FB pixel

Mlčení jehňátek

Hannibal Lecter je známý manipulátor, vrah, kanibal a celkově nepříjemná osoba, která momentálně sedí v jednom z nejstřeženějších vězení, užívá si šikany ze strany ředitele instituce a pomáhá mladé agentce FBI s jiným sériovým vrahem. Těsně před klimaxem filmu se Lecterovi podaří z věznice uprchnout, povraždit pár strážných a jednu posádku sanitky, a po telefonu dát agentce Starlingové poslední indicii k odhalení vraha. To se nakonec podaří. Padouch je mrtvý, jeho poslední oběť zachráněna a vyšetřovatelé oslavují. Agentka Starlingová má náhle telefon. Je to Lecter, který jí gratuluje k úspěchu, ujistí ji, že po ní nepůjde a zmíní starého přítele k večeři. Tím není nikdo menší než ředitel věznice, a jak se Lecter kdesi v tropech pouští po jeho stopě, pomalu se ztrácí v davu. Hemžení lidí, ve kterých je známý vrah čím dál méně vidět, je posledním záběrem filmu, přes který běží titulky. Jeden z největších padouchů devadesátých let tak pobíhá po světě a může být prakticky kdekoli.

Terminátor 2

Cestování časem, záchrana světa, rodinné drama, nukleární holokaust a bitka dvou kyborgů. Zásadní příspěvek k akčnímu sci-fi a zároveň jeden z nejlepších blockbusterů posledních let 20. století končí stejně, jako celou dobu probíhal – ve velkém stylu. Zlý terminátor je mrtvý, John Connor mimo ohrožení života a na světě je jen jedna věc, která může přinést konec světa. Terminátor T-800, Johnův ochránce a nejlepší otcovský model, jaký chlapec poznal. Oba nyní vědí, co se musí stát – terminátor se musí ponořit do roztaveného kovu a zachránit budoucnost před zkázou. V posledních chvílích života kyborg pochopí, co znamená být člověk, zároveň ví, že v lidském světě stejně nemůže fungovat. Jak se pomalu noří do roztaveného kovu, vytváří nejdojemnější moment celé terminátoří ságy.

Podezření

Harrison Ford je v roli právníka Sabiche obviněn z vraždy své kolegyně a bývalé milenky. Jak zoufale bojuje o svou nevinu, odhaluje přitom hromadu špíny, do které byla žena zapletena a do které zaplétala všechny kolem sebe. Kromě napínavého soudního dramatu film představuje také kritiku současného soudnictví a trestních řízení vůbec. Přitom nás film nechává stále v napětí, jestli to Sabich opravdu udělal, nebo ne. Když zásluhou jeho nepříliš čestného právníka a neschopných právníků obžaloby odchází od soudu jako nevinný muž, zasadí nám film poslední úder do žaludku. Sabich při práci na zahradě objeví na jednom z nástrojů zaschlou krev a ženské vlasy. Když jde nález ukázat své ženě, je pomalu drcen manželčiným klidným přiznáním. To ona zavraždila Sabichovu milenku a manžela v tom nechala máchat. Co s jejich manželstvím a vůbec životy bude dál, je otázka pro jiný příběh.

Ten nakonec vznikl. Spisovatel Scott Turow, jenž napsal předlohu k filmu, napsal také její pokračování. V roce 2011 podle něho vznikl televizní thriller Nevinný, v němž Forda v roli Sabiche nahradil Bill Pullman. Sabich v něm nejen s vraždící manželkou zůstal, ale dokonce si našel další milenku. Někteří lidé se prostě nepoučí.

Jurský park

Boj o přežití na ostrově dinosaurů končí relativně optimisticky. Většina sympatických postav přežije a odlétá vrtulníkem pryč. Zatímco přemítají o důležité životní lekci, že příroda se nedá dobře kontrolovat, zpozorují hejno pelikánů, které létá poblíž. Zajímavé na tomto momentu je, že jsou pelikáni snímáni proti světlu, které se navíc odráží od vody a vrhá na pelikány stín, který zastírá část jejich poznávacích prvků. Jejich siluety tak značně připomínají prehistorické pterodaktyly. Scéna tak funguje jako uklidnění pro Alana Granta, když spatřuje konečně zvířata, která neusilují o jeho život. Zároveň nám však siluety dnešních ptáků, nápadně připomínající jejich vyhynulé předky, dávají na vědomí, že si příroda přece jen našla cestu skrze evoluci.

Obvyklí podezřelí

Vyšetřovatel Kujan (Chazz Palminteri) sedí v kanceláři s drobným gaunerem Verbalem (Kevin Spacey) a poslouchá jeho vyprávění o zformování gangu profesionálních zlodějů a jejich zapletení s téměř mytickým mocným mafiánem Keyserem Sozem, které vyústilo v epický masakr v přístavu. Příběh se chýlí ke konci a vyprávěním zlomený Verbal opouští policejní stanici. V tu chvíli se Kujan zahledí na nástěnku své kanceláře a uvidí něco zvláštního. Nástěnka jakoby byla poseta střípky Verbalova vyprávění. V tu chvíli mu dochází, že celý příběh byla Verbalova fikce. Verbal mezitím na ulici přestane kulhat, nasadí zlaté hodinky a nasedá do auta k muži, který se v jeho příběhu představil jako Sozeho právník. Když Kujanovi dojde, že celou dobu mluvil se skutečným Keyserem Sozem, je vychytralý padouch dávno pryč.

Gauneři

Opuštěné skladiště, parta nervózních zlodějů a zrádce v jejich řadách. Podezření padne na pana Oranžového (Tim Roth), jenž leží na podlaze s dírou v břiše. Na jeho stranu se postaví pan Bílý (Harvey Keitel), který se s panem Oranžovým spřátelil. Po dramatické přestřelce zůstávají ve skladišti jen dva přeživší – pánové Bílý a Oranžový. Jak se ke skladišti blíží policejní jednotky, učiní pan Oranžový svému příteli zdrcující doznání. Je to skutečně tajný policajt, nasazený do týmu profesionálních zlodějů. Zrazený pan Bílý, který se kvůli němu obrátil proti svým přátelům, zdrceně přiloží pistoli ke spánku pana Oranžového a počká, až ho budou mít na mušce policisté, než stiskne spoušť.

Je třeba zabít Sekala

Český eastern o muži, který se chtěl jen schovat před nacisty, ale dostal se do mnohem horší situace. Vesnici kdesi na Moravě terorizuje sedlák Sekal. Zplozenec znásilnění, jenž byl pokryteckými vesničany opovrhován coby „parchant,“ se v dospělosti spřáhl s okupanty a udává každého, kdo se mu křivě podívá do očí. Díky armádní minulosti je navíc fyzicky dost zdatný a málokdo si na něj troufne. Hospodářům svitne naděje, když se ve vesnici objeví kovář Baran, jenž pomáhal partyzánům a nyní se skrývá. Stačí jen trocha vydírání a Baran je ideální kandidát na Sekalovu vraždu. Nakonec dojde na souboj na nože a oba muži leží na zemi v tratolišti krve. Hospodáři se rozhodnou k radikálnímu kroku – nechat je zemřít oba. Nepočítali ovšem s tím, že Sekalovu úlohu převezme jeho jediný kamarád, lilipután Záprtek, další opovrhovaná figura vesnice. Třebaže si umazali svědomí krví, nepodařilo se jim nijak zvrátit status quo.

Mandragora

Lehce bizarní český film představuje Prahu jako město prolezlé feťáky, pasáky, úchyly a dětskými prostituty. Místo, kde by se i Marv ze Sin City bál vyjít po setmění ven. A do tohoto prostředí přichází Marek, patnáctiletý hoch z venkova, jenž utekl před autoritativním otcem. Hned první večer padne do rukou kuplíře Honzy a nenávratně se veze po spirále zneužívání, prostituce, zločinu, natáčení gay porna, drog a pohlavních chorob. V posledním aktu se ho jeho zoufalý otec vydá hledat do Prahy a během krátkého pátrání si udělá velice jasný obrázek o tom, jak jeho syn skončil. Zdrceně opouští Prahu, předtím si ale odskočí na veřejné toaletě. Nikdy nezjistí, že jen ve vedlejší kabince sedí zbědovaný Marek, jenž zrovna prožívá solidní toxickou psychózu. Zatímco smutný otec nastupuje do vlaku, Marek dál sedí v kabince a stíhaný halucinacemi se řeže do ruky.

Drákula

Slavný román Brama Stokera je v Coppolově verzi pojatý na jednu stranu dost věrně, na druhou stranu přidává romantickou linku mezi hrabětem Draculou (Gary Oldman) a Minou (Winona Ryder), která je reinkarnací jeho zesnulé ženy. Dracula, který nepatří do žádné doby a žádného místa, během filmu střídá různé podoby, závislé na jeho rozpoložení – šarmantní mladý muž, zlomyslný stařec nebo netvor s netopýří tváří. Po finální konfrontaci s ostatními hrdiny filmu umírá na podlaze kostela, kde před stoletími začalo jeho prokletí. Jak se smiřuje s osudem a s faktem, že do tohoto světa dávno nepatří, změní se zpět na muže, kterým byl za svého života. Zlomená Mina udělá poslední krok a ukončí Draculův život. Poslední záběr patří stropní malbě, na níž se Dracula znovu střetává s mrtvou láskou.

Nelítostný souboj

Majstrštyk Michaela Manna o dvou mužích oddaných své profesi – sveřepém poldovi Vincentovi (Al Pacino) a notorickém profesionálním zloději Neilovi (Robert De Niro) staví na konfliktu dvou vyhrocených osobností. Ironií je, že oba muži mají jeden pro druhého víc pochopení, než jejich milostné protějšky. Film vrcholí jejich vzájemnou naháněčkou na nočním letišti. Neil chvíli vypadá, že má navrch, v poslední chvíli jej ale prozradí světla prolétávajícího letadla a Vincent svému soupeři zasadí pár smrtících ran. Jak Neil umírá, Vincent jej drží za ruku. Neila tak na konci života vyprovází jediný člověk, který mu kdy rozuměl, zatímco Vincent o toho jediného člověka přichází.

Šestý smysl

Psychiatr Malcolm (Bruce Willis) dělá vše, co může, aby pomohl malému Coleovi (Haley Joel Osment). Ten totiž tvrdí, že vidí duchy. Brzy se ukáže, že nejde o halucinace, Cole skutečně umí navázat kontakt s mrtvými. Jak se ukáže, jedním z nich je i sám Malcolm. Šestý smysl je jeden z těch filmů, které perfektně fungují na druhé zhlédnutí. Veškeré scény, kde se Bruce Willis objevuje, dávají zcela nový smysl, zároveň stále funguje rovina Colea, vyrovnávajícího se s vlastními schopnostmi.

Prvotní strach

Advokát Vail (Richard Gere) hájí mladíka Aarona (Edward Norton), obviněného z vraždy. Když se u na první pohled nevinného a naivního chlapce začnou hromadit podezření, projeví se nečekaná skutečnost – Aaron trpí rozpolcenou osobností, a bylo to jeho alter ego Roy, které zavraždilo úchylného biskupa. Vailovi se podaří přímo v soudní síni vyvolat záchvat duševní poruchy, a Aaron tak místo do vězení poputuje na léčení. Při závěrečném rozhovoru s klientem si ale Vail všimne, že něco nesedí. Aaron mu v posledních minutách vyjeví celou pravdu - žádný Roy nikdy nebyl. Aaron si jej na poslední chvíli vymyslel, a Vailovi se tak podařilo vypustit do světa sociopatického, vypočítavého vraha.

Klub rváčů

Nortonovy problémy s rozpolcenou osobností neskončily. Tentokrát hraje bezejmenného pojišťováka, jenž se spřátelí s výstředním prodavačem mýdla Tylerem (Brad Pitt). Jejich přátelství vede k založení zápasnického Klubu rváčů a jeho přetavení v teroristickou organizaci, která chce svrhnout systém. Příběh je vyprávěn retrospektivně, jak Tyler drží vypravěče v prázdné budově a čeká, až nastražené bomby zlikvidují okolní mrakodrapy. V poslední chvíli se vypravěči podaří uvědomit si, kdo je pánem situace, a Tylera zlikviduje. Sám si přitom ale prostřelí ústa. Když ve stejnou chvíli dorazí do místnosti jeho přítelkyně Marla (Helena Bonham Carter), je akorát čas, kdy bomby vybuchnou. Poslední záběr patří vypravěči a Marle, kteří se drží za ruce a pozorují pád několika mrakodrapů před sebou.

13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelným koncem  |  Tipy na film  |   |  10754 přečtení  |  152 líbí se

Filip Šula


Komentáře k článku 13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Martin Blatný

Martin Blatný před 5 měsíci

Sedm (Se7en)!

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 13 filmů 90. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Tipy na film  |  dnes 0:00

12 nejlepších zombie filmů a seriálů na Netflixu pro časy pandemie

Druhé kolo pandemie jev plném proudu, tak proč se trochu nenaladit apokalyptickými vizemi světa v podobě filmů a seriálů, ve kterých hrají hlavní role nemrtví. číst více

Tipy na film  |  včera 10:00  |  32

8 věcí, které nás štvou na Netflixu

Netflix je nejpopulárnější streamovací službou na světě a od konce loňského roku si ho naplno (tj. s česky lokalizovaným UI) můžeme užívat i v České republice. Řada věcí je ale u takto velké služby doslova k vzteku. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  1

9 nejzajímavějších filmů a seriálů, které do konce září dorazí na HBO GO

Máte předplatné HBO GO? Pak se nemusíte bát, že byste neměli do konce měsíce na co koukat. Chystá se novinkový seriál Vlast, ale dorazí například i výtečná hororová Chata či povedené starší kousky. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  68

15 nejlepších filmů od Netflixu, které můžete vidět s češtinou

I když jsou originální snímky z produkce Netflixu často považovány spíše za béčkové záležitosti a netěší se zrovna velké úctě, i mezi těmito projekty najdeme vydařené kusy i totální filmové skvosty. Vybrali jsme pro vás ty, kterým nechybí česká jazyková podpora. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  60

13 nejzajímavějších filmů a seriálů, které do konce září dorazí na Netflix

Září se přehouplo do své druhé poloviny a zatím nemohou být předplatitelé Netflixu nespokojení. První týdny školního roku totiž přinesly hromadu nových i starších filmů, které rozhodně stály za pozornost. A nemusíte se bát, i v dalších dnech Netflix chystá nové přírůstky. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist