FB pixel

Mrkněte s námi na 10 věcí, které o Pelíškách nejspíš nevíte.

Despota Kodet je skutečná postava

Scénář částečně vychází z knížky Petra Šabacha, ale scenárista Petr Jarchovský se netají tím, že předobrazy některých postav si vypůjčil ze své vlastní rodiny - třeba postavu cholerického otce, kterého hraje Jiří Kodet, napsal podle svého dědečka. Stejný dědeček se pak v „mladším vydání” objevuje jako postava i v novější rodinné trilogii Zahradnictví.


Hovno hoří! A nebo taky ne

Už zmíněná předloha Petra Šabacha se jmenuje Hovno hoří! Vzhledem k tomu, že Pelíšky ale původně vznikaly jako dvoudílný vánoční televizní film, museli se tvůrci trochu mírnit. Název obsahující exkrement by se prý ke štědrovečerní večeři nehodil. Jméno Pelíšky dlouho sloužilo jenom jako pracovní název, ale vzhledem k tomu, že nikdo nevymyslel nic lepšího, šel pod ním film nakonec do distribuce.

Cestu do kin měly Pelíšky spletitou. První film dnes už legendární tvůrčí dvojice byl totiž - alespoň z ekonomického hlediska - propadák. Muzikál Šakalí léta stál na tehdejší dobu monstrózních 25 milionů a návštěvností v kinech si na sebe nevydělal. Proto shánění peněz na Pelíšky trvalo 4 roky, během kterých Petr Jarchovský napsal 8 různých verzí scénáře. Možná proto je tak dobrý.


Nejlepší hlášky vznikly na place

Možná vás překvapí, kolik z legendárních replik, které dělají Pelíšky tím, čím jsou, nejsou napsané na scénáři. Ale když máte takhle skvělé obsazení, jde to samo. Ve scénáři nenajdete věty:
„Proletáři všech zemí, vyližte si prdel.”
„Přišel jsem s nabídkou kvalitního sexu.”
„A skláři nebudou mít co žrát.”
„Maršal Malinovskij!”

A dokonce po otázce: „Hledáš někoho, soudruhu?” neměl původně Jiří Kodet přetáhnout Jaroslava Duška holí.


Recept maršála Malinovského

Ve scéně, kdy si Donutil připíjí s Polívkou, původně tahle replika sice nebyla, ale za to tam měl být mnohem větší plamen. Vzhledem k tomu, že se herci ale necítili komfortně s tím, co si na něj připravili pyrotechnici, nakonec se legendární záběr natočil za pomoci dortové svíčky a laku na vlasy. A kolik je s tím parády, co?

Tažení proti pirátům

Pelíšky jsou jedním z šesti filmů, které už nenajdete na serveru Uloz.to. Ve zlomovém rozsudku z letošního února potvrdil soud žalobu agentury Dilia (správce autorských práv), že server nesmí nabízet ke stažení filmy jako jsou Ostře sledované vlaky, Kobry a užovky, nebo třeba právě Pelíšky. Filmů v žalobě bylo jen šest, aby soud netrval příliš dlouho.

Úspěšnější než Popelka

I když Pelíšky slaví 20 let od premiéry, zdá se, že nezestárly ani o chlup. Během loňských Vánoc byly nejsledovanějším televizním pořadem, takže porazily i všechny pohádkové klasiky. A ve filmových databázích se podle hodnocení uživatelů drží mezi těmi nejoblíbenějšími filmy.

Místo Hanspalky Košíře

Ačkoliv děj je zasazený do vilové čtvrti Hanspalka na Praze 6 (stejně jako předchozí film této tvůrčí dvojice - Šakalí léta), dům, ve kterém hrdinové ve filmu bydlí, reálně najdete na adrese Schodová 5, v Košířích na Praze 5. Střední škola z Pelíšků pak vůbec není střední, ale vysoká - jde o Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.


Uzlinka barmankou

Roztomilé 14leté děvče s přezdívkou Uzlinka, civilním jménem Sylvie Koblížková, nakonec v herectví neuspěla. I přes role v seriálech Velmi křehké vztahy a Rodinná pouta na ní po čase filmaři zapomněli. Naopak filmová Jindřiška (Kristýna Nováková) hraje doteď - naposledy třeba ve filmu Líbánky, nebo v seriálu Temný kraj.

Hřebejk vrahem

Ještě předtím než se Jan Hřebejk stal slavným režisérem, hrál občas v filmech svých spolužáků. Třeba jako v televizní povídce Ivana Chauna Siláci, ve které jako roztomilý mladík vraždí krumpáčem.

RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků  |  České novinky  |   |  140 přečtení  |  17 líbí se

Lotta Hlásecká

Profesionální chrlič slovní hmoty. Vzděláním novinář a filmař. Vkusový buran se zálibou v české kinematografii a Kubrickovi. Mistr Evropy v usínání uprostřed zajímavých filmů. Ve volném čase se věnuje svojí práci, kočkám a teorii humoru.


Komentáře k článku RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků

České novinky  |  před 7 dny  |  11

14 skvělých českých filmů, které jsou na Vodafone TV ve 4K rozlišení

Díky restaurátorské práci NFA nám Vodafone TV brzy naservíruje čtrnáct tuzemských kultovních filmů v nádherném 4K rozlišení. Díky tomu tak budeme moci zhlédnout skvosty naší kinematografie v pohodlí domova a rovnou v té největší kvalitě. číst více

České novinky  |  před 8 dny  |  10

10 nejlepších nových českých komedií, které najdete na Netflixu

Česká komedie je evergreenem tuzemských kin i oblíbenosti zdejších diváků, kteří hledají na 2 hodiny únik od běžné životní rutiny. A ačkoli se starým klasikám jen malokterá novinka vyrovná, dali jsme dohromady seznam komedií posledních let, které patří mezi to lepší, co se u nás urodilo. číst více

České novinky  |  před 11 dny  |  69

Gratulace! Český seriál získal poprvé v historii cenu Emmy!

Mezinárodní ceny Emmy jsou rozdány a Česká republika může oslavovat! Nominaci totiž úspěšně proměnil online seriál z produkce Bionautu #martyisdead režiséra Pavla Soukupa. číst více

České novinky  |  před 29 dny  |  203

Netflix kontruje HBO a přidává 7 českých filmových hitů!

Pokud českých filmů na Netflixu stále nemáte dost, pak pro vás máme dobrou zprávu. Streamovací služba opět zalovila v českých vodách a přináší hned sedmičku snímků, které patří stále do kategorie přírůstků novějšího data vzniku. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  1

Startuje Film Naživo: Další služba pro sledování divadelních představení

Od 1. listopadu je spuštěna online platforma Film Naživo, na které si diváci mohou pustit divadelní představení, která převážně během první vlny pandemie získala filmovou podobu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist