FB pixel

Vlastníci

Že Češi ještě umí vyplodit slušnou (ve všech významech tohoto slova) komedii letos dokázal Jiří Havelka s filmem o jedné obyčejné bytové schůzi vlastníků. Podařilo se mu to tak, že na základě vlastních zkušeností napsal skvělý scénář, do jedné místnosti zavřel dvanáct skvělých herců a slovy klasika řekl: “Let them fight!”. Výsledkem je až bolestně vtipná sonda do mentality našeho národa, která je nekorektní a - pokud jste někdy na podobné schůzi byli - šíleně pravdivá. Velký potlesk patří především hereckému výkonu Terezy Ramby, dříve Voříškové, které při řešení banálních problémů domu div nepraskne žilka na čele. Novodobá klasika!

Nabarvené ptáče

Film na motivy románu Jerzy Kosińského je jednoznačně největším českým filmovým úspěchem roku 2019. Po premiéře v soutěžní sekci na festivalu v Benátkách režisér Marhoul film vyvezl na festivaly do Toronta, Londýna, Chicaga, Kalkaty nebo Varšavy. A i přes rozporuplné reakce (někteří novináři a diváci odcházeli z projekcí kvůli násilí) si z nich odvezl několik cen za režii, scénář či kameru. A nutno říct, že zaslouženě. Nabarvené ptáče je po mnoha letech českým filmem, který má světové rozměry, za což může především přiznaná inspirace v československé nové vlně (a především filmech Františka Vláčila), skvělé mezinárodní obsazení a výborně zvládnutá technická stránka filmu (kamera Vladimíra Smutného je jasná, ale za zmínku stojí i bezchybná práce zvukařů).

Tiché doteky

Komorní drama o jedné au-pair a jedné ne-až-tak normální rodince je celovečerním debutem absolventa FAMU Michala Hogenauera. Ale nenechte se zmást, jako studentské cvičení rozhodně nepůsobí. Protože bychom vám Tiché doteky neradi vyspoilerovali, navnadíme vás jen na jejich chirurgicky přesnou audiovizuální podobu, odměřeně chladné (ale opodstatněné) herecké výkony, a na to, že jsou inspirované skutečnými událostmi. Což je o to více znepokojivé. (Ne)příjemný divácký zážitek.

Abstinent

Alkohol dokáže být dobrým kamarádem, ale i velkým nepřítelem. A problémy s ním zdaleka netrápí jen starší ročníky, což dokazuje příběh devatenáctiletého Adama. Ten se na prahu dospělosti ocitl v protialkoholní léčebně, kde se musí naučit nejen neřešit problémy kořalkou, ale především žít sám se sebou a najít smysl života jinde než na dně láhve. Před pobytem v léčebně si navíc zadělal na velký průšvih, který by mohl nehezky směřovat jeho budoucnost. Abstinent je celovečerním debutem Davida Vignera, v kterém exceluje začínající herec Josef Trojan. A i přes svou nespornou komornost tato citlivá sonda do duše mladistvého alkoholika stojí za vaši pozornost.

Národní třída

Druhý režijní počin Štěpána Altrichtera (Schmitke) je adaptací stejnojmenného románu Jaroslava Rudiše (Alois Nebel). Hlavní hrdina Národní třídy, kterému nikdo neřekne jinak než Vandam (skvělý Hynek Čermák), je loser ze sídliště. Kdysi, v osmadevadesátém, prý zasadil první ránu na Národce a odstartoval revoluci. Teď ale natírá spolu s vykoksovaným kamarádem Psychem střechy paneláků na Jižáku, a utápí se v pivu a (neopětované) lásce k sídlištní hostinské Lucce. Národní třída nešetří černým humorem, tradičním českým chcípáctvím, a také dokazuje, že Štěpán Altrichter má nepopiratelný talent.

Staříci

Road movie o pomstě, které vévodí dva důchodci? Jasně, proč ne. V současném českém filmu je možné leccos. Staříci sledují příběh emigranta Vlastimila (Jiří Schmitzer), který se vrací do Čech z Ameriky, aby se spolu se starým známým Antonínem (výborný Ladislav Mrkvička) pomstil komunistickému prokurátorovi, který po revoluci nebyl řádně potrestán za své zločiny. Má to ovšem menší háček - komunistu není úplně nejjednodušší vypátrat, a hlavní mstitel - Vlastimil - je navíc vzhledem k požehnanému věku upoután na invalidní vozík. Cestovat a nahánět padoucha s ním tudíž není žádný med. Staříci jsou příjemně hořkou tragikomedií, která v lecčems připomíná loňského Tlumočníka, a která ví, co chce.

Karel, já a ty

Rok 2019 v českém filmu zjevně přeje režijním debutům. První celovečerní film Bohdana Karáska sleduje manželský pár, který si rozhodl dát pauzu. Saša ( Jenovéfa Boková) a Karel (Miloslav König) mají krizi. Neví, kam vztah (ne)posunout a rozhodnou se pro celkem radikální řešení: na chvíli půjdou od sebe. Saša tak chvíli bydlí u pedantské kamarádky Ivy (Petra Nesvačilová), aby nakonec skončila u starého známého Dušana (Bohdan Karásek, v titulcích uveden pod pseudonymem Miroslav Faderholz). Nečekejte však milostný trojúhelník, protože ani Dušan to ve vztazích nemá úplně srovnané. Karel, já a ty se žánrově řadí k takzvanému mumblecoru, kterým se proslavil například herec, scenárista a režisér Joe Swanberg ( Kamarádi až na dno lahve). To ve zkratce znamená upovídaný film o dvacátnících a třicátnících, který je narativně uvolněnější, ale naopak přirozený ve svých hereckých výkonech i tématech, o kterých vypovídá. Což Karel, já a ty splňuje na jedničku, a jsme schopni mu tak odpustit i to, že po technické stránce působí trochu jako studentské cvičení.

Forman vs. Forman

Po dokumentárním filmu o Lídě Baarové Zkáza krásou Helena Třeštíková opět spojila režijní síly s Jakubem Hejnou. A dala dohromady portrét světově zřejmě nejdůležitějšího českého filmaře historie. Miloše Formana, držitele dvou Oscarů za režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus), představuje za pomocí archivních záběrů ze zákulisí i skrze promluvy mistra samotného. Opakuje známé i neznámé historky z osobního i profesního života (záleží, na kolik jste obeznámeni s dosavadními dokumenty či publikacemi o Formanovi), a tematicky se vrací k leitmotivům režisérovy tvorby, kterým vévodí svoboda. Forman vs. Forman je “třeštíkovsky” tradičně vymazlený dokumentární snímek, který pohladí na duši všechny fanoušky filmu a všechny, jímž není lhostejná česká historie.

Na střeše

Teprve druhý režijní počin herce Jiřího Mádla (Pojedeme k moři) se točí okolo nečekaného přátelství mezi nevrlým seniorem a mladým Vietnamcem, který sotva mluví česky. Oba se jednoho dne sejdou na střeše domu v centru Prahy, kde senior, profesor Rypar (Alois Švehlík), bydlí a kam chodí kouřit, a kam se Song (Duy Anh Tran) přišel rozloučit se životem. Uprchlíka bez minulosti i budoucnosti se profesor rozhodne dočasně ujmout, naučit ho česky a pomocí léčky na sousedku mu zařídit české občanství. Na Střeše je příjemnou tragikomedií, která sice možná je trochu mimo realitu, ale chytře zasahuje současná společenská témata, a ukazuje Mádlovu schopnost i vášeň pro filmařinu.

Manželské etudy: Nová generace

Manželské etudy Heleny Třeštíkové asi jakožto jeden z nejzásadnějších (ne-li nejzásadnější) dokumentární projektů české kinematografie není třeba představovat. Dokumentární série začala v roce 1987 a pokračuje dodnes. Pomyslnou štafetu nyní přebírá Hana Třeštíková, dcera Heleny, aby jako další generace představila novou generaci manželských párů a jejich útrap. V první vlaštovce, celovečerním filmu Manželské etudy: Nová generace, sledujeme Mirku a Kubu, kteří se potkali na technoparty, na svět přivedli dceru a rozhodli se vzít. Vývoj jejich vztahu sledujeme po dobu sedmi let, kdy prošel od prvotní zamilovanosti mnoha změnami a střety s realitou všedního dne. Tato soukromá dramata je přitom zajímavé sledovat dnes stejně tak jako před více než 30 lety. Od podzimu 2019 na ČT2 navíc můžete sledovat osudy dalších párů, které Hana Třeštíková v posledních letech sledovala.

10 nejlepších českých filmů roku 2019  |  České novinky  |   |  12 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 nejlepších českých filmů roku 2019

České novinky  |  před 26 dny  |  25

10 nových seriálů České televize, za které se nemusíme stydět

Když se řekne český seriál, většina si asi vybaví Ordinaci v růžové zahradě nebo stopadesátou reprízu Chalupářů. Česká televizní tvorba posledních let ale dokazuje, že i televizní zábava může být něco víc než líný páteční večer strávený na gauči s pivem v ruce. A ano, i ta veřejnoprávní! číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  202

K otevření kin dojde 24. května. Půjdeme do nich s respirátory a testem?

Venkovní počasí sice láká opustit domovy a užívat si zaslouženého sluníčka bez respirátoru na nose, řada z nás by ale uvítala i trochu kultury. A zdá se, že je otevření kin na spadnutí. Máme aktuální informace. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  36

Nejlepší cizojazyčný film letošních Oscarů je nyní online zdarma

Pokud jste čerstvého držitele Oscara za nejlepší cizojazyčný film nestihli kvůli pandemii v kině, nemusíte smutnit. Skvělý Chlast s božským Madsem Mikkelsenem je totiž dostupný online zcela zdarma. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  19

Netflix a spol. se vrací do Česka. Objem natáčení se blíží rekordnímu roku

Zahraniční filmové štáby se pomalu vrací k objemu natáčení před koronavirovou pandemií a díky systému filmových pobídek se postupně vrací i do Česka. Vypadá to, že míra natáčení by se tak měla vrátit k rekordnímu předpandemickému roku 2019. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  75

Nová doba! Ulož.to chce statisíce za své ilegální nabízení filmu Šarlatán

Již mnoho let vedou majitelé práv k audiovizuálním dílům spory se známým českým serverem Ulož.to. V tom současném, který vede distribuční společnost CinemArt o svůj snímek Šarlatán, se překvapivě do protiútoku pustil cloudový server. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist