FB pixel

DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Máte po krk odpoledních televizních kriminálek? Televize SyFy je tu pro vás. Skrze Netflix distribuuje i do České republiky svou novinku Happy!, v níž se bývalý elitní detektiv vydává na pátračku po uneseném dítěti spolu s okřídleným modrým jednorožcem. Fakt!

Režisér a scenárista Brian Taylor zdá se chytá druhý kariérní dech. Před 12 lety vlétl do Hollywoodu se svým tehdejším parťákem Markem Neveldinem jako supernova, když nechali bezuzdně řádit Jasona Stathama v adrenalinové šleze Zastav se a nepřežiješ. Od té doby hvězda obou tvůrců pohasla. Pokračování příběhů naboostovaného Stathama bylo přinejmenším rozpačité. Videoherní Gamer byla nekonzistentní patlanice. A o komiksovkách Jonah Hex a Ghost Rider 2 se ve slušné společnosti nemluví.

Taylor si však vloni zlepšil reputaci ujetou thrillerovou bejkovinou Mamka a taťka, v níž dokonale zužitkoval šílenství Nicolase Cage v roli otce, který se se svou ženou a dalšími rodiči snaží zabít vlastní děti. A nyní návrat do formy podtrhl seriálovým překvapením z pera osvědčeného komiksového autora Granta Morrisona.

Morrison je známý pro svůj svérázný smysl pro humor a inklinaci k tematicky výrazným příběhům, v nichž často nechá hrdiny dopadnout na samé dno, aby je mohl obrodit. V Happy! adaptoval svůj vlastní komiks a na výsledku je to hodně vidět, když nese veškeré Morrisonovy trademarky obohacené o ztřeštěnou a bezservítkovou vizuální stránku Taylorových akčních vylomenin.

Příběh se zpočátku jeví jako prostá detektivka s nízkým množstvím proměnných. Unesené dítě, šílený padouch převlečený za Santa Clause a do toho vhozený bývalý detektiv se sklony k chlastu a všehoschopná mafiánská famílie, která pro mrtvoly nikdy nejde daleko. Morrison s Taylorem však již na konci první epizody situaci zamotávají, když začínají prohlubovat hlavní postavu Nicka Saxe, jenž zjišťuje, že uneseným capartem není nikdo jiný než jeho vlastní dcera.

Po Saxovi navíc pase podsvětí kvůli jeho námezdnímu zabíjení pro uspokojení životních potřeb, což vede ke spoustě absurdních akčních sekvencí, které do posledního centu využívají nejen rozpočet, ale i práci televizních choreografů a kameramanů. Akce je totiž za všech okolností nádherně přehledná a ve své bezuzdnosti hýří kreativní brutalitou. Nebo už jste v kriminálce viděli policajty zápolit s týmem naspeedovaných ninjů, kterým jsou provrtávány hlavy v dětských pokojíčcích za zvuků křičícího jednorožce?

Taylor s Morrisonem se opravdu nedrží zkrátka a komiksové kořeny předlohy bez skrupulí přehazují na televizní obrazovku. Při troše zamyšlení samozřejmě spousta věcí nedává příliš smyslu a kreativní duo často sáhne i po scenáristických zkratkách plných náhody. Výsledná akční polízanice je však kupodivu vždy dostatečně zábavná, abyste se logickými lapsy, náhodnými setkáními a za vlasy přitaženou zápletkou se zjevujícím se imaginárním přítelem malého děvčátka příliš nezabývali.

Hodně tomu napomáhá i představitel hlavní role Christopher Meloni, jenž ani trochu nepřipomíná svého vycizelovaného vyšetřovatele ze Zákona a pořádku. Meloni se pod Taylorovu a Morrisonovou taktovkou změnil v lidskou trosku, kterou byste si spíš než s ostříleným detektivem spletli s bezdomoveckou troskou, jíž byste nehodili ani dvacku na laciný krabicák. Meloniho charakterní herectví nicméně ze zprvu nesympatického Saxe dovede během několika epizod udělat vrstevnatého hrdinu s řadou vad, díky kterým hlavnímu „hrdinovi“ prostě budete při pátrání po dcerunce bez zaváhání fandit.

Meloni se totiž neztratí právě ani v akci, kterou Taylor sype z rukávu každých pár minut a Meloni v ní zcela záměrně připomíná Stathamova Cheva Cheliose, jenž se na sklonku života nakopnul k nezastavitelnému fyzickému výkonu. Meloni naštěstí nikdy nepřepne do úplně šíleného módu a je to právě on, kdo notně zdrogovanou zápletku a řadu zvratů drží pohromadě navzdory postupně se tříštícímu scénáři.

Ačkoli je totiž Taylor solidní klipař a nemá problém udržet tempo po 40 minut televizní epizody. Celých 8 epizod spolu se zbytkem štábu stále ještě úplně neutáhne a především po polovině první série (druhá se chystá na letošek) už začíná být cítit drobné vyhoření plynoucí z opakujících se situací a chtě nechtě se okoukávajícího anarchistického zpracování plného těch nejabsurdnějších psychopatických postav, které zvládnete vymyslet.

Happy! je však přesto zábavnou kriminálkovou polízanicí, jež si zaslouží pochvalu především pro svou nápaditost a snahu ozvláštňovat tradiční kriminálkové propriety, kterými jsme po letech televizních vyšetřování jednoznačně unavení. Nejedná se o žádnou revoluční sérii, jíž byste po pár týdnech nedostali z hlavy. Oněch 8 dílů vás však přivrtá k obrazovce s vytřeštěným výrazem plným očekávání, co dalšího si tvůrčí tým lajsne příště vytasit. A že toho v tomhle detektivním pelmelu plném cynismu, černého humoru, bezprecedentního násilí a cákanců malinovky není málo. Fakt!


Happy online 83%

Happy

Z bývalého poldy se stane nájemný zabiják, ale jeho život se změní, když se mu zjeví podivný modrý kůň a chce po něm, aby osvobodil malou holčičku z náruče Santy. V hlavních rolích Christopher Meloni, Patton Oswalt, Lili Mirojnick, Medina Senghore, Ritchie Coster

Přehrát Kde je online: Netflix (má české titulky)
před 2 měsíci   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   191 přečtení   11 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

před 2 dny   Tipy na film   8 líbí se   1 komentář  

Již 9. června na HBO GO odstartoval nový seriál z dílny populární kabelové televize. Adaptace stejnojmenného románu Gillian Flynn má sice trochu pomalejší rozjezd, ale pokud vás první díl navnadil a seriálu dáte šanci, ve výsledku vás pohltí. Kdybyste stále měli pochyby, v následujících několika odstavcích se vás pokusíme přesvědčit o tom, že Ostré předměty jsou to nejzajímavější a nejtemnější, co v létě televize nabízí.
30 nejlepších nových seriálů roku 2018

30 nejlepších nových seriálů roku 2018

před 18 dny   Tipy na film   101 líbí se   1 komentář  

Letošní rok je sice teprve v půlce, ale už tak se nám urodilo pěkných pár seriálových novinek. Jestli tedy rozmýšlíte, na co koukat a co si v záplavě nabídky Netflixu, HBO nebo Amazonu vybrat, tady nabízíme hned 30 zajímavých nových seriálů, kde nechybí komedie, drama, krimi, sci-fi či dokumenty. Vybrat si musí každý.
10 nejlepších českých filmů na léto

10 nejlepších českých filmů na léto

před 19 dny   Tipy na film   2 komentáře  

Pro parádní letní náladu nemusíte za hranice… A ani do kina. Pusťte si náš výběr nejlepších českých letních filmů a o prázdninovou atmosféru máte postaráno. Který si pustíte jako první?


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist