FB pixel

Když jsem v roce 2006 prodával svůj první filmový web FILMPUB, tehdy do náručí portálu Atlas, říkal jsem si: "Už nikdy žádný filmový web!" Bylo za tím i s kompletními texty skoro sedm let práce, od psaní stovek článků a recenzí, nespočtu návrhů designu, nějakého toho programování či propagace ("Cože? Filmový magazín na internetu, hahaha!")... A posléze i shánění reklamy. Právě poslední položka - peníze z reklamy - mi naznačila, že obor filmových magazínů má výtěžnost na zobrazení někde na dně oceánu a nikdy z něj nebude další Seznam. Tak jsem se rozloučil s novinářskými projekcemi a šel dělat něco jiného, třeba pracovat do Seznamu.

"Už nikdy!" (James Bond v Nikdy neříkej nikdy.)

Že to s těmi "nikdy" nebude tak žhavé, to jsem si vlastně uvědomil ještě ten samý rok, kdy se původně fanouškovský projekt na ukrácení dlouhých večerů, tehdy ještě svobodného mládence, rozjel do výšin návštěvnosti, o které si FILMPUB mohl jen nechat zdát. LOST.CZ, ačkoliv to byl jen web o jednom seriálu, uměl udělat i padesát tisíc návštěv za denďż˝ Ba co víc, pokukovali jsme po Křišĺálové lupě a měli jsme dokonce i vlastní e-shop. Když oznámili konec seriálu, říkal jsem si - "Co teď? Přeci to nezabalíme!" No, nezabalili, a v roce 2008 tak paralelně vznikla EDNA. Původně agregátor seriálových novinek se během let rozkročil na plnohodnotný web se spoustou fanwebů, úžasnou komunitou a čísly, které už byly zajímavé i z hlediska reklamy.

Na konci roku 2014 přišla nabídka od Mladé Fronty, jestli Ednu nechci prodat. Chvíli jsem se zamyslel, a pak si řekl - ale proč ne! Na Edně už jsem během těch let postupně předal, co jsem mohl (psaní, programování...) a už jako zasloužilý otec od rodiny jsem si řekl, že je čas předat žezlo mladším a schopnějším. První věc, kterou jsem po podpisu smlouvy o prodeji udělal? Zašel jsem si na kafe. A pak dal výpověď v H1. Po třech a půl letech práce v agentuře jsem byl pořádně obouchaný. Znáte to: Jeden rok v agentuře, to je jak pět let někde jinde...

"Dám mu nabídku, která se neodmíta." (Don Corleone v Kmotrovi.)

Do května letošního roku jsem ještě pomáhal v H1 s několika věcmi, ale už když mi běžela čtyřměsíční výpovědní lhůta (manažerská, ta je!), začaly mě svrbět prsty. Pořád jsem se vracel k tomu, co jsem nosil v hlavě už delší dobu. Původně ten nápad měl být součástí expanze Edny, ale když jsme se s Mladou Frontou dohodli na jejím prodeji, tuhle část to nezahrnovalo. A já byl najednou doma, sám ďż˝ Tedy, ehm, s dvěma malýma dětmaďż˝ A říkal si, co dál? Co podniknu dál? Do další práce můžu nastoupit vždycky, ale co takhle zrealizovat svůj sen?

A co tedy mám za sen?

Každý z vás byl někdy na nějakém filmovém webu. Někde pro nějaké novinky, někde pro recenze, někde pro různé filmové zajímavostí. Pro něco z toho musíte chodit na komunitní weby, něco z toho najdete v časopisech. Někomu stačí sociální sítě. A nakonec vám stejně v otázce: "Hej, na co do kina?", nejlépe poradí kamarád. A kdo se má v té obrovské záplavě informací vyznat?

FILMTORO přece... Nejdříve malý obrázek.Jestli vám to připomíná Facebook nebo Twitter, jste na správně stopě. Právě tyto dvě sociální sítě totiž do jisté míry převrátili způsob, jakým zpracováváme informace. Ne skrz specializované magazíny, rozdělené do spousty rubrik. Ne přes databáze, kde musíme nejdříve hledat a pak číst. Ne - to je jeden proud novinek. Rolujeme, rolujeme, rychle to prozkoumáváme. Za pár okamžiků víme o světě kolem nás všechno.

A přesně takové musí být FILMTORO. Rychlé, krátké a úderné zprávy. Normální filmový web při uveřejnění traileru na nový film popíše v pěti odstavcích kdo v něm hraje, o čem to bude a kdy bude mít premiéru. Kolem jedné fotky se vyrojí na stránku spekulací. Okolo novinek v obsazení zase další tuna textu. Ale proč? Proboha PROČ??? Základní informace je jasná. Vyšel trailer na Batman vs. Superman. VYŠEL TRAILER BATMAN vs. SUPERMAN. A je to - rychlé, krátké, úderné!

Samozřejmě, někoho budou zajímat detaily. Ale zase, jasné a stručné - kdo tam hraje, kdy to bude mít premiéru. Je to dostupné online? Jde k tomu už něco koupit? Na jeden klik a pohled - vše bude vidět. Takže asi takhle.První nevěřící Tomášové (jééé) si už jistě myslí, že postavit takovou databázi a k tomu novinky bude trvat spoustu let...

Odpovídám - nebude. Před deseti lety možná. Ale dnes? Dnes jsou podobné informace komoditou a naprostá většina z těch základních je nejenže dostupná zdarma, ale navíc ještě ve strukturované formě. Vtip je pouze v tom, jak je správně nakombinovat. FILMTORO nepředstavuje redakční systém, který umožňuje psát dlouhé texty, nýbrž jen jednu tabulku "entit", což jsou filmy, herci, postavy, seriály, a druhou tabulku "spojky", což není nic jiného než jednoduché vazby mezi nimi. Všechny novinky tak nejsou nic jiného, než nové "spojky". TRAILER <-> BATMAN v SUPERMAN.

Spojka ale není jen trailer, fotka či novinka v obsazení. FILMTORO bude mít čtyři základní ostrovy zájmů:

  1. NOVINKY: Trailery, fotky, obsazení, tržby. Jasné, známé. Váš proud novinek bude plný každý den nových krátkých zpráv.
  2. RECENZE: Ne ty novinářské... Čtenářské. Uživatel vloží komentář (omezený na 160 znaků, kdo čte grafomany, že?). Normálně se vám nezobrazí komentář každého uživatele. Ale je to váš kamarád, co vám vždy dobře poradil? Šup, začněte ho sledovat a už ho máte v novinkách.
  3. VIDEO: Ohohooo, takže na FILMTORO půjde pouštět filmy? Ne, nepůjde, od toho tu jsou jiní (ano, myslím tebe "už-brzy-taky-v-češtině" Netflixu). Víte vůbec, kolik filmů je v českých online videopůjčovnách? Online filmů je dost, jen se je nedaří dostat k lidem. Oblíbíte si film? Bum, na FILMTORO hned uvidíte, kdy bude online!
  4. Čtvrtý ostrov se týkáďż˝ Ne, prozatím neprozradím. Je na něm totiž postavený celý obchodní model a tak ještě potřebuje nějaký čas, aby uzrál. No jistě, FILMTORO musí být postaveno na obchodním modelu, protože svoji chybu s minulými weby ("Ne, tu reklamu tam nedáme, bleee!"), už opakovat nebudu. Reklama bude! A opakovat nebudu ani chybu jiných filmových webů, které ze samého nadšení ze sociálních sítí budovali, sice fajn produkt, ale nějak zapomněli na fázi 2 a chtěli jen fázi 3. Ne, stavět další GetGlue (nebo Trakt nebo jak se teď budou jmenovat), to fakt nechci.

Jo a co bude úplně nejlepší? FILMTORO bude v angličtině! Anebo ještě lépe - jeho působnost bude celosvětová. Struktura dat totiž umožňuje, aby FILMTORO entity a hlavně jejich spojky vytvářelo v jakémkoliv jazyce. Start filmového webu v němčině? Není, problém, přidáme pár nových větných struktur a můžeme jet. Nebo je libo španělština? Francouzština? Si! Oui! Mimochodem, proč mají Francouzi nejdražší národní domény v regionu?

Na první příspěvek na blogu jsem se trochu rozkecal. Radši dám ještě jeden obrázek.Tak už konečně na závěr: Kdy to jako všechno bude? No, jak bych to řekl... Ono už to je. FILMTORO se minulý týden dostalo do neveřejné bety a dovnitř zatím mohlo nakouknout několik prvních lidí. Další zájemci se mohou hlásit, ale FILMTORO je pouští dovnitř pomalu, aby byla jistota, že to fakt bude stát za to!

Čas spuštění ostré verze? 1.10.2015. Premiéru má naprosto skvěle vypadají film THE MARTIAN. Ale pak to má ještě jednu skrytou symboliku. O té třeba příště...

P.S. Málem bych zapomněl. Už zítra se na FILMTORO spustí první větší ochutnávka. Kompletní databáze filmů, které si můžete v ČR pustit či stáhnout legálně online. A k tomu pořádný datový průzkum. Těšíte se? Já hrozně moc! Sny si totiž člověk prostě musí plnit!

Když to postavíš, oni přijdou. (Joe Jackson v Hřišti snů.)

3...2...1... FILMTORO STARTUJE!  |  Blog  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 3...2...1... FILMTORO STARTUJE!

Tomáš Vyskočil

Tomáš Vyskočil 2016

testovaci

Tomáš Vyskočil

Tomáš Vyskočil 2016

testovaci

Tomáš Vyskočil

Tomáš Vyskočil 2016

tak to mi teda rekni

Tomáš Vyskočil

Tomáš Vyskočil 2016

no nekecej

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 3...2...1... FILMTORO STARTUJE!

Blog  |  před 4 měsíci  |  6

Vyhraje Filmtoro Křišťálovou lupu? Rozhodnout můžete vy!

Ano, už je to tak, Filmtoro opět postoupilo do finálního hlasování o nejlepší české weby. O Křišťálovou lupu se ucházíme už potřetí a jak se říká - do třetice všeho dobrého i zlého! Pomůžete nám ji vyhrát? Podívejte se jak. číst více

Blog  |  2020  |  7

Líbí se vám naše videa a podcasty? Staňte se patronem a natočíme další

Už několik měsíců pro vás přinášíme ty nejnovější tipy na filmy a seriály také ve videích a podcastech. Vidíme, že se vám líbí, a proto jich pro vás rádi uděláme víc. Ale potřebujeme také vaši podporu - ideálně prostřednictvím Patreonu. číst více

Blog  |  2020  |  41

Spouštíme kalendář premiér, nové filmy a seriály budete mít hned po ruce

Zatímco u nových filmů v kinech či televizního programu je dnes jednoduché dohledat přehled novinek i na několik měsíců dopředu, u online premiér je mnohem těžší udržet si přehled. Proto jsme připravili jednoduchý kalendář, který vám pomůže se zorientovat v novinkách všech hlavních streamovacích služeb. číst více

Blog  |  2020  |  50

Filmtoro rozšíření ti ukáže, kde je film online i na ČSFD a IMDB

Navštěvuješ rád ČSFD nebo IMDb a chybí ti tam informace, kde je daný film nebo seriál dostupný? Tak právě pro tebe máme novinku - díky Filmtoro pluginu do prohlížeče Chrome si nyní můžeš zobrazit přehled přímo v detailu titulu. číst více

Blog  |  2019  |  7

Přijeď na druhý ročník Filmtoro Festu - pro dospělé Tarantino, pro děti Hodinář

Od 16. do 17. srpna se v letním kině Černá v Pošumaví uskuteční druhý ročník našeho mini filmového festivalu. Dva dny jsme tentokrát rozdělili na dospěláckou a dětskou část, takže kdo s námi bude na Lipně trávit celý víkend, nabídneme mu program pro celou rodinu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist