FB pixel

A-Team

Akcí a hláškami narvaný remake slavného seriálu z 80. let o partě vojáků, kteří byli neprávem obviněni, stali se uprchlíky a pomáhají tam, kde jim za to dobře zaplatí, vznikl v roce 2010 v režijních rukách Joe Carnahana a byla to pecka jako hrom. V podstatě bezchybný casting Cooper-Neeson-Copley-Jackson si dokonale sedl a během filmu vytvořil ikonický tým, jenž ve své celovečerní podobě posloužil vlastně jako takový prequel celému původnímu seriálu. Což je fajn, protože v kinech film velkou slávu neudělal a byl pro studio 20th Century Fox ve výsledku ztrátovým v řádech desítek milionů. Dodnes to absolutně nechápeme, protože tahle partička měla všechno, co akční film potřebuje. Dobré hlášky, slušnou akci, charismatické hrdiny a letní feeling uvolněného letního výplachu. V tomto případě ale plán bohužel nevyšel.

Král Artuš: Legenda o meči

Reimaginace příběhu krále Artuše z roku 2017 byla komplikovaným projektem, který se potýkal s problémy během natáčení, byl několikrát odkládaný a nakonec předvedl vizi, na kterou nikdo do kina nechtěl přijít. Nepochopitelně. Guy Ritchie zase jednou naservíroval vizuální obžerství, které si dovolilo být nesmírně kreativní i po stránce filmového vyprávění a Charlie Hunnam byl v hlavní roli naprosto parádní. Vlastně jsme takhle epické a svérázné fantasy od té doby neviděli a asi ani neuvidíme. Potenciální frančíza šla totiž po komerčním neúspěchu k ledu a dalších příběhů od kulatého stolu se nikdy nedočkáme. „Co to je?“ „Stůl, sedí se u něj.“ Ach jo, Artušův humor nám bude chybět.

Constantine

V roce 2005 byl Keanu Reeves díky završené trilogii Matrix stále ještě horké zboží a studio Warner Bros. na něm chtělo založit další potenciální frančízu v podobě suše hláškujícího vymítače Johna Constantina, jehož životním údělem je potahovat z cigára a posílat démony zpět do pekla. Výsledný biják je dodnes uznávanou komiksovou trvalkou, která jednak nestárne a za druhé je pořád plná atmosféry, nápadů a frajerské akce. Constantine znamenal raketový start pro režiséra Francise Lawrence, který z poslední doby natočil sci-fi See pro Apple TV+ a stojí i za většinou dílů Hunger Games. Jenže film byl rozpočtově riskantní a finální tržby jen tak tak zalepily náklady. Studio se tak rozhodlo, že pokračování neriskne. Nyní se mluví o tom, že by se Reeves mohl k roli vrátit. Ale to už se tvrdilo několikrát, takže jsme spíše skeptičtí.

Tintinova dobrodružství

Steven Spielberg miluje Tintina. A protože úplně stejně je na tom Peter Jackson, rozhodli se spojit síly a v roce 2011 natočili animovanou, na motion-capturingu založenou verzi Tintinových dobrodružství, která adaptovala hned několik nejznámějších příběhů belgického novináře a jeho psíka Filuty. Nejenže Spielberg těžce vyučil z použité animace svého kamaráda Roberta Zemeckise, když zvolenou stylizaci dotáhnul k dokonalosti. Zároveň dodal jeden z nejzábavnějších dobrodružných filmů pro celou rodinu, ve kterém se geniální akce mísí s nekonečnem scenáristických nápadů a důmyslným příběhem plným indianajonesovského švihu a nadhledu. Jenže film propadl v USA, což vedlo k rozhodnutí nechat potenciální pokračování režírované nyní již Jacksonem u ledu. Což naštve, první film totiž končí cliffhangerem, který si zasloužil odpověď.

Speed Racer

Tehdy bratři, dnes už sestry Wachowské měly po novém tisíciletí na růžích ustláno. Trilogie Matrix byla navzdory rozpačitým sequelům úspěch, a tak si mohly vybírat v podstatě jakoukoli látku jako námět pro další filmy. Wachowské sáhly po dětském animáku Speed Racer, který ovlivnil nejednoho amerického caparta, a udělaly z něj řemeslně neskutečně ambiciózní podívanou, která dodnes unikátně pracuje s filmovým střihem a stírá hranice mezi anime a realitou. Zní to šíleně? To si myslelo i tehdejší publikum a Speed Racer v kinech neuspěl. My na něj ale nezapomeneme. Go, Speed Racer, Go!

Dredd

Adaptace komiksové ikony Soudce Dredda z poloviny 90. let se Sylvesterem Stallonem nemá s předlohou mnoho společného a většina z nás si z ní pamatuje akorát parádní kostým od Gianiho Versace. Mnohem lepší adaptaci nabídla adaptace z roku 2012, ve které se hlavní role drsného policajta chopil Karl Urban, jenž v 90 minutách vystřílí v raidovském stylu celý barák plný feťáků a další špíny. Mezi fanoušky žánru se dodnes jedná o kultovní záležitost. Mainstream však Dredda úplně nepřijal a dodnes tak tvůrci pouze slibují, že se Dredd možná vrátí. Potenciálnímu filmu nebo seriálu ale příliš nevěříme.

Hellboy

Pekelný chlapeček z hlavy Mikea Mignoly to měl na stříbrném plátně vždycky těžké. Už první film Guillerma del Tora byl rizikový a zaplatil se až díky tržbám na DVD. Dvojka pak měla smůlu, že šla do kin v konkurenci jistého malého nezávislého filmu jménem Temný rytíř, který boural několik týdnů pokladny kin. Na výrazně komiksovější adaptaci najednou nebyl nikdo zvědavý a ačkoli nebyl druhý Hellboy žádný propadák, studio si řeklo, že třetí film riskovat nechce. Zamrzí to dvojnásob, protože Del Torovy filmy byly parádní fantasy komiksárny s unikátní vizí a dvojka končí příslibem zkázy v završení trilogie. Toho se ale asi nedočkáme. Obzvlášť ne po tragickém remaku z loňského roku.

Světová válka Z

Zombie kniha Maxe Brookse patří mezi žánrovou klasiku a adaptace Světové války Z se v Hollywoodu chystala zatraceně dlouho. Během natáčení se však musela řada věcí předělávat a dodnes se ví, že se razantně změnilo kupříkladu celé finále. Výsledkem je však stále velmi zábavný blockbuster, který představil zajímavý svět, do něhož bychom se chtěli znovu vrátit. S Bradem Pittem pijícím poslední Pepsi svého života i bez něj. Dlouho se o pokračování mluví ve vztahu s Davidem Fincherem. Jenže řeči jsou jedna věc a skutečnost druhá. A zatím se zdá, že se Světová válka Z jeví finančníkům z Hollywoodu stále jako příliš riskantní podívaná. Na pokračování bychom si tedy u bookmakerů nevsadili. Byť bychom na něj šli do kina obratem.

Superman se vrací

Kdekdo pláče, že se ani po letech nedočkal pokračování Snyderova Muže z oceli, my pláčeme, že svět zavrhl nostalgickou verzi Bryana Singera, která pokračovala v příběhu započatém Richardem Donnerem a Christopherem Reevem. Singer byl v roce 2006 horké zboží a kvůli vysněnému Supermanovi dokonce opustil rozjetou frančízu X-Menů, kterou měl tehdy zakončit svým třetím filmem. Místo Wolverinova porcování se však rozhodl pro retro Supermana, který stále hájí pravdu, spravedlnost a Ameriku a nikoli borcení mrakodrapů a lámání krků svých nepřátel. Brandon Routh byl fantastický Reevův nástupce, Kevin Spacey skvělý Luthor z ranku Gena Hackman. Jenže diváci řekli téhle pomalé, rozjímavé látce o čistém hrdinství polorozpačité ne, když jich do kin nepřišlo tolik, kolik si studio Warner Bros. představovalo. Jistý čas se o pokračování sice ještě mluvilo, nakonec se však producenti rozhodli jít cestou nové verze a dali nám Henryho Cavilla, digitální ret a Martha moment. Díky moc.

Princ z Persie

Ještě než Disney ustanovil dnešní nerozbitný triumvirát v podobě Marvelu, Star Wars a Pixaru, zkoušel hledat nové frančízy i mezi videohrami. A žádná nebyla tak hojně očekávaná jako adaptace legendární videohry Prince of Persia Jordana Mechnera. Ten své původní dílo, které tvořil ještě se svým bratrem a které bylo pevnou součástí snad každého prvního domácího počítače, zremakoval po začátku nového tisíciletí do trilogie Sands of Time, na níž si Disney pořídil práva. Ta posléze svěřil hitmakerovi Jerry Bruckheimerovi, aby z interaktivní zábavy udělal zábavu i filmovou. Do hlavní role se vycvičil Jake Gyllenhaal, princeznu si zahrála krásná Gemma Arterton (kterou prý Bruckheimer bodyshameoval a nutil hubnout) a zápletka Písků času se dočkala částečných úprav, které se ne každému zamlouvaly, ale tvořily docela funkční pohádkové dobrodrůžo, v němž se vrací čas, dělají kozelce a vraždí příbuzní. Bohužel režisér Mike Newell zase jednou dostál pověsti rutinéra a ačkoli nedodal špatný film, nedodal ho v natolik výrazné podobě, aby se do kin hrnuly davy. Princ z Persie nebyl propadák a na herní adaptaci utržil i dost peněz. Bohužel se však Disneymu jevil jako příliš riskantní investice pro případné pokračování. Škoda. Tahle série má svět, který se dá prozkoumávat sakra dlouho.

Warcraft

Jelikož aktuálně hraji první Warcraft, je tahle rána zase otevřená a vytéká z ní záplava krve vojsk Azerothu. Duncan Jones, talentovaný synáček Davida Bowieho, oživil svět Warcraftu od studia Blizzard již v roce 2016 a skalní fandové byli nesmírně spokojení. Zůstalo rozdělení na dvě znesvářené frakce, které nejsou černobílé, ale každá má své dost silné motivace. Zůstaly zachované postavy a jejich vlastnosti. Pro opravdu nejskalnější fanoušky byly přichystány stovky drobných detailů od staveb po nejrůznější tvory, lokace a předměty. A samozřejmě nesmíme zapomenout na ambiciózní příběh, který vyprávěl rovnoměrně o úprku Orků do nového světa, který se však nehodlá vzdát bez boje, ačkoli by někteří z Orků raději žili v míru. Jasně, lidská část paradoxně není zase tak moc zajímavá (byť Travis Fimmel je jako Lothar parádní!) a hlavně orcký náčelník Durotan si krade každou velkou i malou scénu pro sebe díky skvostnému motion capturingu. Ježišmarja, stačí mi připomenout souboj s Gul'danem a finální "I follow a true Orc... A Chieftain" a už se mi zase kradou slzy do tváře. Warcraft představil nádherný svět, který jsme mohli roky zkoumat, stejně jako kdysi v trilogii strategií nebo ve Wowku. Jenže to by film nesměl komerčně uspět vlastně jen v Číně, kvůli které se Hollywood do pokračování prostě nehrne. Možná měla adaptace vzniknout dřív, když byla značka silnější. Možná film jen nebyl dost mainstreamový. Každopádně nám zůstává otevřený konec s malým Thrallem a Lotharem pozvedávajícím královský meč za pokřiku "For Azeroth, for the Alliance!" A už zase brečím.

11 blockbusterů, jejichž pokračování se nikdy nedočkáme a je to škoda  |  Tipy na film  |   |  160 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 11 blockbusterů, jejichž pokračování se nikdy nedočkáme a je to škoda

Tipy na film  |  dnes 0:00

10 nejsledovanějších filmů na Netflixu současnosti

Armáda mrtvých sice koncem minulého měsíce rychle převzala otěže nejsledovanějšího filmu Netflixu, ve finálním součtu posledních týdnů ji ale trumfly jiné projekty. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco pořádná seriálová palba dorazí až příští týden, kdy se vrátí Elita nebo zombiárna Temné léto, tento týden si musíme vystačit hlavně s návratem netflixovského Lupina, kterého Netflix doplňuje o zajímavé licencované kousky. A něco málo nabízí i konkurence. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

12 nejlepších filmů a seriálů, kterými můžete zavzpomínat na Libuši Šafránkovou

Tuzemský film dnes hlásí obrovskou ztrátu. Po náhlé srdeční příhodě totiž zemřela národem milovaný Libuše Šafránková, jež byla dokonce zvolena nejlepší herečkou v historii naší kinematografie. Pojďme uctít její památku za pomoci jejích nejlepších filmových i seriálových projektů. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

Známe největší seriálové hity Netflixu současnosti. Dostanou další řady?

Květen je za námi a během něj jsme se dočkali celé řady nových a očekávaných originálních projektů z produkce Netflixu. Ty si naprosto podmanily žebříček nejsledovanějších seriálů, bude to však stačit na další pokračování? číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  309

10 nejzásadnějších odhalení ze speciálu Přátelé: Zase spolu

Když se na konci května opět sešla oblíbená partička z kavárny Central Perk, snad žádné oko nezůstalo suché. Mimo pořádné dávky nostalgie přinesl reunion Přátel i pár zásadních zjištění. Přinášíme Vám výběr deseti nejdůležitějších věcí, které jsme se ze speciálu dozvěděli. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist