FB pixel

Blonďák - Hodný, zlý a ošklivý

Eastwood má na triku pěknou řádku charismatických kovbojů, žádný však nedosahuje ikoničnosti jeho portrétu protřelého „zápaďáka“ v závěru Dolarové trilogie Sergia Leoneho. Prachem pokryté pončo, kolt proklatě nízko u pasu, sveřepý výraz v obličeji a samozřejmě cigarillo (které Clint nesnášel) pečlivě zastrčené v levém koutku úst. To jsou poznávací znaky vždy vyklidněné legendy, která střílí ve správný čas na správné místo a nevyhodí se z klidové zóny ani když si z ní dělá šoufky Eli Wallach a za rohem číhá smrtonosný Lee Van Cleef prahnoucí po skrytém pokladu.

Poručík Schaffer – Kam orli nelétají

Válečná klasika Briana G. Huttona, která silně inspirovala Quentina Tarantina při práci na Hanebných parchantech, se příliš nezdržuje s představovačkami borců, kteří mají za úkol zachránit generála z útrob nacistického zámku Schloss Adler. Výhodou je, že díky tomu do poslední chvíle netušíte, kdo může být dvojitý špion a o to víc vyniká herectví Richarda Burtona a Clinta Eastwooda, jehož poručík Schaffer je dalším ze stoických hrdinů, kteří dokáží vstřebat jakoukoli urážku i krkolomnou situaci, aniž by se jim jen zachvělo oční víčko. Ale jakmile dojde do tuhého, Clint tu s drsňáckým kukučem zastřelí větší množství Wehrmachtu než ve všech svých westernech dohromady.

Walt Coogan - Cooganův trik

Eastwoodova první spolupráce s režisérem Donem Siegelem (Drsný Harry) ho zavedla do New Yorku 60. let, kde musí nalézt ztraceného vězně. Představte si Eastwoodovu typickou westernovou roli dobráka s temnými podtóny zasazenou do časů hippies, pasáků, zlodějů a dalších podivných týpků Velkého jablka a budete mít vcelku trefný obraz toho, co vás čeká. Clint každopádně opět válí jako nesmlouvavý zastánce dobrých pořádků a tentokrát předvede i strhující jízdu na motorce.

Harry Callahan - Drsný Harry

Počátkem 70. let měl Hollywood daleko k současné vyměklosti, kdy by i mučení elektrickým proudem ve stylu Jacka Bauera kdekoho pobouřilo. Siegel s Eastwoodem v první části série o nesmlouvavém policajtovi Harry Callahanovi stvořili naprostou legendu, jež se s ničím nepáře a před ničím se nezastaví. Callahan stihne za pár minut postřílet trio černochů, prohodí několik vtipů na adresu odhodlaného sebevraha a odmučí podezřelého přímo na místě činu, přičemž jeho nejbližším parťákem zůstává kultovní Magnum 44. Harrymu jen letmo pocuchá nervy jeho nový parťák Chico a tajemný střelec, který řádně otestuje, kam až Callahanova vůle po dopadnutí padoucha a záchraně nevinné dívky sahá.

Josey Wales - Psanec Josey Wales

Jestli někomu nechcete zabít rodinu a čelit jeho pomstě, je to kalifornský rodák s pohledem provrtávajícím se do mozkovny dávno předtím, než přiletí obávaná kulka. Bohužel si to neuvědomili hejskové z Eastwoodova pátého režijního opusu, v němž se jako Josey Wales vydává na cestu msty, kdy mu jdou po krku snad úplně každý, komu jeho obličej zkříží cestu. Má to ale jednu podstatnou výhodu pro diváky. V tomhle filmu nakonec zařve 120 lidí, čímž se Psanec Josey Wales řadí mezi nejbrutálnější filmy všech dob. Zároveň se však nejedná o primitivní kovbojku, když již zde Eastwood kombinuje frajerství a nesmlouvavost s psychologickým profilem hlavní postavy.

Frank Morris - Útěk z Alcatrazu

Nic neprokáže vaši hroší kůži a smrtonosné charisma, než když narvete mýdlo do úst sexuálně frustrovaného spoluvězně, co si z vás chce udělat mamku. Clint Eastwood alias Frank Morris je ale i tentokrát za největšího frajera, protože utekl hned z několika těžce hlídaných věznic a za mřížemi nehodlá zůstat ani poté, co byl umístěn do obávaného Alcatrazu. Frank neodkladně očíhne okolí a začne plánovat útěk, jenž byl inspirován skutečnými událostmi a na rozdíl od Skály v něm nelétají nervové plyny, ani tuny napalmu. Prostě režisér Don Siegel a jeho dvorní borec opět v plné polní.

Bill Munny – Nesmiřitelní

S blížícím se stářím člověk zpytuje svědomí a ohlíží se za svými skutky. Nejinak tomu bylo pro Clinta Eastwooda, který po šedesátce zažil několik komerčních přešlapů a rozhodl se nahlédnout zpět do svých kovbojských časů s pořádnou porcí psychologického přesahu. Výsledkem byl portrét zestárlého pistolníka Billa Munnyho, jenž se do plechovky trefí raději brokovnicí než koltem a na své časy zabijáka nevzpomíná s úsměvem na rtech. Vše však změní tučná porce peněz, po jejichž převzetí má Munny se svým starým parťákem (Morgan Freeman) za úkol ještě jednou osedlat koně a předvést, že když nefungují zákony, poradí si prérie sama. Ostřejší western bez hollywoodských příkras se jen tak nevidí.

Frankie Dunn - Million Dollar Baby

Ve čtyřmi Oscary oceněném sportovním dramatu si Eastwood naprosto osedlal roli zestárlého boxerského kouče Frankieho Dunna, jenž trpí šovinistickými předsudky vůči opačnému pohlaví a zároveň ho sžírá vlastní minulost. Vyrovnat se s ní mu pomůže až nadějná boxerka Maggie (Hilary Swank), kterou Frankie po troše přemlouvání přijme pod svá křídla a nakonec se z nich stane fungující sportovně-lidský tandem, jehož osud vyvolá nejednu slzičku. Eastwood totiž opět nesází jen na své charisma, ale jako režisér opětovně vytváří komplexní, vrstevnatý portrét jedinců z nižší sorty společnosti, jejichž trable a rodinné hříchy vám nebudou cizí.

Walt Kowalski – Gran Torino

„Vypadněte z mého trávníku.“ V roce 2008 Clint ztvárnil stárnoucího válečného veterána Walta Kowalskiho, který ztělesňuje přesně ten typ souseda, kterého nikdo nemusí. Nabručený stařec nenávidí své asijské sousedy, kterým nadává do žlutých chcípáků. Pohrdá slabochy, mladým knězem a neváhá vyhodit vlastního syna, když mu nabídne domov důchodců. Jenže i ve Waltovi a jeho zahořklém hrudníku tepe srdce dobráka, který se rozhodne pomoci mladému Taovi, jehož rodinu terorizuje místní šikmooký gang. S tím se Kowalski vypořádává ve stylu staré drsňácké školy, která kombinuje siláctví, realismus a obyčejnost lidského hrdinství v nekompromisně emocionálním mixu.

Earl Stone - Pašerák

V Eastwoodově aktuální novince si někdejší mlčenlivý kovboj střihl roli životem zničeného seniora, jenž nemá na světě vůbec nic a těžce na něj doléhají i finanční potíže. Jenže Earl Stone není žádné ořezávátko a nehodlá se smířit s projížděním slevových letáků a ranními výlety do nejbližšího Lidlu. Místo toho vezme novou práci řidiče, ze které se vyklube práce pro drogový kartel. A Earlovi se daří natolik, že získává více peněz i renomé mezi svými zaměstnavateli. Jenže jen do chvíle, než mu na záda začnou dýchat chlupatí z protidrogového. Jenže jak už jsem zmínil, Earl není typický ukřivděný senior a když po eastwoodovsku svraští oči a prohlásí „zastřel toho zm*da“, jde z něj strach úplně stejně jako když střílel ostrými na zaprášené prérii. Jak že se to říká? Starého psa novým kouskům nenaučíš? Ještě že tak, Clinte!

10 nejdrsnějších rolí Clinta Eastwooda  |  Tipy na film  |   |  218 přečtení  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 nejdrsnějších rolí Clinta Eastwooda

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejdrsnějších rolí Clinta Eastwooda

Tipy na film  |  před 5 hodinami

15 českých seriálových klasik, které můžete sledovat legálně zdarma

České seriály jsou pro nás i při sté repríze stále klasikou, navíc se na mnohé z nich můžeme podívat legálně a beztrestně. Pojďme si ukázat, co nám archiv České televize, zvaný iVysílání, nabízí zcela zdarma. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  30

25+ filmových megahitů, které chystá HBO GO do konce roku

Konec roku se blíží a nabídka filmů na HBO GO se pomalu rozrůstá o největší hity posledních let, mezi kterými nechybí nové disneyovky, ani klasické čarodějné příběhy. Vyberete si? číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

5 důvodů, proč by vám neměl uniknout špionážní hit Bez vědomí

Včera HBO vypustilo všech šest dílů minisérie Bez vědomí, jež reflektuje události roku 1989 pohledem ženské hrdinky. Přečtěte si naše důvody, proč byste tento seriál neměli minout. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  3

10 novinek, které musíte stihnout před víkendovým protestem na Letné

O víkendu nás sice čekají oslavy Sametové revoluce a někteří se dokonce vydají na Letnou demonstrovat proti vládě současné. To ale neznamená, že byste měli o víkendu vynechat televizní zábavu. Máme pro vás jako obvykle deset tutovek, které vás jistojistě zabaví. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  3

Jaké filmy a seriály z HBO GO si nejvíce stahujeme?

HBO nedávno zpřístupnila možnost stahovaní na mobilní zařízení s operačním systémem Android, díky čemuž můžeme své oblíbené pořady sledovat i offline. Podívejme se, které z nich patří mezi deset nejstahovanějších. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist