FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Filmová série o filadelfském boxerovi Rockym Balboovi je pravděpodobně tím nejpopulárnějším a nejinspirativnějším fiktivním sportovním příběhem, na čemž má velkou zásluhu také fakt, že zas až tak fiktivní vlastně není. V našem posledním článku o Rockym jsme si shrnuli, jak se příběh této boxerské série vyvíjel a jaké hlavní momenty určitě stojí za to mít v paměti. Ještě zajímavější je však si Rockyho fiktivní životní cestu shrnout v porovnání se skutečným životem Sylvestera Stallonea, který nejen že ikonickou roli Rockyho Balboy ztvárnil, ale všech šest dílů původního Rockyho i napsal a většinu z nich také režíroval.

Rocky (1976)
Zdroj: TMDB

Rocky (1976)

V polovině 70. let za sebou Sylvester Stallone sice už měl pár menších rolí například v Pánech Flatbushe, Cestě gladiátorů 2000 nebo Banánech Woodyho Allena, nad rámec občasného ztvárnění děsivého tlučhuby se ale jeho kariéra nikam neposouvala. Stallone se tak živil převážně manuální prací, s rozbitým autem a těhotnou manželkou na tom byl ale finančně natolik špatně, že musel dokonce prodat svého psa, kterého už by prostě nedokázal uživit. Jakožto neúspěšný herec se proto Stallone svou frustraci rozhodl vložit do scénáře o Rockym Balboovi, pouličním ranaři a vymahači, jehož sen stát se úspěšným boxerem se už před lety rozplynul. Tedy až do chvíle, než Rocky dostane šanci postavit se současnému šampionovi v těžké váze Apollu Creedovi.

Stalloneovi nejen že se tento scénář podařilo dostat mezi filmové producenty, ale jim se jeho psaní navíc vážně zalíbilo a o adaptaci Rockyho měli skutečný zájem. Z představy samotného obsazení Stallonea už ale tak nadšení nebyli a do titulní role si představovali naopak spíše třeba Roberta Redforda nebo Burta Reynoldse. Kdyby se ale Stallone vzdal hlavní role ve svém vlastním životním příběhu, právem by si to nikdy nemohl odpustit, a proto odmítal scénář prodat, pokud nebude moct ztvárnit Rockyho on sám. United Artists mu za scénář původně nabízelo obrovské honoráře, když ale producenti viděli, že Stallone neustoupí, hlavní roli mu dali. Aby ale minimalizovali možné škody produkce boxerského filmu s neznámým hromotlukem s nesrozumitelnou artikulací, nastavili výslednému snímku rozpočet necelého jednoho milionu dolarů (dnes v přepočtu ani ne pět milionů).

Z Rockyho se ale stal neuvěřitelný hit, který nejen že svůj rozpočet proměnil v dnes už stamilionové tržby, ale k tomu obdržel hned tři Oscary, a to za nejlepší střih, nejlepšího režiséra a nejlepší film. Jak fiktivnímu Rockymu, tak skutečnému Stalloneovi se navzdory veškerým překážkám a nástrahám prostě splnil životní sen. Otázka ale je, co dál?

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 1. 5. 2021

Rocky II (1979)
Zdroj: TMDB

Rocky II (1979)

Po obrovském úspěchu jedničky netrvalo dlouho, než se začalo mluvit o pokračování. K němu Stallone nejen že napsal scénář, ale jelikož byl režisér prvního dílu John G. Avildsen zaneprázdněný natáčením Horečky sobotní noci s Johnem Travoltou (sic od tohoto projektu paradoxně nakonec odstoupil), chopil se k tomu i režie. Jenomže o čem má druhý Rocky být? Ze Stallonea byla najednou filmová hvězda s hordou fanoušků a ani média se ho nemohla nabažit. Sly si ale zároveň potřeboval dokázat, že si takovou slávu skutečně zaslouží a že jeho prvotní úspěch nebyla jen ohromná shoda náhod. A přesně tyto pocity se rozhodl vložit i do druhého Rockyho, ve kterém si i titulní postava musí dokázat, že není jenom synem štěstěny, a rozhodne se přijmout výzvu Apolla Creeda (Carl Weathers) na odvetu. A na rozdíl od jedničky ho tentokrát i rezolutně porazí.

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (dabing) od 17. 4. 2016

Rocky III (1982)
Zdroj: TMDB

Rocky III (1982)

Po úspěchu prvních dvou dílů je ze Sylvestera Stallonea na začátku 80. let už regulérní hollywoodská hvězda, a to se vším, co k tomu patří. Sly si dopřává luxusní bydlení, moderní auta, lehčí plastiku obličeje a na obzoru se navíc rýsuje i další prominentní filmová série v podobě dnes už kultovního Ramba. To všechno bylo samozřejmě fajn, zároveň to ale i tak trochu podkopávalo jeho identitu chudého neúspěšného herce, který se na vrchol vypracoval těžkou dřinou. Právě tohle si ale Sly nejen že dobře uvědomoval, ale navíc to i využil jako hlavní inspiraci pro třetího Rockyho, ve kterém se Balboa stane zhýčkaný vlastním úspěchem natolik, až tvrdě dopadne bradou přímo na pěsti zuřivého Clubbera Langa (Mr. T), který ho připraví o jeho titul. A Rockyho jedinou nadějí vrátit se na vrchol se tak stane trénink od samotného Apolla Creeda, jeho rivala z prvních dvou filmů.

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (dabing) od 31. 12. 2016

Rocky IV (1985)
Zdroj: TMDB

Rocky IV (1985)

Čtvrtý Rocky je zcela jistě nejpraštěnější a díky tomu zároveň i nejlépe zapamatovatelný díl celé série. Ano, to je ten díl, ve kterém má Rocky svého vlastního robota, ve kterém tahá klády po Sibiři za doprovodu toho nejosmdesátkovějšího soundtracku, co jste kdy slyšeli, a kde boxuje a boxuje, až nakonec vyboxuje pád samotného Sovětského svazu. Tady už ale zároveň nemůžeme moc argumentovat, že by šlo o Slyův kdo ví jak silný podprahový komentář nebo vymazlenou satiru. Nejde totiž naopak o nic jiného, než že v době vzniku čtvrtého Rockyho měl Stallone za sebou už i prvního Ramba (přičemž dvojka šla do kin jen pár měsíců po čtvrtém Rockym), díky kterému byl najednou ještě větší hollywoodskou hvězdou než kdy dřív. A právě tady už se tudíž definitivně dostáváme do teritoria, kdy Slyovi jeho sláva začne tak trochu lézt na mozek, po čemž pak závěrečný Rockyho patetický proslov, který dojme i toho nejchladnějšího bolševika, najednou prostě začne dávat smysl.

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (dabing) od 1. 5. 2021

Rocky V (1990)
Zdroj: TMDB

Rocky V (1990)

Po bombastické čtyřce se Stallone v pátém dílu rozhodl vrátit ke kořenům. Nejen že je tu Balboa zproštěn svého statusu superhvězdy a tak se musí vrátit ke skromnějšímu živou ve Filadelfii, kde začne trénovat nového nadějného boxera, ale režie se tentokrát navíc opět ujímá John G. Avildsen, zatímco Sly se tradičně postaral o scénář. Pátý Rocky je obecně bohužel považován za nejslabší díl celé série, který byl už v době svého vzniku finančním propadákem, co většina fanoušků považovala za dost ucházející zakončení Rockyho příběhu. Tím ale Slyovy trable bohužel jenom začínají. I když se totiž v 90. letech dočkal několika hitů jako Cliffhanger nebo Demolition Man, v jeho filmografii začaly dominovat spíše propadáky jako Oscar, Soudce Dredd nebo Stůj, nebo maminka vystřelí!, kde si Sly podle dnes už slavné legendy zahrál proto, že jeho tehdejší kariérní rival Arnold Schwarzenegger rozšířil fámu, že o danou roli má zájem on. Jednoduše řečeno, Stalloneova kariéra se v 90. letech zdála stejně mrtvá jako příběh samotného Rockyho. Naštěstí ale ne na dlouho…

Online na Google Play (dabing), HBO (titulky) (dabing), iTunes (dabing) od 6. 5. 2016

Rocky Balboa (2006)
Zdroj: TMDB

Rocky Balboa (2006)

Když Stallone na začátku nového milénia projevil zájem natočit další film o Rockym, nikdo o tom nechtěl ani slyšet. Nejen že poslední díl byl propadák, ale ani Slyovo jméno už netáhlo tak jako dřív. Stallone se ale nedal odbýt a výsledný Rocky Balboa nakonec dostal zelenou, sic (podobně jako v případě jedničky) se značně omezeným rozpočtem necelých 24 milionů dolarů, což je i s inflací jen zhruba polovina rozpočtu pětky. V úspěšný návrat stárnoucího Rockyho prostě nikdo nevěřil, což se ostatně opět odrazilo na samotném příběhu, ve kterém se šedesátiletý Rocky po smrti své ženy rozhodne naposledy vrátit do ringu, i když se ho od toho v podstatě všichni, a to včetně jeho dospělého syna Roberta, snaží odradit. Stejně jako si ale staroušek Rocky ve finále snímku získá zasloužený obdiv publika, i Stallone zaznamenal s šestým dílem z této série ohromný úspěch, který navíc do značné míry i resuscitoval jeho stagnující kariéru. V následujících letech totiž Stallone nejen že přivedl zpátky k životu třeba i Johna Ramba, ale skrze novou akční sérii Postradatelní vrátil na stříbrné plátno i řadu dalších akčních hvězd uplynulých dekád včetně Jeta Liho, Doplha Lundgrena (Ivan Drago z Rockyho IV a Creeda II) nebo Arnolda Schwarzeneggra, se kterým se Sly po letech rivality konečně spřátelil.

Online na HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing) od 1. 5. 2021

Creed (2015)
Zdroj: TMDB

Creed (2015)

Šestým filmem měl Rockyho příběh definitivně skončit. O necelou dekádu později však Stallonea oslovil mladý nadějný režisér Ryan Coogler s nápadem Rockyho vrátit na stříbrné plátno skrze příběh nemanželského syna Apolla Creeda. V prvním Creedovi tak Stallone sice stále figuruje jako producent a představitel Rockyho, nyní stárnoucího trenéra Adonise Creeda v podání Michaela B Jordana, za scénářem už ale tentokrát stojí sám Coogler, který se pro příběh Rockyho a Creeda jakožto přeneseného otce a syna inspiroval vztahem se svým vlastním otcem, který je sám obrovský fanoušek Rockyho série a se kterým Coogler jednotlivé filmy v dětství sledoval.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky) (dabing) od 1. 10. 2016

Creed II (2018)
Zdroj: TMDB

Creed II (2018)

Když se ale přesuneme o tři roky dopředu, kdy vzniká Creed II režiséra Stevena Caplea Jr., tady už se Stallone na scénáři opět podílí, díky čemuž tak můžeme sledovat, jak se prezentace hlavních motivů prvního Creeda obrací z úhlu pohledu syna do optiky otce. Klíčový je v tomto filmu totiž nejen vztah Adonise a Rockyho, ale k tomu navíc i dynamika Ivana Draga s jeho synem Viktorem a konec konců i vztah mezi Rockym a jeho odcizeným synem Robertem, který se v podání Mily Ventimigliy do této série vrací poprvé od Rockyho Balboy.

Online na Google Play, HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky) (dabing) od 4. 3. 2019

Po premiéře Creeda II se Stallone nechal slyšet, že tímto filmem Rockyho příběh už definitivně končí. A i když to samé říkal už v roce 2006, na druhou stranu se nabízí otázka, kam jinam by Sly s touto postavou ještě mohl zamířit, aby už se sám neopakoval. Takže pokud se někdy v budoucnu dočkáme i třetího Creeda, je docela možné, že samotnou postavu Rockyho Balboy už v něm skutečně neuvidíme.

Rocky jako životní odraz Sylvestera Stallonea  |  Tipy na film  |   |  42 líbí se  |  1 komentář

Václav Urbánek

Odrozený filmový fanoušek, který v pubertě částečně přesedlal i na seriály. Ocení poctivý Hollywood i zapadlejší žánrovky, poslouchá soundtracky a čte komiksy, fandí filmovému DC a dělá, že se za to nestydí. O svých audiovizuálních zážitcích nepravidelně píše už dobrých pár let. Někdy jako normální člověk, jindy… ne tak docela.


Další články jako Rocky jako životní odraz Sylvestera Stallonea

Tipy na film  |  dnes 7:00

13 nejlepších filmů a seriálů, které budou od 1. října dostupné na Netflixu

Netflix již 1. října přidá do nabídky celou řadu filmových i seriálových titulů. Některé jsou data staršího, jindy se ale jedná o čerstvé novinky. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist