FB pixel

Kde začít a neprozradit příliš? Zkusme to takhle: Představte si, že žijete docela obyčejný život. Je vám něco přes čtyřicet, máte stejně starou, ale stále atraktivní manželku, vlastníte malou, ale úspěšnou firmu na finanční poradenství a už starší, zdravé děti. Dobrá představa ne?

A pak vás najednou unese mexický drogový boss, obviní vás z toho, že váš partner ve firmě mu krade peníze a než se nadějete, koukáte do hlavně pistole a počítáte vteřiny do smrti. A těsně před tím, než vám ten boss napálí kulku do hlavy, si vzpomenete na jeden šílený nápad. Že kdesi v Missouri existuje báječné místo zvané Ozark, jen řeka a samé lesy, prostě pohoda, kde boháči utrácejí své peníze. A že by bylo pro drogového bosse zajímavé, aby se tam rozhodl založit pár podniků a daleko od dohledu FBI vyprat pár set miliónů dolarů.


Světe div se, boss vás ušetří, ale zachránili jste si kejhák jen na pár dní. Během pár dní se musíte zbavit všech svých věcí a odstěhovat se do Ozarku v Missouri. A během pár týdnů tam oběhnout první podniky a rozjet praní špinavých peněz. A během pár měsíců vydělat 7 miliónů. A jestli tohle nedáte, boss se nejdříve podívá na vnitřnosti vaší rodiny a pak samozřejmě dojde i na vás. A to je jen začátek vašich problémů, protože když přijedete na místo, rozhodně to nevypadá jako ta idyla z prospektu, kde všichni čekají až je oškubete.

Jestli si myslíte, že jsem vám prozradil z nového desetidílného seriálu Ozark moc, tak vězte, že toto je zápletka prvních třiceti minut. Což je jedna z mnoha skvělých věcí na tomhle novém seriálu z produkce Netflixu. Pořád se něco děje a každá epizoda je doslova nabitá dějem a novými odhaleními. Jestli je nepěkným trendem nových seriálů od Amazonu roztáhnout pár stránek knížky na celou sezónu (The Man in the High Castle a American Gods), tak Ozark je naproti tomu zběsilejší než jízda na horské dráze.

Další skvělou věci je, že předem nevíte, co se bude dít. Čekáte, že se hrdina začne řešit své nemále problémy určitým způsobem? Jo, začne, přesně tak, jak byste to vy udělali z pohodlí televizního křesla. Jenže rozdíl je v tom, že během dalších pár minut svým jednáním uvede do pohybu další události, a i když něco vyřeší, začne se mu hroutit něco jiného. Celých deset dílů je vlastně jeden obrovský závod s časem a problémy, které postupně narůstají do neskutečných rozměrů. V Ozarku totiž panují už dlouhá desetiletí jisté vztahy a když někdo z venku do nich začně šťourat, logicky to vyvolává reakce. A protože jsme na americkém Jihu, vyvolává to reakce, které se řeší zásadně brokovnicí nebo elektrickým proudem.

Podobná zápletka vyžaduje schopné a odolné charaktery. A hlavní postava Martin Byrde je novým televizním hrdinou. Zatímco ostatní seriály se předhánějí v tom, kdo představí cyničtějšího a nelítostnějšího ústředního hrdinu, Martin Byrde nejdříve budí tak trochu lítost a pohrdání (jeho zdánlivě spokojený život, viz úvod, má ve skutečnosti hodně blízko k loserství typu Americká krása), ale obdivuhodným způsobem se zvedne a udělá cokoliv, čím by zachránil svojí rodinu a sebe. A tím cokoliv se nemyslí, že začne vraždit, ale svůj obdivuhodný intelekt a analytické schopností vyšroubuje do maximálních otáček, že by i Michael Scofield z Prison Break se svým plánováním mohl občas tiše závidět.


Smysl pro (jistou) morálku a oddanost pro rodinu je to, co ho zatím výrazně odlišuje od hrdiny, se kterým už teď bývá často srovnánán. Ano, Breaking Bad a Walter White, to jsou dva pojmy, která vás napadnou během sledování Ozarku často. Ano, v obou seriálech jde o drogy, v obou seriálech se bude zabíjet, ano, oba dva hlavní hrdinové jsou okolnostmi donuceni začít jednat úplně jinak než dosud. Ale Martin Byrde je zatím mnohem čistší a pozitivnější charakter než Walter White. Upřímně mu přeju, ať mu to zůstane, protože tohle je právě to, co Ozark od Breaking Bad odlišuje.

Je až s podivem, jak nejen Martin Byrde, ale i další postavy a vůbec celý scénář je velmi chytře, velmi neotřele a zároveň velmi realisticky podán. Suverénně nejvíc pozornosti si pro sebe ukradne Jason Bateman. Doposud spíše komediální herec předvádí úžasnou proměnu a je to pro něj životní role. Bateman nikdy nebyl typický komediant jako třeba Jim Carrey a tudíž jeho proměna do dramatické role není až tak šokující, jako kdysi udělal Carrey, ale o více je úžasné sledovat, jak i s minimem výrazových prostředků dokáže zahrát tak zajímavou a komplikovanou postavu jako je Martin Byrde. Bateman seriál spoluprodukoval a téměř polovinu dílu i režíroval, o to víc je třeba před ním smeknout klobouk.

Deset dílů vám v jeho společnosti uteče jako nic a bude to poctivě strávených deset hodin. Napětí a neustále zvraty vám nedovolí možná dát najednou úplně celý seriál, určitě věci bude třeba rozdýchat a vychutnat si s pauzou. Nicméně pokud budete mít po skončení pocit, že “tohle sakra musí pokračovat”, tak mám dobrou zprávu. Včera oznámil Netflix, že druhá série bude a přestože zatím není jasné kdy (nejspíše příští léto), je to naprosto zasloužené. Jednu svoji kapitolu Martin Byrde uzavřel, ale jak ukážou poslední minuty závěrečné epizody, všech svých problémů se nezbavil a je třeba vyprávět dál. Už se nemůžu dočkat.

84

Ozark (Ozark)

Finanční poradce musí prchnout se svojí rodinou z Chicaga do městěčka Ozark v Missouri, aby zde vypral 500 miliónů dolarů pro drogového lorda. Hrají: Jason Bateman, Veerle Dobbelaere, Wine Dierickx, Laura Linney, Sofia Hublitz, Marie Vinck, Koen De Bouw, Režie: Hilde Van Mieghem

Proč koukat?
Co všechno může udělat spořádaný člověk, aby zachránil sebe a svojí rodinu? Od dob Perníkového táty víme, že cesta do pekla je dlážděna těmi nejlepšími úmysly.

Online na Netflix (české titulky) (český dabing) od 21. 7. 2017 , nové díly od 27. 3. 2020

Recenze: Ozark (100%)  |  Filmové recenze  |   |  97 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Recenze: Ozark (100%)

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Recenze: Ozark (100%)

Filmové recenze  |  před 2 měsíci  |  21

Netflix má megahit. Úspěch toxické erotiky 365 dní je diváckou ostudou

Je to přesně 11 dní od momentu, kdy se na Netflixu objevil erotický, vlastně až softpornový film 365 dní. A dodnes se drží na čele žebříčku sledovanosti. Což je něco, na co bychom neměli být hrdí. číst více

Filmové recenze  |  2020  |  74

Adam Sandler herecky vládne šílenému Drahokamu od Netflixu

Tak zaprvé: Drahokam je šílenost. Po evropské premiéře na festivalu v Londýně jsem se několikrát snažila někomu vysvětlit, o co ve filmu jde a jak moc je příběh zamotaný, a ani po několika měsících nemám pocit, že by se mi to úplně podařilo. Pojďme se to ovšem pokusit shrnout: číst více

Filmové recenze  |  2020  |  42

První dojmy: Dracula od Netflixu ctí předlohu a modernizuje ji

4. ledna Netflix představil další ze svých seriálových novinek, která tentokrát vznikla ve spolupráci s britskou BBC. Dracula je moderním zpracováním klasiky od Brama Stokera, v níž tvůrci moderní verze Sherlocka Holmese dokázali, že i zaprášená literatura může být svěží. číst více

Filmové recenze  |  2019  |  227

První dojmy: Dokázal Zaklínač vyplnit díru po Hře o trůny?

Seriálová událost konce roku je za námi a Zaklínač Geralt z Rivie v nás nechal pořádně krvavou stopu. Řezník z Blavikenu totiž překonal očekávání a redakční mudrcové se museli shodnout, že tuhle fantasy pecku musíte vidět. číst více

Filmové recenze  |  2019  |  61

7 důvodů, proč mít rád Star Wars: Poslední z Jediů

Devátá epizoda Hvězdných válek je za humny a netrpělivě ji očekávají dva typy fanoušků. Ti, co se na nový film těší a ti, kteří se jej hrozí. Je ale důvod se bát? Byl Poslední z Jediů tak hrozný film, jak někteří tvrdí? Našli jsme sedm důvodů, proč mít Posledního z Jediů spíš v oblibě. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist