FB pixel

Kabelová televize HBO a jejich tvůrci připravovaného superhrdinského seriálu Watchmen v úterý 16. října vypustili první fotku neidentifikovatelné maskované postavy, a pomyslně tak odstartovali jeho natáčecí fázi. Watchmeni jsou významným revizionistickým komiksem z osmdesátých let, který napsal legendární komiksový scénárista Alan Moore. V roce 2009 byl věrně zadaptován Zackem Snyderem do hollywoodského filmu a nyní se chystá televizní série. Na konci června byl dotočen pilotní díl a v srpnu byl stanicí HBO seriál schválen k přípravě. Po končící Hře o trůny by HBO potřebovala další velký seriálový hit a Watchmeni by se jím mohli stát.

Tvůrci seriálu Watchmen

Hlavním tvůrcem nové adaptace komiksu Strážci se stal scénárista, producent a komiksový autor Damon Lindelof. Ten je podepsán pod seriálem Ztraceni, za který získal v roce 2005 cenu Emmy. Lindelof už s HBO spolupracoval na jejich oceňovaném mysteriozním seriálu Pozůstalí. Pro rozpačité zakončení seriálu Ztraceni nebo rozporuplně přijatém Prometheovi (na kterém se scénáristicky podílel) ovšem není mezi některými fanoušky v oblibě, Lindelof ovšem přislíbil větší otevřenost a spolupráci a fanouškům zaslal pětistránkový otevřený dopis o svém vztahu k seriálu. Producentkou seriálu a režisérkou pilotního dílu byla zvolena zkušená televizní režisérka Nicole Kassel, v minulosti již s Lindelofem spolupracovala na Pozůstalých. Režírovala také epizody seriálů Volejte Saulovi, Castle Rock nebo Westworld.


Kdo se v seriálu objeví

Kdo se v seriálu objeví

HBO dosud vydalo jen seznam herců, kteří se ve Watchmenech objeví, jaké postavy budou hrát se ale zatím neví. Těšit se můžeme na oscarového Jeremyho Ironse, který zlatou sošku získal za film Zvrat štěstěny či ztvárnil padoucha Simona Grubera v pokračování akčního thrilleru Smrtonosná past 3. Dalším známým jménem je Don Johnson, který se proslavil kriminálním seriálem Miami Vice a v poslední době byl vidět v tarantinovce Nespoutaný Django. Dalšími obsazenými herci jsou například Yahya Abdul-Mateen II známý z hudebního seriálu The Get Down či Regina King, která si zahrála ve zmíněném mysteriózním seriálu Pozůstalí či technothrilleru Nepřítel státu s Willem Smithem, a dle serveru Variety by měla hrát hlavní roli.


Hudba pro Watchmeny

Hudba pro Watchmeny

Původní hudbu pro seriál složí muzikanti ze slavné industriálně rockové kapely Nine Inch Nails Trent Reznor a Atticus Ross, sami se označují za velké fanoušky Moorovy předlohy. Ve skládání filmové hudby nejsou nováčky, proslavili se hlavně spoluprací s Davidem Fincherem. Za hudbu k The Social Network získali dokonce Zlatý glóbus i Oscara. Hudbu pro něj dělali i k thrillerům Muži, kteří nenávidí ženy či Zmizelá. Často volí metodu hutného zvuku mixem kytarových rifů a elektroniky.

Alan Moore a původní komiks

Komiksový scénárista Alan Moore a ilustrátor Dave Gibbons vydali pro DC Comics v letech 1986-1987 dohromady dvanáct komiksových sešitů Strážců, jež byly posléze vydány knižně. Tato série byla kriticky přijata nebývale vřele. Získala prestižní komiksovou cenu Hugo nebo představovala v žebříčku „100 nejlepších románů všech dob” časopisu Time jediné komiksové zastoupení. Autoři v komiksu novátorsky zpracovávali a dekonstruovali svět superhrdinů, vyprávěcími technikami zkoumali možnosti komiksového média a příběh zakončili morálně nejednoznačným finále.


O čem komiks vypráví

O čem komiks vypráví

V alternativní realitě poloviny osmdesátých let, ve které v USA stále vládne prezident Nixon, hrozí jaderná válka se Sovětským svazem. Z retrospekcí vyplývá, že se v předchozích desetiletích začali v USA objevovat superhrdinové. Ti pomohli vládě Spojených států vyhrát válku ve Vietnamu. Nyní maskovaní hrdinové buď pro vládu pracují, nebo jsou ve vyhnanství a postaveni mimo zákon. V úvodu je jeden ze „strážců” zabit a na probíhajícím vyšetřování se rozkrývají příběhy ostatních hrdinů a hledá se, kdo stojí v pozadí obřího komplotu, který z pátrání vyplývá.

O čem bude seriál

HBO poměrně důsledně střeží informace a žádné konkrétní zprávy o příběhu nejsou známy. Tvůrci tvrdí, že nebudou původní komiks adaptovat, ale staví se k němu jako k “Starému zákonu” - něčemu posvátnému - co nechtějí revidovat, ale stavět na něm a nepůjde tak prý v pravém významu slova ani o sequel. O své práci na Watchmenech mluvil scénárista Lindelof jako o „remixu” původního komiksu do nové a současné podoby, kdy se musí na celý projekt dívat novýma očima a klást si nové otázky. Server That Hashtag Show na svých stránkách uveřejnil seznam postav a jejich vlastností, které se v pilotu měly objevit. Příběh se má točit kolem skupiny policistů z Oklahomy, ovšem HBO tuto zprávu nikdy nepotvrdila.


Hlavní postavy komiksu

Hlavní postavy komiksu

V originálním příběhu je šest hlavních postav. Komediant, který pracuje pro vládu a jehož smrt spustila celé vyšetřování. Dr. Manhattan, nukleární fyzik, který se při nehodě promění v modrou superpostavu, která nevnímá čas lineárně. Sůva (hrdina na odpočinku podobný Batmanovi), Hedvábný přízrak (bývalá přítelkyně Dr. Manhattana) a Rorschach (po zákazu maskovaných hrdinů dále vyhledává a trestá zločince, jeho maska má pohyblivé skvrny) pátrají po příčině smrti Komedianta. Ozymandias po ukončení superhrdinské profese vede podnikání, je považován za nejchytřejšího na světě. Dosud není známo, jestli se některá z postav v připravovaném seriálu objeví.

Komiksová pokračování

V roce 2012 začaly vznikat pokračování. Po neshodách, které nastaly mezi vydavatelstvím DC Comics a Alanem Moorem po napsání komiksů V jako Vendeta a Strážci se Moore rozhodl rozvázat spolupráci a na dalších částech se nepodílel. Různí autoři vydali celkem 37 čísel limitovaných edic pod názvem Before Watchmen, které rozvíjely a vysvětlovaly období před Moorovým příběhem.


Snyderova filmová adaptace

Snyderova filmová adaptace

Filmová adaptace se rodila poměrně těžce a byla považována jako „nezfilmovatelná”. S projektem koketovali Terry Gilliam, Daren Aronofsky nebo Paul Greengrass než byl v roce 2009 pod režisérským vedením Zacka Snydera převeden svět Strážců do filmové podoby. I když byla adaptace mnohými diváky přijata pozitivně pro vizuální styl a zachování komplexní struktury originálu, v kinech a u kritiky byl film přijat rozporuplně. Snyder se před Watchmeny proslavil adaptací dalšího zásadního komiksu 300: Bitva u Thermopyl a poté supermaním Muž z oceli. Ve filmové verzi si Dr. Manahattana zahrál Billy Crudup (Na pokraji slávy), Sůvu Patrick Wilson (V zajetí démonů), Ozymandiase Matthew Goode (Čas čarodějnic) a první Hedvábný přízrak zase Carla Gugino (The Haunting of Hill House).

Kdy bude seriál na HBO

Oficiálně HBO potvrdilo, že televizní seriál bude na jejich obrazovkách v roce 2019. Je ovšem pravděpodobné, že dříve než na podzim příštího roku to nebude. Podle serveru IMDB by Watchmeni měli mít v první sezoně osm epizod dlouhých kolem jedné hodiny.

HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí  |  Tipy na film  |  před 3 měsíci  |  360 přečtení  |  36 líbí se  |  1 komentář

Petr Kollar

Formovaly ho akčňáky, sci-fi a horory z osmdesátek a devadesátek. Posléze na VHS během dvou dnů bingewatchnul Twin Peaks a s ním se zrodila i láska k dlouhým vyprávěním, které s příchodem Netflixu získaly tu pravou platformu. Dnes se věnuje hollywoodské klasice, hongkongskému akčnímu filmu, japonskému anime i evropskému artu. Před pár lety se začetl do komiksových světů (a v poslední době mangy obzvláště). Rád se prochází po horách, miluje lesy a nepohrdne kvalitním pivem.

Komentáře k článku HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí

Další články jako HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí

Tipy na film  |  před 2 dny  |  10

VÍKENDOVÉ TIPY: Punisher, Star Trek a sci-fi IO

Víkend je tu a s ním i pravidelná dávka našich tipů. Tentokrát si užjí hlavně diváci Netflixu, vrací se Punisher, Grace & Frankie nebo Star Trek plus nálož nových či přeložených filmů. HBO má dva nové nenápadné seriály. A online dorazily také nedávno kinonovinky - české filmy Všechno bude nebo King Skate. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  24

10 nejlepších seriálů, které se letos vrátí na HBO

Nový rok, nové seriály! Ale pojďme se nejdřív podívat na ty, které známe a máme rádi. Případně pro vás máme inspirace pro ty, na které naskočit před příchodem jejich nové řady. A nebojte se, není tam jen 10x Hra o trůny. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  29

Nejočekávanější komiksové seriály roku 2019

Nedávno jsme vás informovali o všech komiksových filmech, které budou letos promítány v kinech. Na tento dřívější článek navazujeme přehledem komiksových seriálů, jež nás roku 2019 obšťastní. Podívejte se na náš výčet a přehled, které z nich najdete online. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  39

13 nejočekávanějších filmů od Netflixu v roce 2019

Netflix v uplynulém roce představil celou řádku povedených filmů, se kterými uhranul kritiky i běžné diváky. Roma, 22 July, Outlaw King či Bird Box však byly jen začátek. V letošním roce Netflix zařazuje ještě vyšší otáčky a my nevíme, na co se těšit víc! číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  21

VÍKENDOVÉ TIPY: Titans, Brexit, Černé pondělí či Temný případ

Začátek roku je v online novinkách silný. Netflix dnes uvedl komiksový seriál Titans či alternativní drama Sex Education. Na HBO odstartovala třetí Terapie, televizní film o Brexitu a chystá se nový Temný případ. Na iTunes dorazilo několik větších akčních filmů, které jste v kinech vidět nemohli. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist