FB pixel

Na televizních obrazovkách, a tím pádem i online platformách, se v posledních několika letech doslova roztrhl pytel s obnovováním oblíbených seriálových značek. Říkejme tomu třeba „syndrom Stranger Things“. Tento retro seriál zasazený do osmdesátek totiž tak trochu nastartoval vlnu nostalgie po „starých dobrých časech“. Časech když ještě nebyly ty internety, všem nám bylo -náct a svět byl tak nějak jednodušší. Výsledkem je nejen nespočet nových filmů a seriálu zasazených do osmdesátých či devadesátých let minulého století (Summer of ‘84, Převýchova Cameron Postové, Mid90s, Captain Marvel) nebo šmrncnutých estetikou této doby (Cam, Upgrade, Maniac, Sex Education). Ale právě i návraty seriálů, které jsme kdysi sledovali. Po škole. Přilepení na televizi v obýváku. Letos v létě se na televizní obrazovky kabelovky Fox vrátí kultovní Beverly Hills 90210, kam se vrátí většina původního obsazení (bohužel bez Lukea Perryho alias Dylana McKaye, který na začátku března náhle zemřel na následky mrtvice). Reboot bude trochu meta, protože se bude točit okolo herců samotných (respektive jejich „vylepšených“ verzí), když se rozhodnou, že by mohli udělat reboot… Ačkoliv bez Dylana, a s nepotvrzenou Brendou (Shannen Doherty), to zní celkem zábavně! Pokud vás teď chytla nostalgie, mrkněte zatím na tuto desítku oblíbených seriálů, které Hollywood stačil rebootovat ještě před „BéHáčkem“ (a dlouho předtím, než dorazí nová Buffy, přemožitelka upírů, Jsem do tebe blázen a kdo ví, co ještě).

Fuller House

Plný dům - tak trochu variace na Tři muži a nemluvně – sledovala ovdovělého tátu a jeho dva pobočníky, jak se snaží zvládnout výchovu tří dcer. Nová verze – Fuller House (tedy Plnější dům, ale Fuller je také příjmení některých postav) tento původní koncept otočil a nechal ovdovět jednu z původních dcer, nyní dospělou Donnu Jo. Ta je teď sama na výchovu svých tří synů, ale ne tak úplně, protože k ruce má samozřejmě svou sestru Stephanii a nejlepší kamarádku Kimmy. V epizodních rolích se v seriálu mihne i původní sestava „tatínků“, a prostor dostanou i staré lásky ze střední školy. Kdo se pod křídla Netflixu, který z populárního seriálu vydoloval už čtyři sezóny (a s pátou ho ukončí), nevrátil, jsou akorát Mary-Kate a Ashley Olsen, které hrály nejmladší ze tří dcer Michelle. Ale ve výsledku to vůbec nevadí. Stará parta i nově příchozí spolu mají totiž i tak skvělou chemii, pálí jeden vtip za druhým a tuhle „rodinnou sešlost“ si viditelně užívají. A nechybí samozřejmě i odkazy na původní seriál, ačkoliv jeho znalost není při sledování Fuller Housu nijak zásadní („You got it, dude!“). Pokud vás chytla nostalgie po starých dobrých rodinných sitcomech, Fuller House je tou správnou volbou.

Městečko Twin Peaks

Udělejte si sakra dobré kafe, uřízněte si kousek třešňového koláče a přeneste se do zvrácené mysli Davida Lynche. Ten se v roce 2017 po 25 letech vrátil do městečka Twin Peaks, kterým na začátku devadesátých let otřásla vražda studentky Laury Palmerové. A opět je to jízda. Zatímco před čtvrt stoletím David Lynch a jeho tým ustanovovali podobu „quality TV“, nyní termín převrací, kroutí a všelijak ohýbají, aby představili jeden z nejoriginálnějších televizních počinů této dekády (nebo vůbec?). Třetí sezóna s podtitulem The Return (Návrat) je audiovizuální slast, kterou dost možná nepochopíte, ale náramně si ji užijete. Atmosféra a punc mystiky by se tu totiž dal krájet stejně dobře jako onen třešňový koláč.

Akta X

Že jde kriminálku natočit jako umění dokázal po Městečku Twin Peaks i seriál Akta X. Agenti Mulder a Scullyová v něm napříč devíti sériemi (a dvěma filmy) vyřešili nespočet odložených a zdánlivě nevyřešitelných případů, které spojovaly paranormální jevy. A protože toho zjevně neměli dost, vrátili se v roce 2016 s novou várkou kauz plných ufounů a dalších neobyčejností. Stejně jako u původního „běhu“ i v 10. a 11. sérii kvalita jednotlivých dílů mírně kolísá, což je při jejich množství asi pochopitelné. Celkově se ale jedná o poměrně povedený fanservis. Zkrátka když je miluješ, není co řešit. Nebo pokud milujete Gillian Anderson a Davida Duchovnyho, to pak samozřejmě taky není co řešit.

Roseanne

Roseanne je obyčejná žena v domácnosti, která řeší věci, které obyčejné ženy v domácnosti řeší… Přesně tak by se dal seriál o středostavovské rodině Connerových charakterizovat. Nic víc, nic míň, sem tam nějaký humor, cameo (George Clooney!) a výborný John Goodman. S odstupem času je na tomto rodinném sitcomu nejzajímavější asi kauza kolem něj, kterou v roce 2018 rozpoutala představitelka hlavní hrdinky Roseanne Barr. Ačkoliv se obnovená desátá série dočkala poměrně vlídného přijetí ze strany kritiků i diváků (Roseanne Barr k dobrým ratingům gratuloval i sám americký prezident Donald Trump), „dojela“ bohužel na lidskou blbost. Roseanne Barr totiž na Twitteru dala najevo své rasistické názory (přirovnávání lidí k opicím vážně není úplně v pořádku, pamatujte na to), a ze svého vlastního seriálu byla vyhozena. A tak vznikl spin-off The Conners, který se soustředí na život obyčejné středostavovské famílie po smrti hlavy rodiny Roseanne. To nevymyslíš!

The Chilling Adventures of Sabrina

Ujasněme si to jednou a provždy: The Chilling Adventures of Sabrina není reboot Sabriny, mladá čarodějnice. A pokud chceme slovíčkařit, dost možná nejde ani o revival. The Chilling Adventures of Sabrina a Sabrina – mladá čarodějnice ale mají společný výchozí materiál. Verze s Melissou Joan Hart z 90. let nicméně vychází z původních komiksů z 60. let, zatímco loňská Sabrina s Kiernan Shipkou je adaptací nově vydávaných komiksů z roku 2014. Jde tedy spíše o reimaginaci, která se tak trochu nese v duchu úspěšného Riverdalu (který pochází ze stejného komiksového vrhu s názvem Archie Comics). Což v podstatě znamená, že je trochu (víc) temnější, nebo jak by řekli lidé na internetu: „dark and edgy“. A taky se v ní do budoucna asi bude i víc souložit, což je oproti barevným devadesátkám a humory s kocourem Salemem docela rozdíl. The Chilling Adventures of Sabrina je každopádně poměrně příjemnou jednohubkou, která ale spíš než fanoušky původní adaptace potěší fanoušky komiksu a již zmíněného Riverdalu. I když atmosféru dob dávno minulých z ní cítíme také, a je to fajn (obzvlášť pátá epizoda s démonem!). Kromě první série je na Netflixu i vánoční speciál a druhá série dorazí už 5. dubna.

Will & Grace

Hysterická Grace, umíněný gay Will, permanentně nalitá Karen, ujetý Jack. Will, Grace a jejich extravagantní přátelé jsou opravdu čtveřice k pohledání. Jejich každodenní eskapády a cíl najít životní partnery jsou ovšem natolik vtipné, že si kromě několika desítek nominací na ceny Emmy vysloužili i pokračování po letech. Ústřední dvojice i jejich nenahraditelní společníci se spolu se skvěle vypointovanými gagy a narážkami na současná témata (#metoo) na televizní obrazovky vrátili v roce 2017. A jde jim to snad ještě lépe než před lety!

Gilmorova děvčata

Kdo po škole nekoukal na Gilmorky, jako by nebyl. Příběh Lorelai a její pubertální dcery Rory, jejich #firstworldproblems, velmi křehké vztahy v rodině a výběr mezi muži jejich snů je klasika. Všichni se asi shodneme na tom, že Luke je pro Lorelai nejlepší volba, Rory by měla chodit s Jessem (i když je pro ní až příliš dobrý), a že Logan je vypočítavý neřád. Ale to jen tak na okraj. Pokračování Gilmorových děvčat s podtitulem A Year in the Life se v roce 2016 každopádně neslo ve stejném duchu jako všech 7 předchozích sezón ze začátku tisíciletí. Lorelai i Rory pořád řeší vztahy, a to především ten mezi sebou. Pod taktovkou Netflixu samozřejmě dojde i na camea všech oblíbených postav (Kirk!), nemine nás ani velké hudební číslo, a nakonec se všechno krásně zacyklí. A přestože nejde o úplně klasický fanservis (spíš naopak), pokud onu „gilmorovskou neurózu“, vtipy a rychlomluvu zvládáte, budete nadšení.

Čarodějky

Remake fantaskního seriálu Čarodějky se v roce 2018 nesetkal s příliš vlídným přijetím od kritiků i diváků. Příběh tří sester, které objeví své čarodějnické schopnosti, a společně bojují proti zlým démonům, byl poprvé vysílán v roce 1998. Prue, Piper, Phoebe a později i Paige tenkrát hrály Shannen Doherty, Holly Marie Combs, Alyssa Milano a Rose McGowan, a pokud jste doma neměli na stěně jejich plakát z Bravíčka, tak… vám asi rodiče nedovolili kupovat si Bravíčko, protože jinak to nedává smysl. Milovali jsme je totiž všichni. S rebootem po dvaceti letech to ale tak horké není. Původní obsazení se nevrátilo (a jeho část po oznámení pilotu seriál odsoudila), a na scénu přišel omlazený tým Američanek hispánského, karibsko-afrického, afrického a kanadského původu. Což se bělochům na internetu moc nelíbilo, ačkoliv výsledek je kupodivu fajn, a nabízí důvtipnou a moderně feministickou aktualizaci již viděného.

Roswell + Roswell Nové Mexiko

Tým Max nebo tým Michael? Asi každý, kdo sledoval Roswell, měl svého oblíbeného emzáka. Seriál, který na přelomu tisíciletí odstartoval kariéru Katherine Heigl nebo Colinu Hanksovi, je ovšem minulostí (a s ním bohužel i výborná znělka se skladbou Here With Me od Dido). Nová generace diváků si vysloužila novou adaptaci young adult série Roswell High s názvem Roswell: Nové Mexiko. Nové obsazení, stejné postavy, a stejné problémy, to znamená problémy holek, co si začnou s mimozemšťanem. Zkrátka taková ta teen klasika, no ne?

One Day At a Time

Ano, mohli jsme sem samozřejmě zařadit reboot Dynastie. Ale ačkoliv byste znalce původního One Day at a Time z let 1975 – 1984 v tuzemském prostředí spočítali na prstech jedné ruky (nikdo ho u nás totiž nevysílal), nelze jeho remaku nedat v tomto žebříčku přednost. One Day At a Time od Netflixu sleduje obyčejnou rodinku Američanů kubánského původu v Los Angeles (plus jednoho bývalého alkoholika z Kanady) a jejich každodenní životy plné strastí i radostí. Hlava rodiny je rozvedená veteránka s depresemi, její máma je pološílená bohyně Rita Moreno, a děti prochází pubertou a krizí identity. One Day at a Time stejně jako ostatní zmíněné nové verze starých známých seriálů přináší potřebný update. V tomto případě jde nejen o reprezentaci kubánské komunity, ale i o nakousnutí ožehavých témat jako jsou deprese, alkoholismus, rasismus a problémy spojené se sexuální orientací. A ať chcete nebo ne, to je v rámci mainstreamových programů velmi důležité. Tak snad se dočkáme i čtvrté řady, která je v době vzniku tohoto textu v jednání.

10 seriálových revivalů jako Beverly Hills 90210  |  Tipy na film  |   |  350 přečtení  |  10 líbí se  |  2 komentáře

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 seriálových revivalů jako Beverly Hills 90210

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 seriálových revivalů jako Beverly Hills 90210

Tipy na film  |  před 4 dny  |  7

10 filmových a seriálových novinek, kterými se zabavíte o víkendu

Nevíte, co o víkendu se svým volným a smutně nenaplněným časem? Jako obvykle pro vás máme víkendové tipy a tentokrát si víceméně vystačíte jen s použitím Netflixu a HBO. Především druhá jmenovaná služba v posledních dnech vyrukovala se spoustou zajímavých titulů, které stojí za to vidět. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  7

10 aktuálně nejsledovanějších filmů na HBO GO

Zatímco seriálovému poli kralovala v říjnu na HBO komedie, ve filmech vyhledávali diváci nejrůznější žánry a v našem žebříčku tedy najdete horory, komiksovky i klasické animáky. Jak se umístil váš favorit? číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  31

20 nejlepších seriálů dekády podle zahraničních kritiků

Desetiletka nám pomalu končí a to je výzva i pro zahraniční kritiky, aby se podívali na zoubek tomu nejlepšímu, co se podle nich na seriálovém poli urodilo. 100 televizních odborníků z řad herců, režisérů, kritiků či reportérů rozhodlo takto. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  4

Co všechno snese Terminátor: Spletitý osud milované akční série

Říkal, že se vrátí. A protože se vrací už popáté, nejsme překvapení. Historie značky Terminátor má docela pohnutou filmovou historii. Co film, to pořádná změna a zajímavý vztah k ostatním filmům. Zatím poslední snímek měl premiéru minulý týden, a tak si můžeme připomenout všechny filmy, které se v nepřehledném terminátořím univerzu objevily. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  2

Které seriály HBO GO patřily v říjnu mezi nejsledovanější?

Říjen nabídl na HBO premiéru dvou velkých komiksových projektů i další řady několika oblíbených seriálů. Podívejte se, které z nich se dostaly do žebříčku deseti nejsledovanějších. Najdete mezi nimi svého favorita? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist