FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Michael Keaton (Batman)

Vyhublý herec s nevýraznou bradou, jenž hrál převážně v komediích. Jeho nejvážnější film do té doby byl příběh vyžilého feťáka v dramatu Čistý a střízlivý. Uměli byste si ho představit jako Batman? Tim Burton to uměl. A dlouho v tom byl sám. Když se rozkřiklo, že Michael Keaton bude hrát fyzicky zdatného, v bojových uměních zběhlého a vysoce inteligentního temného superhrdinu, fanoušci nebyli rádi. A to tak moc, že štáb zasypali dopisy s výhrůžkami smrtí. Dnes platí Keaton za jednoho z nejlepších představitelů Temného rytíře, a to právě z těch důvodů, pro které byl zpočátku odmítán. Jeho zdánlivě slabá tělesná konstituce byla ideální pro zobrazení duality Batmana – Bruce Wayne je mimo svůj kostým nejistý, neohrabaný a ženy si získává víc citlivostí a zranitelností, než okázalou mužností. Jeho obličej ale lehce přechází z polohy zmateného milionáře do polohy muže s temnou minulostí a ponuřejším uvažováním. Pro Burtonovo pojetí Batmana coby rozpolcené osobnosti byl Keaton ideální volbou.

Brad Pitt (12 Opic)

Když Pitt začínal s herectvím, nechtěl být jenom pěkným hochem. Jeho vizáž mu ale zpočátku příliš jiných příležitostí nepřinášela. Měl dost příležitostí ukázat herecké kvality, ale většinou v roli mužných a/nebo romantických typů. Ne, že by se nesnažil z této škatulky vymanit. Kromě thrilleru Kalifornie, v níž hraje buranského sociopatického vraha, se objevil také ve sci-fi Terryho Gilliama 12 opic. Pacient psychiatrické léčebny Jeffrey Goins je vyhublá, bledá a šilhavá figura, která říká divné věci, dělá zběsilá gesta a organizuje ekoteroristickou revoluci. Jeho projev mu vynesl jednu nominaci na Oscara a jeden Zlatý Glóbus.

Liam Neeson (96 hodin)

Charakterní herec začínal dost od píky. Můžete ho spatřit v malých roličkách v Excaliburu, Bounty nebo v Planetě Krull. Vyzkoušel si dost různorodých rolí, povětšinou v psychologických dramatech. Na mapu ho dostal Schindlerův seznam a dál pokračoval jako osamělý otec v Lásce nebeské, sexuolog Kinsey nebo námořní kapitán K-19: Stroje na smrt. Zároveň se ale pronudil prvním prequelem Star Wars, a to mu postupně dopomohlo k herecké škatulce mentora. Kromě Obi-Wana Kenobiho mentoroval také mladého Batmana, kováře v Království nebeském nebo partu dětí v Letopisech Narnie. Z této škatulky ho v roce 2009 dostala role ve filmu 96 hodin. Herec se širokým rejstříkem si tak přidal na seznam akčního borce, který si nezadá s mlátičkami osmdesátých let, a pro filmové fanoušky byl jeho výkon příjemným překvapením. Jeho rozložitost a herecká poloha, kombinující starostlivého otce se sebejistým zabijákem z něho udělala ikonického akčního hrdinu a vytáhla ho ze škatulky mentorů…načež ho zařadila do škatulky akčních hrdinů. Následovaly pak role v thrillerech Neznámý, NON-STOP nebo Noční běžec. Od té doby si zase střihl pár zajímavých charakterních rolí.

Henry Fonda (Tenkrát na Západě)

Specifický vzhled Fondu předurčoval ke striktně sympatickým rolím. A většinou se jich dočkal. Muž číslo 8 ve Dvanácti rozhněvaných mužích, Manny Balestrero v Nepravém muži nebo Tom Joad v Hroznech hněvu patří k těm nejikoničtějším. Jaký byl podiv filmových diváků, když ztvárnil hlavního padoucha ve spaghetti westernu Tenkrát na západě. Zatímco v ostatních filmech z něho vysoká postava, protáhlý obličej a jasně modré oči dělají citlivého sympaťáka, v Tenkrát na západě se mu to všechno povedlo přetavit do paliva pro noční můry. Zabiják Frank se neštítí ani vraždění dětí, a Fondovo obsazení byl na tom všem ten největší zdroj šoku.

Keanu Reeves (Sleduje tě vrah)

V roce 2000 měl Keanu Reeves slušně rozběhnutou kariéru. Vždyť jen rok předtím natočil Matrix. Reeves sám tvrdí, že k roli ve filmu Sleduje tě vrah jej přivedla klička ve smlouvě, a vlastně to dává smysl. Jedna z mála Reevesových záporných rolí byla úloha sériového vraha, který dopředu ohlašuje své oběti. Keanu obvykle rozmanité role dává, ale sledovat ho, jak pronáší šílenecké proslovy a tančí na Roba Zombieho, je opravdu bolest.

Eddie Murphy (Dreamgirls)

Nejslavnější černošský herec devadesátých let postavil svou kariéru na křečovitých úsměvech a rychlopalné mluvě, a stál tak u zrodu mnoha černošských stereotypů, jež v amerických filmech vídáme. Jeho styl byl ale dobrý jen pro určitou dobu a po omezený čas, a tak se jeho kariéra časem vydala vycházkovým tempem směrem dolů. Po konci devadesátých let účinkoval v čím dál horších komediích, kde dělal to, co diváky v devadesátkách bavilo a po roce 2000 spíš unavovalo. Šance na nový začátek přišla s filmem Dreamgirls. Muzikál o dívčí skupině představil Murphyho jako vyhasínající hvězdu, která se propíjí až na dno. Nebývale civilní výkon vynesl Murphymu nominaci na Oscara a proměněný Zlatý Glóbus. Byť už se asi nikdy nedozvíme, jestli akademiky ohromil bezchybným charakterním herectvím, nebo tím, že se pro jednou uchýlil k charakternímu herectví.

Whoopi Goldberg (Purpurová barva)

Komediální herečka často ztvárňuje ženy s pořádnou vyřídilkou, nevybíravým slovníkem a téměř neustálým křikem. Její postavy nešetří temperamentem, a její výkon je sám o sobě zdrojem komiky. Její úplně první role ovšem této poloze neodpovídala ani trochu. Spielbergovo drama Purpurová barva pojednává o uťápnuté Celii, která unikne úchylnému otci sňatkem s domácím násilníkem. Plachá introvertka, která se ještě víc stahuje do sebe, vynesla Whoopi Goldberg Zlatý Glóbus.

Robin Williams (Expres foto)

Williams uměl komické polohy střídat. Mohl stavět na šílených pohledech a grimasách, nebo pronášet absurdní věty s totálně kamenným výrazem. Jakmile se jeho tvárný obličej objevil na plátně, bylo jasné, že se brzy začneme smát. S výjimkou pár filmů. Jedním z nich je thriller Express Foto. Williams se v něm objeví jako Sy Parish, milý zaměstnanec fotolabu, jenž pravidelně vyvolává fotky jedné šťastné rodiny. Tak šťastné, že by do ní chtěl patřit. Možná až trochu moc. Williams v této roli dokáže být maximálně znepokojivý. Málokdy ho vidíme dělat něco vyloženě hrůzného, ale jeho křečovitý úsměv a napjatý pohled dávají tušit, že tahle bomba brzy bouchne. Williamsův postupně bublající psychopat je ve výsledku komplexnějším a působivějším výkonem, než Phoenixův Joker; už jen proto, že sice nikdy dopředu nevíme, zda Sy něco udělá, ale konstantně se toho bojíme.

Jim Carrey (Věčný svit neposkvrněné mysli)

Byť byl hodně dlouho známý jen pro svou neuvěřitelnou práci s obličejem a hlasem, nezůstal Carrey vždy jen u komiky. Nejprve prolomil vlastní herecký typ dramatem Majestic, poté v mnohem slavnějším filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Velice hořké sci-fi o muži, který zjistí, že si ho bývalá přítelkyně nechala vymazat ze vzpomínek, je svérázným pojetím porozchodové deprese. A nebývale melancholický Jim Carrey ukazuje depresi v celé kráse. Carrey ve filmu značně podehrává, a komický styl herectví nechává jiným kolegům.

George Clooney (Od soumraku do úsvitu)

Do své první velké filmové role byl známý hlavně jako hodný a šarmantní doktor z Pohotovosti. Ve filmu Od soumraku do úsvitu ukázal, že umí i nepříjemnější polohy. Clooney nikdy nebyl vyloženě metodický herec, a v Od soumraku do úsvitu je to v podstatě stejný Clooney, jako všude jinde – jen víc nadávající a střílející do lidí. Právě to obsazení do už tehdy netypické role ale zajistilo filmu pozornost samo o sobě. Sociopatický gangster Seth Gecko patří ke Clooneyho nejvýraznějším rolím, hlavně díky divákovu stálému zdráhání se uvěřit, že Clooney může být až takový gauner.

10 filmových rolí, ve kterých slavní herci neuvěřitelně překvapili  |  Tipy na film  |   |  9 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 filmových rolí, ve kterých slavní herci neuvěřitelně překvapili

Tipy na film  |  dnes 10:00

15 nejzajímavějších filmů, které budou od 1. července dostupné na Netflixu

Blíží se začátek nového měsíce, což znamená jediné - nové přírůstky do nabídky největšího světového streamera. A i tentokrát si Netflix přichystal zajímavé kousky z vlastní i cizí provenience. číst více

Tipy na film  |  včera 12:00

5 důvodů, proč je RuPaul fenomén, který se vyplatí sledovat

Fenomén jménem RuPaul Charles obchází světem již více než deset (teoreticky více než 60 let) a jeho show přinesla televiznímu světu nespočet hlášek a výrazných osobností. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Pokud se hodláte před potenciálními dalšími tornády schovávat ve zdánlivém bezpečí svých příbytků, možná oceníte nové tipy na nadcházející víkend. My všem zasaženým držíme palce, aby se co nejdříve postavili na nohy. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

35 nejlepších českých filmů, které právě teď najdete na Netflixu

Na Netflixu aktuálně najdete více než 250 českých filmů. Které z nich jsou naprosto nejlepší? číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

20 nejnovějších filmů na Netflixu, které můžete vidět s českým dabingem

Netflix už prakticky pravidelně přidává nové filmy s českým dabingem každý týden. Pokud máte v narůstajících titulech také slušný hokej, udělali jsme pro vás přehled nových přírůstků posledních týdnů. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist