FB pixel

Je velice snadné kliknout v nabídce Netflixu na “kurátorovaný” výběr na homepagei, mnohem zajímavější tituly, které by vás leckdy ani nenapadlo na hledat, však streamovací služba skrývá hluboko ve svých útrobách. Vybrali jsme pro vás desítku opomíjených klenotů, které Netflix má ve své nabídce.

Smrt pana Lazaresca

Svým druhým celovečerním filmem umístil Cristi Puiu Rumunsko definitivně na mapu zemí, jejichž filmaře se vyplatí sledovat, a započal transformaci národní kinematografie, kterou dnes nazýváme rumunskou novou vlnou. Skrze útrpné putování po obsazených bukurešťských nemocnicích dává kousavý komentátor rozpadající se rumunské společnosti divákovi možnost nahlédnout do doslovného konce jedné životní odyssey i do zvrácené komedie, jež odchod na onen svět doprovází.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

V Drákulově zemi zůstaneme i s druhým filmem, který má na svědomí Puiův dlouholetý kamarád Cristian Mungiu. Ten si dokonce vysloužil Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Čtyři měsíce, tři týdny a dva dny sledují dvě vysokoškolské kamarádky na pouti za aktem v době rumunského totalitarismu zcela zakázaným, za potratem. Snímek je syrovou výpovědí o drsné době, ale i o tom, co je člověk ochoten podstoupit pro osobní svobodu. Především je však portrétem přátelství, které za výjimečných situací spojuje víc než kdy dřív.

Kočičky

Když se francouzský snímek režisérky Maimoune Doucouré objevil loni na podzim v nabídce Netflixu, ihned se strhla lavina, jež streamovací službu odsoudila za propagaci dětské pornografie. Realita filmu je ale opačná a mnohem křehčí. Kočičky vyprávějí příběh dívek pohybujících se na okraji vyloučení a naopak kritizují snadnou manipulovatelnost, jíž nejen současný marketing a popkultura na dospívajících hojně využívá.

Atlantique

Snímkem Atlantique režisérky Mati Diop na sebe předloni v Cannes výrazně upozornila probouzející se africká kinematografie. Atlantique sleduje milostný románek sedmnáctileté Ady a přístavního dělníka Souleimana, který však jedné noci záhadně zmizí. Následně se sice navrací zpět na dakarské předměstí, ale jiný než dříve. Skrze mysteriózní prostředí exotické země zatížené mnohými kulty a předsudky vypraví Diop mnohem obecnější svědectví o migraci a vykořeněnosti v moderním světě.

A zítra celý svět

Zprvu nevinná studentka Luisa se po nešťastném incidentu na jedné z mírumilovných demonstrací rozhodne přidat k levicové komuně bojující za rovnocenná práva mladých lidí. Po několika nevydařených sabotážních akcích se však Luisa ocitá v nekonečné spirále násilí, ze které lze jen těžko uniknout. Výrazně politicky angažovaný snímek německé režisérky Julie von Heinz na sebe upoutal pozornost na loňském festivalu v Benátkách, kde bojoval o Zlatého lva v hlavní soutěži.

Smysl života

Poté, co se vedle mladého manželského páru, pokoušejícího se znovu zažehnout vzájemnou jiskru na středozemní dovolené, nastěhují noví sousedé, jsou nuceni reflektovat svou minulost i uvědomit si potěšení ze vzájemné přítomnosti. Manželé, jejichž vztah se rozpadá po sérii neúspěšných početí, jsou totiž náhle konfrontováni s realitou, že ne vždy je na děti ten správný čas. Smysl života vedle sebe jasně staví dva protiklady, dvě možná vyústění, ale chytře nechává správné odpovědi na citlivá životní rozhodnutí pouze na divákovi.

Hejtr

Jan Komasa na sebe výrazně upozornil v loňském roce svým nenápadným crowdpleaserem Corpus Christi, který byl k vidění i v tuzemských kinech. Hejtr navazuje na Komasův starší snímek Místnost sebevrahů, kde se talentovaný středoškolák Dominik dostává do sítě intrik způsobené párem nevinných zpráv. I v pokračování se Komasa zabývá vlivem moderních médií a technologií na naši emoční a psychickou stabilitu, tentokrát na případu vysokoškoláka Tomka, jež se rozhodne pomstít svým mecenášům poté, co mu přestane chodit pravidelná finanční podpora.

Odvrácená strana větru

Odkaz filmového velikána Orsona Wellese byl dlouhou dobu považován za uzavřený, před třemi lety však premiéroval Wellesův nikdy nedokončený projekt, který dali dohromady dle mistrových poznámek a připomínek jeho bývalí spolupracovníci a obdivovatelé. Odvrácená strana větru, jíž provázela pověst prokletého díla, je rozloučením s érou umírajícího studiového Hollywoodu a přivítáním doby moderní. Především je ale sladkobolným reliktem doby, jež nenávratně zmizela v hlubinách času.

Ať žije svoboda!

Neúprosně se blížící volby a prudký pokles předvolebních preferencí vyústí v náhlé zmizení předáka nejsilnější politické strany. V hlavě jejího náměstka a šedé eminence se však zrodí šílený plán, který má potenciál stranu zachránit od neodvratné katastrofy. Lídra nahradí dvojče zmizelého Olivieriho a společnost se tak nic nedozví. Háček však spočívá v bratrově naprosto nevídaném a impulzivním chování, které může stranu jak potopit, tak raketově vynést vzhůru. Ať žije svoboda je satirickým nahlédnutím do politického zákulisí i dojemným příběhem o bratrské lásce.

Na druhé straně

V režijním debutu jinak populární skandinávské herečky Pernilly August se mladá Lena vrací do rodného města, aby pečovala o svou umírající matku. Návrat do rodiště však s sebou nese bolestné vzpomínky na dospívání v domácnosti, kde alkohol a násilí byly na denním pořádku. Ve snímku se po boku svého manžela představila po úspěchu v trilogii Milénia Noomi Rapace, která si teprve razila cestu do Hollywoodu.

10 filmových klenotů, které se ukrývají v hlubinách Netflixu  |  Tipy na film  | 

Beata Mrazíková


Další články jako 10 filmových klenotů, které se ukrývají v hlubinách Netflixu

Tipy na film  |  dnes 9:00

10 seriálů, které byste měli vidět po komiksovce Jupiter's Legacy

Máte už za sebou nový komiksový seriál Netflixu Jupiter's Legacy? Líbil se vám? Nelíbil? Ať už je váš názor jakýkoli, máme pro vás další deset tipů na zajímavé komiksové seriály, které by vašemu zraku rozhodně neměly ujít. číst více

Tipy na film  |  včera 9:00

10 nejočekávanějších červnových novinek (nejen) na Netflixu

Pokud nemáte v červnu čas na sledování veškerých novinek, kterých bude jako obvykle tuna, máme pro vás 10 nejzásadnějších tipů ze všech koutů streamovacího světa, jimž byste měli dát rozhodně šanci číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

S příchodem června opustí Netflix okolo 50 filmů. Tohle jsou ty nejlepší

Netflix má před sebou další z velkých čistek v nabídce titulů. Po roce mu totiž vyprší licence na řadu snímků studia Paramount. Ze streamovací služby tak zmizí například Kmotr či Policajt v Beverly Hills. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

13 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Je před námi další z chladných víkendů a streamovací služby jako by kvůli tomu připravily široké spektrum zábavných novinek. Hlavně Netflix vrací do hry spoustu seriálových hitů, jimž samozřejmě musí vévodit sám Lucifer. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

15 nejnovějších filmů na Netflixu s českým dabingem

Netflix opět výrazně zamakal na přidávání nového obsahu s českým dabingem. V podstatě každý velký film z jeho původní nabídky nyní automaticky dostává plnou jazykovou podporu. Dabing navíc dostávají více i rodinné filmy třetích stran. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist