FB pixel

Kabelová televize HBO a jejich tvůrci připravovaného superhrdinského seriálu Watchmen v úterý 16. října vypustili první fotku neidentifikovatelné maskované postavy, a pomyslně tak odstartovali jeho natáčecí fázi. Watchmeni jsou významným revizionistickým komiksem z osmdesátých let, který napsal legendární komiksový scénárista Alan Moore. V roce 2009 byl věrně zadaptován Zackem Snyderem do hollywoodského filmu a nyní se chystá televizní série. Na konci června byl dotočen pilotní díl a v srpnu byl stanicí HBO seriál schválen k přípravě. Po končící Hře o trůny by HBO potřebovala další velký seriálový hit a Watchmeni by se jím mohli stát.

Tvůrci seriálu Watchmen

Hlavním tvůrcem nové adaptace komiksu Strážci se stal scénárista, producent a komiksový autor Damon Lindelof. Ten je podepsán pod seriálem Ztraceni, za který získal v roce 2005 cenu Emmy. Lindelof už s HBO spolupracoval na jejich oceňovaném mysteriozním seriálu Pozůstalí. Pro rozpačité zakončení seriálu Ztraceni nebo rozporuplně přijatém Prometheovi (na kterém se scénáristicky podílel) ovšem není mezi některými fanoušky v oblibě, Lindelof ovšem přislíbil větší otevřenost a spolupráci a fanouškům zaslal pětistránkový otevřený dopis o svém vztahu k seriálu. Producentkou seriálu a režisérkou pilotního dílu byla zvolena zkušená televizní režisérka Nicole Kassel, v minulosti již s Lindelofem spolupracovala na Pozůstalých. Režírovala také epizody seriálů Volejte Saulovi, Castle Rock nebo Westworld.


Kdo se v seriálu objeví

Kdo se v seriálu objeví

HBO dosud vydalo jen seznam herců, kteří se ve Watchmenech objeví, jaké postavy budou hrát se ale zatím neví. Těšit se můžeme na oscarového Jeremyho Ironse, který zlatou sošku získal za film Zvrat štěstěny či ztvárnil padoucha Simona Grubera v pokračování akčního thrilleru Smrtonosná past 3. Dalším známým jménem je Don Johnson, který se proslavil kriminálním seriálem Miami Vice a v poslední době byl vidět v tarantinovce Nespoutaný Django. Dalšími obsazenými herci jsou například Yahya Abdul-Mateen II známý z hudebního seriálu The Get Down či Regina King, která si zahrála ve zmíněném mysteriózním seriálu Pozůstalí či technothrilleru Nepřítel státu s Willem Smithem, a dle serveru Variety by měla hrát hlavní roli.


Hudba pro Watchmeny

Hudba pro Watchmeny

Původní hudbu pro seriál složí muzikanti ze slavné industriálně rockové kapely Nine Inch Nails Trent Reznor a Atticus Ross, sami se označují za velké fanoušky Moorovy předlohy. Ve skládání filmové hudby nejsou nováčky, proslavili se hlavně spoluprací s Davidem Fincherem. Za hudbu k The Social Network získali dokonce Zlatý glóbus i Oscara. Hudbu pro něj dělali i k thrillerům Muži, kteří nenávidí ženy či Zmizelá. Často volí metodu hutného zvuku mixem kytarových rifů a elektroniky.

Alan Moore a původní komiks

Komiksový scénárista Alan Moore a ilustrátor Dave Gibbons vydali pro DC Comics v letech 1986-1987 dohromady dvanáct komiksových sešitů Strážců, jež byly posléze vydány knižně. Tato série byla kriticky přijata nebývale vřele. Získala prestižní komiksovou cenu Hugo nebo představovala v žebříčku „100 nejlepších románů všech dob” časopisu Time jediné komiksové zastoupení. Autoři v komiksu novátorsky zpracovávali a dekonstruovali svět superhrdinů, vyprávěcími technikami zkoumali možnosti komiksového média a příběh zakončili morálně nejednoznačným finále.


O čem komiks vypráví

O čem komiks vypráví

V alternativní realitě poloviny osmdesátých let, ve které v USA stále vládne prezident Nixon, hrozí jaderná válka se Sovětským svazem. Z retrospekcí vyplývá, že se v předchozích desetiletích začali v USA objevovat superhrdinové. Ti pomohli vládě Spojených států vyhrát válku ve Vietnamu. Nyní maskovaní hrdinové buď pro vládu pracují, nebo jsou ve vyhnanství a postaveni mimo zákon. V úvodu je jeden ze „strážců” zabit a na probíhajícím vyšetřování se rozkrývají příběhy ostatních hrdinů a hledá se, kdo stojí v pozadí obřího komplotu, který z pátrání vyplývá.

O čem bude seriál

HBO poměrně důsledně střeží informace a žádné konkrétní zprávy o příběhu nejsou známy. Tvůrci tvrdí, že nebudou původní komiks adaptovat, ale staví se k němu jako k “Starému zákonu” - něčemu posvátnému - co nechtějí revidovat, ale stavět na něm a nepůjde tak prý v pravém významu slova ani o sequel. O své práci na Watchmenech mluvil scénárista Lindelof jako o „remixu” původního komiksu do nové a současné podoby, kdy se musí na celý projekt dívat novýma očima a klást si nové otázky. Server That Hashtag Show na svých stránkách uveřejnil seznam postav a jejich vlastností, které se v pilotu měly objevit. Příběh se má točit kolem skupiny policistů z Oklahomy, ovšem HBO tuto zprávu nikdy nepotvrdila.


Hlavní postavy komiksu

Hlavní postavy komiksu

V originálním příběhu je šest hlavních postav. Komediant, který pracuje pro vládu a jehož smrt spustila celé vyšetřování. Dr. Manhattan, nukleární fyzik, který se při nehodě promění v modrou superpostavu, která nevnímá čas lineárně. Sůva (hrdina na odpočinku podobný Batmanovi), Hedvábný přízrak (bývalá přítelkyně Dr. Manhattana) a Rorschach (po zákazu maskovaných hrdinů dále vyhledává a trestá zločince, jeho maska má pohyblivé skvrny) pátrají po příčině smrti Komedianta. Ozymandias po ukončení superhrdinské profese vede podnikání, je považován za nejchytřejšího na světě. Dosud není známo, jestli se některá z postav v připravovaném seriálu objeví.

Komiksová pokračování

V roce 2012 začaly vznikat pokračování. Po neshodách, které nastaly mezi vydavatelstvím DC Comics a Alanem Moorem po napsání komiksů V jako Vendeta a Strážci se Moore rozhodl rozvázat spolupráci a na dalších částech se nepodílel. Různí autoři vydali celkem 37 čísel limitovaných edic pod názvem Before Watchmen, které rozvíjely a vysvětlovaly období před Moorovým příběhem.


Snyderova filmová adaptace

Snyderova filmová adaptace

Filmová adaptace se rodila poměrně těžce a byla považována jako „nezfilmovatelná”. S projektem koketovali Terry Gilliam, Daren Aronofsky nebo Paul Greengrass než byl v roce 2009 pod režisérským vedením Zacka Snydera převeden svět Strážců do filmové podoby. I když byla adaptace mnohými diváky přijata pozitivně pro vizuální styl a zachování komplexní struktury originálu, v kinech a u kritiky byl film přijat rozporuplně. Snyder se před Watchmeny proslavil adaptací dalšího zásadního komiksu 300: Bitva u Thermopyl a poté supermaním Muž z oceli. Ve filmové verzi si Dr. Manahattana zahrál Billy Crudup (Na pokraji slávy), Sůvu Patrick Wilson (V zajetí démonů), Ozymandiase Matthew Goode (Čas čarodějnic) a první Hedvábný přízrak zase Carla Gugino (The Haunting of Hill House).

Kdy bude seriál na HBO

Oficiálně HBO potvrdilo, že televizní seriál bude na jejich obrazovkách v roce 2019. Je ovšem pravděpodobné, že dříve než na podzim příštího roku to nebude. Podle serveru IMDB by Watchmeni měli mít v první sezoně osm epizod dlouhých kolem jedné hodiny.

HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí  |  Tipy na film  |  před 17 dny  |  349 přečtení  |  36 líbí se  |  1 komentář

Petr Kollar

Formovaly ho akčňáky, sci-fi a horory z osmdesátek a devadesátek. Posléze na VHS během dvou dnů bingewatchnul Twin Peaks a s ním se zrodila i láska k dlouhým vyprávěním, které s příchodem Netflixu získaly tu pravou platformu. Dnes se věnuje hollywoodské klasice, hongkongskému akčnímu filmu, japonskému animei evropskému artu. Před pár lety se začetl do komiksových světů (a v poslední době mangy obzvláště). Rád se prochází po horách, miluje lesy a nepohrdne kvalitním pivem.

Komentáře k článku HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí

Další články jako HBO chystá seriál WATCHMEN, co všechno víme? Máme velké shrnutí

Tipy na film  |  včera 17:00

RETRO: Dětská hra aneb film, po kterém spálíte všechny panenky v dosahu

Do kin se letos s velkou slávou vrátil Michael Myers, který v novém Halloweenu oslavil kulaté čtyřicátiny. Slaví však i nejmenší ze slasherových ikon. Panence Chuckymu je letos třicet let a do důchodu se rozhodně nechystá. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  39

VZPOMÍNÁME: Stan Lee a všechny jeho cameo role

Filmový i komiksový svět včera postihla obrovská ztráta, neboť do nebeského království odešel Stan Lee, tvůrce populárních marvelovských postav a také král cameo rolí, které si v následujícím článku představíme. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  12

Outlaw King: Co neobsahuje o 20 minut kratší verze na Netflixu?

Od pátku najdete na Netflixu historický velkofilm Outlaw King. Jestli vás přesvědčila naše pochvalná recenze a film jste přes víkend už omrkli, určitě se vám bude hodit srovnání verze Netflixu s tou, kterou viděli diváci v Torontu. Pozor na spoilery a mrkněte na naše perličky na závěr. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  151

RECENZE: Outlaw King je brutální podívanou ve stylu Statečného srdce

Netflix dnes vypustil svůj zatím nejambicióznější film. V něm se režisér na Oscara nominováno neo-westernu Za každou cenu vydal do Skotska, aby oživil národního hrdinu Roberta Bruce, který spolu s Williamem Wallacem vykoupal Angličany v potocích krve a získal Skotům nezávislost číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  77

Nejen Mr. Bean a Johnny English: 8 dalších rolí Rowana Atkinsona

Rowan Atkinson je symbol Anglie. Patrně si ho vybavíte hlavně jako neurotického pana Beana, který si dělá sendvič v ponožce a schovává po restauraci tatarský biftek. Ale co jeho jiné filmy? Rozhodli vybrat osm dalších postav Rowana Atkinsona, které si zaslouží vaši pozornost! číst více

TOPlist TOPlist TOPlist