Nový Avatar je filmovou událostí nejen tohoto roku, ale možná i desetiletí. Ať už jste novinku Jamese Camerona stihli vidět, anebo se na ni teprve chystáte (klidně i podruhé či potřetí), vybrali jsme pro vás desítku titulů, s nimiž můžete vyplnit svůj volný čas v pohodlí domova a které s Avatarem sdílí úžasné vize či technickou preciznost.
18. 12. 2022 15:00 | Tipy na film © TMDBPříběh o lásce nespoutané Pocahontas a námořníka Johna Smithe jste už určitě viděli několikrát. Adaptace plná špíny a deziluze, kterou má na svědomí Terrence Malick, však u nás neprávem zapadla. Tradiční příběh o síle lásky, jež překoná míle i věky, je prodchnutý typicky malickovskou poetikou plnou lyrických záběrů a silných prohlášení. Mladičký Colin Farrell v roli kolonizátora je pak vskutku okouzlující a rozhodně vám spolu s čarokrásnými záběry ještě dlouho zůstane v paměti.
67 %Studio 20th Century Fox si dalo na přelomu nultých let vskutku nelehký úkol, a to aktualizovat sci-fi klasiku Pierra Boulleho do moderního hávu. Sázka mu vyšla na jedničku. Režisér Rupert Wyatt (a poté jeho následovník Matt Reeves) přišel se zcela aktuální a místy velice skličující verzí nekompromisního blockbusteru pro novou dobu, kterou celou sérii chytře restartoval a zároveň dodal i starým filmům nové vrstvy. Je též nutné vypíchnout, že na to nebyl sám, mistr CGI herectví, Andy Serkis, má na úspěchu celé série lví podíl.
76 %Režisér a vizionář Robert Zemeckis se v půlce nultých let zamiloval do technologie performance capture, která dokáže převést živé herce do digitální podoby včetně nejjemnějších grimas a vrásek. Po úspěchu vánočního příběhu o síle přátelství Polární expres se tak rozhodl nákladnou a v té době opravdu inovativní technologii použít i v mnohem ambicióznějším projektu, a to ve zpracování staroanglického hrdinského eposu o Beowulfovi, muži který zachránil zemi před drakem i hrozivým trollem. Výsledek plný hnisu a zahnívajícího masa sice může dnes, již více než dekádu po svém vzniku, působit trochu zastarale a úsměvně, stále však zpracovává Beowulfův příběh fascinujícím způsobem.
63 % © TMDBAlexe Garlanda známe především jako dlouholetého scenáristického spolupracovníka Dannyho Boylea, jeho režijní projekty jsou ale též pozoruhodné. Vždy se jedná o vizuálně opojná high koncept díla, která se snaží u hlubokou metaforu, i když ne vždycky mu to na sto procent vyjde. Jeho druhý režijní počin notoricky provázela řada problémů, jedná se ale o skrz na skrz komplexní dílo… jen nemusí být zkrátka všem (především těm mainstreamovějším) divákům po chuti.
68 %V roce 2017 se Guillermo del Toro rozhodl alespoň na chvíli upustit od svých temných světů a pokusit se o staromilsky romantický snímek. Nebyl by to ale osmapadesátiletý Mexičan, aby se na žánr nepodíval z netradičního úhlu. Oscarový biják ze Sally Hawkins v hlavní roli totiž mnohem více než lásku hlavních hrdinů akcentuje lásku ke starým vzorům autora samotného. Cenami ověnčený film je tak především poctou béčkovým hororům z poloviny minulého století. Na poněkud prostou výpravu se však právě kvůli tomu ale rozhodně vyplatí podívat.
73 %Spoiler alert! Kosmický příběh o poznání, lásce a pochopení je mnohdy vnímán jako zlomový snímek v kariéře Denise Villeneuvea. Zatímco dříve byl vnímám především jako autor komorních dramat (Maelstrom, Požáry) a temných thrillerů (Polytechnika, Sicario), Příchozí mu otevřeli cestu k monumentálním sci-fi a pro mnohé tak trochu zakončili jeho kariéru. Navazování kontaktu s tajemnou mimozemskou civilizací je na hony vzdáleno Villeneuvově dnes již spíše chladné a precizní režii, místo velkolepých celků dává prostor intimní výpovědi o ztrátě dítěte a mateřské lásce.
79 %Denis Villeneuve se nám umístil v žebříčku rovnou dvakrát, společné prvky s Příchozími byste však u Duny hledali (snad mimo žánru science fiction) jen těžko, jsou totiž rozdílné jako oheň a led. Adaptace monumentálního románu Franka Herberta, tedy přesněji zatím pouze jeho části, je pečlivě vysoustruženou vizuální básní, která dává význam každému drobnému detailu. Divácký prožitek z ní však není o nic menší. Jelikož divák neslzí, tak se může kochat skvostnými detaily pouštní planety Arrakis a cítit, jak mu do tváře žhne slunce.
80 %Režisér Denis Villeneuve v Duně opět dostál veškerým očekáváním a naservíroval pompézní první kapitolu kultovní ságy.
Nemůžeme tento žebříček nechat bez filmu Jamese Camerona. Samozvaného krále světa, jak se označil po jedenáctioscarovém vítězství, vždycky fascinovaly tajemné hlubiny a fantastické světy. V klaustrofobním sci-fi filmu z roku 1989 si poprvé Cameron zkoušel práci pod hladinou (celý film se natáčel ve vodní nádrži) a láska k vodě a jejím neprobádaným zákoutím jej už neopustila. Ať už se daleko od slunečního světla vydává v novém Avatarovi nebo minimalistickém thrilleru s Edem Harrisem, vždycky to stojí za to.
76 %Edwarda Zwicka to už od počátku kariéry táhne k velkolepým hrdinským příběhům, a je jedno zda je to Legenda o vášni či Krvavý diamant. V roce 2003 se rozhodl spolu s Tomem Cruisem (oba se na filmu podíleli i producentsky) oživit příběh amerického (původně francouzského) kapitána z dob reforem Meidži a jeho zoufalém pokusu o záchranu tradičních japonských hodnot. Patosem možná překypující, přesto však působivá podívaná, je jednou z nejlepších Cruisových rolí všech dob.
78 %Jihoafrický tvůrce Neill Blomkamp vtrhl se svým debutem District 9 na světovou scénu a způsobil obrovský rozruch. Hvězdná kariéra sice nadějného mladého tvůrce minula a svůj debut prozatím nepřekonal, jeho prvotina je ale stále svěží podívanou plnou neskutečné režijní vynalézavosti. Příběh nejhledanějšího muže planety, jež má v sobě mimozemskou DNA, nejenže skvěle funguje na čistě eskapistické rovině, ale zajímavě pracuje i se sociálními tématy, jako je diskriminace či korupce.
80 %Poslední předvánoční víkend se nese na streamovacích službách v duchu akce a napětí. Nechybí však ani pořádná porce dobrodružství.
Streamovací služby vlétly do prosince s pořádnou vervou. Netflix představil jeden z nejlepších filmů letošního roku, konkurence tahá oscarový tahák s Willem Smithem a vrací se i epické fantasy nebo Král Šumavy.
Poslední listopadový víkend nás opustil jeden z nejvýraznějších tvůrců brakové filmové zábavy, režisér a scenárista Albert Pyun. Třebaže většina diváků má jeho filmy zaškatulkované jako extrémně laciná a ujetá béčka, Pyunova kariéra má o dost širší rozměr. Povíme si to na příkladech některých jeho filmů.
Netflix začátkem každého měsíce přidává řadu filmů, které licencuje od konkurence či lokálních distributorů. Ani v prosinci tomu není jinak, díky čemuž jsme se dočkali filmové klasiky i několika akčních kousků.