FB pixel

Toto je sice starší, ale stále platná teorie. A nyní, když do kin vstupuje už v pořadí 19. film studia Pixar, si ji stojí za to připomenout. Napsal ji už v roce 2013 jistý Jon Negroni a na svém webu www.pixartheory.com ji najdete podrobně popsanou. My jsme ji s dovolením převyprávěli do češtiny a rozšířili také o aktuální Coco.

Proč tato teorie vůbec vznikla? Především díky spoustě vtípků a postřehů, které sám Pixar do filmů napsal - často jako upoutávky na příští filmy (rybička Nemo v Příšerkách) či vtípky k již uvedeným filmům (karavan z Příšerek je ten samý co byl v Životu brouka, Buzz rakeťák leží u zubaře v Hledá se Nemo). Připočtěte k tomu, že se objevují další stejné detaily skoro v každém Pixar filmu. Třeba jedno číslo se opakuje ve všech filmech Pixaru a to je známé A113, což bylo číslo sálu, ve kterém se učili hlavní osobnosti Pixaru počítačovému designu. Podobně se často ve filmech Pixaru objevujji i auto Pizza Planet a to například i v Rebelce, kde si ho vyřezávají ze dřeva. A odtud už byl jen krok k tomu sestavit chronologii všech filmů a dát jim příběh, který by všechny různé světy propojil. Neříkáme, že to není někde přitažené za vlasy a že to nemá své chyby, ale proč se nenechat chvíli unášet?

Hodný dinosaurus

V prehistorických dobách se kromě klasických dinosaurů objevují i tací, kteří jsou schopni spolu komunikovat a stavět si příbytky. Přežili také zničení ostatních dinosaurů, a to až do doby, kdy se objevují první lidé. Nicméně nejsou schopni s nimi mluvit a zůstávají stranou všeho dění.

Rebelka

Lidé se vyvíjejí, tak jak se na středověk sluší a patří, ale někteří z nich objeví kouzlo magie, která propůjčuje neživým předmětům (například košťata) a zvířatům (medvědi) větší inteligenci. Toto kouzlo kromě hlavní hrdinky ovládá také čarodějnice, která na závěr zmizí skrz dřevenné dveře. (viz dále).

Úžasňákovi

Odehrávající se v alternativní verzi našich 40. až 60. let, kdy okolo nás vládli supehrdinové. Jejich nadpřirozené síly jsou evolučním vývojem toho, co převedla čarodějnice v Rebelce. Jeden z vynálezů superpadoucha Syndroma je výroba velmi inteligentních strojů, schopnost doteď neživých objektů chovat se jako lidé začíná. Objevují se signály, že smrt většiny supehrdinů v mechanických objektech, je úmyslná a svědčí o inteligenci strojů.

Toy Story

Na konci 20. století začínají první doteď neživé objekty (hračky) vykazovat pokročilou inteligenci, zatím se ale schovávají před lidmi. Maji však své vlastní pravidla a kodexy a především chtějí jako dříve stroje zatím sloužit lidem. Postupně vidíme, jak se mezi hračkami objevují tací, kteří se buď děsí odloučení od lidí nebo dokonce aktivně podnikají akce proti nim. Baterky do hraček vyrábí firma, která se jmenuje Buy and Large (viz dále).

Hledá se Nemo

Na začátku 21. století evoluce inteligentních zvířat vrcholí, většina mořských zvířat už je schopná se dorozumívat mezi sebou a žít podle vlastních pravidel. Stále však se ještě skrývají před lidmi.

V hlavě

Během prvních let 21. století většina lidí pokračuje ve standardním vývoji. Ukazuje se, že především děti, které propadnou svým citům, jsou schopni teoreticky lépe navazovat kontakt s případnými inteligentními objekty či zvířaty. Platí jak pro mladé americké holky, tak pro mladé mexické hochy (Coco).

Vzhůru do oblak

Ve filmu je Charles Muntz padouch, ale má dvě zásadní příspění do evolučního vývoje - snaží se naučit zprostředkovat kontakt mezi již inteligentními zvířaty a človekem (mluvící hlasivky na psech) a objevuje zapomenutou říši, kde jsou velmi inteligentní ptáci. Stařík Carl nechá pozemek pod svým domem chtivé korporaci, ze které se vyklube Buy and Large. Ta už vyráběla baterky pro inteligentní hračky a dále pokračuje ve zběsilém konzumním zásobování.

Ratatouille

Ještě není ani rok 2010 a inteligence zvířat dál stoupá, některá jsou schopná vařit lépe než lidi. První signály povedené komunikace mezi lidmi a zvířaty.

Auta

Znečištění na planetě dosahuje během 22. století kritické výše. Inteligetní zvířata a stroje se spojují, aby zabránili lidem v totálním zničení Země. Lidstvo prohrává válku a jeho zbytky vysílá Buy and Large, nyní ovládaná stroji, do vesmiru s falešnou záminkou, že Země je neobyvatelná. Inteligentní auta mezitím zabírají lidskou civilizaci a přizpůsobují si po svém.

Auta 2

Mezi auta propukne spor o zdroj alternativního paliva. Vyhrají zastánci klasického spalování (benzín), což způsobuje již tak poničené Zemi nevyhnutelnou zkázu. Většina aut ne hned (viz Auta 3), ale postupem desetiletí zahyne a Země se tentokrát už propadá do opravdové zkázy.

Wall-E

Během 29. století je planeta zamořena a prakticky zničena, ale existuje naděje. Díky robůtkovi Wall-E, který jako jediný vytrval v uklízení nepořádku na Zemi, se zpráva o uzdravující se planětě dostává k lidem do vesmíru a lidé se postupně vracejí. Jako signál nového začátku zasazují na konci strom. Největším přítelem robůtka je inteligetní cvrček.

Život brouka

Zatímco lidstvo na Zemi nebylo několik staletí a většina zvířat zemřela, brouci a jiný drobný hmyz nejenže přežili, ale vyvinuli v nejinteligentnější formu života, která žije svým vlastním životem, převzala hodně lidských návyků (města, cirkus…) a žije bezstarostně dál. Strom, který zasadili na konci Wall-E lidé, slouží jako hlavní místo děje Životu brouka, lidstvo ale není nikde vidět, zřejmě dál na Zemi nežije, nebo alespoň na velmi malé části.

Příšerky

Znečištění Země zahubilo většinu zvířat, přeživší inteligentní druhy zmutovaly a staly se z nich příšery. Ty postupně zabily zbytky navrátivší lidské civilzace. Příšerky částečně přebraly inteligenci a zvyky lidí, mají tedy svoje domovy, restaurace a továrny. Během 45. až 50. století (Univerzita pro příšerky byla založena v 15. století, ale jejich počítání - od času Životu brouka) už jsou plně vyspělí. Aby se vyhnuly chybám o drancování Země, rozhodly se energii získávat nevšedním způsobem - postavily speciální transportní dveře, které jim umožňují cestovat do minulosti a “sklízet” energii z dětského křiku (a později smíchu). Učí se také, že při cestách do minulosti se nemají (malých) lidí dotýkat, aby si na ně později nevzpomněli a nechtěli je zahubit. Malá Boo, kterou Sully na závěr nechal zpět v “současnosti”, se snaží svého kamaráda hledat a postupně také objeví možnost, jak cestovat v čase. Neví ale, do jakého období, proto zkouší skrz svoje vlastní dveře různá období a proto vidíme kresby Sullyho a dalších v různých historických obdobích. Nakonec ji uvidíme jako starou "čarodějnici" v Rebelce.

Teorie nebo fantazie?

Jak vidíte, fantazii se opravdu meze nekladou. Teorie vznikla na základě podkladů ze všech filmů, má však ale i své odpůrce, které na základě jiných podkladů ze stejných filmů dokázali teorii rozložit. Pixar oficiálně tuto teorii popírá, především na základě toho, co by znamenala pro koordinaci vývoje všech filmů a také díky několika ne úplně pěkným závěrům, kterých se v časové linii dočkalo lidstvo. A jak se teorie líbí vám?

Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?  |  Tipy na film  |   |  131 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Odehrávají se všechny filmy Pixaru v jednom vesmíru?

Tipy na film  |  dnes 0:00  |  6

11 blockbusterů, jejichž pokračování se nikdy nedočkáme a je to škoda

Každý máme své oblíbené filmy. A někdy v tom nejsme sami a miluje je i docela dost lidí kolem nás. Jenže to, že se nám něco líbí, ještě nezaručuje, že se automaticky dočkáme pokračování. V Hollywoodu totiž mluví hlavně peněženky a ty už zazdily řadu projektů. Tyhle nás mrzí ze všech nejvíc. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  34

20 nově přidaných dabovaných filmů na Netflixu, kterých jste si nevšimli

Jestli něco Netflixu stále podstatně chybí, jsou to filmy s českým dabingem. V poslední době se ale streamovací služba začala docela snažit a i licencované filmy začala pořizovat alespoň z části s českým namluvením. Pojďme se podívat na poslední přidané kousky, které se na Netflixu objevily. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  31

11 důvodů, proč si Netflix zaplatit i v červenci

Letní nabídka Netflixu na sobě místy vlastně vůbec nedává znát, že se nyní filmaři potýkají s mnoha komplikacemi. Jeho k prasknutí naplněné střižny a post produkce znamenají, že i navzdory pandemii tenhle měsíc dodává hromadu nového obsahu, jež vám social distancing či karanténu rozhodně ulehčí. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  17

17 filmů 70. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Zavzpomínali jsme na legendární konce z 80. let, 90. let i časů po novém tisíciletí. Dnes se mrkneme ještě více do minulosti na éru, která byla v Hollywoodu nesmírně kreativní díky nástupu nové generace filmařů. Není divu, že těchto 17 filmů má totálně parádní konce, které nedostanete z hlavy. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  71

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další víkend před námi a podle počasí se zdá, že bude dosti nevyzpytatelný. Čekají nás bouřky, pak zase vedro. Tak co se na to úplně vyprdnout a zůstat doma u Netflxu a dalších streamovacích služeb. Hlavně fanoušci akci si tento víkend přijdou na své a my máme přehled těch nejzajímavějších novinek. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist