FB pixel

Díky retrospektivám, ale i několika filmovým novinkách si totiž můžete rozmyslet, zda na tuto desítku vyrazíte do kina (což doporučujeme) nebo si vybrané filmy legálně pustíte v pohodlí domova (což je fajn alternativa).

Bezstarostná jízda

Režijní debut všestranného umělce Dennise Hoppera ukazuje všechno, co jste si kdy představovali pod atmosférou divokých 60. let minulého století v Americe. Příběh dvou hippíků – Billyho a Wyata – kteří se vydávají na vytuněných motorkách napříč Spojenými státy je prošpikován drogami, lehkými ženami, skvělou hudbou od Steppenwolf, The Byrds nebo třeba od Joe Cockera, a… dalšími drogami. Bezstarostná jízda před půl stoletím nastartovala kariéru Jacka Nicholsona, dostala Zlatou palmu v Cannes a nyní bude uvedena na Febiofestu v sekci Profil: Peter Fonda. Herec Peter Fonda a spoluautor scénáře na letošním ročníku festivalu osobně převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.

Can You Ever Forgive Me?

Lee Israel je skvělá spisovatelka, ale o její texty momentálně není zájem. Úspěšná není ani v osobním životě a její nemocná kočka potřebuje veterináře. Lee Israel potřebuje peníze. A rychle se k nim legálně nedostane. Proto se Lee Israel stane profesionální padělatelkou, když začne prodávat zfalšované soukromé dopisy slavných (mrtvých) osobností. V hořké komedii o tom, že život umělců není žádný med, září na Oscara nominovaná Melissa McCarthy. A protože každý (anti)hrdina potřebuje kamaráda do deště, je tu samozřejmě i miláček letošní oscarové sezóny, a za svou roli taktéž nominovaný na cenu Akademie, Richard. E. Grant. Film bude uveden v rámci sekce Queer Now.

Šťastný princ

Režijní debut britského herce Ruperta Everetta zachycuje poslední roky života spisovatele a básníka Oscara Wildea. Kdysi vysoce postavený literát, miláček publika a lev salónů konce předminulého století dožíval své poslední dny v osamocení a izolaci. Tragický konec nadaného muže, který se narodil do špatné doby, je okouzlujícím kostýmním dramatem. Od štěstí má ale hodně daleko. Rupert Everett ve filmu kromě režie ztvárnil i hlavní roli. Film bude uveden v rámci sekce Central Park.

Jednej správně

Konec osmdesátých let. Brooklyn. New York. Město čeká jeden z nejteplejších dnů v roce. Tamní komunita Afroameričanů si všimne, že v jejich oblíbené pizzerii jsou na zdi slávy jen běloši. A konflikt je a světě. Rasová problematika je ale zakořeněna mnohem hlouběji, než všichni očekávali. Jednej správně letos slaví 30 let od premiéry a v rámci Febiofestu bude uveden v rámci Classics.

Pašování Hendrixe

Jimi Hendrix je pes, který se zatoulá svému páníčkovi. Páníček – zadlužený a neúspěšný muzikant Yannis – se chystá začít nový život v Nizozemí, a bez Hendrixe nehodlá odjet. Problém ovšem je, že pes se zatoulal v kyperské Nikósii, která je rozdělená na řeckou a tureckou část. A Hendrix nemá pas. Pašování Hendrixe je vtipná a absurdní dramedie o hranicích a zbytečné byrokracii, která nám komplikuje život. Film bude uveden v rámci sekce Panorama.

Sedmikrásky

Marie a Marie jsou holky, které se rozhodly být zkažené, protože svět kolem nich je zkažený. A hodlají toho využít do posledního doušku. Nebo sousta v rámci drahé večeře zaplacené starými gentlemany. Marie a Marie jsou zkrátka pro každou legraci. Stejně jako zjevně byla režisérka Věra Chytilová. Absurdní podobenství a světově uznávaný dada kousek první dámy českého filmu bude na Febiofestu uveden v sekci Classics. Sedmikrásky na festivalu tematicky doplňuje dokument o kameramanovi filmu Jaroslavu Kučerovi – Jaroslav Kučera zblízka.

Tiché srdce

Rodinné drama o třech generacích, které se sejdou, aby se naposledy rozloučily s vážně nemocnou matkou rodu Esther. Ta chce zemřít dřív, než jí nemoc zcela dostihne, a se všemi se chce včas rozloučit. Jako každá jiná rodina, ani rodina Esther není idylická, a zprvu jasné naplánovaná akce se začíná komplikovat. Tiché srdce otevírají nelehké téma eutanazie. Film bude uveden v rámci sekce Profil: Bille August. Dánský režisér na konci festivalu osobně převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Ucho

Padesátá léta v Československu. Paranoia a odposlechy Státní bezpečností jsou na denním pořádku. Velký bratr vás vidí a Ucho vás slyší. Psychologický thriller Karla Kachyni se k divákům dostal až v roce 1990, kdy byl uveden na prestižním festivalu v Cannes a také v českých kinech. V době jeho vzniku ho normalizátoři totiž zavřeli do trezoru, a odsoudili ho za zjevné tematické paralely mezi 50. lety a okupací a všudypřítomnou paranoiou na konci 60. let. A také, protože podle nich vypadal příliš západně a taky jako „bondovka“, v které záporáka hraje Státní bezpečnost. Inu – posuďte sami. Ucho bude na Febiofestu uvedeno v rámci sekce Profil: Jiřina Bohdalová. Herečka na zahájení festivalu osobně převezme cenu Kristián.

Vymítač ďábla - režisérská verze

Nevěnujete se dostatečně svým dětem? Tak si dejte pozor, aby je neposedl ďábel! Kdo se chce letos v rámci Febiofestu bát, nevynechá režisérskou verzi kultovního hororu Vymítač ďábla. Ke strašidelnému zážitku totiž nejsou potřeba hektolitry krve, ale především atmosféra, kterou režisér William Friedkin stupňuje tak, že se sotva stačíte nadechnout. Husí kůže zaručena! Hororová klasika bude uvedena jak jinak než v sekci Classics. Tematicky ji doplňuje dokument o režisérovi filmu Friedkin Uncut.

Zběsilost v srdci

Láska, sex a násilí. To není název rubriky v Bravíčku, ale leitmotiv této lynchovské romance. Námořník (Nicolas Cage) se po několika měsících ve vězení opět shledává se svou láskou Lulu (Laura Dern) a spolu se vydávají na cestu do zaslíbené Kalifornie. To se ovšem nelíbí matce Lulu, která se na pár nezdráhá poslat soukromá očka i gangstery… Zběsilost v srdci získala v roce 1990 Zlatou palmu v Cannes a je přesně tak ujetá, jak byste od mistra zvrácenosti Davida Lynche čekali. Film bude uveden v sekci Classics.

10 filmů z Febiofestu, které můžete vidět online  |  Tipy na film  |   |  236 přečtení  |  10 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 filmů z Febiofestu, které můžete vidět online

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 filmů z Febiofestu, které můžete vidět online

Tipy na film  |  včera 0:00  |  6

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste o víkendu neměli minout

Prázdniny jsou v plném proudu. Pokud jste se nevyrazili promořit do Chorvatska, nebo do jakékoli jiné odpočinkové destinace a zůstáváte před televizí, máme pro vás tradiční dávku tipů, se kterými u Netflixu a dalších služeb spolehlivě zabijete celý víkend. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  6

22 filmů a seriálů, které jsou od 1. července nově dostupné na Netflixu

Nový měsíc, nové filmy a seriály. Takové je nepsané pravidlo Netflixu, který s prvním dnem nového měsíce naservíroval pestrou nabídku nově přidaných titulů především staršího data. Pojďme se na ně mrknout. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  35

30 nejlepších filmů, které se v červnu objevily na Netflixu

Netflix do své nabídky za poslední čtyři týdny zařadil více než 120 filmů, což je číslo, které pravděpodobně nemáte šanci nakoukat. Navíc nabízí kromě kvalitních snímků i mnoho plevelu. Od toho jsme tu ale my, abychom oddělili zrna od plev a nabídli vám to nejzajímavější, co Netflix nově nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  47

15 filmů a seriálů o rasismu, které byste rozhodně měli vidět na Netflixu

Poslední týdny sžírá Ameriku vyhrocená atmosféra ohledně smrti afroameričana George Floyda a následných protestů. Pokud chcete otázku sociální nespravedlnosti a rasismu více pochopit, možná vám pomůže náš výběr 15 titulů na Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  80

22 drsňáckých filmů na Netflixu, které srší testosteronem

Při pohledu na filmovou nabídku v kinech se často nadává, že dnes už se opravdové chlapské filmy s filmovými drsňáky prostě netočí. Všude samý hrdina v pláštěnce a borci, kteří se musí poprat se životem (a bandou teroristů) v nedohlednu. Mrkli jsme se proto na Netflix a vybrali pro vás pár tipů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist