FB pixel TP pixel
Nedosněné sny
Nedosněné sny

Nedosněné sny

Nedosněné sny
Česko | 1989 | Životopisné filmy | Spisovatelé

Nedosněné sny jsou vyprávěním o spisovatelské dvojici bratrů Mrštíkových, kteří patří k významným představitelům generace českých realistů. Původním inspiračním zdrojem ke vzniku filmu byla vydaná korespondence všech čtyř bratrů Mrštíků, z nichž jsou známí především Alois a Vilém. Kniha dala filmu i...

Nedosněné sny jsou vyprávěním o spisovatelské dvojici bratrů Mrštíkových, kteří patří k významným představitelům generace českých realistů. Původním inspiračním zdrojem ke vzniku filmu byla vydaná korespondence všech čtyř bratrů Mrštíků, z nichž jsou známí především Alois a Vilém. Kniha dala filmu i název. Alois a Vilém Mrštíkové byli již za svého života ceněni jako významní spisovatelé, zejména Vilémova Pohádka máje byla velmi populární, ale jak to už v životě bývá, nedosněné sny, nerealizované literární plány a vždy přítomné komplikace a potíže v životě denním i v tom literárním a kulturním je trápily často natolik, že to nevyvážilo ani jisté uznání či úspěchy. Takovým nesporným úspěchem byla i Maryša a její uvedení na scéně Národního divadla... Hlavním inspiračním zdrojem obou spisovatelů byla příroda a vesnický život, který je ve filmu zachycen v ještě zachovaných autentických reáliích. Zároveň je zde zobrazeno velmi živě i české a moravské umělecké prostředí druhé poloviny devatenáctého a začátku dvacátého století. Oživuje celou plejádu významných postav českého uměleckého světa, boje o uvedení Maryši v ND, okolnost vzniku Pohádky máje i Roku na vsi. Vykreslení povahových rozdílů obou spisovatelů, z nichž mladší Vilém ukončil svůj život dobrovolně jsou obrazem dramatického hledání vlastní umělecké individuality.

Nedosněné sny obsazení

Herci: Jiří Kodeš, Oldřich Navrátil, Gustav Opočenský, Vlasta Žehrová, David Matásek, Jana Špaňůrová, Pavel Pavlovský

Nedosněné sny CSFD 61 %

Nedosněné sny online

Sledovat Nedosněné sny online CZ můžeš na iVysílání. Níže ti nabízíme seznam, kde sledovat celý film Nedosněné sny online, zda je zdarma či je ke stažení a zda má Nedosněné sny dabing nebo titulky.

iVysílání
iVysílání
české titulky | od 17. 2. 2001
Zdarma
Chybí, přebývá nebo je třeba upravit odkaz? Dej nám vědět!

Nedosněné sny recenze a hodnocení

Ve filmu Nedosněné sny hrají Jiří Kodeš, Oldřich Navrátil, Gustav Opočenský, Vlasta Žehrová, David Matásek, Jana Špaňůrová, Pavel Pavlovský.

Film Nedosněné sny režíruje .

Film Nedosněné sny můžete vidět na iVysílání.

Film Nedosněné sny je online na iVysílání, a proto si ho můžete pustit na počítači, telefonu, tabletu či chytrém telefonu.