FB pixel
Zdroj:

21. srpen 1968 patří k nejtragičtějším událostem naší novodobé historie. Tzv pražské jaro, tedy přerod totalitního komunistického diktátu v mnohem volnější socialistický režim, bylo hrubě potlačeno armádou Sovětského svazu a dalších vybraných komunistických států. Nastoupila normalizace, tedy utažení všech náznaků svobody a komunistický režim přežil i s okupanty na našem území až do roku 1989. Události tohoto dne jsou popsány i v několika filmech a seriálech, které si zde připomeneme. Popisnost hraných filmů samozřejmě nikdy nedosáhne takových detailů jako dokumentární filmy nebo zpravodajské pořady, na to doporučujeme speciál České televize nebo Českého rozhlasu, přesto jsou důležitou sondou do osudů hrdinů ze všech pater tehdejší společnosti. Pozor, často se budeme bavit o kompletním ději filmů.

České století: Musíme se dohodnout

České století: Musíme se dohodnout

Prakticky skoro až dokumentární popis toho, co se dělo před 21. srpnem v ústředí komunistické strany, výborně popisuje epizoda Musíme se dohodnout ze seriálu České století, který se věnoval osudovým okamžikům naší republiky. Jak tedy probíhalo jednání Alexandra Dubčeka se Sovětským svazem, jak reagovali další členové strany v čele s Gustavem Husákem a co se dělo v prvních hodinách po vpádu, to velmi dobře dramatizuje právě tento díl. V kontextu předešlých a nadcházejících historických událostí je vhodné si zopakovat celý seriál.

Pelíšky Zdroj: TMDB

Pelíšky

Bezpochyby nejpopulárnější zobrazení událostí z 21. srpna má na svědomí legendární komedie Jana Hřebejka. I když osudová noc zde tvoří jen malou část děje, je podstatnou otočkou v příbězích o životě dvou rodin - komunistického pohlavára a válečného veterána. A velmi pěkně ukazuje, k jakým změnám došlo poté - pro spoustu lidí (Miroslav Donutil) byla tato akce vystřízlivěním z komunistického nadšení, pro další (Jaroslav Dušek) příležitost pro novou kariéru.

Online na HBO (čeština), Horizon GO, iTunes (čeština), O2TV (čeština), Vodafone TV (titulky) (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 6. 8. 2021

Krycí jméno Holec Zdroj: TMDB

Krycí jméno Holec

Česko-rakouský film o špiónech v osudovém roce 1968 má spíše blíže k fikci než k reálnému popisu tehdejších událostí, ale do našeho výběru patří. Nejzajímavější na filmu není ani tak rekonstrukce střetů z 21. srpna před Rozhlasem, ale fakt, že jednou z osob milostného trojúhelníku je rakouský novinář Helmut Zilk. Ten se později stal starostou Vídně a zasloužil se hodně o zlepšení česko-rakouských vztahů, ale když mu mělo být uděleno po roce 1989 vyznamenání, vyšlo na něj, že byl agentem Státní bezpečnosti a jeho krycí jméno bylo: Holec. Film si ovšem tyto záležitosti vykládá po svém.

Online na iVysílání (čeština) od 22. 11. 2021

Rebelové Zdroj: TMDB

Rebelové

Podobně jako Pelíšky, i pro muzikál Filipa Renče jsou tragické události z 21. srpna způsobem, jak “vyřešit” jinak bezstarostný děj. Milostné tokání za zvuků písníček jako “Pátá” nebo “Mně se líbí Bob” končí příjezdem sovětských vojsk a rozděluje hlavní hrdiny. Zajímavější než samotná událost je následná emigrace, zatímco voják na útěku Šimon končí podobně jako mnoho dalších ve vězení, dívka Tereza se přes hranice na poslední chvíli dostane. V pidiroličce dobrosrdečného celníka si všimněte Jana Svěráka.

Online na Filmy česky a zadarmo (čeština), Netflix (titulky) (čeština) od 12. 11. 2018

Hořící keř Zdroj: TMDB

Hořící keř

Protestů proti vpádů vojsk k nám bylo několik, symbolem vzdoru byl student Jan Palach, který se na protest proti událostem 21. srpna upálil na začátku roku 1969. Třídílný televizní film (později uvedený v kinech) ale ukazuje více, co se dělo po jeho upálení, především v jeho rodině. Centrální postavou je potom advokátka Burešová, která podává žalobu na vysoce postaveného komunistického pohlavára za jeho lživé výroky o Palachovi. Historiky velmi ceněný film (pro svojí autentičnost) získal 11 Českých lvů a prostřednictvím sítě HBO byl prodán do 40 zemí světa.

Online na HBO (titulky) od 27. 1. 2016

Anglické jahody Zdroj: TMDB

Anglické jahody

Ve stejném duchu jako Rebelové se nesou i Anglické jahody, i zde prožijeme nenaplněnou lásku dvou mladých lidí, do jejichž osudu zasáhne srpnová invaze. Na rozdíl od muzikálu Filipa Renče se ale tady netančí a na úsměvy zapomeňte od začátku, Anglické jahody jsou drama, kde stín blížící se tragické události visí nad hlavními hrdiny od samotného začátku. Na rozdíl od ostatních filmů se Anglické jahody věnují i sovětským vojákům, kteří v tomto filmu nejsou jen bezejmenná monstra, ale stejně ztracení mladí lidé plnící rozkazy někoho jiného.

Není nikde online

Doznání Zdroj: TMDB

Doznání

Jeden z malá zahraničních filmů, kteří se věnují československým událostem z roku 1968, je francouzský thriler Doznání. Příběh natočený podle stejnojmmené knihy Arthura Londona popisuje nejdříve komunistické procesy z 50. let, zaměřené na “pučisty” přímo uvnitř strany a vrcholí příjezdem “spřátelených” armád v roce 1968. Kniha vyšla v roce 1969 a jistou dobu se uvažovalo, že se bude film točit přímo u nás, ale “normalizace” tomu zamezila a film vznikal jinde. Hvězdně obsazený film (Yves Montand, Simone Signoret) se dočkal zahraniční premiéry v roce 1970, u nás až po dvaceti letech

Není nikde online

Nesnesitelná lehkost bytí Zdroj: TMDB

Nesnesitelná lehkost bytí

Slavný román českého emigranta Milana Kundery se dočkal v roce 1988 velké “hollywoodské” filmové adaptace. Příběh lékaře Tomáše a jeho partnerky Terezy, jejichž podivný vztah ještě více naruší události ze srpna 1968 se sice dočkal hvězdného obsazení (Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche) i vřelého příjetí ze strany kritiků, ale sám Kundera s ní spokojený nebyl a nepovolil další adaptace svých knih. Pro nás je to tak jeden z mála filmů, který se snaží z povzdálí zachytit atmosféru tehdejšího komunistického režimu, a i když jsou některé detaily zpětně spíše úsměvné, je to rozhodně důležitý příspěvěk do celého tématu.

Není nikde online

Dubček Zdroj: TMDB

Dubček

Čerstvý slovenský film, který se na největší osobnost Pražského jara i následujících událostí dívá jiným pohledem než historie. Zatímco ta přiřkla tehdejšímu prvnímu tajemníkovi Komunistické strany Československa spíše roli toho, kdo neustál tlak sovětského prezidenta Leonarda Brežněva a “povolil” tak invazi v roce 1968, v tomto filmu je popsán jako bojovník, co až do poslední chvíle trval na svých zásadách. Film se věnuje především osudné noci z 20. na 21. srpna, ale dějově se také přeneseme do roku 1977 a také do roku 1992, okamžiku těsně před Dubčekovou smrtí. Film měl celostátní premiéru na Slovensku letos na jaře, do českých kin se podíval nárazově během léta, dnes večer ho vysílá v televizní premiéře Česká televize.

Není nikde online

Jan Palach Zdroj: TMDB

Jan Palach

Dnes má premiéru v českých kinech také film, který se věnuje někomu, koho jsme se už zmínili. Zatímco Hořící keř sledoval především následky tragického upálení Jana Palacha, nyní vznikl film, jehož hlavní hrdinou bude celou dobu sám Palach. Prožijeme s ním tedy nejen dospívání, celé Pražské jaro, ale i srpnovou noc a také jeho přípravy na osudovou událost, ke které dojde 16. ledna 1969.

Online na Aerovod (titulky) (čeština), DaFilms (čeština), Horizon GO (čeština), iTunes (čeština), Kuki (čeština), Netflix (titulky) (čeština), Prima Videopůjčovna (čeština) od 19. 8. 2020

Trezorové filmy

Jak je vidět, i samotná událost 21. srpna 1968 dokáže nabídnout několik výjimečných filmových zážitků. O komunistickém režimu bychom dokázali psát dále a nebo doporučíme náš starší článek o trezorových filmech, které právě po konci pražského jara kvůli svému kritickému obsahu zmizely z kin a mohli jsme je vidět až po pádu komunistického režimu.

21. srpen 1968 ve filmech: Od Pelíšků po Palacha  |  České novinky  |   |  11 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 21. srpen 1968 ve filmech: Od Pelíšků po Palacha

České novinky  |  před 1 měsíci

Netflix vrací do nabídky 10 českých a dva slovenské filmy

Od přidávání prvních českých filmů na Netflix uplynula už taková doba, že některé licence musel streamer dokonce obnovit. Které české filmy jsou nyní znovu na Netflixu dostupné? číst více

České novinky  |  před 1 měsíci

Na Netflix dorazila druhá nejúspěšnější komedie roku!

Netflix v následujících dnech hodlá přidávat nové české filmy. První vlaštovkou je komediální hit Matky, který dorazil na streamvací službu právě dnes. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci

Voyo ve stopách Netflixu: První původní seriál bude o českém vrahovi

Televize Nova konečně začíná s originální tvorbou pro Voyo. Po sedmnácté řadě Ordinace v růžové zahradě nyní představuje první projekt určený ryze pro svou platformu. V minisérii Případ Roubal se dočkáme příběhu jednoho z nejslavnějších tuzemských vrahů. A čeká nás i skvělé herecké obsazení. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci

Český film jede! Novinka z FAMU se dostala na jeden z nejlepších festivalů

Nový film Diany Cam Van Nguyen bude soutěžit v prestižní sekci krátkých filmů torontského festivalu. číst více

České novinky  |  před 4 měsíci

Nejdražší film Netflixu se natáčí v Praze. Kdy a kde uvidíme filmový štáb?

V centru Prahy se v tuto chvíli natáčí akční thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích. Do kdy se zde filmový štáb zdrží a jaké lokace si k natáčení vybral? číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist