FB pixel
Zdroj:

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Máte dojem, že po více než ročním pobytu v teple domova strádá nejen vaše tělo, ale i mozkové buňky ovlivněné tunou nenáročného videoobsahu? Vybrali jsme pro vás desítku titulů dostupných na HBO Go, které vám, na rozdíl od opakovaných zhlédnutí Too Hot to Handle, nabídnou i nějaké to duševní obohacení.

Genesis

Každý někdy nostalgicky vzpomínáme na to, jaký to byl pocit se jako teenager poprvé zamilovat. Kanadský režisér Phillip Lesage se do této doby vrací, aby spolu s ústřední sourozeneckou dvojicí hledal úplné prvopočátky našich milostných vztahů. Genesis je citlivou romancí o dospívání, první lásce i první bolesti. Intimní snímek, který vás rozloží na kousky, aby je mohl na svém konci znovu poskládat dohromady.

Atlantida

Loňský vítěz benátské sekce Orrizonti nabízí neutěšený pohled na Ukrajinu blízké budoucnosti. Hlavní hrdina vykořeněný po traumatickém válečném konfliktu je nucen přidat se k pololegální skupině zaměřující se na exhumaci nežádoucích spoluobčanů. Atlantis je soustředěnou skoro-dokumentární výpovědí o ekologické katastrofě, která předstihla válečné hrůzy a která zaujme též svým nápaditým používáním bezpečnostních termokamer dokreslujících neodbytný pocit, že nás stále někdo sleduje.

Monos

Paramilitární skupina dětských vojáků kdesi vysoko v kolumbijských horách dostane jediný úkol, chránit poslední dojnou krávu. V moment, kdy při jedné z bujarých oslav dojde k náhlému neštěstí se však skupina rozkládá a my sledujeme psychologický rozklad, zdárně kdysi nevinné dětské duše. Monos maluje přenádhernými obrazy drsnou absurditu válečné každodennosti a skrze paralely s Pánem much ústí v nebývale fyzický, až očistný zážitek. Více jsme film rozebírali ZDE.

Pouze zvěř

Případ zmizelé ženy, jejíž auto je nalezeno následující den ve sněhové vánici, se zdá být zdánlivě snadno řešitelný. Málokdo z pěti podezřelých však tuší, že stopy vedou daleko za hranice sněhem zavátých hor až do sluncem rozpálené Afriky, kde chudoba vítězí nad lidskou touhou. Pod taktovkou Dominika Molla vznikla pečlivě promyšlená skládanka, jež nikdy neztrácí nic ze svého zběsilého tempa a drze překračuje žánr pouhé kriminálky až k jízlivému sociálnímu komentáři.

Asistentka

Do liduprázdných chodeb dávno před úsvitem přichází bezejmenná žena, aby stejně jako každý den vykonávala repetitivní a ponižující pozici sekretářky filmového magnáta. Hlavní hrdinka v podání Julie Garner, jež se proslavila svou rolí v seriálu Ozark, provádí diváky jedním zdánlivě stereotypním dnem v životě úspěšné produkční firmy. Postupně však zjišťujeme, že za zavřenými dveřmi šéfovy kanceláře probíhají nekalé praktiky. Asistentka je nenápadným manifestem o pracovní rovnosti v době #metoo, který čím méně toho říká, tím je působivější.

Až přijde oheň

Snímky Olivera Laxeho často sahají za hranici běžného lidského vnímání a nejinak je tomu i v případě jeho nejnovějšího počinu, v němž se muž vrací z vězení do své rodné vesnice poté, co si odpykával trest za žhářství. Oheň v tomto případě nenabízí očištění, ale je bolestivou vzpomínkou na vlastní selhání, která provází nejen hlavního hrdinu, ale i diváka. Až přijde oheň je těžko uchopitelný film připomínající spíše audiovizuální meditaci, má však cenu mu dát šanci a jít mu naproti, trpělivým diváků se totiž odmění vrchovatě.

Bůh existuje a její jméno je Petrunie

Každý rok se v malém makedonském městečku koná soutěž o to, kdo nejrychleji vyloví kříž z ledové řeky. Tento ročník je však jiný a úspěšnou závodnicí se stává zoufalá žena, která netuší, nakolik svým vítězstvím rozčeří stojaté vody vlastního domova. Když začal snímek sbírat ceny po celém světě, jeho režisérka to s úsměvem na tváři komentovala, že se konečně lidstvo shodlo alespoň na jedné věci, a to že Bůh je žena. Kousavý humor je zde protkán hořkou satirou o absurditě toxické maskulinity a přežitosti patriarchátu, kterou táhne kupředu především herecký výkon hlavní hrdinky v podání Zoricy Nushevy.

FOMO

Ten pocit, kdy se probudí člověk pro prohýřené noci s absolutním výpadkem paměti, známe asi každý. Hrdina filmu FOMO (zkratka pro Fear of missing out) však k tomu navíc ještě zjišťuje, že jeho včerejší sázka s partou kamarádů se jaksi vymkla z rukou. Mimo klasické kocoviny ho tak ještě čeká ta morální spojená s uličkou hanby v atmosféře noční Budapešti, kdy je nucen nést následky za divoké sexuální radovánky z předešlé noci.

Sbohem synu

Ztráta syna je výjimečně bolestivá událost, především pak v Číně, kde panuje politika jednoho dítěte. Snímek Wanga Xiaoshuai mapuje na pozadí turbulentních událostí Čínské lidové republiky osud jedné rodiny, jež se po desetiletí vyrovnává se ztrátou milovaného syna. Zprvu se jedná o zdánlivě nesourodé scény, kdy film neustále skáče v čase, avšak v momentě, kdy se mozaika všech roztříštěných osudů spojí, se jedná o mimořádně emotivní vyvrcholení, které ve vodopádech slz nabízí finální rozhřešení.

Nikdy neodvracej zrak

Film držitele Oscara za Životy těch druhých vás může snadno odradit svou délkou, což by byla škoda. Nikdy neodvracej zrak plyne tak, že více než tři hodiny na gauči ani nepoznáte, protože budete skrze vzpomínky umělce, jež prožil bouřlivý život plný útěků přes Železnou oponu, vtaženi do soukolí dějin Německa druhé poloviny dvacátého století. Pro umělecké fajnšmekry pak film nabízí ještě jednu libůstku, a to jsou často maskovaná a nepojmenovaná camea známých umělců 70. a 80. let.

10 skvělých filmů na HBO, které jste určitě přehlédli a je to chyba  |  Tipy na film  | 

Beata Mrazíková


Další články jako 10 skvělých filmů na HBO, které jste určitě přehlédli a je to chyba

Tipy na film  |  dnes 10:00

To je nálož! Netflix do konce týdne přidá 10 parádních filmů a seriálů

My víme, že jsou venku tropická vedra a očividně to ví i Netflix. Ten totiž tahá z rukávu filmy a seriály, které nás nutí neopustit byt! číst více

Tipy na film  |  včera 14:00  |  28

10 seriálových hitů na Netflixu: Které z nich budou pokračovat?

Netflix v posledních týdnech konečně vypustil do světa některé ze svých letošních předpokládaných hitů, které se okamžitě dostaly do nejsledovanější desítky. Přesto to na novou řadu stačit nemusí. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  35

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  18

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist