FB pixel
Batman vs. Godzilla

Batman vs. Godzilla

Roku 1965 zářil Adam West na televizních obrazovkách jako Temný rytíř, v Japonsku zase díky více než tuctu filmů dominoval král monster Godzilla spolu s dalšími kaiju. Scenárista Shinichi Sekizawa dokonce prezentoval svůj nápad před producenty z Toho Company a Warner Bros., z projektu ale nakonec logicky sešlo, neboť Westův Batman si díky televiznímu seriálu vysloužil legendární celovečerák a Godzilla s Ghidorahem a dalšími se nadále mydlili na japonských ostrovech.

Třetí Batman od Tima Burtona

Třetí Batman od Tima Burtona

Po seriálu s Adamem Westem, na který navázal i úspěšný film se po Batmanovi na čas slehla zem. Díky komiksovým peckám z osmdesátých let typu Návrat temného rytíře či Rok jedna se Batman rychle dostal zpět do kurzu a v roce 1989 natočil nový netopýří film stále ještě začínající režisér Tim Burton. Waynea si v jeho počinu zahrál Michael Keaton, jehož doplnili i Jack Nicholson, Jack Palance a Billy Dee Williams a díky úspěšnému přijetí se snímek dočkal sequelu. Burtonova dvojka, Batman se vrací, však svou temnotou fanoušky spíše vystrašila, díky čemuž byl Burton na postu režiséra nahrazen Joelem Schumacherem a brzy po něm z role Bruce Waynea odešel i Keaton. Ještě před svým vyhazovem měl Burton v plánu třetí epizodu, v níž by se z Harveyho Denta ve Williamsově podání stal ikonický zloduch Two-Face, čehož nakonec studio částečně využilo, když se Two-Face ukázal v Batman navždy. Ač to zní sebevíc neuvěřitelně, Burtonovy původní vize se nakonec můžeme, po více než třiceti letech, nakonec dočkat. Šokující návrat Michaela Keatona k roli Temného rytíře je na spadnutí a Burton by se další spolupráci se svým dobrým přítelem rozhodně nebránil. Tak snad jim to vyjde!

Třetí Batman od Joela Schumachera

Třetí Batman od Joela Schumachera

Po Burtonově odchodu z postu režiséra se Batmana chopil nedávno zesnulý Joel Schumacher (zavzpomínat na něj můžete s naším podcastem) a natočil snímky Batman navždy a Batman a Robin s Valem Kilmerem, respektive Georgem Clooneym v roli Bruce Waynea. Po uvedení druhého jmenovaného snímku chtěl Schumacher natočit závěrečnou kapitolu své trilogie, jež měla pracovní názvy Batman Triumphant a Batman Unchained. Snímek od scenáristy Marka Protoseviche (Já, legenda) počítal s Clooneyho návratem, Batmanovi v něm pak sekundovali i Robin (Chris O'Donnell) a Batgirl (Alicia Silverstone). Coby padouchy si Schumacher představoval Harley Quinn a Scarecrowa, do role druhého jmenovaného zloducha byli dokonce reálně zvažováni Nicolas Cage a slavný rapper Coolio. Schumacher toužil ve svém třetím filmu zběhnout ze škatulky filmování reklam na hračky a plánoval návrat k temnotě burtonovských snímků. Po krachu Batman & Robin ale studio Warner Bros. jeho plány rázně utnulo.

Spin-off Batman & Robin

Spin-off Batman & Robin

Při tvorbě svého Batuniverza v letech 1989-98 uvažovalo studio Warner Bros. i o několika spin-offech. Před premiérou Batman se vrací v roce 1992 se dlouho uvažovalo o spin-offu o Catwoman, z kterého se nakonec vyklubal příšerný snímek s Halle Berry z roku 2004, další úvahy o spin-offu pak přišly na přetřes o šest let později. Tehdy Akiva Goldsman a Joel Schumacher reálně uvažovali o sólovce Robina i Batgirl, fatální neúspěch Batman & Robin ale všechny plány zhatil.

Batman: DarKnight

Batman: DarKnight

Nejen Joel Schumacher toužil na sklonku minulého století vrátit Batmana k jeho temným kořenům. Scenáristé Lee Shapiro a Stephen Wise plné dva roky pracovali na celovečerním snímku jménem Batman: DarKnight, jenž měl některé reálie zkopírovat z Návratu temného rytíře a hlavním zloduchem v něm měl taktéž být Scarecrow. Při pohledu na scénář taktéž vidíme, že Shapiro s Wisem chtěli uvést na scénu i doktora Kirka Langstroma a ukázat jeho proměnu v ikonického zloducha Man-Bata. Vize obou scenáristů ale vzala za své poté, co Warneři vyhlásili, že další netopýří snímek se zaměří na mladšího Bruce Waynea.

Batman od Darrena Aronofskyho

Batman od Darrena Aronofskyho

Na začátku třetího tisíciletí ohromil diváky animovaný seriál Batman budoucnosti, ve kterém Bruce Wayne cvičil svého nástupce, Terryho McGinnisse. Studio Warner Bros. brzy naplánovalo hraný celovečerní remake, jehož se měl chopit režisér Darren Aronofsky, jenž za sebou měl počiny jako Pí a Requiem za sen. Na Aronofského popud se z projektu brzy vyklubala adaptace Roku jedna, jež měla dramaticky změnit Batmanův origin. Aronofsky toužil Batmana změnit na pouličního ranaře a coby inspiraci si vzal kultovní snímek Taxikář od Martina Scorseseho. Po několika neshodách se studiem se však projekt začal drolit, což korunovala Aronofského snaha obsadit do role Batmana Joaquina Phoenixe namísto Warnery preferovaného Freddieho Prinze Jr. Joaquin se ale nakonec do Batuniverza dostal díky účinkování v loňském hitu Joker, jenž byl rovněž inspirován Taxikářem. A dopadlo to oscarově!

Batman Vs. Superman od Akivy Goldsmana

Batman Vs. Superman od Akivy Goldsmana

Scenárista Akiva Goldsman spolupracoval v devadesátých letech se Schumacherem na obou netopýřích filmech, po krachu třetí epizody i spin-offů pak na začátku milénia vrhl veškerou svou sílu do tvorby ambiciózního crossoveru, kde by se Gothamský netopýr postavil Poslednímu synu Kryptonu. Goldsman v nedávném interview popsal snímek jako temný souboj největších světových hrdinů a rovněž odhalil, že na post režiséra byl dosazen Wolfgang Petersen, zatímco Batmana by ztvárnil Colin Farrell a Supermana Jude Law. Warneři ale nakonec projekt zrušili ve prospěch Nolanova Batman začíná a Singerova Superman se vrací. Goldsman později na svůj zrušený snímek odkázal v postapokalyptickém snímku Já, legenda, kam vtipně zakomponoval fiktivní plakát na Batman Vs. Superman, oba dva herci, kteří si měli zahrát hlavní role si pak komiksy vyzkoušeli o něco později. Law se ukázal v komiksovkách Cesta do zatracení a Captain Marvel, Farrell zase ztvárnil Bullseye v Daredevilovi a coby Tučňáka jej uvidíme v The Batman od Matta Reevese.

Justice League: Mortal

Justice League: Mortal

George Miller je díky sérii Šílený Max nesmrtelný a oscarových vavřínů si užil po triumfu animáku Happy Feet, mohl se však proslavit i coby režisér jednoho z nejambicióznějších filmových crossoverů vůbec. Komiksovka Justice League: Mortal z produkce Warner Bros. byla poprvé ohlášena roku 2005, s premiérou se pak počítalo někdy v letech 2007-8. Do hlavních rolí byli obsazeni Armie Hammer (Batman), D.J. Cotrona (Superman), Adam Brody (Flash), Common (Green Lantern), Megan Gale (Wonder Woman), Santiago Cabrera (Aquaman) a Hugh Keays-Byrne (Martian Manhunter). Snímek přímo vycházel ze slavného eventu DC Comics Final Crisis a měli jsme se v něm dočkat pořádně vyšinutého Temného rytíře, jenž neváhá pro dobro zabíjet. Kvůli problematické produkci a velkému úspěchu Nolanových filmů jsme se však JL: Mortal nakonec nedočkali. Velká škoda, neboť proti Lize se měli ve filmu postavit padouchové Talia Al Ghul (Teresa Palmer) a Max Lord (Jay Baruchel), kteří se prozatím v žádné své hrané inkarnaci nepovedli.

The Batman od Bena Afflecka

The Batman od Bena Afflecka

Na závěr jsme si nechali další projekt, jehož se nakonec můžeme rovněž dočkat. Populární herec a dvojnásobný držitel Oscara, Ben Affleck, byl do role Temného rytíře obsazen v roce 2014 a Batmana si zahrál ve třech snímcích, tedy v Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, Sebevražedný oddíl a Liga spravedlnosti. Na rok 2019 pak studio Warner Bros. naplánovalo netopýří sólovku, kterou měl Affleck natočit i si připravit scénář. Už roku 2017, před premiérou Ligy, pak Affleck na sociálních sítích prezentoval video s Deathstrokem, jenž měl být hlavním záporákem filmu. Ben scénář několikrát přepsal a údajně se částečně inspiroval i filmem Zmizelá z roku 2014, v němž si sám zahrál. V září 2017 se ale Affleck vzdal režisérského postu, který později získal Matt Reeves, postupně pak byl od projektu odstaven úplně a místo jeho verze se příští rok dočkáme snímku The Batman s Robertem Pattinsonem coby Temným rytířem. V souvislosti s chystaným uvedením Snyder Cutu a warnerovskému plánu na DC Multiverse se ale stále častěji hovoří i o možném Affleckově návratu. Podle některých insiderských zpráv by Affleck a herci Jared Leto (Joker) a Joe Manganiello (Deathstroke) mohli dostat vlastní seriál na HBO Max, jenž by vycházel z Benovy vize.

9 filmů s Batmanem, kterých jsme se bohužel nedočkali  |  Zajímavosti  |   |  559 přečtení  |  5 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku 9 filmů s Batmanem, kterých jsme se bohužel nedočkali

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 9 filmů s Batmanem, kterých jsme se bohužel nedočkali

Zajímavosti  |  před 15 dny  |  99

10 herců, kteří si málem střihli jednu z vašich oblíbených ikonických rolí

Je až s podivem, jak málo někdy stačilo k tomu, aby všemi milovanou ikonickou roli neztvárnil ten herec, kterého v ní všichni už léta milují. Pochybnosti režisérů a producentů mohly z kultovních zážitků udělat obyčejný průměr, na který bychom dávno zapomněli. Kdo málem nahradil vaše oblíbence? číst více

Zajímavosti  |  2019  |  25

Černobyl: Jak vznikla rekonstrukce jaderné katastrofy pro hit HBO?

Jeden z letošních seriálových hitů byl rozhodně seriál Černobyl z produkce HBO, pojednávající o okolnostech kolem havárie stejnojmenné jaderné elektrárny a bezprostředních událostech, které následovaly. Jakým směrem se tvůrci vydali, aby nám s využitím moderních technologií dokázali vyrazit dech? číst více

Zajímavosti  |  2019  |  31

25+ odkazů a pomrknutí, které jste přehlédli v Jokerovi

Arthur Fleck v podání Joaquina Phoenixe už v kinech vydělal 700 miliónů dolarů a stal se nejúspěšnějším projektem studia Warner Bros. za tento rok. Pojďme se podívat na nejvýznamnější easter eggy a pomrknutí, jichž jsme se ve filmu dočkali. číst více

Zajímavosti  |  2019  |  10

Avengers 5: Jak překonat megahit Endgame? Máme deset nápadů

Marvelovská mánie pokračuje a Kevin Feige se svým týmem na D23 uveřejnil informace o premiérách nových seriálů i snímků ze čtvrté fáze. Mezi nimi ale kromě Eternals není žádná týmovka. Chystá se vůbec další díl Avengers? Pokud ano, sepsali jsme několik bodů, které by v nich neměly chybět. číst více

Zajímavosti  |  2016

Hra o trůny v číslech

Fenomén. Těžko hledat slovo, které by ságu Hry o trůny vystihlo lépe. Seriál během 7. řad dokázal zbourat nespočet rekordů a mnoho z nich opakovaně, když předehnal i své vlastní úspěchy z předešlých řad. A to nás čeká ještě finální 8. série, která má potenciál řadu nejprestižnějších televizních i seriálových latěk posunout zase o kousek výš. Pojďme... číst více

TOPlist TOPlist TOPlist