FB pixel TP pixel
HBO Max vrací problematický Jih proti Severu do nabídky. Bez cenzury © TMDB

HBO Max vrací problematický Jih proti Severu do nabídky. Bez cenzury

Jih proti Severu, který HBO Max v reakci na americké nepokoje stáhlo ze svého katalogu, vyvolalo vlnu bouřlivých reakcí. Mnohé byly pravděpodobně zbytečné, protože streamovací kanál již klasické romantické drama do nabídky vrátil spolu se dvěma doprovodnými filmy.

Filmové novinky

I když odstranění oscarové klasiky Jih proti Severu způsobilo v médiích a na sociálních sítích velkou bouři doprovázenou mnoha články a nespočtem pohoršených reakcí nejen v samotné USA, ale i v našich končinách, po dvou týdnech se tento titul do knihovny HBO Max opět navrátil. A to přesně podle slov původního oficiálního vyjádření HBO, které deklarovalo, že snímek dočasně odstraní, aby jej vrátilo s doprovodným komentářem. Nejvýdělečnějšímu snímku všech dob (se započtenou inflací) nyní předchází téměř pětiminutový úvod, který je na stránce profilu filmu. V něm filmová vědkyně Jacqueline Stewart zasazuje film do dobového kontextu a zdůrazňuje, že je tato doba nahlížena optikou nostalgie a popírá hrůzy otroctví a jeho dědictví rasové nerovnosti, je to ovšem také popkulturní dílo se zásadním a nezpochybnitelným kulturním významem.

HBO Max vrací problematický Jih proti Severu do nabídky. Bez cenzury © TMDB

Zdůrazňuje také, jak černošští členové štábu nemohli navštívit premiéru snímku a na Oscara nominovaná Hattie McDaniel nemohla sedět s ostatními, ale kvůli segregačním zákonům měla vyhrazené místo daleko od svých kolegů. Vedle tohoto úvodu je k dispozici také hodinu dlouhý záznam panelové diskuze s názvem Komplikovaný odkaz Jihu proti Severu (The Complicated Legacy of “Gone With the Wind”), která se konala v dubnu v roce 2019 a moderoval ji historik Donald Bogle. Doba tvrdé cenzury a mazání historie tak, jak vidno, nenastala. Snad jen můžeme sledovat, která z hystericky reagujících médií uvede i zprávu o rychlém návratu Jihu proti Severu zpět do nabídky HBO Max.

 254 zobrazení   100 se líbí
PRVNÍ DOJMY: Komedie Eurovision od Netflixu se moc nepovedla
PRVNÍ DOJMY: Komedie Eurovision od Netflixu se moc nepovedla
25.06.2020 12:00:00 | Filmové novinky

Příběh dvou outsiderů reprezentující Island v populární pěvecké show Eurovize, které ztvárňují hollywoodské hvězdy Will Ferrell a Rachel McAdams, už viděli vybraní američtí kritici. A nadšení nijak zvlášť nejsou.

Apple láká na své nejočekávanější sci-fi. Asimovova Nadace vypadá skvěle
Apple láká na své nejočekávanější sci-fi. Asimovova Nadace vypadá skvěle
23.06.2020 9:00:00 | Filmové novinky

Slavná sci-fi sága Nadace od Isaaca Asimova, kterou se rozhodla společnost Apple adaptovat do seriálové podoby, se dočkala na její konferenci pro vývojáře první ukázky. Seriál by měl doputovat do katalogu Apple TV+ v roce 2021.

Zemřel J. Schumacher, režisér Telefonní budky a nedoceněného Batmana
Zemřel J. Schumacher, režisér Telefonní budky a nedoceněného Batmana
22.06.2020 20:00:00 | Filmové novinky

Uplynulo jen pár dní a po herecké legendě Ianu Holmovi odešel do filmového nebe i jeden z nejvýraznějších režisérů Hollywoodu. Joel Schumacher podlehl v 80 letech rakovině a do historie se zapsal jako tvůrce napínavých thrillerů a nenáviděných Batmanů.

Netflix válí s 5 trailery na novinky a pokračování z žánrů sci-fi a fantasy
Netflix válí s 5 trailery na novinky a pokračování z žánrů sci-fi a fantasy
19.06.2020 10:00:00 | Filmové novinky

Především fanoušci fantasy by měli být potěšeni hutnou trailerovou nabídkou Netflixu. Ten na ně myslí a láká na tři seriálová pokračování a dva zbrusu nové projekty.