26. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha Febiofest začíná již 21. března a v Praze i v regionech nabídne tradičně pestrou přehlídku současných i časem ozkoušených filmů ze všech koutů světa. I kdybyste vážně moc chtěli, všechny projekce ale nemůžete fyzicky stihnout. Od čehož je tu internet a naše oblíbené online služby.
19. 3. 2019 0:00 | Tipy na film 19. 3. 2019 0:00 | Tipy na film © TMDBRežijní debut všestranného umělce Dennise Hoppera ukazuje všechno, co jste si kdy představovali pod atmosférou divokých 60. let minulého století v Americe. Příběh dvou hippíků – Billyho a Wyata – kteří se vydávají na vytuněných motorkách napříč Spojenými státy je prošpikován drogami, lehkými ženami, skvělou hudbou od Steppenwolf, The Byrds nebo třeba od Joe Cockera, a… dalšími drogami. Bezstarostná jízda před půl stoletím nastartovala kariéru Jacka Nicholsona, dostala Zlatou palmu v Cannes a nyní bude uvedena na Febiofestu v sekci Profil: Peter Fonda. Herec Peter Fonda a spoluautor scénáře na letošním ročníku festivalu osobně převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.
72 %Kultovní film všech, kteří dospívali v 60. letech. A povinnost pro všechny motorkáře.
Lee Israel je skvělá spisovatelka, ale o její texty momentálně není zájem. Úspěšná není ani v osobním životě a její nemocná kočka potřebuje veterináře. Lee Israel potřebuje peníze. A rychle se k nim legálně nedostane. Proto se Lee Israel stane profesionální padělatelkou, když začne prodávat zfalšované soukromé dopisy slavných (mrtvých) osobností. V hořké komedii o tom, že život umělců není žádný med, září na Oscara nominovaná Melissa McCarthy. A protože každý (anti)hrdina potřebuje kamaráda do deště, je tu samozřejmě i miláček letošní oscarové sezóny, a za svou roli taktéž nominovaný na cenu Akademie, Richard. E. Grant. Film bude uveden v rámci sekce Queer Now.
71 %Režijní debut britského herce Ruperta Everetta zachycuje poslední roky života spisovatele a básníka Oscara Wildea. Kdysi vysoce postavený literát, miláček publika a lev salónů konce předminulého století dožíval své poslední dny v osamocení a izolaci. Tragický konec nadaného muže, který se narodil do špatné doby, je okouzlujícím kostýmním dramatem. Od štěstí má ale hodně daleko. Rupert Everett ve filmu kromě režie ztvárnil i hlavní roli. Film bude uveden v rámci sekce Central Park.
62 %Konec osmdesátých let. Brooklyn. New York. Město čeká jeden z nejteplejších dnů v roce. Tamní komunita Afroameričanů si všimne, že v jejich oblíbené pizzerii jsou na zdi slávy jen běloši. A konflikt je a světě. Rasová problematika je ale zakořeněna mnohem hlouběji, než všichni očekávali. Jednej správně letos slaví 30 let od premiéry a v rámci Febiofestu bude uveden v rámci Classics.
79 %Jimi Hendrix je pes, který se zatoulá svému páníčkovi. Páníček – zadlužený a neúspěšný muzikant Yannis – se chystá začít nový život v Nizozemí, a bez Hendrixe nehodlá odjet. Problém ovšem je, že pes se zatoulal v kyperské Nikósii, která je rozdělená na řeckou a tureckou část. A Hendrix nemá pas. Pašování Hendrixe je vtipná a absurdní dramedie o hranicích a zbytečné byrokracii, která nám komplikuje život. Film bude uveden v rámci sekce Panorama.
71 %Marie a Marie jsou holky, které se rozhodly být zkažené, protože svět kolem nich je zkažený. A hodlají toho využít do posledního doušku. Nebo sousta v rámci drahé večeře zaplacené starými gentlemany. Marie a Marie jsou zkrátka pro každou legraci. Stejně jako zjevně byla režisérka Věra Chytilová. Absurdní podobenství a světově uznávaný dada kousek první dámy českého filmu bude na Febiofestu uveden v sekci Classics. Sedmikrásky na festivalu tematicky doplňuje dokument o kameramanovi filmu Jaroslavu Kučerovi – Jaroslav Kučera zblízka.
75 %Rodinné drama o třech generacích, které se sejdou, aby se naposledy rozloučily s vážně nemocnou matkou rodu Esther. Ta chce zemřít dřív, než jí nemoc zcela dostihne, a se všemi se chce včas rozloučit. Jako každá jiná rodina, ani rodina Esther není idylická, a zprvu jasné naplánovaná akce se začíná komplikovat. Tiché srdce otevírají nelehké téma eutanazie. Film bude uveden v rámci sekce Profil: Bille August. Dánský režisér na konci festivalu osobně převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
72 %Padesátá léta v Československu. Paranoia a odposlechy Státní bezpečností jsou na denním pořádku. Velký bratr vás vidí a Ucho vás slyší. Psychologický thriller Karla Kachyni se k divákům dostal až v roce 1990, kdy byl uveden na prestižním festivalu v Cannes a také v českých kinech. V době jeho vzniku ho normalizátoři totiž zavřeli do trezoru, a odsoudili ho za zjevné tematické paralely mezi 50. lety a okupací a všudypřítomnou paranoiou na konci 60. let. A také, protože podle nich vypadal příliš západně a taky jako „bondovka“, v které záporáka hraje Státní bezpečnost. Inu – posuďte sami. Ucho bude na Febiofestu uvedeno v rámci sekce Profil: Jiřina Bohdalová. Herečka na zahájení festivalu osobně převezme cenu Kristián.
79 %Nevěnujete se dostatečně svým dětem? Tak si dejte pozor, aby je neposedl ďábel! Kdo se chce letos v rámci Febiofestu bát, nevynechá režisérskou verzi kultovního hororu Vymítač ďábla. Ke strašidelnému zážitku totiž nejsou potřeba hektolitry krve, ale především atmosféra, kterou režisér William Friedkin stupňuje tak, že se sotva stačíte nadechnout. Husí kůže zaručena! Hororová klasika bude uvedena jak jinak než v sekci Classics. Tematicky ji doplňuje dokument o režisérovi filmu Friedkin Uncut.
81 %Láska, sex a násilí. To není název rubriky v Bravíčku, ale leitmotiv této lynchovské romance. Námořník (Nicolas Cage) se po několika měsících ve vězení opět shledává se svou láskou Lulu (Laura Dern) a spolu se vydávají na cestu do zaslíbené Kalifornie. To se ovšem nelíbí matce Lulu, která se na pár nezdráhá poslat soukromá očka i gangstery… Zběsilost v srdci získala v roce 1990 Zlatou palmu v Cannes a je přesně tak ujetá, jak byste od mistra zvrácenosti Davida Lynche čekali. Film bude uveden v sekci Classics.
72 %Díky retrospektivám, ale i několika filmovým novinkách si totiž můžete rozmyslet, zda na tuto desítku vyrazíte do kina (což doporučujeme) nebo si vybrané filmy legálně pustíte v pohodlí domova (což je fajn alternativa).
236 zobrazení 10 se líbíObrovský úspěch loňského Aquamana ukázal, že filmové DC je na správné cestě, proto není divu, že se letos dočkáme dalších dvou filmů. Kromě filmové divize však DC nezahálí ani v seriálech. Následující článek se zaměří na všechny rozpracované projekty na motivy těch nejlepších světových komiksů.
Tedy nejen filmových, ale i seriálových. Za poslední týden vyšlo prakticky na všech platformách hodně zajímavých titulů, z nichž většinu jste zatím nikde jinde vidět nemohli. Třeba oscarového kandidáta, hvězdně obsazený film od Netflixu, nejhorší film roku či válečný horor se zombíky. A měli bychom tu i jednu pochoutku pro seriálové maniaky.
Globální úspěch Captain Marvel ukazuje, že diváci stále nejsou přejedení komiksových hrdinů a voní jim i vesmírné bitvy se zelenými skřety. Je tedy ideální čas se zamyslet, které další nové borce v elasťácích chceme do budoucna v kině vidět.
Vítěz letošních Oscarů, dramedie Zelená kniha, ukazuje, že silné téma nemusí být nutně zpracované s vážnou tváří. Proto jsme dali dohromady další filmy, které o rasismu a mezirasovém přátelství vyprávějí podobně hladce a zároveň silně jako držitel zlatého plešouna za Nejlepší film.