FB pixel

Přichází Satan!

Vymítač ďábla, Rosemary má děťátko a Přichází Satan! Pokud byste měli znát jen tři satanské horory, pak tyto tři. Poslední zmíněný představuje diplomata Thorna (Gregory Peck), jenž si z porodnice odváží hodně zvláštní dítě. Malý Damien (Harvey Stephens) je totiž ve skutečnosti synem Lucifera, jenž je předurčen k přípravě pekla na Zemi. Kolem Damiena se děje pár trochu nezvyklých věcí, jako třeba sebevražda chůvy přímo na dětské oslavě, a je na jeho zmateném adoptivním otci, aby jej zastavil. Jeho pokus však zmaří policejní zbraň. Poslední scéna patří Thornovu pohřbu. Malý Damien se náhle otočí přímo do kamery a pošle divákům ten nejzlověstnější úsměv v dějinách hororu. Svět propadá peklu.

Vetřelec

Souboj s podivným monstrem na palubě vesmírné nákladní lodi vyvrcholí brutálním úmrtím šesti astronautů a zničením lodi. Důstojnice Ripleyová (Sigourney Weaver) sleduje epický výbuch ze záchranného modulu a může jen doufat, že příšera byla zrovna na palubě. Inu, nebyla. Poté, co se Ripleyové konečně podaří vetřelce upálit tryskou, nahraje do deníku poslední vzkaz a uléhá do hibernace. Může jen doufat, že ji někdo zachytí a nebude do konce věků bloudit vesmírem. Původní plánovaný konec byl o něco větší úlet. Vetřelec v něm ukousne Ripleyové hlavu. Následně poklidně usedne do křesla a hlasem Ripleyové zanechá planetě Zemi vzkaz. Patrně se nikdy nedozvíme, jestli to byla změna k lepšímu.

Šílený Max

Dystopická Austrálie není perfektní místo pro život, a to ani v době, kdy civilizace ještě jakž takž funguje. Policista Max Rockatansky (Mel Gibson) dennodenně svádí boj s motorkářskými gangy. Když gangsteři zmrzačí jeho parťáka, rozhodne se pověsit policejní práci na hřebík a vydat se s rodinou na dovolenou. Zločinci však nezapomínají, a když jim Maxova rodina padne za oběť, něco se v nešťastném hrdinovi zlomí. Obleče starou uniformu, ukradne stíhací policejní auto a tentokrát je to on, kdo za sebou nechává mrtvé. Poslednímu z gaunerů dá na výběr. Připoutá jej za kotník k autu, které má každou chvíli vybuchnout, a nechá mu pilku. Obětuje zločinec nohu, aby si zachránil život? Jak Max odjíždí z místa, kde umírá padouch, je jasné, že ztracený klid mu pomsta vrátit nemůže. Nyní odjíždí jako zlomený muž, který se bude navždy toulat postapokalyptickou pustinou.

Žít a nechat zemřít

První bondovka s Rogerem Moorem nepostavila proti slavnému britskému zabijákovi nikoho menšího, než vyznavače voodoo a narkobarony v jednom. Když se mu podaří zabít hlavního padoucha, snaží si užít romantickou cestu vlakem se svou aktuální bondgirl Solitair (Jane Seymour). Právě ve vlaku si jej najde přeživší jednoruký zabiják, aby divákům připravil poctu slavné vlakové rvačce ze starší bondovky Srdečné pozdravy z Ruska. Bondovi se podaří využít padouchovy protetické ruky, aby jej vyhodil z okna, a užívá si romantický večer se Solitair. Dříve než vlak symbolicky vjede do tunelu, uvidíme, že na předku lokomotivy sedí šaman voodoo. Jeho hluboký, zlověstný smích je to poslední, co slyšíme před velkolepými tóny písně Live and Let Die.

Do nitra Planety opic

Polovinou Sochy svobody příběh planety opic neskončil. Astronaut Brent (James Franciscus), pátrá po nezvěstném kolegovi Taylorovi (Charlton Heston), a přitom se zapojí do dění společnosti inteligentních opic. K moci se dostávají agresivní gorily a opičí město čím dál více mění v agresivní totalitní stát, který se žene do války s takzvaným Zakázaným pásmem. Jak Brent zjistí, nachází se v něm nejen Taylor, ale také skupina vyšinutých mutantů s telekinetickými schopnostmi, která uctívá nevybuchlou atomovou bombu. Hrdinům se nepodaří zabránit konfliktu, který vede k nevyhnutelnému – atomová bomba přestane být nevybuchlou. V důsledku toho zemřou nejen hrdinové, ale i veškerý život na planetě Zemi. Mrazivý voice over poté suše oznámí, že kolem slunce krouží mrtvá planeta.

Francouzská spojka

Klasický thriller o marném boji zarputilého, ošuntělého a po všech stránkách strádajícího policajta Doylea (Gene Hackman) proti elegantnímu a vlivnému zločinci Charniérovi (Fernando Rey) končí přesně tak ponuře, jak po celou dobu vyprávění probíhá. Doyleovi se podaří zorganizovat velký zátah, Charniér však unikne a jediné, čeho Doyle dosáhne, je úplně zbytečná smrt kolegy. Dovětek filmu nám oznamuje, že Charniér nikdy nebyl dopaden. To je ale pravda pouze do…

Francouzská spojka 2

…uvedení druhého dílu. Doyle pronásleduje Charniéra až do Marseille. Tam se setkává s odlišnými policejními metodami, jazykovou bariérou, dokonce si na vlastní kůži vyzkouší drogovou závislost a drsný proces odvykání. Stejně jako první film, i tento vrcholí monstrózním zátahem. A stejně jako v prvním filmu, i tady to vypadá, že Charniér opět unikne. Jak stojí na palubě své jachty, nevšimne si, že Doyle jeho úskok tentokrát předvídal a dívá se na něj z pobřeží. On a jeho revolver, který se začne vyprazdňovat. Perfektní tečka za perfektní kriminálkou.

Útok na 13. okrsek

Stanice na 13. okrsku se připravuje na uzavření, ještě předtím ale poslouží jako útočiště vězeňskému transportu, který zde musí počkat na záchranku. A právě tuto nejhorší chvíli si vybere neznámý muž, který na stanici doběhne a okamžitě se zhroutí. Co přítomní na stanici nevědí, je to, že muž před chvílí přišel o dceru vinou početného pouličního gangu. A že nějakou dobu na to se odpovídajícím způsobem pomstil na jejich vůdci. Co ale vědí bezpečně je to, že ke stanici se stahuje celý gang a bude to chtít koalici policistů s vězni, aby vůbec přežili noc. Když jsou ráno všichni padouši mrtví a dorazí posily, naživu zůstávají policista Bishop (Austin Stoker), sekretářka Leigh (Laurie Zimmer) a obávaný vrah Napoleon Wilson (Darwin Joston). Policejní eskorta se chystá Wilsona odvést, Bishop však policistu odstrčí a nabídne mu doprovod. Svědomitý policajt a odsouzenec na smrt odcházejí z velkolepé scény jako přátelé.

Mechanik zabiják

Akční béčko s Jasonem Stathamem je remakem o poznání pomalejšího a atmosféričtějšího thrilleru, kde nájemného vraha Bishopa ztvárnil Charles Bronson. Ten je expertem na vraždy, které jako vraždy vůbec nevypadají, a těší se z pozice špičky mezi nájemnými vrahy. V pokročilém věku se ale cítí osaměle, a tak vezme pod svá křídla Stevea (Jan-Michel Vincent), syna muže, kterého předtím zavraždil. Oba muži jsou chladnokrevní psychopati, kteří nejsou schopni normálního vztahu, a vztah učitel-žák jim plně vyhovuje. Poté, co spolu zvládnou klimaktickou přestřelku s mafiánskými pistolníky, Steve Bishopa podrazí a nechá jej vypít otrávené víno. Ne kvůli otci. Ani nevěděl, že Bishop ho zabil. Ale aby si mohl vybírat cíle sám. A aby si mohl vzít Bishopovo nádherné auto. Unikne mu ale, že Bishop jeho zradu předvídal, a v momentě, kdy získané auto nastartuje, mu vybouchne pod zadkem.

Přepadení vlaku z Pelhamu

Čtyři zločinci unesou vlak newyorského metra a opevní se v tunelu. Policista Gerber (Walter Matthau) dělá co může, aby situaci zvládl, nemá se však příliš čeho chytit. Vůdce zločinců je zkušený žoldák a jediná informace, která ke Gerberovi pronikne, je kýchnutí jednoho z gangu. Situace končí záchranou rukojmích a smrtí tří ze čtyř zločinců. Poslední z nich, známý pod přezdívkou pan Zelený, unikne i s tučným výkupným. Gerberovi nezbývá, než obcházet propuštěné řidiče vlaků za poslední léta a doufat, že se ničeho chytí. Jedním z posledních navštívených je právě pan Zelený. Tomu se podaří peníze schovat, a Gerber tak bez sebemenšího podezření odchází s nepořízenou. Ve chvíli, kdy za sebou zavírá dveře zločincova bytu, unikne panu Zelenému kýchnutí. Výraz Waltera Matthaua, když se za ním otočí, je k nezaplacení.

Barry Lyndon

Kubrickův historický epos zachycuje příběh okouzlujícího prospěcháře (Ryan O’Neill), který se propracuje až ke sňatku s bohatou šlechtičnou, což nelibě nese její syn Bullingdon (Leon Vitali). Když šlechtična umře, vyzve nenáviděného otčíma na souboj. Když Barry při souboji vidí, jak je Bullingdon vystrašený, rozhodne se výstřel ze své pistole zamířit do země a život soka ušetřit. Slizoun Bullingdon ale není zdaleka tak shovívavý a trvá na tom, aby souboj pokračoval. Díky třasu v ruce trefí Barryho do nohy tak nešťastně, že mu ji musí amputovat. Navíc je vyhnán a zbaven titulu. Jeho cesta od chudého venkovana k pozici váženého šlechtice jej nakonec zavedla k postu chudého venkovana s jednou nohou.

Carrie

Šikanovat dívku s telekinetickými schopnostmi (Sissy Spacek) není dobrý nápad. O tom se přesvědčí celá střední škola, jejíž maturitní večírek promění dosud pasivní Carrie v brutální krvavou lázeň. Anti-hrdinka nakonec sama umírá částečně rukou své fanatické matky (Piper Laurie), částečně vlastními silami. Jediná studentka, která byla na Carrie relativně hodná, byla Susie Snellová (Amy Irving), jíž se díky nedorozumění podaří uniknout zkáze. Na konci filmu odpočívá po náročné noci, a sní o tom, že přichází položit kytici na Cariin hrob. Když květiny pokládá, z hrobu se vynoří dívčina ruka a chytí Susie za ruku. Susie se s křikem probudí z noční můry. Její zoufalý pláč naznačuje, že Carrie může být mrtvá a Susie už nebezpečí nehrozí, ale její mysl bude navždy poznamenaná hrůznou událostí.

Invaze zlodějů těl

Svět prodělává invazi tajemných lusků, které zabíjejí a kopírují lidské bytosti. Původní verze z padesátých let čerpala svou děsivost z faktu, že invaze se odehrává na maloměstě. Bezemočními zrůdami se stávají lidé, které denně potkáváte. Remake z roku 1978 sází na anonymitu velkoměsta. Každý kolemjdoucí může být záludný mimozemšťan. Mezi hlavní postavy, snažící se v novém děsivém světě přežít, patří hygienik Matthew (Donald Sutherland). On a parta přátel se pokoušejí přežít noc, a ráno to vypadá, že minimálně Matthew to přežil. S maskou tvora bez emocí prochází velkoměstem, v němž nezbyla jediná lidská bytost, a snaží se zapadnout. Na druhé straně ulice stojí další člověk ze skupiny, kterému se povedlo přežít – Nancy (Veronica Cartwright). S radostí, že není posledním člověkem, se rozejde k Matthewovi. Ten ale nečekaně zkřiví tvář, ukáže na ni a vydá hrozivý zvuk, kterým volá ostatní mimozemšťany. Matthew nepředstírá, že je mimozemským tvorem. On se jím stal, stejně jako zbytek světa. Dost možná posledním člověkem na Zemi je nyní zoufalá Nancy. A nejspíš ne na dlouho.

Nosferatu - Fantom noci

Herzogův remake jedné němé klasiky se snaží rekreovat expresionistické postupy ve zvukovém barevném filmu. Hrabě Drákula (Klaus Kinski) dorazí do Londýna a rozsévá smrt, mor a upíří nákazu. Do jeho vlivu se dostane i Jonathan Harker (Bruno Ganz). Harkerova snoubenka Lucy (Isabelle Adjani) a doktor Van Helsing (Walter Ladengast) napnou všechny síly, aby Drákulu zabili. To se jim podaří, Lucy to však stojí život a Van Helsing je zatčen za vraždu. Všemi opomenutý Jonathan se změní v upíra a vydává se do Evropy pokračovat v započaté zkáze, takže veškeré oběti obou lovců upírů byly marné.

Solaris

Tarkovského náročná adaptace sci-fi románu Stanislawa Lema nás zavádí na titulní planetu Solaris, hroudu želé, která zhmotňuje mrtvé. Možná se snaží trestat, možná dělá vstřícná gesta, možná jen neví, jak komunikovat. V každém případě probouzí v hlavním hrdinovi, psychologu Kelvinovi (Donatas Banionis) velké pocity viny. Blízkost snoubenky, kterou dohnal k sebevraždě, duševnímu zdraví úplně neprospívá. Na konci se rozhodne vrátit domů, a poslední scéna jej opravdu zastihne na rodném statku. Setká se se svým otcem, padne předním na kolena…a následně se ukáže, že statek je jen ostrůvek v moři mimozemské želatiny. Kelvin je stále na Solarisu, jenž se s ním snaží dále komunikovat. A tentokrát mu třeba dopřál nějakou katarzi.

Halloween

Film, který upevnil pravidla slasheru si nelibuje ani tak ve vynalézavých vraždách a krvavých lázních, ale v pomalu rostoucí atmosféře strachu, tísně a zla, které může být všude. A přesně v tom duchu i končí. Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) absolvuje vyčerpávající souboj s nezastavitelným vrahem Michaelem Myersem (Tony Moran). V poslední chvíli ji zachrání Michaelův psychiatr Loomis (Donald Pleasence), jenž do zabijáka vyprázdní revolver. Psychiatrická péče byla v sedmdesátých letech dost svérázná. Postřelený Michael vypadne z okna. Když chce Loomis zkontrolovat tělo, zjistí, že Michael je pryč. Poslední záběry filmu patří několika prázdným prostorám. V každém z nich se někde může skrývat vrah. Paranoia level Carpenter.

Stalker

Tarkovskij zadaptoval ještě jednu vědeckofantastickou knihu – román bří Strugackých Piknik u cesty. Na rozdíl od Solarisu si ale počínal o poznání volněji. Stalker (Alexandr Kajdanovskij) je průvodcem po Zóně, tajemném místě, kde neplatí běžné fyzikální zákony a které vzniklo zřejmě díky návštěvě z vesmíru. Během filmu vede dva zákazníky, Spisovatele (Anatolij Solonicyn) a Vědce (Nikolaj Griňko) do komnaty, která údajně plní přání. Výprava zdaleka neskončí tak velkolepě, jak si muži představovali. Sám Stalker navíc prožívá velké rozčarování. Prožívá dost nuznou existenci, a vedení lidí k zázračnému místu mu poskytuje představu, že je něčím víc, dává mu iluzi, že má v rukou něco velkého, co všichni potřebují. Poslední výprava mu tu iluzi vezme a on sám čelí své vlastní nevýjimečnosti. O to cyničtěji to uvědomění stvrzuje poslední záběr. Stalkerova chromá dcera v něm silou vůle hýbe sklenicí mléka. Stalker má opravdu něco výjimečného. Ale díky sebezahleděnosti to nejspíš nikdy nezjistí.

17 filmů 70. let s absolutně nezapomenutelným koncem  |  Tipy na film  |   |  28 líbí se

Filip Šula


Další články jako 17 filmů 70. let s absolutně nezapomenutelným koncem

Tipy na film  |  před 2 hodinami

10 nejlepších filmů s námořní katastrofou v hlavní roli

15. duben je dnem, kdy se potopila zřejmě nejslavnější loď světa Titanic. Filmový svět nám ale dal mnohem více námořních katastrof a na mnohé z nich je ironicky řečeno radost pohledět. číst více

Tipy na film  |  včera 9:00  |  31

7 zajímavých novinek, které jsou ode dneška dostupné na Netflixu

Netflix v polovině měsíce přidává do nabídky hned několik zajímavých filmů a seriálů. Velkou zábavu zaručují především sci-fi novinka Láska a příšery, anebo poslední tarantinovka Tenkrát v Hollywoodu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  694

Krev, mozky a zombie tygr. Netflix láká skvělou ukázkou na Armádu mrtvých

Zack Snyder se po laškování se superhrdiny z Ligy spravedlnosti vydává zpět ke kořenům kariéry a natočil pro Netflix nařvanou akční zombie šlehu, která má konečně plnohodnotný trailer! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  9

Nové sci-fi tvůrce Avengers, nebo Fargo? Novinky HBO, které musíte vidět

HBO myslí svůj boj o diváka naprosto vážně a předkládá tituly, ze kterých si určitě každý vybere to svoje. Vrhnete se raději na 4. řadu mysteriózního dramatu Fargo, viktoriánské sci-fi režiséra Avengers nebo temnou krimi s Kate Winslet? číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

10 nejlepších letošních filmů, které se zatím objevily na Netflixu

U Netflixu obecně platí, že je mnohem silnější v segmentu dokumentů a seriálu než klasických narativních filmů. To ale neznamená, že se během prvních 3 měsíců letošního roku nepovedlo Netflixu uvést hned několik zajímavých filmových novinek. Tyhle patří mezi naše nejoblíbenější. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist