FB pixel

Netflix si dal velkou práci, aby toho z třetí řady Stranger Things co nejvíc utajil. Druhá řada skončila vskutku velkým cliffhangerem, který de facto zastínil pozitivní konec pro postavy a fanoušci od té doby umírají touhou zjistit, co bude dál. Bratři Dufferové měli dostatek času na to, aby vytvořili další fantastickou řadu. A že je na co se těšit, potvrzují i první dojmy z třetí řady.


Zatímco 1. řada byla takovým „indie horrorem“, který zaznamenal možná až nečekaně velký úspěch a 2. řada jeho překvapivě dobrým sequelem, 3. řadu lze podle prvních dojmů pojmenovat jako blockbuster, který boří všechny dosavadní mantinely a vytáčí horor na 10stupňovém ovladači na hodnotu 11.

Seriálu nepochybně pomáhá hned několik fundamentálních novinek. Zbrusu nový obchoďák v Hawkins poskytl tvůrcům možnost přijít s dosud neotřelými souboji s monstry. A oko diváka potěší i skutečnost, že šedivé tóny pozdního podzimu vystřídají křiklavé letní odstíny. Ty jsou paradoxně samy o sobě výzvou i pro tvůrce, kteří se v téhle malebné atmosféře musí pokusit divákovi nahnat husinu.

Změny (zejména citelně uplynulý čas) se dotkly i hlavních postav. Z dětí se stal gang teenagerů, s kterým pomalu a jistě začínají cloumat hormony. Pár s titulkem „protiklady se přitahují“ Nancy (Natalia Dyer) a introvert Jonathan (Charlie Heaton) tráví léto jako internisti v místním plátku, Steve (Joe Keery) v novém obchoďáku s očima v sloup rozdává kopečky zmrzliny a nutno dodat, že ani jeden z této trojice si svou letní brigádu příliš neužívá (byť pouze jeden z nich ji musí absolvovat v kostýmu námořníka).

Hopper (David Harbour) a Joyce (Winona Ryder) se snaží po 1. a 2. řadě nějak pokračovat, nejen pospolu, ale i odděleně. Billyho (Dacre Montgomery) léto se nečekaně zvrtne a nově příchozí Robin (Maya Hawke) se dozvídá o odvrácené straně městečka Hawkins.Co se týče monster, je jakékoliv prozrazování detailů samozřejmě striktně zakázáno. Ale lidé, kteří již 3. řadu viděli, se více méně shodují na tom, že krátké záběry z traileru jsou jen špičkou ledovce plného nových monster, které se Netflix chystá na fanoušky vyslat. Děcka čeká nová hrozba a bezpečí žádného z hlavních hrdinů v žádném případě není zaručeno. Takže rozhodně bude čeho se bát a nad čím na gauči nadskakovat strachem.

O co se Stranger Things v jeho třetím představení na malém plátně údajně může opřít nejvíc, jsou postavy, jejich vzájemné vztahy a také jejích snaha prodat divákovi pocit, že se omladina nachází v bezvýchodné situaci. A pocit, že i když se do skupiny po absenci v druhé řadě (nepochybně k radosti Mikea alias Finna Wolfharda) vrátila telekineticky nadaná Eleven (Millie Bobby Brown), ne všichni se dožijí závěrečných titulků, po kterých mimochodem následuje bonusová scéna, o kterou prý nechcete přijít.

Na to, že většinu obsazení tvoří velmi mladí lidé, místy dokonce ještě čistokrevné děti, je jejich výkon dle kritiků skvělý. Návrat Eleven tvůrcům umožnil vytvořit interakce, které v předchozí řadě nebyly možné, a třeba její nové kamarádství s Maxine (Sadie Sink) je už nyní vyzdvihováno jako jeden z herecky nejlepších aspektů třetí řady.

Mnohem více prostoru ukázat, co v něm je, dostal také Dacre Montgomery. Pokud v 1. řadě všechny překvapila Millie Bobby Brown a v 2. řadě všem vytřel zrak Noah Schnapp, třetí řada by mohla patřit právě Montgomerymu. Byť je téměř jisté, že velká část fanoušků zvedne v hlasování o nejlepší herecký výkon ruku pro Priah Ferguson jako Ericu Sinclair.

Jo a máme se prý připravit na celé hory trapnosti. Stranger Things si totiž tváří v tvář pubertě nenasazuje žádné růžové brýle, nebere žádné servítky a je údajně až „bolestivě přesné“ ve vyobrazování neskutečné trapnosti, s jakou se mládež dokáže chovat, když s ní začnou cloumat hormony – zvlášť, když začnou s každým dítětem cloumat v jinou dobu.A pořádnou dávku trapáren samozřejmě naservírují zejména vztahové pletichy. Je ostatně léto, svítí sluníčko a jak známo, v létě láska jenom kvete, takže tvůrci párování mládeže ochotně věnují nemalou část děje.

Co se týče kritiky, některým recenzentům vadí, že se seriál oproti dříve nastaveným hranicím až moc odvázal a bezhlavě pustil do vod blockbusterů, takže mu místy už nezůstal prostor dostatečně některé věci vysvětlil, prohloubit a uspokojivě odpovědět na všechny palčivé otázky. Zaznívají dokonce hlasy, že i když celá řada splňuje hlavní podmínku blockbusteru a je rozhodně zábavná, někteří fanoušci možná nebudou mít poté, co z nich opadne prvotní šok a hrůza, chuť si třetí řadu zopáknout se stejným apetitem, jako řady číslo 1 a 2.

A konec? Konec je prý takový, jaký lze už nyní očekávat – Stranger Things se opět rozloučí s velkou pompou a hlasitou ránou, kterou si každý fanda bude ještě dlouho živě pamatovat. David Hrabour (Hopper) tak dle názorů kritiků vůbec nelhal, když fanouškům dříve v rámci PR kampaně sebevědomě sliboval, že finále 3. řady je zatím nejlepším dílem, jaký se seriálu kdy podařilo stvořit.

Finální verdikt? Stranger Things se pravděpodobně s přehledem stane tím nejlepším, co si toto léto budete moci v televizi pustit. Překonat 1. a 2. řadu je však hodně odvážná výzva a byť výsledek podle prvních ohlasů v žádném případně nelze označit za špatný, nastavení nové, vyšší laťky se prý nekoná. Jaká je skutečnost, budeme moci posoudit už ve čtvrtek, kdy má 3. řada Stranger Things na Netflixu premiéru.


3. řada Stranger Things: Podle prvních ohlasů rozhodně nebudeme zklamaní  |  Filmové novinky  |   |  1021 přečtení  |  63 líbí se

Tomáš Durčák

Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.


Komentáře k článku 3. řada Stranger Things: Podle prvních ohlasů rozhodně nebudeme zklamaní

Michal Kolla

Michal Kolla před 5 měsíci

Už jsem začal a pevně doufám, že mě to semele jako tehdy druhá sezóna.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 3. řada Stranger Things: Podle prvních ohlasů rozhodně nebudeme zklamaní

Filmové novinky  |  včera 0:00  |  39

Český Netflix má přes 200 dabovaných titulů, přibývají i licencované filmy

Netflix, který nedávno oficiálně vstoupil do Česka, přidal na tempu a krom již obligátních titulků začal razantněji dodávat i dabingová znění nejen ke svým originálům, ale i k nakoupeným licenčním snímkům. číst více

Filmové novinky  |  před 8 dny  |  18

Zaklínač měl být původně jen filmem. Jak by se lišil od seriálu?

Do premiéry netflixovského Zaklínače zbývá necelý měsíc, a tak pomalu startuje PR kolečko okolo očekávaného projektu, jenž má být pro streamovací službu její vlastní Hrou o trůny. číst více

Filmové novinky  |  před 12 dny  |  40

Nejen Zaklínač: Netflix představil na tituly bohatou prosincovou nabídku

Streamovací služby se v prosinci hodlají rvát o divácké bulvy opravdu vehementně. Zatímco HBO vsadilo na celou ságu Harryho Pottera, Avengery, anebo závěrečné díly Jeho temných esencí či Watchmen, Netflix vyrukuje s novým akčním flákem Michaela Baye, anebo očekávaným Zaklínačem. číst více

Filmové novinky  |  před 15 dny  |  3

Apple TV+ zrušila premiéru nového filmu kvůli sexuálnímu obtěžování

Streamovací služba od Applu zrušila premiéru ambiciózního dramatu o afroamerických bankéřích kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování jednoho z potomků hlavní postavy. číst více

Filmové novinky  |  před 16 dny  |  4

Postavy z Disney+ seriálů od Marvelu zamíří i do MCU filmů

Fikční svět superhrdinů Marvel Cinematic Universe se zase o něco rozroste. Jak potvrdil šéf Marvelu Kevin Feige, i postavy, které budou debutovat na Disney+ jako Moon Knight, Ms. Marvel a She-Hulk, se po účinkování ve vlastních seriálech dostanou i do filmu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist