FB pixel

Režisér a scenárista Brian Taylor zdá se chytá druhý kariérní dech. Před 12 lety vlétl do Hollywoodu se svým tehdejším parťákem Markem Neveldinem jako supernova, když nechali bezuzdně řádit Jasona Stathama v adrenalinové šleze Zastav se a nepřežiješ. Od té doby hvězda obou tvůrců pohasla. Pokračování příběhů naboostovaného Stathama bylo přinejmenším rozpačité. Videoherní Gamer byla nekonzistentní patlanice. A o komiksovkách Jonah Hex a Ghost Rider 2 se ve slušné společnosti nemluví.

Taylor si však vloni zlepšil reputaci ujetou thrillerovou bejkovinou Mamka a taťka, v níž dokonale zužitkoval šílenství Nicolase Cage v roli otce, který se se svou ženou a dalšími rodiči snaží zabít vlastní děti. A nyní návrat do formy podtrhl seriálovým překvapením z pera osvědčeného komiksového autora Granta Morrisona.

Morrison je známý pro svůj svérázný smysl pro humor a inklinaci k tematicky výrazným příběhům, v nichž často nechá hrdiny dopadnout na samé dno, aby je mohl obrodit. V Happy! adaptoval svůj vlastní komiks a na výsledku je to hodně vidět, když nese veškeré Morrisonovy trademarky obohacené o ztřeštěnou a bezservítkovou vizuální stránku Taylorových akčních vylomenin.

Příběh se zpočátku jeví jako prostá detektivka s nízkým množstvím proměnných. Unesené dítě, šílený padouch převlečený za Santa Clause a do toho vhozený bývalý detektiv se sklony k chlastu a všehoschopná mafiánská famílie, která pro mrtvoly nikdy nejde daleko. Morrison s Taylorem však již na konci první epizody situaci zamotávají, když začínají prohlubovat hlavní postavu Nicka Saxe, jenž zjišťuje, že uneseným capartem není nikdo jiný než jeho vlastní dcera.

Po Saxovi navíc pase podsvětí kvůli jeho námezdnímu zabíjení pro uspokojení životních potřeb, což vede ke spoustě absurdních akčních sekvencí, které do posledního centu využívají nejen rozpočet, ale i práci televizních choreografů a kameramanů. Akce je totiž za všech okolností nádherně přehledná a ve své bezuzdnosti hýří kreativní brutalitou. Nebo už jste v kriminálce viděli policajty zápolit s týmem naspeedovaných ninjů, kterým jsou provrtávány hlavy v dětských pokojíčcích za zvuků křičícího jednorožce?

Taylor s Morrisonem se opravdu nedrží zkrátka a komiksové kořeny předlohy bez skrupulí přehazují na televizní obrazovku. Při troše zamyšlení samozřejmě spousta věcí nedává příliš smyslu a kreativní duo často sáhne i po scenáristických zkratkách plných náhody. Výsledná akční polízanice je však kupodivu vždy dostatečně zábavná, abyste se logickými lapsy, náhodnými setkáními a za vlasy přitaženou zápletkou se zjevujícím se imaginárním přítelem malého děvčátka příliš nezabývali.

Hodně tomu napomáhá i představitel hlavní role Christopher Meloni, jenž ani trochu nepřipomíná svého vycizelovaného vyšetřovatele ze Zákona a pořádku. Meloni se pod Taylorovu a Morrisonovou taktovkou změnil v lidskou trosku, kterou byste si spíš než s ostříleným detektivem spletli s bezdomoveckou troskou, jíž byste nehodili ani dvacku na laciný krabicák. Meloniho charakterní herectví nicméně ze zprvu nesympatického Saxe dovede během několika epizod udělat vrstevnatého hrdinu s řadou vad, díky kterým hlavnímu „hrdinovi“ prostě budete při pátrání po dcerunce bez zaváhání fandit.

Meloni se totiž neztratí právě ani v akci, kterou Taylor sype z rukávu každých pár minut a Meloni v ní zcela záměrně připomíná Stathamova Cheva Cheliose, jenž se na sklonku života nakopnul k nezastavitelnému fyzickému výkonu. Meloni naštěstí nikdy nepřepne do úplně šíleného módu a je to právě on, kdo notně zdrogovanou zápletku a řadu zvratů drží pohromadě navzdory postupně se tříštícímu scénáři.

Ačkoli je totiž Taylor solidní klipař a nemá problém udržet tempo po 40 minut televizní epizody. Celých 8 epizod spolu se zbytkem štábu stále ještě úplně neutáhne a především po polovině první série (druhá se chystá na letošek) už začíná být cítit drobné vyhoření plynoucí z opakujících se situací a chtě nechtě se okoukávajícího anarchistického zpracování plného těch nejabsurdnějších psychopatických postav, které zvládnete vymyslet.

Happy! je však přesto zábavnou kriminálkovou polízanicí, jež si zaslouží pochvalu především pro svou nápaditost a snahu ozvláštňovat tradiční kriminálkové propriety, kterými jsme po letech televizních vyšetřování jednoznačně unavení. Nejedná se o žádnou revoluční sérii, jíž byste po pár týdnech nedostali z hlavy. Oněch 8 dílů vás však přivrtá k obrazovce s vytřeštěným výrazem plným očekávání, co dalšího si tvůrčí tým lajsne příště vytasit. A že toho v tomhle detektivním pelmelu plném cynismu, černého humoru, bezprecedentního násilí a cákanců malinovky není málo. Fakt!

Happy (83%)

Z bývalého poldy se stane nájemný zabiják, ale jeho život se změní, když se mu zjeví podivný modrý kůň a chce po něm, aby osvobodil malou holčičku z náruče Santy. Hrají: Christopher Meloni, Patton Oswalt, Lili Mirojnick, Medina Senghore, Ritchie Coster
Online na: Netflix

DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!  |  Tipy na film  |  2018  |  277 přečtení  |  11 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Další články jako DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Tipy na film  |  včera 11:00

Jste fanoušci Teorie velkého třesku? A znáte tyto zajímavosti?

Konec jednoho z nejsledovanějších seriálů byl oznámen na léto 2019. I když se ještě můžeme těšit z aktuální řady, osud The Big Bang Theory je zpečetěn. Pokud jste pravidelnými diváky, určitě vám neuniklo spoustu drbů. My jsme ale tentokrát dali dohromady zajímavosti, o kterých se tolik nepsalo. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  2

RETRO: Dětská hra aneb film, po kterém spálíte všechny panenky v dosahu

Do kin se letos s velkou slávou vrátil Michael Myers, který v novém Halloweenu oslavil kulaté čtyřicátiny. Slaví však i nejmenší ze slasherových ikon. Panence Chuckymu je letos třicet let a do důchodu se rozhodně nechystá. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  52

VZPOMÍNÁME: Stan Lee a všechny jeho cameo role

Filmový i komiksový svět včera postihla obrovská ztráta, neboť do nebeského království odešel Stan Lee, tvůrce populárních marvelovských postav a také král cameo rolí, které si v následujícím článku představíme. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  12

Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Od pátku najdete na Netflixu historický velkofilm Outlaw King. Jestli vás přesvědčila naše pochvalná recenze a film jste přes víkend už omrkli, určitě se vám bude hodit srovnání verze Netflixu s tou, kterou viděli diváci v Torontu. Pozor na spoilery a mrkněte na naše perličky na závěr. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  289

RECENZE: Outlaw King je brutální podívanou ve stylu Statečného srdce

Netflix dnes vypustil svůj zatím nejambicióznější film. V něm se režisér na Oscara nominováno neo-westernu Za každou cenu vydal do Skotska, aby oživil národního hrdinu Roberta Bruce, který spolu s Williamem Wallacem vykoupal Angličany v potocích krve a získal Skotům nezávislost číst více

TOPlist TOPlist TOPlist