FB pixel

Mrkněte s námi na 10 věcí, které o Pelíškách nejspíš nevíte.

Despota Kodet je skutečná postava

Scénář částečně vychází z knížky Petra Šabacha, ale scenárista Petr Jarchovský se netají tím, že předobrazy některých postav si vypůjčil ze své vlastní rodiny - třeba postavu cholerického otce, kterého hraje Jiří Kodet, napsal podle svého dědečka. Stejný dědeček se pak v „mladším vydání” objevuje jako postava i v novější rodinné trilogii Zahradnictví.


Hovno hoří! A nebo taky ne

Už zmíněná předloha Petra Šabacha se jmenuje Hovno hoří! Vzhledem k tomu, že Pelíšky ale původně vznikaly jako dvoudílný vánoční televizní film, museli se tvůrci trochu mírnit. Název obsahující exkrement by se prý ke štědrovečerní večeři nehodil. Jméno Pelíšky dlouho sloužilo jenom jako pracovní název, ale vzhledem k tomu, že nikdo nevymyslel nic lepšího, šel pod ním film nakonec do distribuce.

Cestu do kin měly Pelíšky spletitou. První film dnes už legendární tvůrčí dvojice byl totiž - alespoň z ekonomického hlediska - propadák. Muzikál Šakalí léta stál na tehdejší dobu monstrózních 25 milionů a návštěvností v kinech si na sebe nevydělal. Proto shánění peněz na Pelíšky trvalo 4 roky, během kterých Petr Jarchovský napsal 8 různých verzí scénáře. Možná proto je tak dobrý.


Nejlepší hlášky vznikly na place

Možná vás překvapí, kolik z legendárních replik, které dělají Pelíšky tím, čím jsou, nejsou napsané na scénáři. Ale když máte takhle skvělé obsazení, jde to samo. Ve scénáři nenajdete věty:
„Proletáři všech zemí, vyližte si prdel.”
„Přišel jsem s nabídkou kvalitního sexu.”
„A skláři nebudou mít co žrát.”
„Maršal Malinovskij!”

A dokonce po otázce: „Hledáš někoho, soudruhu?” neměl původně Jiří Kodet přetáhnout Jaroslava Duška holí.


Recept maršála Malinovského

Ve scéně, kdy si Donutil připíjí s Polívkou, původně tahle replika sice nebyla, ale za to tam měl být mnohem větší plamen. Vzhledem k tomu, že se herci ale necítili komfortně s tím, co si na něj připravili pyrotechnici, nakonec se legendární záběr natočil za pomoci dortové svíčky a laku na vlasy. A kolik je s tím parády, co?

Tažení proti pirátům

Pelíšky jsou jedním z šesti filmů, které už nenajdete na serveru Uloz.to. Ve zlomovém rozsudku z letošního února potvrdil soud žalobu agentury Dilia (správce autorských práv), že server nesmí nabízet ke stažení filmy jako jsou Ostře sledované vlaky, Kobry a užovky, nebo třeba právě Pelíšky. Filmů v žalobě bylo jen šest, aby soud netrval příliš dlouho.

Úspěšnější než Popelka

I když Pelíšky slaví 20 let od premiéry, zdá se, že nezestárly ani o chlup. Během loňských Vánoc byly nejsledovanějším televizním pořadem, takže porazily i všechny pohádkové klasiky. A ve filmových databázích se podle hodnocení uživatelů drží mezi těmi nejoblíbenějšími filmy.

Místo Hanspalky Košíře

Ačkoliv děj je zasazený do vilové čtvrti Hanspalka na Praze 6 (stejně jako předchozí film této tvůrčí dvojice - Šakalí léta), dům, ve kterém hrdinové ve filmu bydlí, reálně najdete na adrese Schodová 5, v Košířích na Praze 5. Střední škola z Pelíšků pak vůbec není střední, ale vysoká - jde o Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.


Uzlinka barmankou

Roztomilé 14leté děvče s přezdívkou Uzlinka, civilním jménem Sylvie Koblížková, nakonec v herectví neuspěla. I přes role v seriálech Velmi křehké vztahy a Rodinná pouta na ní po čase filmaři zapomněli. Naopak filmová Jindřiška (Kristýna Nováková) hraje doteď - naposledy třeba ve filmu Líbánky, nebo v seriálu Temný kraj.

Hřebejk vrahem

Ještě předtím než se Jan Hřebejk stal slavným režisérem, hrál občas v filmech svých spolužáků. Třeba jako v televizní povídce Ivana Chauna Siláci, ve které jako roztomilý mladík vraždí krumpáčem.

RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků  |  Tipy na film  |  před 18 dny  |  111 přečtení  |  17 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.

Komentáře k článku RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

Další články jako RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

Tipy na film  |  před 3 dny  |  36

10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy

Není pochyb o tom, že komiksové velkofilmy jsou akčními spektákly moderní doby. A stejně jako měl své ikonické momenty Arnie, Sly či Van Damme, mají své akční vrcholy i hrdinové od Marvelu. Vybrali jsme deset esenciálních scén, které si dokážeme pouštět do padnutí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  4

10 osvědčených akčních filmů pro holky

Akční filmy už dávno nejsou záležitostí jen pro muže. Vězte, že i „něžné pohlaví“ nepohrdne večerem stráveným s Terminátorem nebo Smrtonosnou pastí. Kromě lety ověřených klasik jsou tu ale i novější a mnohdy méně profláklé akčňáky, které na holky vyloženě míří. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  22

8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem

Ať už jste na Hru o trůny dřív koukali, ale přestala vás bavit, nebo jste nikdy neviděli ani jednu epizodu, aktuální mánie kolem finální řady tohohle televizního kolosu pro vás určitě musí být otravná. Tak to pusťte z hlavy a radši zkoukněte něco z našeho výběru. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  7

10 velikonočních tipů na filmy a seriály až zmizí všichni koledníci

Jako každé svátky, i Velikonoce jsou pro spoustu z nás obdobím spíše shonu než odpočinku. Pokud ale potřebujete zabavit sebe poté, co jste uspokojili všechny koledníky, anebo jen potřebujete posadit děti k televizi, máme pro vás 10 filmových a seriálových tipů, které by vám měly pomoci. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  52

Fenomén Steven Seagal: Mistr aikida, který se stal svérázem akčňáků 90. let

Stevena Seagala pamatujeme jako spoustu věcí. Jako zástupce šerifa, který se s ničím příliš nepárá, jako amerického velvyslance pro Rusko, muzikanta, nebo jako obtloustlou hvězdu laciných východoevropských béček. Nic z toho by nás ale nezajímalo, kdyby nebyl hrdinou akčních nářezů 90. let. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist