FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Špatná pověst

Špatná pověst

Pakliže holdujete dokumentům a milujete Rock‘n‘Roll, pak má pro vás letošní Febio neskutečnou lahůdku v podobě loňského chváleného ohlédnutí za kariérou ikonické Joan Jett. Portrét zakladatelky první čistě ženské rockové kapely The Runaways nabízí skrze archivní záběry se samotnou Joan a jejími přáteli a kolegy solidní retrospektivu života a díla majitelky takových hitů jako Bad Reputation či Cherry Bomb. A ačkoli recenze vyčítají možná až příliš velkou přehledovost na úkor hloubky, dobrá vzpomínka na tuhle hudební megastar také není na škodu.

Kdyby ulice Beale mohla mluvit
Zdroj: TMDB

Kdyby ulice Beale mohla mluvit

Režisér a přední cinefil Barry Jenkins, který se nezdráhá na filmových festivalech běžně chodit na filmy spolu s běžnými diváky, proslul díky vítěznému oscarovému dramatu Moonlight. Nyní je po dvou letech zpátky se svou novinkou Kdyby ulice Beale mohla mluvit, v níž zamířil do Harlemu sedmdesátých let, kde rozehrává poetickou romanci na pozadí těžkých časů pro afroamerickou komunitu a připomíná, že základní svazky jako přátelství a rodina jsou tím, co člověku pomůže přežít v době tvrdého rasismu. Film byl nominovaný na tři Oscary přičemž uzmul alespoň cenu za herečku ve vedlejší roli pro Reginu King. Na loňském festivalu v Torontu se pak jednalo o nejlepší film podle návštěvníků festivalu.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky), Kuki (dabing) od 28. 6. 2019

Vymazaný kluk
Zdroj: TMDB

Vymazaný kluk

Vzpomínáte na časy, kdy byl Joel Edgerton „no name“ herec, který si v závěru třetí epizody Star Wars přebíral do opatrovnictví Luka Skywalkera? Dnes je z tohohle nenápadného chlapíka, kterého jsme si zamilovali mimo jiné ve fantastickém Warriorovi režijní superstar, jež sbírá slávu na filmových festivalech. Jeho poslední hitovkou je drama o synovi hluboce věřících rodičů, kteří chlapce donutí, aby podstoupil „konverzní terapii“, jež ho má zbavit „nemoci“ zvané homosexualita. Připravte se na sžíravé drama o potírání vlastní osobnosti, ve kterém kromě mocné režie vládne strhující Lucas Hedges, jemuž sekundují bardi Nicole Kidman či Russell Crowe.

Online na Google Play, Netflix (titulky), Rakuten (dabing) od 3. 4. 2019

Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

Milujete Vymítače ďábla nebo Francouzskou spojku a chcete vědět víc o jejich vzniku i jejich režisérovi? Pak je přesně pro vás určen dokument italského režiséra Francesca Zippela, jenž ve Friedkin Uncut obrátil zrak na kariéru slavného, byť dnes trochu opomíjeného William Friedkina. Ten v nabušených 100 minutách s nadsázkou vzpomíná na dávná natáčení, přičemž nechybí ani významový rámec jeho tvorby tvořený chvalozpěvy takových režisérů jako jsou Quentin Tarantino a Francis Ford Coppola. Ačkoli prý film nezachází bůhvíjak do detailů, univerzálně pochvalné recenze slibují další povedený portrét velkého filmaře, po němž si můžete na Febiu vpálit i režisérskou verzi Vymítače ďábla. A to je dvojblok, který se neodmítá.

High Life
Zdroj: TMDB

High Life

Pokud jste se dávno nevymanili z nenávisti vůči twilightovskému hezounovi Robertu Pattinsonovi, možná vás z ní vyléčí sci-fi novinka francouzské rebelky Claire Denis, která bývalého upíra Edwarda vyšle na depresivní misi za účelem zisku alternativní energie z černých děr. Místo epochálního úspěchu však přichází pouze deprese, zmar a šílenství, které Denis zprostředkovává skrze vizuálně strhující podívanou, jíž si užijí především alternativně založení diváci. Ostatně High Life při předchozích festivalových štacích rozděloval diváky na dva nesmiřitelné tábory. Rozhodně tedy nečekejte hollywoodský „crowdpleasure“. V kině vás totiž rozhodně nečeká další Interstellar či Sunshine.

Online na Edison od 25. 6. 2020

Vox Lux
Zdroj: TMDB

Vox Lux

Oscarovka Zrodila se hvězda téma popových ikon a sžíravosti života celebrit jen lehce lízla po povrchu. Pořádně se oblíbenému tématu dostal pod kůži až režisér Brady Corbet, jehož Vox Lux je skrytý poklad letošního Febiofestu. Nabízí totiž uhrančivý pohled do zákulisí popové divy Celeste, jež se stala díky písni o traumatickém zážitku přes noc hvězdou a již roky se snaží žít se získanou slávou jako matka, žena a popkulturní symbol. V hlavní roli fantastická Natalie Portman, která už roky nebyla lepší. Pro fanoušky jejího satirického Natalie rapu ze Saturday Night Live naprostá tutovka.

Online na Aerovod (titulky), iTunes (titulky) od 1. 11. 2019

The Beach Bum
Zdroj: TMDB

The Beach Bum

V Miami netráví čas jen hollywoodské celebrity a české rodinky na listopadové last minute dovolené. Žije zde také solidní porce divnolidí a právě náhledem do téhle bizarní komunity je novinka rebelantského režiséra Harmony Korina, jenž sleduje osudy vyfetovaného a věčně nalitého podvodníka Moondoga. Toho neodolatelným způsobem ztvárnil Matthew McConaughey a zahraniční recenze hlásí unikátní zpracování falešnosti miamského lesku, v němž svérázný režisér peckových Spring Breakers dokazuje, že světu „white trash“ rozumí a dokáže ho zprostředkovat jako málokdo.

Online na Aerovod, iTunes (titulky) (dabing), Prima Videopůjčovna (dabing), Rakuten (dabing), Voyo (titulky) (dabing) od 1. 11. 2019

Mid90s
Zdroj: TMDB

Mid90s

Jonah Hill už dávno není jen přiblblý buřtík ze Superbad a neschopný polda z 21 Jump street. V loňském roce se totiž vytasil s prvotřídním debutem zpracovávajícím skateboardovou subkulturu v 90. letech. Nečekejte však unylý dokument s archivními záběry. Tohle je prvotřídně zahrané drama o těžkém přechodu z dětství do dospělosti, hledání vlastní existence, vzdoru vůči autoritám a bujících hormonech puberty malého Stevieho. Atmosféra „tonyhawkovských“ devadesátek je o to silnější, že Hill natočil svůj debut na 16mm materiál, ze kterého doba nespoutaného dětství a letního poflakování na prkně dýchá z každého záběru.

Online na Aerovod (titulky), DaFilms (titulky), SupremeXP (titulky) od 5. 7. 2021

Nikdy nezestárnou
Zdroj: TMDB

Nikdy nezestárnou

Režisér Peter Jackson se sice po trilogii Hobit stáhl do ústraní a zdá se, že ještě chvíli přímo od něj žádný hollywoodský spektákl neuvidíme (Smrtelné stroje se nepočítají), triková kouzla však ladem rozhodně ležet nenechal. Místo dokreslování záběrů ve Středozemi se pustil do přínosného dobarvování archivních materiálů z první světové války, které zprostředkovávají unikátní realitu každodenního života tehdejších vojáků a civilistů. Na dokument, jenž se snažil zachovat barvy věrné dobové realitě, se již měsíce pěje pouze chvála a tudíž je možnost vidět film na velkém plátně opravdovou a neopakovatelnou událostí.

Není nikde online

Na špatné straně
Zdroj: TMDB

Na špatné straně

V novince odborníka na drsné žánrovky S. Craig Zahlera (Blok 99, Kosti a skalp) je dvojice policistů v podání Mel Gibsona a Vince Vaughna suspendována za překročení povinností. Jenže tyhle dva drsňáky ztráta odznaku nerozhází a rozhodnou se s podsvětím zatočit tak jako tak. Zahlerův nejnovější zářez nabízí další brutální fašírku, která však nechce být jen spotřební jednohubkou. S gargantuovskou stopáží 159 minut Zahler útočí na téma přehnané politické korektnosti a snaží se vyvolat debatu nad vyměklostí doby, která je za rasismus schopná označit i veřejné zpytování svědomí Liama Neesona.

Online na Aerovod (titulky), Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), My Prime, Voyo (titulky) (dabing) od 14. 5. 2021

10 filmů, které musíte vidět na Febiofestu  |  Tipy na film  |   |  10 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 filmů, které musíte vidět na Febiofestu

Tipy na film  |  před 2 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

Netflix právě přidal 5 parádních filmů, které byste neměli přehlédnout

Streamovací gigant zařadil do své nabídky filmy, které by byla škoda minout. Najdete v nich vše od akce přes drama až výživný psycho-horor. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Polovina září je tady a s pořádným zápřahem školního roku se vrací i Sexuální výchova. Netflix ale chystá i sci-fi novinku, parádní dokument pro fandy sportu a poslední slovo neříká ani konkurence! číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist