FB pixel
Zdroj:
Až přijde válka Zdroj: TMDB

Až přijde válka

Vítěz dokumentární kategorie na Cenách české filmové kritiky nabízí portrét nacionalistického uskupení Slovenskí branci, které se pravidelně schází v slovenských lesích, kde noví členové podstupují tvrdý výcvik v domobraně. Nejedná se však o nevinnou „hru na vojáčky“. Mladý vůdce branců totiž sní o velké politické kariéře a svým nacionalismem a propagandou hodlá zaujmout celé Slovensko. Režisér Jan Gebert sleduje šířící se vlnu nacionalismu mezi mladými Slováky a poukazuje nejen na podceňování obdobných extremistických buněk, ale i na pohodlnost čelních představitelů státu v otázce legislativy, jež by je hlídala. Snímek můžete vidět na HBO GO.

Online na HBO od 10. 7. 2021

Manželské etudy: Nová generace Zdroj: TMDB

Manželské etudy: Nová generace

Dcera Heleny Třeštíkové a pražská zastupitelka Hana Třeštíková se vydává po stopách své matky a zkoumá osudy mladých rodin a jejich krkolomného života v moderní společnosti. Ve filmu uváděném do kin se zaměřuje na Mirku a Kubu, mladý pár, jenž se po narození dcery rozhodl k sezdání, jež však nebylo tak pohodové, jak si na začátku vysnil. Zatímco ona prochází kariérním progresem a dospívá, on zůstává „pankáčem“, který odmítá převzít zodpovědnost a raději od svých bližních prchá. Třeštíková tak po vzoru své matky opět kromě svých subjektů sleduje i širší měřítko a tematizuje současnost mezilidských vztahů a jejich úskalí.

Online na Aerovod, iVysílání (čeština) od 8. 4. 2020

King Skate Zdroj: TMDB

King Skate

Zatímco pro spoustu lidí je skateboard pouze jakýmsi předraženým prkýnkem na kolečkách, na němž se dle slov mé babičky prohání jen lemplové, dokument Šimona Šafránka ukazuje, že skateboarding je pro spoustu lidí mnohem víc než volnočasovou zábavou. Je pro ně životem, středobodem vesmíru i životním stylem. A ne až nyní. Šafránek totiž sleduje růst tuzemské skateboardové komunity ještě v rámci komunismu a zaznamenává, o jak progresivní součást vývoje tehdejší generace se jedná. Film můžete vidět na Aerovodu a po zhlédnutí vyražte na Febiofest a vpalte si do žil skateboardové coming of age Mid90s od Jonaha Hilla. Perfektní kombo nejen pro skejťáky.

Online na Aerovod (titulky) (čeština), DaFilms (čeština), HBO (čeština), Starmax, Vodafone TV (titulky) (čeština) od 1. 11. 2019

Pásky z Nagana Zdroj: TMDB

Pásky z Nagana

Vítěz Cen české filmové kritiky v kategorii Mimo kino vzpomíná na legendární olympijský turnaj v Naganu, na němž podceňovaný hokejový tým z České republiky vystoupal až k olympijskému zlatu. Mladý režisér Ondřej Hudeček vytahuje archivní záběry, které míchá s nově natočenými rozhovory českých i zahraničních hráčů natolik umně, že destiluje emoce po litrech a dokazuje, že i české ručičky zvládnou hollywoodsky střižený, zdravou porcí patosu proložený dokumentární počin. Připravte se na strhující sportovní jízdu minulostí, která je stále dostupná přímo na webu Olympic Channelu . Kapesníky s sebou.

Není nikde online

V Mosulu

V Mosulu

Dokumentaristka Jana Andert vykročila z komfortní zóny zpravodajských stanic a navzdory bezpečnostním pravidlům se s elitní jednotkou irácké armády vydala do první linie boje proti Islámskému státu. Výsledkem je vtahující dokument, jenž vás vrhne doprostřed iráckých sutin a umožní nahlédnout na dopady nekonečné války proti terorismu nejen co se týče infrastruktury, ale především životů nevinných lidí, kteří se konfliktu nemají šanci vyhnout. Pokud možno vyhledávejte spíše delší kinoverzi, jež oproti střihu pro Českou televizi nabízí o 20 minut více materiálu.

Kibera: Příběh slumu

Kibera: Příběh slumu

Dokument Martina Páva zprostředkovává pohled na jeden z největších afrických slumů v hlavním městě Keni, kde chybí základní služby jako tekoucí voda či kanalizace. Místní se navíc nemohou spolehnout ani na policii, zdravotní či školní služby, a tak se o zdejší komunitu musí starat dobrovolníci z umělecké sféry, kteří se snaží především mladým lidem vštěpit disciplínu a pocit, že jejich život může směřovat ze slumu ven. Film byl naposledy k vidění například na festivalu Jeden svět.

(Polo)ostrov Krym Zdroj: TMDB

(Polo)ostrov Krym

Anexe Krymu patří mezi nejvýraznější geopolitické události posledních let, a tudíž dává smysl, že se jí režisér Jaroslav Kratochvíl rozhodl věnovat zvýšenou pozornost. Nečiní tak nicméně s předem ustanoveným názorem. Místo něj dává prostor mužům a ženám, kteří s poloostrovem Krym spojili svůj život a spadají pod tři zde žijící etnika – krymské Tatary, Ukrajince a Rusy. Každé etnikum má přitom s Krymem určitou minulost, názor na celou situaci i politický vývoj poloostrova jako takového. Kratochvíl svým dokumentem nejenže sleduje kritické momenty moderních krymských dějin, ale poukazuje na roztříštěnost společnosti a jejích názorů, které k uklidnění konfliktu a krymského života nepomáhají. Film je ke zhlédnutí na webu České televize.

Není nikde online

Grygar

Grygar

Přední český astrofyzik Jiří Grygar se dočkal dokumentu, který navzdory studentskému zrodu nabízí solidní pohled na jeho dětství, kariérní růst a současnou vědeckou práci. Fanoušci hlubin vesmíru a astrofyziky tak dostávají ideální možnost nahlédnout pod pokličku neúnavného propagátora vědy, jenž je přední osobností svého oboru a má na rozdíl od řady výrazně slavnějších jedinců opravdu co říct.

Svědkové Putinovi Zdroj: TMDB

Svědkové Putinovi

Úspěšný dokumentarista Vitalij Manskij se díky spolupráci Lotyšska, Švýcarska a České republiky vrhl na rozkrývání historie vlády Vladimira Putina v Rusku a svou pouť bere pěkně od podlahy, když začíná koncem prezidentské vlády Borise Jelcina, jenž na své místo Putina dosadil jako tehdejšího premiéra. Manskij umně odkrývá fungování ruské politiky a nahlíží za závěs Putinovy vlády a taktik, jež nabízí očividné paralely s těmi, které již nejsou cizí ani české kotlině.

Online na Aerovod, DaFilms od 29. 11. 2018

Epilogue: Kingdom Come: Deliverance

Epilogue: Kingdom Come: Deliverance

Při pohledu na nedávný prodej českého vývojářského studia Warhorse Studios společnosti Koch Media spadající pod moloch THQ Nordic za mohutných 1,1 miliardy českých korun se může zdát, že české RPG z časů husitské historie mělo vždy cestu jasně vydlážděnou zlatými cihličkami. O opaku však vypovídá poloprofesionální, přesto dosti působivý dokument českých herních redaktorů Jirky Bigase a Zdeňka Prince, kteří s tvůrci Kingdom Come: Deliverance strávili poslední dny před vydáním a zachytili jak jejich nervozitu z prodejů, bugů a vůbec reakcí hráčské obce, tak řadu osobních přiznání i následné uvolnění po vydání herního hitu. Epilogue si neklade za cíl komplexně referovat o vzniku celého titulu. Zvolený výsek událostí však zpracovává detailně a dost zajímavě na to, aby film zaujal i ty, kteří na hráčské roky už jen vzpomínají. Film je možné zhlédnout na YouTube kanálu webu Vortex .

10 nových českých dokumentů, které musíte vidět  |  České novinky  |   |  1 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 nových českých dokumentů, které musíte vidět

České novinky  |  před 1 měsíci

Netflix vrací do nabídky 10 českých a dva slovenské filmy

Od přidávání prvních českých filmů na Netflix uplynula už taková doba, že některé licence musel streamer dokonce obnovit. Které české filmy jsou nyní znovu na Netflixu dostupné? číst více

České novinky  |  před 1 měsíci

Na Netflix dorazila druhá nejúspěšnější komedie roku!

Netflix v následujících dnech hodlá přidávat nové české filmy. První vlaštovkou je komediální hit Matky, který dorazil na streamvací službu právě dnes. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci

Voyo ve stopách Netflixu: První původní seriál bude o českém vrahovi

Televize Nova konečně začíná s originální tvorbou pro Voyo. Po sedmnácté řadě Ordinace v růžové zahradě nyní představuje první projekt určený ryze pro svou platformu. V minisérii Případ Roubal se dočkáme příběhu jednoho z nejslavnějších tuzemských vrahů. A čeká nás i skvělé herecké obsazení. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci

Český film jede! Novinka z FAMU se dostala na jeden z nejlepších festivalů

Nový film Diany Cam Van Nguyen bude soutěžit v prestižní sekci krátkých filmů torontského festivalu. číst více

České novinky  |  před 4 měsíci

Nejdražší film Netflixu se natáčí v Praze. Kdy a kde uvidíme filmový štáb?

V centru Prahy se v tuto chvíli natáčí akční thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích. Do kdy se zde filmový štáb zdrží a jaké lokace si k natáčení vybral? číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist