FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Smolný pich aneb Pitomý porno (premiéra exkluzivně 24.5.-začátek června)

Po dlouhé době na velkém zahraničním festivalu zazářil film s českou účastí a z letošního Berlinale si rumunský snímek v české koprodukci odnesl Zlatého medvěda pro nejlepší film. Nevinné sexuální hrátky nenápadné paní učitelky, které uniknou na internet, roztáčí kolotoč absurdních obvinění a ponižování v satiře o moderní době plné pokrytectví a předsudků. Smolný pich má sice oficiální distribuční premiéru až na podzim, ale do konce května jej bude možné exkluzivně zhlédnout ve vybraných kinech.

Služebníci (premiéra 24.5.)

Další z filmů v české koprodukci, který se blýskl na festivalu u našich západních sousedů (tentokrát však ještě o rok dříve) jsou slovenští Služebníci. Ivan Ostrochovský natočil výjimečně podmanivý portrét dvou studentů kněžské semináře, kteří v době tvrdé totality hledají rovnováhu mezi pravdou a bezpečím, důvěrou a jistotou v autority. Jestli je jeden film, který opravdu potřeboval počkat na velké plátno, je to tento černobílý vizuální klenot.

Rytíři spravedlnosti (premiéra 24.5.)

Jestli máte Madse Mikkelsena Mikkelsena už zafixovaného v rolích charismatických elegánů, nový režijní počin dánského provokatéra Thomase Anderse Jensena vás vyvede z omylu. Mikkelsen v této odysee o pomstě a touze po spravedlnosti, jež se najednou zvrhne v podvratnou mafiánskou komedii, hraje otce násilníka, jenž má ke zdvořilému padesátníkovi asi tak daleko jako The Rock. Jak má Jensen ve zvyku, můžete se těšit na nečekaný mix žánrů, změny tempa a perspektivy vyprávění.

Žáby bez jazyka (premiéra 27.5.)

Nový film Miry Fornay je založen na rozsáhlém výzkumu o domácím násilí, který byl prováděn jak v ženských, tak mužských věznicích. Slovenská režisérka jeho výsledky shrnuje poměrně stručným sdělením, že rodina je po armádě a policii vskutku nejagresivnější jednotkou ve společnosti. Na tomto poněkud kontroverzním prohlášení je pak založen celý snímek, který kopíruje strukturu počítačových her s neustálými odbočkami, variantami a možností znovuzrození po zdánlivé smrti.

Nadějná mladá žena (premiéra 27.5.)

Čerstvá držitelka Oscara za nejlepší originální scénář Emerald Fennell vypráví ve svém debutu podvratnou cestu za pomstou, která po tragické smrti mladé dívky zůstala na bedrech její nejlepší kamarádky. V sexuálně provokativním snímku exceluje v hlavní roli překvapivě proti typu obsazená Carey Mulligan, která zde z role nevinné dívky vystupuje až do polohy maniakálního duševního narušení.

Léto v Kreuzbergu (premiéra 3.6.)

Když se před dvěma lety festival Mezipatra rozhodl rozšířit svou působnost i o distribuční label, dal si za cíl přinášet do kin to nejlepší, co se v queer kinematografii urodilo. Léto v Kreuzbergu je nenápadným a citlivým coming of age snímkem, který sleduje jedno líné léto v životě čtrnáctileté dívky Nory, jež je nucena jej trávit mezi omšelými zdmi berlínských činžáků až do chvíle, než pozná osobitou Romy a její život se převrátí naruby.

Cruella (premiéra 3.6.)

Studio Disney zdárně pokračuje ve svém vytyčeném cíli převést animované klasiky do moderní hrané podoby. Tentokrát se nového kabátu dočkal oblíbenec všech milovníků čtyřnohých kamarádů 101 dalmatinů. Výjimečně se však nezaměříme na bandu flekatých chlupáčů, ale na jejich úhlavní nepřítelkyni Cruellu de Vil, která se dočkala nečekané emo proměny v podobě Emmy Stone.

Země Nomádů (premiéra 3.6.)

Snímek od režisérky příští marvelovské pecky Eternals je údajně oscarovým vítězem, kterého mělo šanci zhlédnout (a zhlédlo) nejméně lidí za posledních několik desetiletí. Vy ale budete mít šanci již brzy svůj rest napravit. Hřejivá pouť za hledáním domova a významem tepla rodinného krbu je založena na dokumentární knize o pravdivém životě amerických nomádů, jelikož se Spojené státy - se stejně jako mnoho evropských zemí - potýkají s krizí bydlení. V hlavní roli exceluje Frances McDormand.

Godzilla vs. Kong (premiéra 10.6.)

Jestli někdo v minulém roce vskutku doplatil na zavření kin, pak jsou to definitivně milovníci popcornových blockbusterů. První vějičkou z návratu velkých studiových filmů na plátna kin by snad mohl být monstr-crossover, kde se utkají o nadvládu nad světem a pozici alfapříšery dva z legendárních titánů. V epické podívané se můžeme těšit na spoustu akce, šílené honičky, ale především momenty, kdy si to obří opice rozdává s megaještěrkou uprostřed neony osvíceného Hong Kongu. No, kdo by se do kina netěšil.

Tiché místo 2 (premiéra 10.6.)

Abbottovi sice na konci prvního dílu zůstali bez otce, pro změnu však zjistili, jak se dají mimozemské kreatury efektivně zneškodnit. Vydávají se proto napříč Amerikou, aby našli někoho, kdo jim pomůže napravit svět. Jenže zůstal ve světě plném monster ještě vůbec někdo normální? Kromě Emily Blunt stojí za pozornost hlavně herecký přírůstek v podobě Cilliana Murphyho, který nikdy nezklame. Za pokračováním hororového hitu opět stojí šikovný sympaťák John Krasinski, jenž má ve filmu alespoň drobné cameo.

Rychle a zběsile 9 (premiéra 17.6.)

Dominic Toretto a jeho banda zlodějíčků je konečně zpátky a tentokrát... tentokrát alespoň za chvíli vyrazí i do vesmíru. Protože když už točíte devátý film o rychlých autech a rodinných hodnotách v rodině kriminálníků, můžete si dovolit už úplnou absurditu. První recenze jsou ale kupodivu spokojené, když prý i další kousek do téhle blockbusterové frančízy přináší tunu zábavné akce a úsměvných dialogů v kombinaci s kamennou tváří Vina Diesela.

Nikdo (premiéra 24.6.)

Bob Odenkirk, kterého si většina z nás zamilovala v Perníkovém tátovi a Volejte Saulovi se vydává ve šlépějích Liama Neesona a na stará kolena přepíná do akčního módu. A prý je to pořádný nářez. Odenkirk hraje muže středního věku, který je takový srabák, že nechá vykrást svůj dům i zmlátit svého syna. Jenže jednoho dne i jemu dojde trpělivost a explodují v něm roky nahromaděné saze.

Nová šichta (premiéra 24.6.)

Ze zprvu nenápadného studentského cvičení na Katedře dokumentární tvorby na FAMU, kdy režisér Jindřich Andrš prožil poslední den fárání v dole spolu s Tomášem Hisemem, se v průběhu let stal plnohodnotný celovečerní film. Nová šichta s ryze ostravským humorem sleduje bodrého ex-horníka na trhu práce a jeho potýkání se s novým zaměstnáním. A ukazuje, že i dokument může být dojemnou a zábavnou podívanou. Vskutku po pyčy dobrý film.

13 filmů, na které musíte vyrazit do (znovu) otevřených kin  |  Tipy na film  | 

Beata Mrazíková


Další články jako 13 filmů, na které musíte vyrazit do (znovu) otevřených kin

Tipy na film  |  před 4 hodinami

15 zombie nářezů na Netflixu, které byste měli vidět po Armádě mrtvých

Na Netflixu konečně debutoval očekávaný snímek Armáda mrtvých z dílny Zacka Snydera, kterým se režisér vrací ke svým kořenům. Největší streamovací služba ale nabízí i několik dalších povedených projektů se zombies. Vybrali jsme ty nejlepší z nich. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  171

Chvála bohu! Speciál Přátel dorazí i na české HBO

Je to tady! Tuzemská streamovací služba HBO GO konečně potvrdila, že se i na jejích obrazovkách dočkáme speciální vzpomínkové epizody kultovních Přátel. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  17

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zdá se, že se chladnějšího, deštivého počasí zatím nezbavíme. Pokud by vám tedy hrozilo zmoknutí, proč raději nezůstat doma a nepustit si do zornic jednu z víkendových pecek. Takoví zombíci od Zacka Snydera udělají určitě dobře na duši. A nejen oni. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  54

Netflix přidal 15 parádních filmů s češtinou, o kterých jsme nevěděli

Netflix s polovinou měsíce opět přidával nové filmy. Zatímco dopředu několik snímků jako obvykle anoncoval, některé nově přidané kousky do nabídky zařadil bez většího upozornění. Našemu oku ale neutekly. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny

Máte rádi true crime? Za těchto 17 seriálů dáme ruku do ohně

Subžánr true crime se v posledních letech stal velmi populárním a dokumentární série zabývající se kontroverzními zločiny patří na Netflixu k nejsledovanějším projektům. Aktuálně se můžeme podívat na dokument o Samových synech. Co si ale pustit po jeho zhlédnutí? Máme pár skvělých tipů! číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist