FB pixel

Mrkněte s námi na 10 věcí, které o Pelíškách nejspíš nevíte.

Despota Kodet je skutečná postava

Scénář částečně vychází z knížky Petra Šabacha, ale scenárista Petr Jarchovský se netají tím, že předobrazy některých postav si vypůjčil ze své vlastní rodiny - třeba postavu cholerického otce, kterého hraje Jiří Kodet, napsal podle svého dědečka. Stejný dědeček se pak v „mladším vydání” objevuje jako postava i v novější rodinné trilogii Zahradnictví.


Hovno hoří! A nebo taky ne

Už zmíněná předloha Petra Šabacha se jmenuje Hovno hoří! Vzhledem k tomu, že Pelíšky ale původně vznikaly jako dvoudílný vánoční televizní film, museli se tvůrci trochu mírnit. Název obsahující exkrement by se prý ke štědrovečerní večeři nehodil. Jméno Pelíšky dlouho sloužilo jenom jako pracovní název, ale vzhledem k tomu, že nikdo nevymyslel nic lepšího, šel pod ním film nakonec do distribuce.

Cestu do kin měly Pelíšky spletitou. První film dnes už legendární tvůrčí dvojice byl totiž - alespoň z ekonomického hlediska - propadák. Muzikál Šakalí léta stál na tehdejší dobu monstrózních 25 milionů a návštěvností v kinech si na sebe nevydělal. Proto shánění peněz na Pelíšky trvalo 4 roky, během kterých Petr Jarchovský napsal 8 různých verzí scénáře. Možná proto je tak dobrý.


Nejlepší hlášky vznikly na place

Možná vás překvapí, kolik z legendárních replik, které dělají Pelíšky tím, čím jsou, nejsou napsané na scénáři. Ale když máte takhle skvělé obsazení, jde to samo. Ve scénáři nenajdete věty:
„Proletáři všech zemí, vyližte si prdel.”
„Přišel jsem s nabídkou kvalitního sexu.”
„A skláři nebudou mít co žrát.”
„Maršal Malinovskij!”

A dokonce po otázce: „Hledáš někoho, soudruhu?” neměl původně Jiří Kodet přetáhnout Jaroslava Duška holí.


Recept maršála Malinovského

Ve scéně, kdy si Donutil připíjí s Polívkou, původně tahle replika sice nebyla, ale za to tam měl být mnohem větší plamen. Vzhledem k tomu, že se herci ale necítili komfortně s tím, co si na něj připravili pyrotechnici, nakonec se legendární záběr natočil za pomoci dortové svíčky a laku na vlasy. A kolik je s tím parády, co?

Tažení proti pirátům

Pelíšky jsou jedním z šesti filmů, které už nenajdete na serveru Uloz.to. Ve zlomovém rozsudku z letošního února potvrdil soud žalobu agentury Dilia (správce autorských práv), že server nesmí nabízet ke stažení filmy jako jsou Ostře sledované vlaky, Kobry a užovky, nebo třeba právě Pelíšky. Filmů v žalobě bylo jen šest, aby soud netrval příliš dlouho.

Úspěšnější než Popelka

I když Pelíšky slaví 20 let od premiéry, zdá se, že nezestárly ani o chlup. Během loňských Vánoc byly nejsledovanějším televizním pořadem, takže porazily i všechny pohádkové klasiky. A ve filmových databázích se podle hodnocení uživatelů drží mezi těmi nejoblíbenějšími filmy.

Místo Hanspalky Košíře

Ačkoliv děj je zasazený do vilové čtvrti Hanspalka na Praze 6 (stejně jako předchozí film této tvůrčí dvojice - Šakalí léta), dům, ve kterém hrdinové ve filmu bydlí, reálně najdete na adrese Schodová 5, v Košířích na Praze 5. Střední škola z Pelíšků pak vůbec není střední, ale vysoká - jde o Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.


Uzlinka barmankou

Roztomilé 14leté děvče s přezdívkou Uzlinka, civilním jménem Sylvie Koblížková, nakonec v herectví neuspěla. I přes role v seriálech Velmi křehké vztahy a Rodinná pouta na ní po čase filmaři zapomněli. Naopak filmová Jindřiška (Kristýna Nováková) hraje doteď - naposledy třeba ve filmu Líbánky, nebo v seriálu Temný kraj.

Hřebejk vrahem

Ještě předtím než se Jan Hřebejk stal slavným režisérem, hrál občas v filmech svých spolužáků. Třeba jako v televizní povídce Ivana Chauna Siláci, ve které jako roztomilý mladík vraždí krumpáčem.

RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků  |  České novinky  |   |  140 přečtení  |  17 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.


Komentáře k článku RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

České novinky  |  před 4 dny  |  13

10 českých kriminálek, které vám utekly a je to chyba

Skřípete zuby, že Česká televize na léto po stopadesáté nasadila Malého pitavala a Nova s Primou zase drtí Policii Modravu a V.I.P. vraždy? Zkraťte si čekání na podzimní novinky s naším výběrem 10 českých krimiseriálů z posledních 10 let, které možná ušly vaší pozornosti a stojí za to je vidět. číst více

České novinky  |  před 12 dny  |  2

5 žhavých českých projektů, které byste po Varech rozhodně neměli minout

Filmový festival v Karlových Varech jako každý rok představil hned několik projektů, které se publiku zaryly do paměti. Platí to i o pětici českých produkcí, které máte nyní možnost vidět na post-festivalovém tažení kiny Šary Vary, anebo - jako v případě seriálu Bez vědomí - již brzy na HBO. číst více

České novinky  |  před 17 dny  |  6

Očekávaná česká minisérie Bez vědomí se představuje v prvním traileru

Po slavnostní premiéře na MFF v Karlových Varech zveřejnilo HBO Europe první teaser trailer na svou původní minisérii Bez vědomí, o jejíž režii se postaral tvůrce Pustiny Ivan Zachariáš. číst více

České novinky  |  před 22 dny  |  3

Chystáte se do Varů? Tyto české a zahraniční filmové pecky musíte vidět

Následujících 9 dní se v české filmové kotlině ponese ve znamení karlovarského festivalu. Ten tradičně nabízí pestrou všehochuť artu, popcornu a nepředvídatelného bizárku, který by si měl každý návštěvník filmového festivalu alespoň jednou v životě zkusit. Tak zabalte batůžky a vyražte! číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  7

Do Karlových Varů přijede Julianne Moore, vrátí se i Casey Affleck

Karlovarský filmový festival se blíží mílovými kroky a začíná odhalovat bohatý program i hvězdné hosty. Na koho letos budete moci narazit na proslulé kolonádě nebo na červeném koberci před hotelem Thermal? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist