FB pixel

Až přijde válka

Vítěz dokumentární kategorie na Cenách české filmové kritiky nabízí portrét nacionalistického uskupení Slovenskí branci, které se pravidelně schází v slovenských lesích, kde noví členové podstupují tvrdý výcvik v domobraně. Nejedná se však o nevinnou „hru na vojáčky“. Mladý vůdce branců totiž sní o velké politické kariéře a svým nacionalismem a propagandou hodlá zaujmout celé Slovensko. Režisér Jan Gebert sleduje šířící se vlnu nacionalismu mezi mladými Slováky a poukazuje nejen na podceňování obdobných extremistických buněk, ale i na pohodlnost čelních představitelů státu v otázce legislativy, jež by je hlídala. Snímek můžete vidět na HBO GO.

Manželské etudy: Nová generace

Dcera Heleny Třeštíkové a pražská zastupitelka Hana Třeštíková se vydává po stopách své matky a zkoumá osudy mladých rodin a jejich krkolomného života v moderní společnosti. Ve filmu uváděném do kin se zaměřuje na Mirku a Kubu, mladý pár, jenž se po narození dcery rozhodl k sezdání, jež však nebylo tak pohodové, jak si na začátku vysnil. Zatímco ona prochází kariérním progresem a dospívá, on zůstává „pankáčem“, který odmítá převzít zodpovědnost a raději od svých bližních prchá. Třeštíková tak po vzoru své matky opět kromě svých subjektů sleduje i širší měřítko a tematizuje současnost mezilidských vztahů a jejich úskalí.

King Skate

Zatímco pro spoustu lidí je skateboard pouze jakýmsi předraženým prkýnkem na kolečkách, na němž se dle slov mé babičky prohání jen lemplové, dokument Šimona Šafránka ukazuje, že skateboarding je pro spoustu lidí mnohem víc než volnočasovou zábavou. Je pro ně životem, středobodem vesmíru i životním stylem. A ne až nyní. Šafránek totiž sleduje růst tuzemské skateboardové komunity ještě v rámci komunismu a zaznamenává, o jak progresivní součást vývoje tehdejší generace se jedná. Film můžete vidět na Aerovodu a po zhlédnutí vyražte na Febiofest a vpalte si do žil skateboardové coming of age Mid90s od Jonaha Hilla. Perfektní kombo nejen pro skejťáky.

Pásky z Nagana

Vítěz Cen české filmové kritiky v kategorii Mimo kino vzpomíná na legendární olympijský turnaj v Naganu, na němž podceňovaný hokejový tým z České republiky vystoupal až k olympijskému zlatu. Mladý režisér Ondřej Hudeček vytahuje archivní záběry, které míchá s nově natočenými rozhovory českých i zahraničních hráčů natolik umně, že destiluje emoce po litrech a dokazuje, že i české ručičky zvládnou hollywoodsky střižený, zdravou porcí patosu proložený dokumentární počin. Připravte se na strhující sportovní jízdu minulostí, která je stále dostupná přímo na webu Olympic Channelu . Kapesníky s sebou.

V Mosulu

V Mosulu

Dokumentaristka Jana Andert vykročila z komfortní zóny zpravodajských stanic a navzdory bezpečnostním pravidlům se s elitní jednotkou irácké armády vydala do první linie boje proti Islámskému státu. Výsledkem je vtahující dokument, jenž vás vrhne doprostřed iráckých sutin a umožní nahlédnout na dopady nekonečné války proti terorismu nejen co se týče infrastruktury, ale především životů nevinných lidí, kteří se konfliktu nemají šanci vyhnout. Pokud možno vyhledávejte spíše delší kinoverzi, jež oproti střihu pro Českou televizi nabízí o 20 minut více materiálu.

Kibera: Příběh slumu

Kibera: Příběh slumu

Dokument Martina Páva zprostředkovává pohled na jeden z největších afrických slumů v hlavním městě Keni, kde chybí základní služby jako tekoucí voda či kanalizace. Místní se navíc nemohou spolehnout ani na policii, zdravotní či školní služby, a tak se o zdejší komunitu musí starat dobrovolníci z umělecké sféry, kteří se snaží především mladým lidem vštěpit disciplínu a pocit, že jejich život může směřovat ze slumu ven. Film byl naposledy k vidění například na festivalu Jeden svět.

(Polo)ostrov Krym

Anexe Krymu patří mezi nejvýraznější geopolitické události posledních let, a tudíž dává smysl, že se jí režisér Jaroslav Kratochvíl rozhodl věnovat zvýšenou pozornost. Nečiní tak nicméně s předem ustanoveným názorem. Místo něj dává prostor mužům a ženám, kteří s poloostrovem Krym spojili svůj život a spadají pod tři zde žijící etnika – krymské Tatary, Ukrajince a Rusy. Každé etnikum má přitom s Krymem určitou minulost, názor na celou situaci i politický vývoj poloostrova jako takového. Kratochvíl svým dokumentem nejenže sleduje kritické momenty moderních krymských dějin, ale poukazuje na roztříštěnost společnosti a jejích názorů, které k uklidnění konfliktu a krymského života nepomáhají. Film je ke zhlédnutí na webu České televize.

Grygar

Grygar

Přední český astrofyzik Jiří Grygar se dočkal dokumentu, který navzdory studentskému zrodu nabízí solidní pohled na jeho dětství, kariérní růst a současnou vědeckou práci. Fanoušci hlubin vesmíru a astrofyziky tak dostávají ideální možnost nahlédnout pod pokličku neúnavného propagátora vědy, jenž je přední osobností svého oboru a má na rozdíl od řady výrazně slavnějších jedinců opravdu co říct.

Svědkové Putinovi

Úspěšný dokumentarista Vitalij Manskij se díky spolupráci Lotyšska, Švýcarska a České republiky vrhl na rozkrývání historie vlády Vladimira Putina v Rusku a svou pouť bere pěkně od podlahy, když začíná koncem prezidentské vlády Borise Jelcina, jenž na své místo Putina dosadil jako tehdejšího premiéra. Manskij umně odkrývá fungování ruské politiky a nahlíží za závěs Putinovy vlády a taktik, jež nabízí očividné paralely s těmi, které již nejsou cizí ani české kotlině.

Epilogue: Kingdom Come: Deliverance

Epilogue: Kingdom Come: Deliverance

Při pohledu na nedávný prodej českého vývojářského studia Warhorse Studios společnosti Koch Media spadající pod moloch THQ Nordic za mohutných 1,1 miliardy českých korun se může zdát, že české RPG z časů husitské historie mělo vždy cestu jasně vydlážděnou zlatými cihličkami. O opaku však vypovídá poloprofesionální, přesto dosti působivý dokument českých herních redaktorů Jirky Bigase a Zdeňka Prince, kteří s tvůrci Kingdom Come: Deliverance strávili poslední dny před vydáním a zachytili jak jejich nervozitu z prodejů, bugů a vůbec reakcí hráčské obce, tak řadu osobních přiznání i následné uvolnění po vydání herního hitu. Epilogue si neklade za cíl komplexně referovat o vzniku celého titulu. Zvolený výsek událostí však zpracovává detailně a dost zajímavě na to, aby film zaujal i ty, kteří na hráčské roky už jen vzpomínají. Film je možné zhlédnout na YouTube kanálu webu Vortex .

10 nových českých dokumentů, které musíte vidět  |  České novinky  |   |  261 přečtení  |  1 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 nových českých dokumentů, které musíte vidět

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nových českých dokumentů, které musíte vidět

České novinky  |  včera 10:00  |  2

KVIFF bude! Filmový festival zamíří do 96 kin napříč ČR

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se sice oficiálně odložil na rok 2021, ale ani letos v létě diváci nepřijdou o svou dávku kvalitní kinematografie. TADY VARY se chystá možná i do vašeho oblíbeného kina. číst více

České novinky  |  před 5 dny  |  77

Netflix v Česku zažívá úspěch s českými filmy, další desítky nakoupí

Netflix začal nabízet české filmy loni v říjnu spolu s tím, jak konečně spustil českou verzi své služby. Podívali jsme se, kolik jich aktuálně nabízí, jak jsou úspěšné, zda se chystá i české filmy produkovat a kolik Čechů si aktuálně Netflix odhadem předplácí. číst více

České novinky  |  před 8 dny  |  67

Netflix a Amazon se pomalu chystají do Česka dokončit své fantasy seriály

Pomalu ale jistě se v Česku rozbíhají přípravy k natáčení pozastavených projektů. Během pár týdnů by tak zahraniční štáby měly rozjet kamery a dokončit seriály jako The Wheel of Time s Rosamund Pike či Carnival Row s Orlando Bloomem. číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  57

15 nejnovějších českých filmů na Netflixu

Netflix pokračuje v přidávání českých filmů do svého katalogu. Po nesmírně populární komedii Ženská na vrcholu, která se dokonce umístila v žebříčku nejsledovanějších pořadů na Netflixu, jsme se dočkali další dávky dnes ráno. číst více

České novinky  |  před 17 dny  |  27

Již zítra se otevřou kina. Známe detailní opatření i programovou nabídku

Od pondělí 11. května se znovu otevírají kina, která byla v březnu uzavřena z důvodu vládních nařízení ve snaze zabránit šíření koronaviru. Co vás čeká v programu kin a jaká jsou bezpečnostní doporučení, aby mohla kina bezpečně fungovat? Na to jsme se podívali. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist