FB pixel

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Dost možná nejlepší fantastický blockbuster 21. století prostě musí začít žebříček. Epický příběh začíná tmavou obrazovkou a tichým hlasem vyprávějící Cate Blanchett, aby nás jedním prudkým střihem přenesl do monstrózní bitvy. Už samotný záběr na mnohačetnou armádu, čelící neméně mnohačetné hordě skřetů, budí respekt. A když se do bitvy zapojí samotný temný pán Sauron, nikdo už nepochybuje, že tento film bude zážitkem sám o sobě. Vítězná bitva by správně měla působit jako optimistický začátek. Jenže co nezvládla zničit mordorská armáda, dokáže zničit malý prsten, jehož cestu od konce bitvy sledujeme. I když před chvílí utichla válečná vřava, prolog nabývá stále temnějších a zlověstnějších kontur. Jemná manipulace Prstenu moci totiž nadělá víc škody, než ozbrojené síly.

Temný rytíř

Nolanův Joker je daleko od chaotického klauna, dštícího kyselinu z květiny na klopě. Je to především zdatný manipulátor, jenž dává Batmanovi pořádně pokouřit díky promyšleným plánům, počítajícím s lidskou zlobou. A přesně tak nám ho film představí. Na začátku sledujeme brilantně promyšlenou bankovní loupež. Jedním z rozkazů daných jednomu ze zlodějů je zabít komplice, jakmile část své práce odvede. Ten je vzápětí zabit jiným komplicem, také podle daných rozkazů. A než se zloděj stačí vzpamatovat, je zabit řidičem. Poslední zbývající lupič se vzápětí odhalí jako samotný Joker, jenž se ukryl mezi maskovanými zloději, aby na hladký průběh plánu dohlédl. Poslední zbývající zločinec jej má na mušce, protože od něho očekává smrtelnou ránu, ale zcela nečekaně a groteskně je sražen autobusem, který náhle najede do banky. Tak se Joker projevuje v celém vyprávění. Jakmile se jeho plány zdají průhledné, provede zloduch něco nečekaného, s čím hrdina ani divák nepočítal. To z něj dělá jednoho z nejlepších padouchů dekády. A z prologu Temného rytíře jednu z nejpamátnějších scén.

Počátek

Stejně jako u očekávaného Tenetu, i v případě Počátku se vědělo jen velmi málo o jeho zápletce. Proto nás jeho…ehm, počátek trochu nechává tápat ve tmě. Extraktor Cobb se probudí na pláži, kde ho zajme ozbrojená hlídka a odvede do blízkého paláce. Tam je předveden ke starci, jemuž předá káču. Následně se odehraje flashback, v němž jsou oba muži. Jen stařec je o poznání mladší. Počátek nás na první zhlédnutí nutí odhalovat zákonitosti svého fikčního světa a rozklíčovat všechny aspekty příběhu. Na druhé zhlédnutí už můžeme sledovat skrytá vodítka, která od začátku vedou do složení podivné skládačky.

Hanebný pancharti

Tarantinova pocta jak válečným filmům, tak spaghetti westernům začíná jako perfektní omáž úvodní scény Hodného, zlého a ošklivého. .Esesák Hans Landa přijede na odlehlý statek a dá si s jeho vlastníkem sklenici mléka. Brzy je jasné, že Landa nechce jen sklenici mléka, a statkář toho má doma ukrytého rozhodně víc. Konkrétně má pod podlahou ukrytou židovskou rodinu. Střihem a statickými postavami dokáže Tarantino vytvořit tolik napětí, že by to vystačilo na celý jeden film. Samotný masakr židovské rodiny patří k nejintenzivnějším scénám filmu.

Kill Bill

Příběh mísící dohromady samurajské, westernové, kung-fu mlátičkové a západní kriminální tradice začíná ve velkém stylu – domnělou smrtí hlavní hrdinky. První, co ve filmu vidíme, je Nevěsta ležící na zemi v louži krve, jíž námi nespatřený padouch Bill otírá ústa kapesníkem. Následně slyšíme nabíjení zbraně a Nevěsta se snaží Billa obměkčit zásadní informací. Avšak právě v momentě, kdy dořekne, že čeká jeho dítě, ji do hlavy zasáhne kulka.

Constantine

Dosud nejlepší ztvárnění osudů profesionálního mága Johna Constantinea je dílem religiózní horor z ranku Rosemary má děťátko, Přichází Satan nebo Vymítač ďábla, dílem detektivka drsné školy s charismatickým hlavním hrdinou, jemuž v boji s démony pomáhá jak dlouholetá znalost v oboru, tak nátura tvrďáka, kterého jen tak něco nerozhází. Právě tenhle kontrast se naplno projeví hned v jedné z úvodních scén, jež nám Constantinea představí. Dívka z chudé mexické rodiny je posedlá ďáblem. Leze po stropě, nadává lidem v mrtvých jazycích, její tělo se ohýbá do divných úhlů a celkově trochu připomíná Reagan z kultovního Vymítače. Když dorazí přivolaný exorcista, dokonce je v podobném stylu přivázána k posteli. Přivolaným vymítačem ale tentokrát není pochybovačný duchovní s krizí víry, ale frajer s tváří Keanu Reevese, který po příchodu do pokoje odloží cigaretu, rutinně vyzkouší, na který z talismanů démon reaguje, a vymění si s ním pár ostrých slov, než jej začne nezúčastněně vymítat. Brzy se ukáže, že v těle dívky není jen tak ledajaký démon, a vymítání nabere strmější spád. Constantine nakonec situaci zvládne za cenu rozbitého zrcadla a poškrábaného taxíku, a zatímco rodina posedlé dívky si právě prošla existenciálním peklem, Constantine z výsledku radost nemá. Během exorcismu mu totiž vyhasla cigareta.

Kick-Ass

Teenagera Davea trápí zásadní otázka – proč nejsou ve skutečném světě superhrdinové? Jeho vyprávění mimo obraz ilustruje muž ve velkolepém ptačím kostýmu. Za doprovodu superhrdinské hudby se vrhne z mrakodrapu, sklidí potlesk přihlížejících a zabije se volným pádem, protože efektní křídla mu neumožňují létání. Skutečný vypravěč sedí v bistru jen o kousek dál a pokračuje s kamarády v diskuzi o tom, proč není existence superhrdiny možná.

Casino Royale

Restart filmové kariéry Jamese Bonda nezačíná ve stylu akčního blockbusteru. Film nám totiž slavného operativce britské tajné služby nechce představit jako superhrdinu, zachraňujícího svět, jak si zvykli diváci s předchozí inkarnace s Piercem Brosnanem. Černobílý úvod nám ukazuje postaršího muže, jenž uprostřed noci vejde do své kanceláře, kde na něj čeká Bond. Skrze flashback je nám ukázáno, jak během brutální rvačky zabil jiného padoucha, a pak Bond postaršího muže jednoduše zastřelí. Tohle není sympatický akční hrdina. Tohle je profesionální zabiják, který za chvíli prožije tu nejbolestivější existenciální krizi.

Bournův mýtus

Na konci minulého filmu se zdálo, že Jason Bourne je navždy osvobozen od vládního pronásledování a může žít s Marií jako v ráji. Začátek Bourneova mýtu nás vyvede z omylu. Bourne žije v neustálém strachu a stále se s Marií přesouvá z místa na místo. Když Marie během dalšího takového stěhování vyčítá Bourneovi přílišnou paranoiu, zasáhne ji do hlavy kulka vypálená Karlem Urbanem. Rozdrcení happy endu je málokdy tak působivé.

X-Men 2

17 let starý superhrdinský film má stále lepší akční scénu, než většina současných komiksovek. Teleportující se mutant Nightcrawler se v Bílém domě pokusí zabít prezidenta. Jeho pobíhání chodbami a teleportace z místa na místo sledujeme dynamickým pohybem, protože nás film napojí na vnímání bezmocných bodyguardů, kteří se modrý přízrak marně snaží zasáhnout. Tempo scény se změní, jakmile se celá ochranka zamkne i s prezidentem v oválné pracovně. Nightcrawler znovu zasáhne, tentokrát ale scéna probíhá zpomaleně. Přesto cítíme tu gradaci a napětí, když se mutantovi podaří celou ochranku položit a vrhnout se na hlavu Spojených států.

Star Trek

Na pořádný startrekovský film jsme čekali až moc dlouho. J.J. Abrams na to šel z gruntu a představil novou kontinuitu původní posádky, která se zároveň odehrává ve stejném fikčním světě, jako ta stará. Srdce nejednoho fanouška zaplesalo, když se hned v první minutě objevila na plátně loď třídy Galaxy a hned vletěla do vesmírné bitvy. Velkolepá scéna zničení lodi Kelvin je zároveň okamžikem zrození legendárního kapitána Kirka, jehož otec právě v tom momentě obětuje svůj život, aby zachránil zbytek posádky. Nejdojemnější část filmu se odehraje hned na začátku.

Tahle země není pro starý

Bratři Coenové už natočili hezkých pár cynických thrillerů, jedním z nich je adaptace brutálního románu Cormaca McCarthyho. Jedním z hlavních protagonistů je vyšinutý profesionální zabiják Anton Chigurgh, mezi jehož nejoblíbenější zbraně patří brokovnice s tlumičem a jateční pistole. Úvod filmu nám jej představí v poutech, jak jej policista odváží na stanici. Zatímco strážce zákona poté mluví do telefonu a popisuje zatčeného, Chigurgh v zadním plánu přehoupne spoutané ruce dopředu a následně policistu uškrtí pouty. Brutální scéna nám tak dá jasně najevo, kdo bude v tomto ponurém příběhu padouchem.

Zastav a nepřežiješ

Jeden z nejlepších filmů Jasona Stathama jde od začátku rovnou k věci. První záběry filmu jsou z hlediskového záběru hlavního hrdiny. Profesionální zabiják Chev Chellios se probudí s bolestí hlavy a na stole najde DVD s výmluvným nápisem „Fuck You.“ Z disku se dozví, že gangster Verona jej infikoval pomalu působícím jedem. Šokovaný zabiják se nahne k obrazovce a v jejím odrazu spatříme zabijákovu naštvanou tvář. Další záběr, jenž už není z Chevova POV, patří Chevovi, jenž do zvuku řízného metalu roztříská obrazovku a pomstychtivě se vyřítí z pokoje. Zbytek filmu už je čistě v tomto duchu.

Vítejte v džungli

Dwayne Johnson měl jisté ambice už na začátku kariéry. Jeho mafiánský bouchač vchází do nočního klubu, kde kolem něj v krátké roličce projde Arnold Schwarzenegger a popřeje mu příjemnou zábavu. Následně Rock dojde ke stolu fotbalistů, kteří jeho šéfovi dluží peníze. Když jej sportovci pošlou do patřičných mezí, zavolá Rock svému šéfovi. Přeci jen, mají šanci vyhrát, a výprask by jim zkazil šance. Jeho šéfa ale fotbal nezajímá a tak se nám Rockova postava představí jako muž, schopný zmlátit celý fotbalový tým na jeden zátah. Symbolické cameo samotného Arnolda Johnsonovi předurčilo roli jeho žánrového nástupce. A i když Vítejte v džungli nebyl žádný kinohit a Johnsonova kariéra ještě nějakou dobu nebyla vyloženě zářná, časem se bývalý zápasník vypracoval na pozici hvězdy akčních filmů. Pro dnešní generaci je dnes to, co pro tu minulou rakouský kulturista.

14 filmů po roce 2000 s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami  |  Tipy na film  |   |  279 líbí se

Filip Šula


Další články jako 14 filmů po roce 2000 s absolutně nezapomenutelnými úvodními scénami

Tipy na film  |  dnes 14:00  |  7

10 největších seriálových hitů na Netflixu: Které z nich budou pokračovat?

Netflix v posledních týdnech konečně vypustil do světa některé ze svých letošních předpokládaných hitů, které se okamžitě dostaly do nejsledovanější desítky. Přesto to na novou řadu stačit nemusí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  35

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  18

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  39

Novinky na Netflixu: Dorazil Joker, vrací se Pařby ve Vegas a další hity

S nástupem nového měsíce Netflix přidává (staro)nové tituly do své nabídky. Květnová nabídka je však v porovnání s předchozími měsíci zklamáním, především kvůli absenci lokalizovaného obsahu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist