FB pixel
Zdroj:
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!
Let na Měsíc Zdroj: TMDB

Let na Měsíc

Dnes téměř zapomenuté sci-fi drama amerického klasika Roberta Altmana vás na první pohled zaujme svou nápadnou podobou právě s filmem, v němž Ryan Gosling míří na Měsíc s obavami, jestli se s ním vesmírná bárka nerozpadne. Ačkoli je však vizuálně film Prvnímu muži podobný a i zápletka o závodech NASA se sovětskými astronauty s osobním dramatem v pozadí nabízí mnoho styčných ploch, Countdown přece jen stáčí kormidlo jiným směrem, když představuje Projekt Poutník. V něm je James Caan vyslán na Měsíc dávno před lodí Apollo, aby zde jako první zarazil americkou vlajku do šedého poprašku a ukázal Sovětům, že Amerika je nejlepší. Drama začíná ve chvíli, kdy není jisté, že se astronaut dovede vrátit zpět, neboť musí na povrchu Měsíce nalézt vesmírný modul, jenž je nutný pro jeho přežití.

Není nikde online

2001: Vesmírná odysea Zdroj: TMDB

2001: Vesmírná odysea

Legendární filosofická opera Stanleyho Kubricka sice na řadu diváků působí jako alternativa prášku na spaní, (nejen) revoluční použití speciálních efektů a vesmírných modelů však dalo vzniknout nestárnoucí sci-fi, po které se na výlety mimo matičku Zemi začalo nahlížet s vážnější tváří. Ještě aby ne, když je autorem předlohy futuristický klasik Arthur C. Clarke, jehož povídku Stanley Kubrick přetavil ve filmový unikát, jehož styl a myšlenky se replikují ve světové kinematografii dodnes. Včetně Prvního člověka.

Online na Google Play (titulky) (dabing), iTunes, O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 30. 1. 2016

Zajati vesmírem Zdroj: TMDB

Zajati vesmírem

Trio astronautů má za sebou několikaměsíční misi na vesmírné stanici a čeká ho cesta domů. Lodi však selhávají návratové rakety a jedinou šancí na záchranu se stává náhradní modul, jenž by se vesmírným trosečníkům vyslal na pomoc. Složitou situaci ještě víc zkomplikuje hrozba hurikánu, kvůli níž možná trojici mužů na oběžné dráze dojde kyslík dříve, než k nim hrdinný Gregory Peck pomoc vyšle. A protože režíruje westernový matador John Sturges (Sedm statečných), můžete si být jistí, že bude na co koukat. Ostatně film získal za své vizuální efekty zaslouženého Oscara.

Online na iTunes (titulky) (dabing) od 19. 12. 2016

Apollo 13 Zdroj: TMDB

Apollo 13

„Houstone, máme problém.“ Mrazivá hláška z oscarového spektáklu Rona Howarda ezonuje mocně i po 23 letech, zatímco nám připomíná příběh z doby, kdy si NASA myslela, že jí po sérii úspěšných letů do vesmíru nemůže obyčejný let na Měsíc ničím zaskočit. Jenže jakmile se lodi Apollo 13 utrhne jedna z kyslíkových nádrží a druhá je poletujícím kusem lodi poškozena, nastává boj o holé přežití, během něhož musí Tom Hanks, Bill Paxton a Kevin Bacon provést riskantní manévr okolo Měsíce. Z 9 oscarových nominací sice film získal jen ty za střih a mix zvuku. Nervozitou propocené sedačky v kinech i doma u televize však filmu nikdo neodpáře.

Online na Amazon Prime, Google Play (titulky), iTunes, Rakuten (dabing) od 6. 8. 2021

Vesmírní kovbojové Zdroj: TMDB

Vesmírní kovbojové

Když vám titul první posádky na oběžné dráze vyfoukne obyčejná opice, naštve to natolik, že se z vás s přibývajícími vráskami stane buď Clint Eastwood nebo Tommy Lee Jones. I tihle dva bručouni doplnění Jamesem Garnerem a Donaldem Sutherlandem ale dostanou svou šanci zazářit. Jednou nohou v důchodu je totiž NASA povolá na nebezpečnou misi v podobě opravy starého sovětského satelitu, jenž by mohl svým pádem do obydlené oblasti způsobit nechtěné ztráty na lidských životech a možná provalit i nějaké vládní tajemství. Je tedy na partičce seniorů, aby v rychlosti prošla tréninkovým kolečkem a s cynismem sobě vlastním předvedla, že nepatří do starého železa.

Online na iTunes od 27. 11. 2016

Moon Zdroj: TMDB

Moon

Ještě než se Duncan Jones propracoval ke svému vysněnému projektu v podobě adaptace herní legendy Warcraftu, začínal jako „neznámý syn Davida Bowieho“, od něhož nikdo nic nečekal. A on všem vypálil rybník s komorní a na dnešní poměry lacinou sci-fi (film stál jen 5 milionů dolarů), v níž Sam Rockwell brázdí měsíční krajinu a snaží se dohlížet na automatickou těžbu plynu. Při jedné z rutinní kontrol však zažije tragickou nehodu, jejíž přežití mu poskytne mnohem horší zjištění, než kdyby se na horizontu objevila loď plná šedivých mužíčků. Jonesovo mysteriózní drama nabízí hutnou atmosféru, parádní práci s realisticky vyhlížejícími miniaturami a především náramné výkon(y) Sama Rockwella a – teď to raději jen pošeptám – Kevina Spaceyho jako počítače Gertyho.

Není nikde online

Kozoroh 1 Zdroj: TMDB

Kozoroh 1

Dávno předtím, než nás režisér Peter Hyams nechtěně bavil vandammovským Timecopem či prehistorickými Lovci dinosaurů, vyšlápl si na oblíbené konspirační teorie o tom, že celý vesmírný program NASA je jedna velká bublina. Ač totiž raketoplán Kozoroh vzlétne na svou misi k Marsu, posádka lodi zůstává na Zemi, kde je nucena natočit fiktivní přistání na rudé planetě, čímž se stává součástí dost možná největšího podvodu v dějinách. Situace se komplikuje poté, co Kozoroh shoří v atmosféře a astronauti se stávají nepohodlnými svědky, kteří musí bojovat o holý život. Pokud věříte tomu, že Stanley Kubrick natočil Armstrongovu první šlápotu na povrchu Měsíce a Apollo 11 na něj nikdy nedoletělo, tenhle film si zamilujete.

Není nikde online

Správná posádka Zdroj: TMDB

Správná posádka

Potřebujete rychloúvod do problematiky začátku amerického vesmírného programu? A máte 193 minut volného času? Pak má pro vás režisér Philip Kaufman dobrou zprávu! V roce 1983 totiž natočil dobrodružnou pecku, která mapuje osudy sedmičky amerických astronautů, kteří se rozhodli, že popřou vrozený strach a pokusí se v hromadě šrotu dovézt své vlastenectví až za hranice naší atmosféry. Ve vysoustruženém hollywoodském bijáku excelují mladý Ed Harris, Dennis Quaid, Scott Glenn či Sam Shepard, který si dokonce odnesl oscarovou nominaci. Film samotný si pak v roce 1984 odnesl hned 4 zasloužené zlaté plešouny z 8 nominací.

Online na Google Play od 1. 4. 2018

Gravitace Zdroj: TMDB

Gravitace

Vesmírná suť není nic příjemného. A už vůbec ne, pokud se jedná o zbytky vaší lodi, která se při zdánlivé opravě rozpadla během pár vteřin na milion kousků a odpálila vás kamsi do gravitačního vakua kosmu. Nebyla by to však Sandra Bullock, aby se nepokusila převzít nad situací otěže a dokázat nám, že i ze zdánlivě příšerné šlamastyky se dá dostat a „znovu se narodit“. Režíruje mexická superstar Alfonso Cuarón, což ve spojení s kameramanským géniem Emmanuelem Lubezkim znamená audiovizuální orgie, mezi nimiž se však neztrácí ani tolik potřebné napětí, u kterého si slabší povahy uhlodají pár nehtů.

Online na Google Play (titulky), HBO (titulky) (dabing), iTunes (titulky), Netflix (titulky), O2TV (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 30. 12. 2015

Marťan Zdroj: TMDB

Marťan

Mise na Mars skýtá řadu potenciálních problémů. Na vlastní kůži to pozná posádka Ares III, kterou zaskočí písečná bouře, na jejímž konci chybí týmu extrémně vtipný inženýr Mark Watney. Jenže zatímco na Zemi je Watney prohlášen za mrtvého, borec s tváří Matta Damona hodlá za každou cenu přežít. I kdyby to znamenalo začít na vysušeném povrchu Marsu pěstovat brambory a mít nižší příděl jídla než děti v nejzaostalejších částech Afriky. Humanistické dobrodružství podle knižního bestselleru Andyho Weira vám zase jednou připomene, že na světě není nic silnějšího než lidská vůle po životě a vzájemné pomoci. Tedy kromě touhy stát se na pár vteřin Iron Manem a natřít to Neilu Armstrongovi.

Online na iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten od 10. 12. 2016

Bonusový tip: Skrytá čísla Zdroj: TMDB

Bonusový tip: Skrytá čísla

Když se NASA v 60. letech snažila bojovat se Sověty na ploše vesmírných programů, výrazně jí pomohla trojice Afroameričanek, které byly chytřejší než jejich bílí kolegové, ale bohužel žily v době, kdy byla barva pleti důležitější, než co se skrývá pod ní. Pod Skrytými čísly se nachází především milé životopisné drama, které nám připomíná, že rasismus není něco, na co bychom měli být hrdí. A že matky od rodin mají na víc než jen čekání na manželovu výplatu. V hlavních rolí na sympatické oscarovky válí Taraji P. Henson a Octavia Spencer, kterým perfektně sekundují nestárnoucí sympaťák Kevin Costner a zákeřný „sheldonovský“ kukuč Jima Parsonse.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Rakuten od 10. 9. 2017

První člověk Zdroj: TMDB
77

První člověk

Poznejte příběh astronauta Neila Armstronga, prvního muže, který kdy vkročil na povrch Měsíce. Hrají: Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll, Kyle Chandler, Jason Clarke, Shea Whigham, Christopher Abbott, Režie: Damien Chazelle

Proč koukat?
První člověk je intimní drama, které sleduje nelehkou cestu za dosažením nemyslitelného, která se odráží na vztazích s blízkými i na samotných aktérech.

Online na Google Play (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 30. 7. 2019

10 filmových výletů do vesmíru, pokud se vám líbil První člověk  |  Tipy na film  |   |  15 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako 10 filmových výletů do vesmíru, pokud se vám líbil První člověk

Tipy na film  |  před 4 hodinami

15 nejlepších napínáků na HBO, které byste si měli pustit na Halloween

Už v neděli se můžeme těšit na Předvečer svátku všech svatých, tedy na legendární Halloween. A to je asi ten nejlepší čas na sledování nejrůznějších hororových či thrillerových příběhů. číst více

Tipy na film  |  včera 19:30

10 nejlepších filmů, které na konci října opustí Netflix

Ani v říjnu se Netflix nevyhne konci licenčních práv na několik titulů. Podívali jsme se na ty nejzajímavější, které co nevidět streamovací službu opustí. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny

30 nejlepších hororů na Netflixu, které byste měli vidět na Halloween

O víkendu čeká mnoho z nás oslava Halloweenu, což s sebou samozřejmě nese nakoukávání hororů či hororově laděných filmů. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které jsou aktuálně na Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

9 brutálních asijských filmů, které musíte vidět po Hře na oliheň

Jestli se vám líbila Hra na oliheň, máme pro vás devítku filmových pecek, které by měly být v životopisu každého filmového fanouška. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

10 drsných a smrtelných nehod, které dokazují, že při natáčení jde o život

Filmařina je krásná a dobrodružná profese, někdy ale může přinášet i smrtelná nebezpečí. Podívali jsme se na zoubek těm nejšílenějším a nejsmrtelnějším nehodám, které se na filmovém place za poslední roky staly. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist