FB pixel
Promítání Modern Times

Promítání Modern Times

Když Arthur vyhledá Thomase Waynea, stane se tak na promítání snímku Moderní doba, tedy Chaplinovy klasické grotesky z roku 1936. Mezi touto klasikou a Jokerem vidíme pár spojitostí. Chaplin ve snímku ztvárňuje Trampa, jenž je během hospodářské krize nezaměstnaný, a v určité pasáži, jež je k vidění i v Jokerovi, pak jezdí na kolečkových bruslích na okraji propadliště, což symbolizuje Arthurův pád do osidel šílenství.

Marcel Marceau

Marcel Marceau

Arthur Fleck vystřídá ve filmu několik make upů a mění se z dobrosrdečného klauna, jenž vystupuje v dětských nemocnicích, v ďábelského zločince, který vede anarchistickou revoluci. Spousta jeho masek a šklebů každopádně vychází z díla francouzské legendy Marcela Marceaua, jednoho z nejlepších mimů všech dob. Marceauovo vystoupení, ve kterém se nemůže přestat smát a nakonec samým smíchem zemře, navíc připomíná klasickou Jokerovu náturu.

The Dark Knight Returns a The Killing Joke

The Dark Knight Returns a The Killing Joke

I když se režisér Todd Phillips během natáčení a promování filmu dušoval, že se neinspiroval žádným komiksem, v jeho výsledném díle nakonec najdeme odkazy na dvě stěžejní díla, v nichž Joker sehrál velkou roli. Millerův epos Návrat temného rytíře je připomenut závěrečným vystoupením v talk show Murrayho Franklina, kde Joker podobně jako v komiksu dlouze políbí postarší ženu (v tomto případě Dr. Sally) a následně zabije moderátora. V Millerově díle jde však princ zločinu ještě dál a za pomoci svého plynu zlikviduje i celé publikum. Mooreův Kameňák pak připomíná Arthurovo vystupování coby stand up komika. Jacka Nicholsona pak ve scéně z talk show připomíná Murrayho kresba na stěně v zákulisí, která je rozšklebená přesně jako Jack Napier v podání geniálního herce.

Jokerův outfit

Jokerův outfit

Na rozdíl od komiksového fialového obleku nosí Arthur Fleck k make upu vínové sako a stejně barevné kalhoty. Částečně tím dává vzpomenout na Jokera v podání Cesara Romera, jenž se objevil v seriálu a celovečerním snímku Batman z let šedesátých, mnohem blíže má ale jeho oblek k Nicholsonovu outfitu z roku 1989, který měl Jack Napier obléknout v jedné z vystřižených scén Burtonova Batmana.

Bernie Goetz

Bernie Goetz

Když Arthur dostane vyhazov z práce kvůli zbrani v dětské nemocnici, cestuje domů metrem a dostane se do konfliktu se třemi zbohatlíky z Wall Street, kteří obtěžují nebohou cestující. Budoucí princ zločinu všechny tři v sebeobraně postřílí, což je v určité míře odkaz na Bernieho Goetze, muže, jenž v newyorském metru roku 1984 zastřelil tři černošské mladíky a jednoho doživotně zmrzačil. Goetz se pro určitou část Ameriky stal ve své době ikonou, jiní jej coby rasistu odsoudili.

Ratcatcher ohrožuje Gotham

Ratcatcher ohrožuje Gotham

Během snímku se několikrát z televize dozvíme o záplavě obrovských krys, které znepříjemňují život obyvatelům Gothamu. Jedná se o odkaz na slavného komiksového záporáka Ratcatchera, jenž patří mezi Batmanovy nepřátele a několikrát byl i součástí Sebevražedného oddílu. Samotné krysy, které nejspíše Ratcatcher vyslal při vypuknutí nepokojů podpořit Jokerův teror, jsou vidět i při vraždě Thomase a Marthy Wayneových. Ratcatchera, respektive Ratcatcher v ženské verzi, uvidíme v brzké době ve snímku The Suicide Squad od Jamese Gunna, kde ji ztvární Daniela Melchior.

Thomas Wayne

Thomas Wayne

Jako v každém správném příběhu z Gothamu nesměli ani v Jokerovi chybět Wayneovi. Thomas Wayne je však ve filmu trochu jiný, než jsme byli v dřívějších filmových zpracováních zvyklí. Phillips se inspiroval několika komiksy a udělal z Thomase vypočítavého magnáta, jenž svou aféru se služebnou v klidu zamete tím, že dotyčnou zavře do psychiatrické léčebny. Batmanův otec navíc zdatně reflektuje Donalda Trumpa a to i přesto, že se film odehrává v minulosti. Podobně jako Thomas se ve filmu chová i komorník Alfred Pennyworth. Na závěr dodejme, že Brett Cullen podruhé ztvárnil otce proslulého komiksového hrdiny. V roce 2007 si totiž ve snímku Ghost Rider zahrál Bartona Blaze, otce Johnnyho.

GCPD

GCPD

V Gothamu je samozřejmě v pohotovosti i místní policie, GCPD. Zda je jejím členem i jistý James Gordon a vydává se řešit vraždu Thomase a Marthy nevíme, neboť ozbrojené složky místní policie ve snímku reprezentují detektivové Burke a Garrity, kteří vyšetřují vraždu tří mladíků v metru, za kterou stojí samotný Arthur. Průkazky obou detektivů, jež jsou ve filmu vidět, obsahují klasické logo gothamské policie, což je velmi pěkný odkaz na všechny dřívější projekty z Batmanova města. Zda v GCPD v době událostí Jokera slouží další populární postavy jako James Gordon, Harvey Bullock, Sarah Essen či Arnold Flass, však nevíme.

Vražda Wayneových

Vražda Wayneových

Když jeden z Jokerových stoupenců zastřelí Thomase a Marthu krátce po odchodu z kina, jedná se už o páté hrané zpracování jejich vraždy. Přesně nevíme, zda je i ve filmu zabil Joe Chill, neboť za klaunskou maskou se mohl nacházet kdokoliv. Podobně jako v komiksech i všech předchozích zpracováních však vrah nakonec Marthě urval i její náhrdelník, jenž má v Batmanově mytologii své pevné místo.

Odehrál se vůbec celý film?

Odehrál se vůbec celý film?

Konec snímku přináší šokující zjištění. Celý film možná byl pouze fikcí, kterou si Arthur vysnil. Tuto teorii podporují všechny scény z pracovny Debry Kane, ve kterých vidíme hodiny na stěně, jež jsou pokaždé zastaveny na čase 11:11. Jak to tedy s originem Jokera bylo doopravdy?

Gary, filmová varianta Gaggyho?

Gary, filmová varianta Gaggyho?

Malý Gary, který pracuje pro Hoyta a je tedy Arthurovým kolegou, sehraje zásadní roli v jedné z nejlepších scén filmu. Když totiž s dalším kolegou Randallem navštíví Arthura v jeho bytě, je Randall ubodán, Garymu však Arthur dovolí odejít a dokonce mu s klidem otevře zámek, na který liliput nedosáhne. Gary je pravděpodobně filmovou verzí Jokerova pomocníka Gaggyho, který z komiksů postupně vymizel po nástupu Harley Quinn.

Vzpomínka na Heatha Ledgera

Vzpomínka na Heatha Ledgera

Když si na začátku Arthur barví pusu, vzdáleně tím připomíná Jokerovu verzi z filmu Temný rytíř, kterou ztvárnil Heath Ledger. Ledgera pak Arthur vykrádá i v závěrečné scéně, kdy si krví namaluje úsměv a stojí v okruhu svých věrných následníků na gothamském bitevním poli.

Amusement Mile

Amusement Mile

Nápis Amusement Mile na stěně Arthurova původního zaměstnání odkazuje na gothamskou čtvrť, kterou Joker často používá jako svou základnu. Nachází se v severovýchodní části města a byla postavena ve dvacátých letech. Součástí Amusement Mile je největší gothamský lunapark, později pak také sekundární služebna GCPD či doupě Poison Ivy.

Arkham

Arkham

Když Arthur pátrá po svém původu, vypraví se do ikonického Arkhamu, tedy místa, kde jsou v Batmanových komiksech často uvězněni největší gothamští zloduši. V několika scénách pak ve filmu vidíme i tyto chovance, z nichž jeden nápadně připomíná sociopatického vraha Victora Zsasze.

Debra Kane

Debra Kane

Arthurova ošetřovatelka, jež musí po zrušení léčby přerušit sezení se svým nejkomplikovanějším pacientem, se ve filmu jmenuje Debra Kane. Jedná se o odkaz na tvůrce postavy Jokera Boba Kanea, jenž stojí za příběhem Batman no. 1, prvním komiksem, ve kterém se vyšinutý padouch ukázal.

Známá lokace

Známá lokace

Když se Arthur rozhodne vykrást banku, což si nakonec sám vymluví, pohybuje se po newyorské ulici William Street v Manhattanu. Ta se už v batmanovských snímcích objevila dříve, konkrétně v Batman navždy a Temný rytíř povstal. Zatímco v prvním je nazvána betonovou džunglí Gothamu, v Nolanově majstrštyku se stává dějištěm finální bitvy mezi Banem a Batmanem.

Klub Pogo's a John Wayne Gacy

Klub Pogo's a John Wayne Gacy

Arthur ve filmu vystupuje jako stand up komik v klubu, jenž nese název Pogo's. Název odkazuje na nechvalně proslulého vraha Johna Waynea Gacyho, který zabil 33 mužů a nakonec byl v roce 1994 popraven. Gacy se sice v životě vypracoval až na manažera KFC, jeden čas si ale přivydělával jako nemocniční klaun. V tu dobu vymyslel postavu veselého Poga, který děti rozesmával. V souvislosti s Gacym ještě zmiňme, že Arthur nosí make up, který částečně vychází z Pogova.

Hvězdná camea

Hvězdná camea

V Jokerovi se v malé roli ukázal i režisér Todd Phillips, jehož hlas jsme slyšeli v klubu Pogo's, kde uváděl komiky na scénu. Během Arthurova snění o účasti v Show Murrayho Franklina pak vedle hlavního hrdiny, který popisuje svůj vztah s matkou, vidíme Justina Therouxa, zatímco Bryan Callen si zahrál jednoho z klaunů, kteří pracují pro Hoyta. Další jména filmového štábu vidíme v televizi při vysílání Show Murrayho Franklina.

Live with Murray Franklin

Live with Murray Franklin

Show Murrayho Franklina v mnohém připomíná Davida Lettermana, u kterého mimochodem Joaquin Phoenix absolvoval jeden ze svých nejpopulárnějších rozhovorů v době, kdy natáčel mockument I'm Still Here od Caseyho Afflecka. Pokud se pak zaměříme na logo této show, najdeme nápadnou podobnost s logem slavného animovaného seriálu Batman z devadesátých let, kde se Kevin Conroy a Mark Hamill poprvé představili ve svých slavných hlasových rolích Batmana a Jokera. Samotného Murrayho Franklina si pak zahrál Robert De Niro, hlavní představitel ze snímků Taxikář a Král komedie, které, jak víme z předchozího článku, inspirovaly film Joker.

Obrazy symbolizující Arthurův pád

Obrazy symbolizující Arthurův pád

Když dostane Arthur vyhazov z práce prochází okolo obrazu zvaného Šašek a lvi, který byl vytvořen přímo pro film. Ten symbolizuje jeho postavení ve společnosti, která je k němu značně tvrdá a kritická. Při tanci s Penny pak v pozadí vidíme obraz Modrý chlapec od Thomase Gainsborougha, jenž má pro změnu poukazovat na Arthurovu duševní poruchu.

Paralela se Psychem

Paralela se Psychem

Vztah Arthura a Penny Fleckových připomíná v mnohém Hitchcockův horor Psycho. Arthur podobně jako Norman Bates bydlí s matkou, na kterou je fixovaný a když o ní zjistí pravdu, tak ji zabije. Joker ale následně více dbá na další Arthurův morální pád, čímž se od Psycha odliší.

Riddler

Riddler

Během cesty výtahem za účelem získání složek o své matce Penny vidíme za Arthurem a arkhamskými zřízenci zelený nápis zakončený obrovským otazníkem. Otazník odkazuje na legendárního padoucha Riddlera, který jednou dokonce obsadil i Gotham City. Riddler rovněž patří mezi časté chovance Arkham Asylum.

Jméno Arthur Fleck

Jméno Arthur Fleck

Arthur Fleck svým jménem odkazuje na hvězdného herce Bena Afflecka, který si ve filmovém vesmíru DC Extended Universe třikrát zahrál Temného rytíře. Letos pak Ben od role odstoupil a přenechal ji Robertu Pattinsonovi.

Filmy v gothamském kině

Filmy v gothamském kině

Snímek Joker se odehrává v roce 1981, což potvrzuje i repertoár gothamského kina. Wayneovi před svou smrtí sledovali osmdesátkový sequel Zorro - Mstitel a ctitel, v programu kina ale nechyběl ani Boormanův Excalibur. Právě na tomto snímku byli Thomas, Martha a Bruce ve filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti. Kromě toho je na kině vidět i plakát k filmu Briana De Palmy Blow Out.

Co se stalo s dívkou napadenou v metru?

Co se stalo s dívkou napadenou v metru?

Když Arthur poprvé zabil, bylo to kvůli tomu, že trojice týpků z Wall Street, z nichž jeden mimochodem připomínal Trumpa mladšího, obtěžovala cestující. Stejná dívka je následně viděna v klaunské masce projíždět Gothamem a Arthur se na ni potutelně usmívá.

25+ odkazů a pomrknutí, které jste přehlédli v Jokerovi  |  Zajímavosti  |   |  31 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako 25+ odkazů a pomrknutí, které jste přehlédli v Jokerovi

Zajímavosti  |  před 11 dny  |  1117

9 důvodů, proč je Henry Cavill naprosto boží

Kal-El, Geralt z Rivie, agent August Walker, ale také nerd a počítačový nadšenec. To všechno obsáhne herec Henry Cavill, který skutečně není prototypem člověka, kterého si představíme pod pojmem hollywoodská hvězda. A to je moc dobře, protože právě jeho nenucenost na něm mimo jiné naprosto žereme! číst více

Zajímavosti  |  před 13 dny  |  81

Loki málem Thorem: 17 hvězd Marvelu, které si téměř zahrály jinou roli

Obsazování superhrdinů není snadná činnost. Musíte se typově trefit natolik dobře, že herec unese roli v několika filmech. A musí dostat padoucha, který mu bude rovnocenným soupeřem. A nikdo není větší odborník na casting než Marvel, který často neúspěšné herce z jednoho castingu použije jinde. číst více

Zajímavosti  |  před 26 dny  |  11

35 zajímavostí o Iron Manovi, které jste nevěděli. Byl Downey první volba?

Před třinácti lety natočil Jon Favreau snímek, kterým navždy změnil filmový svět. Jeho Iron Man posloužil jako začátek dříve nevídané série komiksových adaptací, která přerostla v obrovský sdílený vesmír. Pojďme se podívat, co zajímavého jeho tvorbu provázelo a jakých odkazů jsme se v něm dočkali. číst více

Zajímavosti  |  před 1 měsíci  |  183

Jak Marvel trumfne Avengers: Endgame? Víme vše a bude to velké!

Marvel Studios pod vedením Kevina Feigeho má po Avengers: Endgame velké plány a zdá se, že bychom se mohli dočkat celé řady populárních komiksových příběhů. Z Marvelu opět uniklo několik zásadních informací, které stojí za to prozkoumat. číst více

Zajímavosti  |  před 2 měsíci  |  85

50+ odkazů a pomrknutí z Ligy spravedlnosti Zacka Snydera

Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku už většina z nás viděla a zcela nepřekvapivě je plný odkazů a pomrknutí přesně tak, jak je u Zacka Snydera zvykem. V našem článku jsme si posvítili na ty nejdůležitější a přehledně je rozdělili. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist