FB pixel
Špatná pověst

Špatná pověst

Pakliže holdujete dokumentům a milujete Rock‘n‘Roll, pak má pro vás letošní Febio neskutečnou lahůdku v podobě loňského chváleného ohlédnutí za kariérou ikonické Joan Jett. Portrét zakladatelky první čistě ženské rockové kapely The Runaways nabízí skrze archivní záběry se samotnou Joan a jejími přáteli a kolegy solidní retrospektivu života a díla majitelky takových hitů jako Bad Reputation či Cherry Bomb. A ačkoli recenze vyčítají možná až příliš velkou přehledovost na úkor hloubky, dobrá vzpomínka na tuhle hudební megastar také není na škodu.

Kdyby ulice Beale mohla mluvit

Režisér a přední cinefil Barry Jenkins, který se nezdráhá na filmových festivalech běžně chodit na filmy spolu s běžnými diváky, proslul díky vítěznému oscarovému dramatu Moonlight. Nyní je po dvou letech zpátky se svou novinkou Kdyby ulice Beale mohla mluvit, v níž zamířil do Harlemu sedmdesátých let, kde rozehrává poetickou romanci na pozadí těžkých časů pro afroamerickou komunitu a připomíná, že základní svazky jako přátelství a rodina jsou tím, co člověku pomůže přežít v době tvrdého rasismu. Film byl nominovaný na tři Oscary přičemž uzmul alespoň cenu za herečku ve vedlejší roli pro Reginu King. Na loňském festivalu v Torontu se pak jednalo o nejlepší film podle návštěvníků festivalu.

Vymazaný kluk

Vzpomínáte na časy, kdy byl Joel Edgerton „no name“ herec, který si v závěru třetí epizody Star Wars přebíral do opatrovnictví Luka Skywalkera? Dnes je z tohohle nenápadného chlapíka, kterého jsme si zamilovali mimo jiné ve fantastickém Warriorovi režijní superstar, jež sbírá slávu na filmových festivalech. Jeho poslední hitovkou je drama o synovi hluboce věřících rodičů, kteří chlapce donutí, aby podstoupil „konverzní terapii“, jež ho má zbavit „nemoci“ zvané homosexualita. Připravte se na sžíravé drama o potírání vlastní osobnosti, ve kterém kromě mocné režie vládne strhující Lucas Hedges, jemuž sekundují bardi Nicole Kidman či Russell Crowe.

Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

Milujete Vymítače ďábla nebo Francouzskou spojku a chcete vědět víc o jejich vzniku i jejich režisérovi? Pak je přesně pro vás určen dokument italského režiséra Francesca Zippela, jenž ve Friedkin Uncut obrátil zrak na kariéru slavného, byť dnes trochu opomíjeného William Friedkina. Ten v nabušených 100 minutách s nadsázkou vzpomíná na dávná natáčení, přičemž nechybí ani významový rámec jeho tvorby tvořený chvalozpěvy takových režisérů jako jsou Quentin Tarantino a Francis Ford Coppola. Ačkoli prý film nezachází bůhvíjak do detailů, univerzálně pochvalné recenze slibují další povedený portrét velkého filmaře, po němž si můžete na Febiu vpálit i režisérskou verzi Vymítače ďábla. A to je dvojblok, který se neodmítá.

High Life

Pokud jste se dávno nevymanili z nenávisti vůči twilightovskému hezounovi Robertu Pattinsonovi, možná vás z ní vyléčí sci-fi novinka francouzské rebelky Claire Denis, která bývalého upíra Edwarda vyšle na depresivní misi za účelem zisku alternativní energie z černých děr. Místo epochálního úspěchu však přichází pouze deprese, zmar a šílenství, které Denis zprostředkovává skrze vizuálně strhující podívanou, jíž si užijí především alternativně založení diváci. Ostatně High Life při předchozích festivalových štacích rozděloval diváky na dva nesmiřitelné tábory. Rozhodně tedy nečekejte hollywoodský „crowdpleasure“. V kině vás totiž rozhodně nečeká další Interstellar či Sunshine.

Vox Lux

Oscarovka Zrodila se hvězda téma popových ikon a sžíravosti života celebrit jen lehce lízla po povrchu. Pořádně se oblíbenému tématu dostal pod kůži až režisér Brady Corbet, jehož Vox Lux je skrytý poklad letošního Febiofestu. Nabízí totiž uhrančivý pohled do zákulisí popové divy Celeste, jež se stala díky písni o traumatickém zážitku přes noc hvězdou a již roky se snaží žít se získanou slávou jako matka, žena a popkulturní symbol. V hlavní roli fantastická Natalie Portman, která už roky nebyla lepší. Pro fanoušky jejího satirického Natalie rapu ze Saturday Night Live naprostá tutovka.

The Beach Bum

V Miami netráví čas jen hollywoodské celebrity a české rodinky na listopadové last minute dovolené. Žije zde také solidní porce divnolidí a právě náhledem do téhle bizarní komunity je novinka rebelantského režiséra Harmony Korina, jenž sleduje osudy vyfetovaného a věčně nalitého podvodníka Moondoga. Toho neodolatelným způsobem ztvárnil Matthew McConaughey a zahraniční recenze hlásí unikátní zpracování falešnosti miamského lesku, v němž svérázný režisér peckových Spring Breakers dokazuje, že světu „white trash“ rozumí a dokáže ho zprostředkovat jako málokdo.

Mid90s

Jonah Hill už dávno není jen přiblblý buřtík ze Superbad a neschopný polda z 21 Jump street. V loňském roce se totiž vytasil s prvotřídním debutem zpracovávajícím skateboardovou subkulturu v 90. letech. Nečekejte však unylý dokument s archivními záběry. Tohle je prvotřídně zahrané drama o těžkém přechodu z dětství do dospělosti, hledání vlastní existence, vzdoru vůči autoritám a bujících hormonech puberty malého Stevieho. Atmosféra „tonyhawkovských“ devadesátek je o to silnější, že Hill natočil svůj debut na 16mm materiál, ze kterého doba nespoutaného dětství a letního poflakování na prkně dýchá z každého záběru.

Nikdy nezestárnou

Režisér Peter Jackson se sice po trilogii Hobit stáhl do ústraní a zdá se, že ještě chvíli přímo od něj žádný hollywoodský spektákl neuvidíme (Smrtelné stroje se nepočítají), triková kouzla však ladem rozhodně ležet nenechal. Místo dokreslování záběrů ve Středozemi se pustil do přínosného dobarvování archivních materiálů z první světové války, které zprostředkovávají unikátní realitu každodenního života tehdejších vojáků a civilistů. Na dokument, jenž se snažil zachovat barvy věrné dobové realitě, se již měsíce pěje pouze chvála a tudíž je možnost vidět film na velkém plátně opravdovou a neopakovatelnou událostí.

Na špatné straně

V novince odborníka na drsné žánrovky S. Craig Zahlera (Blok 99, Kosti a skalp) je dvojice policistů v podání Mel Gibsona a Vince Vaughna suspendována za překročení povinností. Jenže tyhle dva drsňáky ztráta odznaku nerozhází a rozhodnou se s podsvětím zatočit tak jako tak. Zahlerův nejnovější zářez nabízí další brutální fašírku, která však nechce být jen spotřební jednohubkou. S gargantuovskou stopáží 159 minut Zahler útočí na téma přehnané politické korektnosti a snaží se vyvolat debatu nad vyměklostí doby, která je za rasismus schopná označit i veřejné zpytování svědomí Liama Neesona.

10 filmů, které musíte vidět na Febiofestu  |  Tipy na film  |   |  10 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 filmů, které musíte vidět na Febiofestu

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  309

10 nejzásadnějších odhalení ze speciálu Přátelé: Zase spolu

Když se na konci května opět sešla oblíbená partička z kavárny Central Perk, snad žádné oko nezůstalo suché. Mimo pořádné dávky nostalgie přinesl reunion Přátel i pár zásadních zjištění. Přinášíme Vám výběr deseti nejdůležitějších věcí, které jsme se ze speciálu dozvěděli. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

12 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

První červnový týden je tady a Netflix tasí očekávanou komiksovou novinku Sweet Tooth a řadu dalších novinek, zatímco konkurence jen lape po dechu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist