FB pixel

Bezva ženská na krku

Náš seznam začínáme filmem, na kterém pracoval režisér Žen v běhu - Martin Horský. Kromě něj na něm podílel Jiří Vejdělek a producent Tomáš Hoffman, který se tady postaral i o režii. Tihle dva spolu mimochodem už dělali Ženy v pokušení, ke kterým se dostaneme za chvíli. Film vypráví o zrovna rozvedené ženě, která se přestěhuje na vesnici, aby začala znova. Začátek k její smůle vypadá tak, že začne bydlet u nerudného hrobníka. Jak to tak bývá, i nerudný hrobník má v jádru dobré srdce a jen špatné zkušenosti. Stejně jako hlavní hrdinka! Jejich cesta k lásce je drážděna mrtvými těly a vzájemným nepřátelstvím, které postupně vede k lásce. Protože láska hroby přenáší!

Ženy v pokušení

Málokdy se stane, že se povede partě mužů natočit ženský film, kde se najdou všechny tři generace žen. Máme tu babičku, která má svoji školu života a jen tak někdo si na ni nepřijde, vedle toho stojí její dcera ve středním věku, která zažívá svůj první rozvod a musí od základů změnit svůj život a naskočit na koně, který jede minimálně dvacet let bez ní. A do toho všeho je tu ještě její dcera, která právě zažívá svou první lásku. Jiří Vejdělek si film zrežíroval i napsal, takže možná je on sám ten muž, který vidí do ženské duše lépe, než my ostatní. Ale aspoň nás obdaroval ideálním vánočním dárkem pro všechny ženy v rodině.

Kolja

Vždy, když jsme měli na základní škole dílny, tak si vzpomínám, že učitel bědoval: “Děti, nehrajte si už s tím svěrákem!”. A já si vždycky vzpomněl právě na Kolju. Příběh starého mládence (v podání Zdeňka Svěráka), který je donucen okolnostmi stát se otcem ruskému chlapci, který neumí ani slovo česky. Oscarový film Jana Svěráka je jeden z mála porevolučních filmů, který je úspěšný a zároveň jeho základní téma není rudá vina. Pokud tedy nepočítáme, když Kolja hrdě volá, že jejich (ruská) vlajka je “krasnyy”, tedy rudá. Což český hlavní hrdina nebere nejlíp.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Další pohádková komedie, tentokrát od dua Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Tihle dva se na tomhle seznamu ještě objeví, ale jako první jsme se rozhodli vybrat film, ve kterém Stella Zázvorková mluví s hrníčkem, ve kterém je duše japonského vědce, sekají se tu nohy kosou a cestuje se tu potrubím. Příběh asi není třeba zvlášť představovat, dívka zachrání muži život a ten se jí rozhodne kontaktovat, neboť. (Už se těším, až mi můj šéfredaktor napíše, že ta věta nemá konec!) Co však muž netuší je, že dívka je vodník (Nebo vodnice? Omlouvám se, moje genderové studium je na pohádkové postavy krátké.) a její rodina si nepřeje, aby měla cokoliv se smrtelníkem, protože by to znamenalo konec její vlastní nesmrtelnosti a rodové linie vodníků. Proto je potřeba muže, doktora Mráčka, utopit.

Dívka na koštěti

Druhý Vorlíček a Macourek na tomhle seznamu a zase je to příběh zakázané lásky! Hlavní hrdinkou je Saxana. Čarodějnice, která má být 300 let po škole, ale raději by žila mezi smrtelníky, než v české verzi Bradavic, kterým vládne mnohoruký Josef Bláha a školníka tu dělá upír Menšík. Samozřejmě, jak už to tak bývá, vše se nevydaří, jak má. Začne se obchodovat s králíky. Tři kluci, které vede zlý Jan Kraus, se promění na biskupy, ve snaze stěhovat kostel do Švýcarska. Prostě normální bolesti a slasti dospívající mládeže. Ale samozřejmě, nakonec se Saxana naučí, co to znamená “mít rád” a sežene taky babské ucho.

Až přijde kocour

Tentokrát jde o duo režiséra Vojtěcha Jasného a scénáristy Jiřího Brdečky s pomocí posmrtného vládce internetu starých lidí Jana Wericha. Příběh, který Jasný tvořil víc jak deset let, vypráví o kouzelném kocourovi, který má brýle. Jinak je to poměrně obyčejný kocour, ale v momentě, kdy se brýle sundají, tak každý musí ukázat svou pravou barvu. A tím tedy, kdo vlastně je - upřímný, lhář, zamilovaný, závistivec. Příchod kocoura město obrátí vzhůru nohama. Ve filmu je cítit kritika režimu, stejně jako o pár let později ve Všech dobrých rodácích, tenhle film se ale nestal trezorovou záležitostí přestože v něm hrál Jan Werich, který měl v té době zákaz. Film získal 2 ceny v Cannes včetně zvláštní ceny poroty.

S tebou mě baví svět

Nejde, prostě to nejde. Tenhle seznam nemůžeme udělat bez alespoň jednoho filmu Marie Poledňákové. Nejhřejivější ze všech hřejivých - S tebou mně baví svět, vypráví o třech mužích, kteří jsou nuceni na pánskou jízdu na horách vzít děti a my tak můžeme sledovat mateřství z pohledu otců. Film částečně předběhl dobu a vytvořil žánr hororů, založených na mučení jako je Saw. Sledujeme tu utírání pozadí jehličím, polévání ledovou vodou nebo cestu batolete v sáňkách z kopce. Tento film byl jeden z důvodů, proč se Eli Roth rozhodl právě tady točit Hostel. Ale jinak jde samozřejmě o ultimátní hřejivý film.

Samotáři

Nejslavnější film Petra Zelenky, který nikdy nerežíroval (přestože ho napsal). Film o hledání vztahů v dnešní době nebo snaze udržet ty, které jsou. Máme tu postarší manželský pár, který chce svůj život obohatit o Japonce s kamerami. Chirurga, který se převléká, aby mohl lépe sledovat dívku, která ho odmítá nebo muže, který má vážný problém s drogami a s tím, že je Jiří Macháček,díky čemuž bude mít stále u žen úspěch a nikdy tak nepochopí, jak mu jeho drogová závislost ničí život. Nemluvě o páru, co se chce rozejít a nakonec musí zůstat spolu, protože nikdo jiný není. Petr Zelenka to psal poměrně depresivně, ale díky režii Davida Ondříčka to vše vypadá jako úsměvná komedie. Takže si tohle místo zaslouží!

Vratné lahve

Svěráci si spolu zase hrají. Tentokrát otec se synem sledují podzim života učitele, který prostě ještě nechce odložit život na hřebík. Chce pracovat, chce být prospěšný a nechce vyhasnout. Bojuje proti tomu různými způsoby, ať už je to hledání práce, na kterou bude stačit nebo snaha dohodit své dceři svého bývalého kolegu ze školy. Film jako takový může chvilemi působit hořkosladce, ale jeho konec vás zahřeje. Pokud tedy někdy dostanete z hlavy Zdeňka Svěráka, snažícího se být kurýrem na kole.

Happy End

A na konec si dáme skutečný Happy End! Film, který se celý odehrává pozpátku. Podobně jako Memento. Kdyby Memento byla česká komedie, která jde ještě dál a úplně vše se děje pozpátku. Film začíná tím, že se hlavní hrdina dle svých slov narodí. Tj., že se jeho hlava připojí k tělu (pro pochopení - film začíná popravou hlavního hrdiny gilotinou), pak tu máme veselé scény, kdy skládá svoji manželku (rozřezává ji pilou) nebo když se někoho pokusí zabít tím, že mu dá kost do krku (zachrání někomu život tím, že mu vyndá kost z krku). Film natočil Oldřich Lipský a napsal MIloš Macourek a jedná se o jeden z nejpodivuhodnějších klenotů české kinematografie, který končí skutečným happy endem.

10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu  |  České novinky  |   |  1951 přečtení  |  21 líbí se  |  1 komentář

Honza Potměšil

Milovník původní Twilight Zone, Buffy a Adult Swim, který věří, že kvalitní řemeslničina má stejnou váhu jako umění. Věří také, že televize toho dokáže (minimálně) tolik, co film. A také, že internet jakožto vypravěč příběhů má před sebou velkou budoucnost. Autor dokáže také z fleku zazpívat (proti vůli ostatních) jakoukoliv muzikálovou záležitost, kterou napsal Joss Whedon nebo vygooglit divný obrázek s Danny De Vitem.


Komentáře k článku 10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu

České novinky  |  před 8 dny

HBO sází na Svěráka. Nabízí retrospektivu 9 filmů českého režiséra

HBO v poslední době hodně spoléhá na různé filmové maratony. Před pár měsíci jsme takto dostali takřka všechny marvelovky. Nyní dobíhá maraton Star Wars. A HBO GO tahá z rukávu i lokální retrospektivu jednoho z nejlepších českých režisérů vůbec. číst více

České novinky  |  před 18 dny  |  6

Příval českých filmů neustane ani v srpnu. Netflix odhalil 4 nové přírůstky

Netflix i nadále poctivě buduje svůj katalog českých filmů. Aktuálně jich hlásí již 190. A pokud bychom počítali i bratrské Slovensko, pomalu bychom lízali již 200 titulů, které vznikly ve zdejších krajinách. A ani v dalších týdnech nárůst neustane. Naopak, Netflix nyní zahrnul do svých plánů samé dobré filmy. číst více

České novinky  |  před 21 dny  |  8

Pozdě, ale přece! Česká filmová klasika konečně míří na Netflix

S více než třítýdenním zpožděním uvede Netflix jedny z nejlepších filmů české historie. Konečně totiž oznámil nové datum, kdy se mají na streamovací službě objevit filmy jako Adéla ještě nevečeřela nebo Starci na chmelu. číst více

České novinky  |  před 27 dny  |  7

Končí krize kin? Diváci se začínají vracet do sálů i bez blockbusterů

Život v České republice se pomalu vrací do normálu a fungovat začíná i kultura naživo. Mezi ní patří i kina. A ačkoliv s premiérami hollywoodských velkofilmů je to pořád nejisté, diváci se pomalu, ale jistě začínají vracet do kinosálů. číst více

České novinky  |  před 29 dny  |  30

Mažňák místo klasik. Netflix opět šokuje nečekanými českými filmy

Ačkoli jsme vám na základě slibů Netflixu anoncovali příchod českých filmových klasik na streamovací službu, Netflix opět překvapil a doručil velké kulové. Respektive přišel s úplně jinými filmy a klasiky si zatím nechal na později. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist