FB pixel

Bezva ženská na krku

Náš seznam začínáme filmem, na kterém pracoval režisér Žen v běhu - Martin Horský. Kromě něj na něm podílel Jiří Vejdělek a producent Tomáš Hoffman, který se tady postaral i o režii. Tihle dva spolu mimochodem už dělali Ženy v pokušení, ke kterým se dostaneme za chvíli. Film vypráví o zrovna rozvedené ženě, která se přestěhuje na vesnici, aby začala znova. Začátek k její smůle vypadá tak, že začne bydlet u nerudného hrobníka. Jak to tak bývá, i nerudný hrobník má v jádru dobré srdce a jen špatné zkušenosti. Stejně jako hlavní hrdinka! Jejich cesta k lásce je drážděna mrtvými těly a vzájemným nepřátelstvím, které postupně vede k lásce. Protože láska hroby přenáší!

Ženy v pokušení

Málokdy se stane, že se povede partě mužů natočit ženský film, kde se najdou všechny tři generace žen. Máme tu babičku, která má svoji školu života a jen tak někdo si na ni nepřijde, vedle toho stojí její dcera ve středním věku, která zažívá svůj první rozvod a musí od základů změnit svůj život a naskočit na koně, který jede minimálně dvacet let bez ní. A do toho všeho je tu ještě její dcera, která právě zažívá svou první lásku. Jiří Vejdělek si film zrežíroval i napsal, takže možná je on sám ten muž, který vidí do ženské duše lépe, než my ostatní. Ale aspoň nás obdaroval ideálním vánočním dárkem pro všechny ženy v rodině.

Kolja

Vždy, když jsme měli na základní škole dílny, tak si vzpomínám, že učitel bědoval: “Děti, nehrajte si už s tím svěrákem!”. A já si vždycky vzpomněl právě na Kolju. Příběh starého mládence (v podání Zdeňka Svěráka), který je donucen okolnostmi stát se otcem ruskému chlapci, který neumí ani slovo česky. Oscarový film Jana Svěráka je jeden z mála porevolučních filmů, který je úspěšný a zároveň jeho základní téma není rudá vina. Pokud tedy nepočítáme, když Kolja hrdě volá, že jejich (ruská) vlajka je “krasnyy”, tedy rudá. Což český hlavní hrdina nebere nejlíp.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Další pohádková komedie, tentokrát od dua Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Tihle dva se na tomhle seznamu ještě objeví, ale jako první jsme se rozhodli vybrat film, ve kterém Stella Zázvorková mluví s hrníčkem, ve kterém je duše japonského vědce, sekají se tu nohy kosou a cestuje se tu potrubím. Příběh asi není třeba zvlášť představovat, dívka zachrání muži život a ten se jí rozhodne kontaktovat, neboť. (Už se těším, až mi můj šéfredaktor napíše, že ta věta nemá konec!) Co však muž netuší je, že dívka je vodník (Nebo vodnice? Omlouvám se, moje genderové studium je na pohádkové postavy krátké.) a její rodina si nepřeje, aby měla cokoliv se smrtelníkem, protože by to znamenalo konec její vlastní nesmrtelnosti a rodové linie vodníků. Proto je potřeba muže, doktora Mráčka, utopit.

Dívka na koštěti

Druhý Vorlíček a Macourek na tomhle seznamu a zase je to příběh zakázané lásky! Hlavní hrdinkou je Saxana. Čarodějnice, která má být 300 let po škole, ale raději by žila mezi smrtelníky, než v české verzi Bradavic, kterým vládne mnohoruký Josef Bláha a školníka tu dělá upír Menšík. Samozřejmě, jak už to tak bývá, vše se nevydaří, jak má. Začne se obchodovat s králíky. Tři kluci, které vede zlý Jan Kraus, se promění na biskupy, ve snaze stěhovat kostel do Švýcarska. Prostě normální bolesti a slasti dospívající mládeže. Ale samozřejmě, nakonec se Saxana naučí, co to znamená “mít rád” a sežene taky babské ucho.

Až přijde kocour

Tentokrát jde o duo režiséra Vojtěcha Jasného a scénáristy Jiřího Brdečky s pomocí posmrtného vládce internetu starých lidí Jana Wericha. Příběh, který Jasný tvořil víc jak deset let, vypráví o kouzelném kocourovi, který má brýle. Jinak je to poměrně obyčejný kocour, ale v momentě, kdy se brýle sundají, tak každý musí ukázat svou pravou barvu. A tím tedy, kdo vlastně je - upřímný, lhář, zamilovaný, závistivec. Příchod kocoura město obrátí vzhůru nohama. Ve filmu je cítit kritika režimu, stejně jako o pár let později ve Všech dobrých rodácích, tenhle film se ale nestal trezorovou záležitostí přestože v něm hrál Jan Werich, který měl v té době zákaz. Film získal 2 ceny v Cannes včetně zvláštní ceny poroty.

S tebou mě baví svět

Nejde, prostě to nejde. Tenhle seznam nemůžeme udělat bez alespoň jednoho filmu Marie Poledňákové. Nejhřejivější ze všech hřejivých - S tebou mně baví svět, vypráví o třech mužích, kteří jsou nuceni na pánskou jízdu na horách vzít děti a my tak můžeme sledovat mateřství z pohledu otců. Film částečně předběhl dobu a vytvořil žánr hororů, založených na mučení jako je Saw. Sledujeme tu utírání pozadí jehličím, polévání ledovou vodou nebo cestu batolete v sáňkách z kopce. Tento film byl jeden z důvodů, proč se Eli Roth rozhodl právě tady točit Hostel. Ale jinak jde samozřejmě o ultimátní hřejivý film.

Samotáři

Nejslavnější film Petra Zelenky, který nikdy nerežíroval (přestože ho napsal). Film o hledání vztahů v dnešní době nebo snaze udržet ty, které jsou. Máme tu postarší manželský pár, který chce svůj život obohatit o Japonce s kamerami. Chirurga, který se převléká, aby mohl lépe sledovat dívku, která ho odmítá nebo muže, který má vážný problém s drogami a s tím, že je Jiří Macháček,díky čemuž bude mít stále u žen úspěch a nikdy tak nepochopí, jak mu jeho drogová závislost ničí život. Nemluvě o páru, co se chce rozejít a nakonec musí zůstat spolu, protože nikdo jiný není. Petr Zelenka to psal poměrně depresivně, ale díky režii Davida Ondříčka to vše vypadá jako úsměvná komedie. Takže si tohle místo zaslouží!

Vratné lahve

Svěráci si spolu zase hrají. Tentokrát otec se synem sledují podzim života učitele, který prostě ještě nechce odložit život na hřebík. Chce pracovat, chce být prospěšný a nechce vyhasnout. Bojuje proti tomu různými způsoby, ať už je to hledání práce, na kterou bude stačit nebo snaha dohodit své dceři svého bývalého kolegu ze školy. Film jako takový může chvilemi působit hořkosladce, ale jeho konec vás zahřeje. Pokud tedy někdy dostanete z hlavy Zdeňka Svěráka, snažícího se být kurýrem na kole.

Happy End

A na konec si dáme skutečný Happy End! Film, který se celý odehrává pozpátku. Podobně jako Memento. Kdyby Memento byla česká komedie, která jde ještě dál a úplně vše se děje pozpátku. Film začíná tím, že se hlavní hrdina dle svých slov narodí. Tj., že se jeho hlava připojí k tělu (pro pochopení - film začíná popravou hlavního hrdiny gilotinou), pak tu máme veselé scény, kdy skládá svoji manželku (rozřezává ji pilou) nebo když se někoho pokusí zabít tím, že mu dá kost do krku (zachrání někomu život tím, že mu vyndá kost z krku). Film natočil Oldřich Lipský a napsal MIloš Macourek a jedná se o jeden z nejpodivuhodnějších klenotů české kinematografie, který končí skutečným happy endem.

10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu  |  České novinky  |   |  21 líbí se  |  1 komentář

Honza Potměšil

Milovník původní Twilight Zone, Buffy a Adult Swim, který věří, že kvalitní řemeslničina má stejnou váhu jako umění. Věří také, že televize toho dokáže (minimálně) tolik, co film. A také, že internet jakožto vypravěč příběhů má před sebou velkou budoucnost. Autor dokáže také z fleku zazpívat (proti vůli ostatních) jakoukoliv muzikálovou záležitost, kterou napsal Joss Whedon nebo vygooglit divný obrázek s Danny De Vitem.


Komentáře k článku 10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 pohodových českých filmů, pro ty, kterým se líbily Ženy v běhu

České novinky  |  před 7 dny  |  5

Nominace na České lvy ovládly tři filmy: Krajina ve stínu, Šarlatán a Havel

V sobotu 6. března se dozvíme, které filmy získají křišťálové sošky České filmové a televizní akademie, která dnes oznámila nominace k 28. ročníku cen Český lev. S nejvíce nominacemi má k vítězství našlápnuto historické drama Krajina ve stínu. číst více

České novinky  |  před 12 dny  |  85

5 povedených českých filmů, které jsou nově dostupné na Netflixu

Netflix ani v novém roce nehodlá zastavovat v přidávání českých filmů do své nabídky. Nově přidal hned 5 snímků, které patří mezi to zajímavější, co se v posledních letech urodilo. číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  79

9 nejlepších českých filmů, které se v poslední době objevily na Netflixu

Jelikož Netflix přidává české filmy s téměř železnou pravidelností, je lehké ztratit přehled o tom, jaké novinky se na streamovací službě objevily. A protože je pravidelně přidávaná žánrová všehochuť, je o to těžší vědět, čemu má cenu věnovat pozornost. číst více

České novinky  |  před 19 dny  |  2

Šanci na Cenu české filmové kritiky má díky fenoménu V síti poprvé dokument

Sdružení českých filmových kritiků odtajnilo nominace na 11. ročník výročních cen, které se navzdory pandemii budou konat již 6. února v pražském divadle Archa. Souboj o hlavní sošku za nejlepší film svedou Krajina ve stínu, Šarlatán a poprvé i dokument díky fenoménu V síti. číst více

České novinky  |  před 29 dny  |  60

Známe 15 nejsledovanějších českých filmů na Netflixu v roce 2020

Netflix v roce 2020 pořádně šlápl do přidávání českých filmů do své nabídky a zahrnul nás desítkami nových i starších snímků. Zajímá vás, které z nich slavily mezi diváky největší úspěch? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist