FB pixel

Určitě jste si všimli, že jestli streamovací služby univerzálně tlačí nějaké filmy a seriály, jsou to obvykle novinky. A to ať už jde o zakoupené pořady, či o vlastní tvorbu. Dává to smysl, publikum si zkrátka žádá příval největších novinek a jejich exkluzivita je obrovské lákadlo pro případné předplatné na té či oné službě. Někdy je však dobré zapátrat i ve starších licencích, které se pravidelně na streamovacích službách objevují, ale algoritmy, ani marketing je netlačí do popředí. O fantastickém snímku Svědek režiséra Petera Weira, který je aktuálně dostupný na HBO GO (a také na iTunes či Google Play), to platí dvojnásob.

Vraťte se o 30 let zpátky

Je to jen pár dní, co jsem se vám snažil doporučit 15 skvělých filmů, které byste měli sledovat místo populárních rychlokvašek od Disneyho. Právě Weirova Svědka, jeden z oscarových filmů roku 1986, jsem však vynechal, protože jsem si ho chtěl nejdříve pustit a ověřit si jeho kvality. A více co? Je to naprostá paráda, která vůbec nezestárla a dokonce snad ještě zraje.

Film, který byl nominovaný na 8 oscarových sošek (dvě za scénář a střih dokonce získal), 6 Zlatých glóbů a 7 cen BAFTA, vypráví příběh zarputilého detektiva s tváří Harrisona Forda, který vyšetřuje vraždu mladého muže na záchodcích vlakového nádraží, jejímž svědkem byl malý chlapec z komunity Amišů. Postupně přichází na to, že se jedná o policejní komplot kolegů, kteří si myslí, že jsou nad zákonem, a musí prchnout do ústraní amenitské komunity, aby ochránil sebe, chlapce i jeho rodinu.

Žánrové klamání tělem

Žánrové klamání tělem

Pakliže se začtete do hodnocení na filmových databázích, zjistíte, že řada diváků nepřekousla zásadní zlom v žánrovém zařazení, k němuž dojde po prvním dějství. Zatímco se film na začátku profiluje jako kriminální drama a vzbuzuje dojem tradičního napínáku ze staré školy, s přechodem mezi Amiše se žánrově mění na drama spíše romantické, když Fordova postava začne více přičuchávat nemodernímu způsobu života a zakouká se do chlapcovy matky s pohlednou tváří a pronikavým pohledem Kelly McGillis.

Žánrová změna je však zcela logická, neboť centrální téma příběhu není samotné vyšetřování či nahánění ze strany policejních podvraťáků, nýbrž střet moderní a morálně zkažené civilizace s neposkvrněným a pacifistickým světem Amišů, kteří se konfliktům snaží vyhýbat. Fordův detektiv John Book (ne, toto jméno není vybrané náhodou!) je naopak tím, který násilí do komunity zavádí a je od začátku jasné, že dojde ke konfliktu, jenž vyvrcholí srdceryvným dojákem. Fordově postavě se totiž starosvětské žití na venkově logicky zalíbí a nebýt vnějšího konfliktu a kriminálního vyšetřování, zřejmě by se uchýlil k romantickému životu mimo velkoměsto.


Ostatně film hned v prvních minutách ustanoví městské ulice jako místo plné bezpráví a hrozeb, v němž byste se nechtěli pohybovat, a samotný Book je svou vlastní sestrou popsán jako člověk, jenž si svou frustraci z absence vlastní rodiny léčí péčí o synovce. A důvodem, proč Book nedokáže začít rodinný život, je právě jeho práce policisty, které je jako morálně čistý ("by the book," chápete?) policista oddán a je jí plně zaneprázdněn. Až po změně lokace tak u něj naplno propuknou jeho rodinné pudy, kterým po odchodu z města již nic nebrání v rozkvětu.

Neprávem zapomenutá klasika

Ačkoli se tedy Svěděk z počátku může profilovat žánrově jako tradiční kriminálka, je to jen matení tělem (viz. i velmi zavádějící trailer) a způsob, jak propojit dva rozličné světy do uceleného příběhu. Svědek není žádný krimi thriller, ale dvouhodinová, biblickým symbolismem ovlivněná esej na téma střetu odlišných světů, z nichž jeden si svým zakonzervováním udržuje čistotu a druhý už je po nejvyšší patra prolezlý korupcí a zločinem. A ačkoli v úvodu a závěru dojde na střelbu z brokovnic a krvavé podřezávání krků, tepajícím srdcem filmu zůstává vnějšími okolnostmi potlačovaná touha Fordova detektiva dát osobnímu životu přednost před zdánlivě nekončícím martyriem boje proti zločinu, a Weirovo očividné přesvědčení, že se (nejen) moderní svět nevydal správným směrem. když začal konflikty řešit násilím, jež plodí jen další násilí. Ford navíc podává jeden z nejlepších výkonů kariéry. A to ať už hraje svou tradiční šarži profesionální bručáka, hraje si na akčního hrdinu, anebo v sobě probouzí romantickou stránku. Tak na chvíli zapomeňte na žhavé novinky na Netflixu, HBO i dalších službách a vychutnejte si další z Weirových nedoceněných majstrštyků, na které nepochopitelně sedá prach.

Všeho nechte a podívejte se na tento nedoceněný film na HBO GO!  |  Tipy na film  |   |  9864 přečtení  |  25 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku Všeho nechte a podívejte se na tento nedoceněný film na HBO GO!

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Všeho nechte a podívejte se na tento nedoceněný film na HBO GO!

Tipy na film  |  dnes 0:00

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

Tipy na film  |  včera 12:00

21 nejočekávanějších červnových novinek na Netflixu

Květnové novinky už máte v merku a začínáte vyhlížet, co se na Netflixu chystá v budoucích týdnech? Pak jste na správné adrese. Vybrali jsme pro vás 21 filmů a seriálů, které se během června objeví na Netflixu a rozhodně by vám neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  46

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o víkendu

Nebudeme si lhát. Uplynulý týden byl ze strany Netflixu na megalomanské pecky skoupý. To ale neznamená, že se nenajdou zajímavé kousky, které se hodí jak na Netflixu, tak na jiných streamovacích službách dohnat. Ostatně právě tyhle slabší týdny jsou na trochu té alternativy a plnění restů perfektní. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  171

9 filmů s hereckým obsazením, bez kterého si je nelze představit

Bez určitých herců bychom si určité postavy neuměli představit. Ať už díky typovému castingu, nebo perfektní herecké metodě, která dá postavě vlastní osobnost. V následujícím článku najdete několik herců, kteří byli perfektní volbou pro svou filmovou roli. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  113

55 nejlepších filmů delších než tři hodiny

I když už je venku hezky, pořád si lze v této pochmurné době najít i trochu více času na delší filmový zážitek. Pokud vás už unavuje binge watch seriálových sezón a raději byste si doplnili vzdělání o pekelně dlouhé filmové klasiky, tak jsme vám vybrali 55 nejlepších snímků delších než 180 minut. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist