FB pixel TP pixel
Do Karlových Varů přijede Julianne Moore, vrátí se i Casey Affleck © TMDB

Do Karlových Varů přijede Julianne Moore, vrátí se i Casey Affleck

Karlovarský filmový festival se blíží mílovými kroky a začíná odhalovat bohatý program i hvězdné hosty. Na koho letos budete moci narazit na proslulé kolonádě nebo na červeném koberci před hotelem Thermal?

14. 6. 2019 14:00 | České novinky

Filmoví fanoušci se mohou těšit například na oscarovou herečku Julianne Moore (Pořád jsem to já) a jejího manžela, režiséra a scenáristu Barta Freundlicha. Ti společně na slavnostním zahájení představí svůj nový počin – mysteriózní drama Po svatbě, které mělo premiéru letos na Sundance. S filmem do Varů dorazí i herec Billy Crudup známý například z adaptace románu Spáči či fantaskní Velké ryby Tima Burtona. Julianne Moore a Bart Freundlich taktéž uvedou svůj starší snímek Otisky prstů.

Hvězdné bude i slavnostní zakončení festivalu, na němž převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii herečka Patricia Clarkson. Čerstvá držitelka Zlatého glóbu za ztvárnění děsné matky v seriálu Ostré předměty (nebo naopak cool máma z komedie Panna nebo orel) uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet (Elisa and Marcela).

Po dvou letech se do Varů vrátí i Casey Affleck, držitel Oscara, Zlatého glóbu (Místo u moře) a Ceny prezidenta MFF KV. Herec, scenárista a režisér na festivalu uvede svůj nový film Světlo mého života. Odhalena byla i jména hlavních porotců soutěžních sekcí, kde české diváky nejvíce zaujme jméno Štěpán-Hulík. Scenárista a spisovatel stojící za oceňovanou minisérií HBO Hořící keř v porotě zasedne po boku tvůrců z Palestiny, Ukrajiny, Řecka a Francie. O osudu filmů v sekci Na východ od západu bude mimo jiné rozhodovat Tomáš Pavlíček (Chata na prodej).

Do Karlových Varů přijede Julianne Moore, vrátí se i Casey Affleck © TMDB

Zakončovacím snímkem 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude dramedie Late Night, která okouzlila mezinárodní publikum již letos v zimě na festivalu Sundance, a které vévodí silné herecké duo Emma Thompson a Mindy Kaling. Ty, kteří do Varů spíš než na filmy, jezdí za jinou zábavou, jistě potěší, že i letos se chystá multižánrový pop-up klub Kaiser 54 v Císařských lázních. Během několika večerů zde vystoupí například Vladimir 518, PSH, Tata Bojs, Katarzia či Midi Lidi.

Letošní festival není jubilejní, ale i tak má na kontě jedno příjemné výročí. Je to totiž přesně 25 let, kdy spolu na festivalu začali spolupracovat Jiří Bartoška a umělecká poradkyně (kdysi ředitelka) Eva Zaoralová. Tak přejeme hodně zdaru do dalších let!

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos koná od 28. června do 6. července.

 74 zobrazení   7 se líbí
Anna Kopecká
Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.
Za měsíc startuje 54. MFF v Karlových Varech. Na co se můžeme těšit?
Za měsíc startuje 54. MFF v Karlových Varech. Na co se můžeme těšit?
02.06.2019 | České novinky

Na jména slavných hostů si ještě nějaký pátek počkáme, ale už nyní si můžeme brousit zuby na soutěžní filmy. Přesně měsíc před startem odhalil festival rozmanitou plejádu snímků, které budou na sklonku léta bojovat o Křišťálový globus v Hlavní soutěži, soutěži Na východ od západu a mezi dokumenty.

5 filmů Václava Postráneckého, s kterými nás bavil svět
5 filmů Václava Postráneckého, s kterými nás bavil svět
08.05.2019 12:00:00 | České novinky

Ve věku 75 let zemřel Václav Postránecký. Herec známý ze seriálů jako Cirkus Humberto či Četnické humoresky. Vysokoškolský pedagog, vynikající pohádkový dabér a divadelní herec komediálních i dramatických rolí. Pojďme si projet filmy, kterými si můžete připomenout jeho památku.

Komediální královna: 10 nejlepších komedií Ivy Janžurové
Komediální královna: 10 nejlepších komedií Ivy Janžurové
03.05.2019 12:00:00 | České novinky

Černá komedie Teroristka už do kin přilákala přes sto tisíc diváků, je tedy vidět, že Iva Janžurová stále dokáže nalákat diváky. Podívejme se proto na další desítku jejích úspěšných komedií.

RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků
RETRO: 20 let od premiéry Pelíšků
08.04.2019 | České novinky

„Rozmohl se nám tady takový nešvar.” Jo, tak přesně tuhle větu (a slovíčko prcat) řekla Eva Holubová českým divákům poprvé před dvaceti lety. Od premiéry v dubnu 1999 se Pelíšky režiséra Jana Hřebejka a Petra Jarchovského staly kultovním filmem, který běží v televizi málem tak často jako Popelka.