FB pixel

Režisér a scenárista Brian Taylor zdá se chytá druhý kariérní dech. Před 12 lety vlétl do Hollywoodu se svým tehdejším parťákem Markem Neveldinem jako supernova, když nechali bezuzdně řádit Jasona Stathama v adrenalinové šleze Zastav se a nepřežiješ. Od té doby hvězda obou tvůrců pohasla. Pokračování příběhů naboostovaného Stathama bylo přinejmenším rozpačité. Videoherní Gamer byla nekonzistentní patlanice. A o komiksovkách Jonah Hex a Ghost Rider 2 se ve slušné společnosti nemluví.

Taylor si však vloni zlepšil reputaci ujetou thrillerovou bejkovinou Mamka a taťka, v níž dokonale zužitkoval šílenství Nicolase Cage v roli otce, který se se svou ženou a dalšími rodiči snaží zabít vlastní děti. A nyní návrat do formy podtrhl seriálovým překvapením z pera osvědčeného komiksového autora Granta Morrisona.

Morrison je známý pro svůj svérázný smysl pro humor a inklinaci k tematicky výrazným příběhům, v nichž často nechá hrdiny dopadnout na samé dno, aby je mohl obrodit. V Happy! adaptoval svůj vlastní komiks a na výsledku je to hodně vidět, když nese veškeré Morrisonovy trademarky obohacené o ztřeštěnou a bezservítkovou vizuální stránku Taylorových akčních vylomenin.

Příběh se zpočátku jeví jako prostá detektivka s nízkým množstvím proměnných. Unesené dítě, šílený padouch převlečený za Santa Clause a do toho vhozený bývalý detektiv se sklony k chlastu a všehoschopná mafiánská famílie, která pro mrtvoly nikdy nejde daleko. Morrison s Taylorem však již na konci první epizody situaci zamotávají, když začínají prohlubovat hlavní postavu Nicka Saxe, jenž zjišťuje, že uneseným capartem není nikdo jiný než jeho vlastní dcera.

Po Saxovi navíc pase podsvětí kvůli jeho námezdnímu zabíjení pro uspokojení životních potřeb, což vede ke spoustě absurdních akčních sekvencí, které do posledního centu využívají nejen rozpočet, ale i práci televizních choreografů a kameramanů. Akce je totiž za všech okolností nádherně přehledná a ve své bezuzdnosti hýří kreativní brutalitou. Nebo už jste v kriminálce viděli policajty zápolit s týmem naspeedovaných ninjů, kterým jsou provrtávány hlavy v dětských pokojíčcích za zvuků křičícího jednorožce?

Taylor s Morrisonem se opravdu nedrží zkrátka a komiksové kořeny předlohy bez skrupulí přehazují na televizní obrazovku. Při troše zamyšlení samozřejmě spousta věcí nedává příliš smyslu a kreativní duo často sáhne i po scenáristických zkratkách plných náhody. Výsledná akční polízanice je však kupodivu vždy dostatečně zábavná, abyste se logickými lapsy, náhodnými setkáními a za vlasy přitaženou zápletkou se zjevujícím se imaginárním přítelem malého děvčátka příliš nezabývali.

Hodně tomu napomáhá i představitel hlavní role Christopher Meloni, jenž ani trochu nepřipomíná svého vycizelovaného vyšetřovatele ze Zákona a pořádku. Meloni se pod Taylorovu a Morrisonovou taktovkou změnil v lidskou trosku, kterou byste si spíš než s ostříleným detektivem spletli s bezdomoveckou troskou, jíž byste nehodili ani dvacku na laciný krabicák. Meloniho charakterní herectví nicméně ze zprvu nesympatického Saxe dovede během několika epizod udělat vrstevnatého hrdinu s řadou vad, díky kterým hlavnímu „hrdinovi“ prostě budete při pátrání po dcerunce bez zaváhání fandit.

Meloni se totiž neztratí právě ani v akci, kterou Taylor sype z rukávu každých pár minut a Meloni v ní zcela záměrně připomíná Stathamova Cheva Cheliose, jenž se na sklonku života nakopnul k nezastavitelnému fyzickému výkonu. Meloni naštěstí nikdy nepřepne do úplně šíleného módu a je to právě on, kdo notně zdrogovanou zápletku a řadu zvratů drží pohromadě navzdory postupně se tříštícímu scénáři.

Ačkoli je totiž Taylor solidní klipař a nemá problém udržet tempo po 40 minut televizní epizody. Celých 8 epizod spolu se zbytkem štábu stále ještě úplně neutáhne a především po polovině první série (druhá se chystá na letošek) už začíná být cítit drobné vyhoření plynoucí z opakujících se situací a chtě nechtě se okoukávajícího anarchistického zpracování plného těch nejabsurdnějších psychopatických postav, které zvládnete vymyslet.

Happy! je však přesto zábavnou kriminálkovou polízanicí, jež si zaslouží pochvalu především pro svou nápaditost a snahu ozvláštňovat tradiční kriminálkové propriety, kterými jsme po letech televizních vyšetřování jednoznačně unavení. Nejedná se o žádnou revoluční sérii, jíž byste po pár týdnech nedostali z hlavy. Oněch 8 dílů vás však přivrtá k obrazovce s vytřeštěným výrazem plným očekávání, co dalšího si tvůrčí tým lajsne příště vytasit. A že toho v tomhle detektivním pelmelu plném cynismu, černého humoru, bezprecedentního násilí a cákanců malinovky není málo. Fakt!

Happy (83%)

Z bývalého poldy se stane nájemný zabiják, ale jeho život se změní, když se mu zjeví podivný modrý kůň a chce po něm, aby osvobodil malou holčičku z náruče Santy. Hrají: Christopher Meloni, Patton Oswalt, Lili Mirojnick, Medina Senghore, Ritchie Coster
Online na Netflix (české titulky) od 26. 4. 2018

DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!  |  Tipy na film  |  2018  |  308 přečtení  |  11 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Další články jako DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Tipy na film  |  před 3 dny

Dostala vás Favoritka? Známe 10 historických filmů, které budete milovat

Favoritka okouzluje nejen diváky, ale zabodovala i na britských filmových cenách, kde proměnila rovných 7 nominací a ovládla tak udílení. Ale režisér Lanthimos není první, kdo se rozhodl s historií naložit po svém. Podívejte se na 10 filmů, které mají k Favoritce blíž, než se na první pohled zdá. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  44

10 nových seriálů, ke kterým Netflix konečně přidává české titulky

Netflix se v posledních týdnech konečně probudil ze zimního spánku a začal ve slušném tempu dávat titulky i ke svým původním seriálům. Konečně si tak můžete vychutnat i pecky k největším trhákům posledních měsíců. A zdá se, že nás čekají ještě lepší časy. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  62

10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!

Televizní seriál Most! si v posledních týdnech podmanil diváky a znovu prokázal, že nejlepší komediální seriály u nás vždy nachystá sehraná dvojice Petr Kolečko a Jan Prušinovský. Pojďme si připomenout jejich dřívější spolupráci a podívejme se i, co oba dva muži dokázali sami za sebe. číst více

Tipy na film  |  před 8 dny  |  14

7 nových dokumentů na Netflixu, které musíte vidět

Ačkoli Netflix v poslední době slízává smetanu především za svou hranou tvorbu, i v dokumentech si streamovací gigant vede nadmíru dobře. Vy si díky tomu můžete užít vrstevnaté portréty masových vrahů, komicky nepovedených hudebních festivalů či krušné chvíle celebrit a náboženských kultů. číst více

Tipy na film  |  před 11 dny  |  7

10 nejbizarnějších reality show na Netflixu

Netflix nejsou jen původní filmy, profláknuté seriály a katalogovky. Pokud večer občas projíždíte netflixovskou nabídku, je šance, že už jste narazili na nejednu reality show nebo pořad, o jehož existenci jste doteď netušili, a který vypadá zajímavě. Nebo divně. Nebo tak nějak obojí dohromady. A my jsme přesně takových našli rovnou desítku. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist