pro mladé mexické hochy (Coco).

Přehrát Kde je V hlavě online: Google Play


Vzhůru do oblak

Vzhůru do oblak

Ve filmu je Charles Muntz padouch, ale má dvě zásadní příspění do evolučního vývoje - snaží se naučit zprostředkovat kontakt mezi již inteligentními zvířaty a človekem (mluvící hlasivky na psech) a objevuje zapomenutou říši, kde jsou velmi inteligentní ptáci. Stařík Carl nechá pozemek pod svým domem chtivé korporaci, ze které se vyklube Buy and Large. Ta už vyráběla baterky pro inteligentní hračky a dále pokračuje ve zběsilém konzumním zásobování.

Přehrát Kde je Vzhůru do oblak online: Google Play


Ratatouille

Ratatouille

Ještě není ani rok 2010 a inteligence zvířat dál stoupá, některá jsou schopná vařit lépe než lidi. První signály povedené komunikace mezi lidmi a zvířaty.

Přehrát Kde je Ratatouille online: Google Play


Auta

Auta

Znečištění na planetě dosahuje během 22. století kritické výše. Inteligetní zvířata a stroje se spojují, aby zabránili lidem v totálním zničení Země. Lidstvo prohrává válku a jeho zbytky vysílá Buy and Large, nyní ovládaná stroji, do vesmiru s falešnou záminkou, že Země je neobyvatelná. Inteligentní auta mezitím zabírají lidskou civilizaci a přizpůsobují si po svém.

Přehrát Kde je Auta online: Google Play


Auta 2

Auta 2

Mezi auta propukne spor o zdroj alternativního paliva. Vyhrají zastánci klasického spalování (benzín), což způsobuje již tak poničené Zemi nevyhnutelnou zkázu. Většina aut ne hned (viz Auta 3), ale postupem desetiletí zahyne a Země se tentokrát už propadá do opravdové zkázy.

Přehrát Kde je Auta 2 online: Google Play


Wall-E

Wall-E

Během 29. století je planeta zamořena a prakticky zničena, ale existuje naděje. Díky robůtkovi Wall-E, který jako jediný vytrval v uklízení nepořádku na Zemi, se zpráva o uzdravující se planětě dostává k lidem do vesmíru a lidé se postupně vracejí. Jako signál nového začátku zasazují na konci strom. Největším přítelem robůtka je inteligetní cvrček.

Přehrát Kde je Vall-I online: Google Play


Život brouka

Život brouka

Zatímco lidstvo na Zemi nebylo několik staletí a většina zvířat zemřela, brouci a jiný drobný hmyz nejenže přežili, ale vyvinuli v nejinteligentnější formu života, která žije svým vlastním životem, převzala hodně lidských návyků (města, cirkus…) a žije bezstarostně dál. Strom, který zasadili na konci Wall-E lidé, slouží jako hlavní místo děje Životu brouka, lidstvo ale není nikde vidět, zřejmě dál na Zemi nežije, nebo alespoň na velmi malé části.

Přehrát Kde je Život brouka online: Itunes


Příšerky

Příšerky

Znečištění Země zahubilo většinu zvířat, přeživší inteligentní druhy zmutovaly a staly se z nich příšery. Ty postupně zabily zbytky navrátivší lidské civilzace. Příšerky částečně přebraly inteligenci a zvyky lidí, mají tedy svoje domovy, restaurace a továrny. Během 45. až 50. století (Univerzita pro příšerky byla založena v 15. století, ale jejich počítání - od času Životu brouka) už jsou plně vyspělí. Aby se vyhnuly chybám o drancování Země, rozhodly se energii získávat nevšedním způsobem - postavily speciální transportní dveře, které jim umožňují cestovat do minulosti a “sklízet” energii z dětského křiku (a později smíchu). Učí se také, že při cestách do minulosti se nemají (malých) lidí dotýkat, aby si na ně později nevzpomněli a nechtěli je zahubit. Malá Boo, kterou Sully na závěr nechal zpět v “současnosti”, se snaží svého kamaráda hledat a postupně také objeví možnost, jak cestovat v čase. Neví ale, do jakého období, proto zkouší skrz svoje vlastní dveře různá období a proto vidíme kresby Sullyho a dalších v různých historických obdobích. Nakonec ji uvidíme jako starou "čarodějnici" v Rebelce.

Přehrát Kde je Příšerky s.r.o. online: Itunes

Teorie nebo fantazie?

Jak vidíte, fantazii se opravdu meze nekladou. Teorie vznikla na základě podkladů ze všech filmů, má však ale i své odpůrce, které na základě jiných podkladů ze stejných filmů dokázali teorii rozložit. Pixar oficiálně tuto teorii popírá, především na základě toho, co by znamenala pro koordinaci vývoje všech filmů a také díky několika ne úplně pěkným závěrům, kterých se v časové linii dočkalo lidstvo. A jak se teorie líbí vám?


před 4 měsíci   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   227 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Které služby nabízejí všechny díly Star Wars online?

Které služby nabízejí všechny díly Star Wars online?

včera 0:00   Tipy na film  

Chystáte se před Solo: A Star Wars Story maratón všech dílů Star Wars? Všech hlavních 9 filmů najdete vždy na iTunes, kde si je ale můžete jen koupit. Levněji vás to vyjde na HBO, kde jsou epizody I až VII, Poslední z Jediů je potom k půjčení na O2. Na Google Play jsou ke koupi všechny díly kromě Rogue One, ta je pro změnu jako jediná epizoda na Netlfixu. Takže ne úplně jednoduché, ale co teprve určit správné pořadí. Ve kterém koukáte vy? :)
10 nejlepších sci-fi právě teď na Netflixu

10 nejlepších sci-fi právě teď na Netflixu

před 2 dny   Tipy na film   18 líbí se  

Jak se naladit na blížící se nový film ze světa Star Wars? Můžete samozřejmě nakoukat všechny dříve natočené díly. A nebo - pokud máte Netflix - mrknout, které nejlepší sci-fi se tam právě dají pustit. Star Wars tam zastupuje jiný spin-off, Rogue One, ale mrkněte i na další zajímavé kousky.
10 filmů, když se vám líbil Deadpool

10 filmů, když se vám líbil Deadpool

před 3 dny   Tipy na film   47 líbí se  

Jedním z hlavních důvodů, proč je filmový Deadpool tak úspěšný, je fakt, že nenajdete mnoho podobných hrdinů. Na komiksy je příliš drsný, na komedie příliš krvavý a na výpravné akční filmy až příliš vtipný. Přesto jsme zkusili zapátrat a vybrat pro vás desítku filmů, které jedou na stejné vlně jako právě Deadpool.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist