FB pixel
Zdroj:

Režisér a scenárista Brian Taylor zdá se chytá druhý kariérní dech. Před 12 lety vlétl do Hollywoodu se svým tehdejším parťákem Markem Neveldinem jako supernova, když nechali bezuzdně řádit Jasona Stathama v adrenalinové šleze Zastav se a nepřežiješ. Od té doby hvězda obou tvůrců pohasla. Pokračování příběhů naboostovaného Stathama bylo přinejmenším rozpačité. Videoherní Gamer byla nekonzistentní patlanice. A o komiksovkách Jonah Hex a Ghost Rider 2 se ve slušné společnosti nemluví.

Taylor si však vloni zlepšil reputaci ujetou thrillerovou bejkovinou Mamka a taťka, v níž dokonale zužitkoval šílenství Nicolase Cage v roli otce, který se se svou ženou a dalšími rodiči snaží zabít vlastní děti. A nyní návrat do formy podtrhl seriálovým překvapením z pera osvědčeného komiksového autora Granta Morrisona.

Morrison je známý pro svůj svérázný smysl pro humor a inklinaci k tematicky výrazným příběhům, v nichž často nechá hrdiny dopadnout na samé dno, aby je mohl obrodit. V Happy! adaptoval svůj vlastní komiks a na výsledku je to hodně vidět, když nese veškeré Morrisonovy trademarky obohacené o ztřeštěnou a bezservítkovou vizuální stránku Taylorových akčních vylomenin.

Příběh se zpočátku jeví jako prostá detektivka s nízkým množstvím proměnných. Unesené dítě, šílený padouch převlečený za Santa Clause a do toho vhozený bývalý detektiv se sklony k chlastu a všehoschopná mafiánská famílie, která pro mrtvoly nikdy nejde daleko. Morrison s Taylorem však již na konci první epizody situaci zamotávají, když začínají prohlubovat hlavní postavu Nicka Saxe, jenž zjišťuje, že uneseným capartem není nikdo jiný než jeho vlastní dcera.

Po Saxovi navíc pase podsvětí kvůli jeho námezdnímu zabíjení pro uspokojení životních potřeb, což vede ke spoustě absurdních akčních sekvencí, které do posledního centu využívají nejen rozpočet, ale i práci televizních choreografů a kameramanů. Akce je totiž za všech okolností nádherně přehledná a ve své bezuzdnosti hýří kreativní brutalitou. Nebo už jste v kriminálce viděli policajty zápolit s týmem naspeedovaných ninjů, kterým jsou provrtávány hlavy v dětských pokojíčcích za zvuků křičícího jednorožce?

Taylor s Morrisonem se opravdu nedrží zkrátka a komiksové kořeny předlohy bez skrupulí přehazují na televizní obrazovku. Při troše zamyšlení samozřejmě spousta věcí nedává příliš smyslu a kreativní duo často sáhne i po scenáristických zkratkách plných náhody. Výsledná akční polízanice je však kupodivu vždy dostatečně zábavná, abyste se logickými lapsy, náhodnými setkáními a za vlasy přitaženou zápletkou se zjevujícím se imaginárním přítelem malého děvčátka příliš nezabývali.

Hodně tomu napomáhá i představitel hlavní role Christopher Meloni, jenž ani trochu nepřipomíná svého vycizelovaného vyšetřovatele ze Zákona a pořádku. Meloni se pod Taylorovu a Morrisonovou taktovkou změnil v lidskou trosku, kterou byste si spíš než s ostříleným detektivem spletli s bezdomoveckou troskou, jíž byste nehodili ani dvacku na laciný krabicák. Meloniho charakterní herectví nicméně ze zprvu nesympatického Saxe dovede během několika epizod udělat vrstevnatého hrdinu s řadou vad, díky kterým hlavnímu „hrdinovi“ prostě budete při pátrání po dcerunce bez zaváhání fandit.

Meloni se totiž neztratí právě ani v akci, kterou Taylor sype z rukávu každých pár minut a Meloni v ní zcela záměrně připomíná Stathamova Cheva Cheliose, jenž se na sklonku života nakopnul k nezastavitelnému fyzickému výkonu. Meloni naštěstí nikdy nepřepne do úplně šíleného módu a je to právě on, kdo notně zdrogovanou zápletku a řadu zvratů drží pohromadě navzdory postupně se tříštícímu scénáři.

Ačkoli je totiž Taylor solidní klipař a nemá problém udržet tempo po 40 minut televizní epizody. Celých 8 epizod spolu se zbytkem štábu stále ještě úplně neutáhne a především po polovině první série (druhá se chystá na letošek) už začíná být cítit drobné vyhoření plynoucí z opakujících se situací a chtě nechtě se okoukávajícího anarchistického zpracování plného těch nejabsurdnějších psychopatických postav, které zvládnete vymyslet.

Happy! je však přesto zábavnou kriminálkovou polízanicí, jež si zaslouží pochvalu především pro svou nápaditost a snahu ozvláštňovat tradiční kriminálkové propriety, kterými jsme po letech televizních vyšetřování jednoznačně unavení. Nejedná se o žádnou revoluční sérii, jíž byste po pár týdnech nedostali z hlavy. Oněch 8 dílů vás však přivrtá k obrazovce s vytřeštěným výrazem plným očekávání, co dalšího si tvůrčí tým lajsne příště vytasit. A že toho v tomhle detektivním pelmelu plném cynismu, černého humoru, bezprecedentního násilí a cákanců malinovky není málo. Fakt!

Happy! Zdroj: TMDB
83

Happy! (HAPPY!)

Z bývalého poldy se stane nájemný zabiják, ale jeho život se změní, když se mu zjeví podivný modrý kůň a chce po něm, aby osvobodil malou holčičku z náruče Santy. Hrají: Christopher Meloni, Patton Oswalt, Lili Mirojnick, Medina Senghore, Ritchie Coster, Patrick Fischler, Bryce Lorenzo

Online na Netflix (titulky) od 26. 4. 2018 , nové díly od 27. 3. 2019

DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!  |  Tipy na film  |   |  11 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako DOPORUČUJEME: Šílený akční seriál Happy!

Tipy na film  |  před 2 dny  |  180

10 akčních komedií, které musíte vidět po netflixovském hitu Red Notice

Natočit dobrou akční komedii je kumšt, obzvlášť pokud pracujete s dvěma postavami, které se neustále hašteří. Úspěch totiž tkví právě ve vyvážení obou postav, které musí být natolik protikladné, aby se ve výsledku dokonale doplňovaly. Tematicky, humorem i akcí. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  100

10 nejlepších historických seriálů posledních let

Neustálá starost o budoucnost a stres z přítomnosti mohou být vyčerpávající. Při takovém přetížení vás nic neuklidní víc, než si pustit autentický historický seriál: ať už kvůli odpočinkové, anebo přidané vzdělávací hodnotě. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  18

15 nejlepších českých krimi, které by měl vidět každý

Na Voyo odstartoval očekávaný Případ Roubal, který se zaměřuje na proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z let devadesátých. Dobrých kriminálek podle skutečnosti je ale dostupných více. Představme si ty nejlepší za posledních deset let. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  62

10 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

S prvním adventním víkendem tasí Netflix i HBO svá vánoční želízka. Dočkají se ale i fanoušci kriminálek, nebo hororů. Časově omezeně je pak ke zhlédnutí i vydařené sportovní drama. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  8

15 zahraničních a 4 české filmy, které zmizí z Netflixu na konci listopadu

Měsíc listopad se chýlí ke konci, což znamená větší odliv především zahraničních filmů z Netflixu, který bude svou nabídku jako každý měsíc výrazněji obměňovat. Streamovací službu ale opustí i pár českých snímků. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist