FB pixel TP pixel
Filmy po kinopremiéře za chvíli online? Universal přesvědčil další kinořetězec © TMDB

Filmy po kinopremiéře za chvíli online? Universal přesvědčil další kinořetězec

Hollywoodské studio Universal po uzavření dohody s řetězci kin AMC sjednalo podobné podmínky i s dalším velkým americkým provozovatelem multikin Cinemark. Většina filmů studia by tak měla být dostupná online již 17 dnů po premiéře.

Streaming novinky

V průběhu léta se do mediálního prostoru dostala z hlediska distribuce filmů relativně revoluční informace o uzavření smlouvy mezi slavným hollywoodským studiem Universal a největší světovou sítí kin AMC. Ta Universalu zaručuje, že se již 17 dní po premiéře jeho filmů v kinech mohou distribuovat online přes VOD platformy jako Google Play, Apple TV či Amazon. A podobnou dohodu nyní Universal podepsal i s dalším významným americkým provozovatelem kin, společností Cinemark. Postupně se tak mění zavedený systém distribuce, kdy se snímky z kin mohly díky exkluzivitě pro kinaře dostat do online prostředí často nejdříve po třech měsících.

Filmy po kinopremiéře za chvíli online? Universal přesvědčil další kinořetězec © TMDB

Cinemark si vyjednal, že výjimku z tohoto pravidla budou mít snímky, které v kinech utrží více než 50 milionů dolarů. Tyto filmy se pak mohou na VOD služby přesunout po 31 dnech od premiéry. Takže velkorozpočtové snímky Universalu, jako další plánované díly sérií Rychle a zběsile či Jurský svět, budou brázdit kiny déle. Tradičně se tržby z kin dělí napůl, půlka pro studio a půlka pro kinaře, v režimu VOD jde z tržeb studiu až 80 %. Nová smlouva by měla nově kinařům zajistit určitý přísun peněz i z těchto online prodejů, AMC i Cinemark by podle zákulisních informací měly dostat okolo 1 % - 2 % z těchto tržeb. Dohoda se tak týká všech filmů Universalu i jeho dceřiných společností jako DreamWorks a Focus Features a je platná na několik příštích let. Budeme dále sledovat, jestli se k Universalu přidá další hollywoodské studio a bude s kinaři vyjednávat nové podmínky.

 2 062 zobrazení   16 se líbí
Wonder Woman bude mít premiéru na HBO ve stejný den jako v kinech!
Wonder Woman bude mít premiéru na HBO ve stejný den jako v kinech!
19.11.2020 11:00:00 | Streaming novinky

Plnotučné oznámení si přichystalo studio Warner Bros., které po dlouhém čekání nevyřklo další odložení očekávané Wonder Woman 1984 na příští rok, ale premiéru na streamovací službě HBO Max a v dostupných kinech ve stejný den.

Disney+ má 73,7 miliónů předplatitelů, příchod do Česka nepotvrdil
Disney+ má 73,7 miliónů předplatitelů, příchod do Česka nepotvrdil
13.11.2020 7:00:00 | Streaming novinky

Aktuálně ohlášené kvartální výsledky studia Disney přinesly očekávané zprávy o pokračujícím růstu předplatitelů služby Disney+ či velké ztráty v oblasti provozu parků či kinodistribuce. Pro nás nejzajímavější zprávy - tedy kdy bude Disney+ v Česku - jsme se stále nedočkali.

Netflix jako klasická televize? Lineární vysílání testuje ve Francii
Netflix jako klasická televize? Lineární vysílání testuje ve Francii
10.11.2020 8:00:00 | Streaming novinky

Mezi některými předplatiteli zaznívají směrem k Netflixu časté výtky na nadměrnou nabídku titulů v jejich knihovně, z níž plyne i jistá nerozhodnost, co si vlastně večer pustit. Nejen tito diváci by mohli uvítat, že se pro ně streamer snaží simulovat klasické televizní vysílání.

Předplacené karty Netflixu jsou konečně v Česku. Přesně na vánoční trh
Předplacené karty Netflixu jsou konečně v Česku. Přesně na vánoční trh
05.11.2020 11:00:00 | Streaming novinky

Netflix nadále potvrzuje, že to s Českou republikou myslí vážně. Počeštěné uživatelské prostředí, přibývání českého obsahu i lokalizace. A nyní i možnost kupovat předplacené karty, které jsou v zahraničí standardem.