FB pixel

Sarah Connor

Sarah Connor nebyla vždy silnou ženskou hrdinkou. Než se postavila Terminátorovi (Arnold Schwarzenegger), byla jen obyčejnou studentkou a servírkou. V ani ne dvaceti letech ale zjistila, že její životní poslání je jinde. Má totiž porodit syna Johna, který má v budoucnosti vést povstání proti zlým androidům a síti Skynet, která chce vyhladit lidstvo. Přemoct Terminátora, který před naší Sarah Connor zlikvidoval už dvě její jmenovkyně, má Sáře pomoct z budoucnosti poslaný voják Kyle Reese. Ale co si budeme povídat – je to právě Sarah, která Terminátora nakonec přemůže. A přinese světu Johna Connora. Sarah Connor nejvíce proslavila herečka Linda Hamilton, která se v roli dívky v nesnázích, z které se stala nabombená super-matka, vrátí ve filmu Terminátor: Temný osud. V pokračování s podtitulem Genisys si její mladší verzi zahrála Emilia Clarke. V seriálu Terminátor: Příběh Sáry Connorové zase Lena Headey.

Ellen Ripley

Mohli bychom se hádat, že největší hrdinkou filmu Vetřelec je ta zrzavá kočka, ale to je ve skutečnosti kocour a jmenuje se Jones. I Ellen Ripley měla být podle režiséra Ridleyho Scotta původně muž, ale to už si snad ani nikdo nechceme představovat. Ripley v podání Sigourney Weaver je totiž ikona. A chlapa ani chlapské přednosti k tomu vážně nepotřebuje. Když se na vesmírné lodi Nostromo objeví oni vetřelci, je to právě Ellen, která se jim nebojácně postaví a bojuje o životy svých kolegů i ten svůj. Drsná a neohrožená Ellen Ripley se vrátila i v pokračování Vetřelci, Vetřelec 3 a Vetřelec: Vzkříšení, kde po vzoru prvního a komornějšího filmu nakopává zadky emzákům v ještě mnohem větším měřítku.

Rudá Sonja

Rudá Sonja je úlet. Zrzavá hrdinka s účesem á la mladý Jarda Jágr, Barbar Conan, který se kvůli drahým právům nemohl jmenovat Barbar Conan… Rudá Sonja je takové béčko, že v něm v půlce osmdesátek nechtěl hrát ani Arnold Schwarzenegger, ale dostal za něj milion dolarů, tak to holt protrpěl. Zlá královna Gedren, která vypadá jako Lady Gaga přibližně kolem roku 2009, Sonju připraví o rodinu a chce se zmocnit celého světa pomocí magického talismanu. Sonja se tak vydává na odvážnou výpravu, aby Gedren našla a přemohla. A po cestě se k ní přidají princ Tarn a jeho poskok Falkon, a také onen Conan, který není Conan, ale Kalidor (Arnold Schwarzenegger). Tedy takhle: Sonja první dva zmíněné jen tahá z průšvihů a Kalidor se vždycky náhodně zjeví, aby zachránil Sonju. I když Sonja o to vůbec nestojí, protože žádného chlapa nepotřebuje (ale vysvětlete to Arnoldovi, že…). Rudá Sonja si v době svého vzniku vysloužila několik nominací na Zlatou malinu, které bychom jí klidně dali i dnes, protože kromě hudebního motivu Ennia Morriconeho je na ní vlastně tak nějak všechno špatně. Ne ovšem, pokud jste zažili projekci na Festivalu otrlého diváka, kde byla Rudá Sonja uvedena s dvouhlasým dabingem, kterého se zhostila Samantha Bifidus a Jíra Fostrá. Když onen magický talisman vnímáte jako „zelený sopel, který mužům způsobuje smrtelnou rýmičku“, Rudá Sonja je vlastně dost dobrým feministickým manifestem. A nebo taky ne.

Mulan

Jako každá správná mladá žena by se Mulan měla brzy provdat, aby z ní rodina neměla ostudu, ona mohla rodit děti a vyvařovat manželovi. Ale na to Mulan kašle, protože starověká Čína je v obležení Hunů, a císař mobilizuje všechny mladé muže ke vstupu do armády a obrany země. V rodině Mulan ale žádný mladý muž není, a do války tak musí její otec. To Mulan nemůže dopustit, ostříhá si vlasy, nahodí mužské šaty a narukuje místo něj. Jen díky ní (a pomoci duchů dávných předků a rodinnému drakovi) Čína nápor Hunů ustojí a z Mulan je hrdinka celého národa. Ikona všech single holek! A v roce 2020 navíc dostaneme hranou verzi od režisérky Niki Caro (Úkryt v zoo).

Alita

Když Alitu najde doktor Ido na skládce, je jen poničeným kyborgem bez minulosti. Ido jí pomůže postavit se na vlastní nohy a chová k ní náklonnost jako k vlastnímu dítěti. Když se Alita rozkoukává po neznámém světě, seznámí se s mladým zlodějíčkem Hugem, a brzy zjistí, že její „poručník“ Ido není tím, kým se zdá být, když po nocích vyráží na lov… Na Alitu mají navíc spadeno nájemní zabijáci, a tak jí nezbývá nic jiného, než si vzpomenout, kým dříve byla, a povstat jako Bojový Anděl. Svůj osud totiž řídí jen ona sama a snaha ovládnout jí se nevyplácí. A taky je vážně dobrá v Motorballu, což je v podstatě cyberpunková verze roller derby z budoucnosti.

Merida

Podobně jako Mulan, i Merida se v animáku Rebelka chystá na vdavky. Ne, že by ona sama chtěla, ale její rodina jí chce už brzy provdat za nejvhodnějšího kandidáta z jednoho ze skotských klanů. Jako skvělá lučištnice však vezme osud do vlastních rukou a když nápadníci soutěží o její ruku, všechny s přehledem převeze, když soutěž vyhraje sama. U Meridy doma je z toho samozřejmě průšvih, Merida uteče a když se vrátí, přinese s sebou i kletbu na svojí matku – královnu Elinor. Z pohádky o princezny, která se má vdávat, se tak stane příběh princezny, která žádného chotě nepotřebuje, a která musí řešit mnohem důležitější problémy – jak se nezbláznit z malých sourozenců a jak urovnat vztahy s mámou.

Furiosa

Protože Tom Hardy jako Šílený Max toho ve filmu Šílený Max: Zběsilá jízda moc nenamluvil, symbolem tohoto spektáklu se stala Furiosa. S tou se Max potká při úprku z Citadely, kterou tyranizuje Immortan Joe. Furiosa osvobodila Joeův harém, z kterým prchá pryč k bájnému místu plnému zeleně, které si pamatuje z dětství, a které ve vyprahlé zemi zničené jadernou válkou připomíná jen vzdálenou vzpomínku. Furiosa v podání Charlize Theron si celý film krade pro sebe nejen svým ctihodným údělem zachránkyně žen před nuceným sňatkem a nošením dětí, ale i tím, že vážně dobře řídí a střílí. Což jsou vlastnosti, které obzvlášť ve světe Šíleného Maxe přijdou vhod.

Hermiona Granger

Hermiona to jako dcera mudlů nemá jednoduché. Ve Škole čar a kouzel v Bradavicích nedostane nic zadarmo (ačkoliv je chytřejší než my všichni dohromady), je vystavěna šikaně ze strany elitářů, a navíc musí společně s Harry Potterem a Ronem Weasleym porazit pána zla: Voldemorta. Což není jen tak, a vyžaduje to notnou dávku píle, ctižádosti, nebojácnosti a umu. S čímž Hermiona nemá sebemenší problém a zvládá to levou zadní. I proto je v současnosti ministryní kouzel. A pak, že ženy a vysoké politické pozice nejsou dohromady!

Hit-Girl

Je malá, roztomilá, a všem vám nakope zadky. To je Mindy McCreedy alias Hit-Girl (Chloë Grace Moretz) z komiksové adaptace Kick-Ass. Ačkoliv hlavním hrdinou filmů je self-made superhrdina Kick-Ass (Aaron Taylor-Johnson), je to právě Hit-Girl, skvěle vytrénovaná, chytrá a silná holka ze základky, která mu pomáhá kosit padouchy a bojovat proti mafiánovi Frankovi D‘Amicovi. V Kick-Ass 2 chtěla Hit-Girl kariéru superhrdinky pověsit na hřebík, ale v nové škole se stane obětí šikany, a jak jinak to zlým spolužákům nandat než tím, že jim dáte do tlamy, no ne?

Leia Organa

Pokud vám někdo bude tvrdit, že nové Star Wars od J. J. Abramse jsou první Star Wars, které mají silné ženské hrdinky… tak mu proboha vytáhněte hlavu z oněch míst a připomeňte mu princeznu a později GENERÁLKU Leiu Organu (Solo) v podání nezapomenutelné Carrie Fisher. Ta nás sice před více než dvěma lety opustila, ale její odkaz a její nejslavnější role žije dál. Role princezny, která vzala osud do svých rukou, za všech okolností zachovala chladnou hlavu, od nikoho si do ničeho nenechala mluvit, přidala se k povstalcům a nakonec po boku Hana Sola a Luka Skywalkera zachránila celou galaxii před Darth Vaderem a zlým Impériem. A co máte v životopisu napsáno vy?

10 ženských hrdinek, pokud se vám líbila Captain Marvel  |  Tipy na film  |   |  294 přečtení  |  17 líbí se  |  1 komentář

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


ad
ad

Komentáře k článku 10 ženských hrdinek, pokud se vám líbila Captain Marvel

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 ženských hrdinek, pokud se vám líbila Captain Marvel

Tipy na film  |  včera 0:00  |  8

20 skvělých filmů, které jste přehlédli na HBO GO a je to chyba

Stejně jako Netflix, i konkurenční HBO ve své streamovací službě tlačí do popředí hlavně své či licencované novinky. A prohrabávat se celým jeho katalogem je dost často za trest. Podívali jsme se tedy do hlubin HBO GO za vás a nalezli filmové poklady, které byste rozhodně neměli dále přehlížet! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  8

Star Wars: Vzestup Skywalkera: Vše, co chcete vědět a film vám to neřekl

Mrtvý promluvil! Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera už je v kinech měsíc a pokud stále hledáte odpovědi na některé otázky, musíte sáhnout po doprovodné literatuře. Dali jsme si tu práci za vás a uvádíme tak to nejzajímavější, co ona literatura nabízí. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  37

15 nejočekávanějších seriálových novinek roku 2020

Letos na streamovacích službách opět nalezneme spoustu kvalitních nových seriálů. Ať už milujete dobrodružné fantasy, drsnou satiru, alternativní historii nebo temný horor, určitě si vyberete z naší nabídky patnácti nejočekávanějších novinek. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  198

10 věcí, na které se můžeme těšit v dalších řadách Zaklínače

Zaklínač se přehnal přes naše monitory a vzbudil v nás tu nadšení, tu zklamání, v každém případě silný dojem. O budoucnost seriálu se asi bát nemusíme a můžeme jen hádat, jakými cestami se budou ubírat osudy Geralta, Yennefer a Ciri. Ti z nás, kdo četli knihy, můžou hádat o něco lépe. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  73

20 skvělých filmů, které jste na Netflixu přehlédli a je to chyba

Ačkoli Netflix začíná čím dál více tlačit do popředí svou originální produkci, jeho katalog stále nabízí řadu skvělých licencovaných filmů, které stojí za to vidět v momentě, kdy dokoukáte třeba aktuální Sexuální výchovu. Tady je 20 snímků, které vám algoritmy Netflixu asi nedoporučí a je to chyba. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist