FB pixel TP pixel
Kdy bude Indiana Jones 5 na Disney Plus? Disney potvrdil rekordně dlouhé čekání © Lucasfilm

Kdy bude Indiana Jones 5 na Disney Plus? Disney potvrdil rekordně dlouhé čekání

Pokud jste doufali, že se poslední film o Indiana Jonesovi podívá na streamovací službu Disney Plus již v průběhu září či říjnu, tedy zhruba 3 měsíce po premiéře v kinech, pak pro vás máme špatnou zprávu. Nový trailer potvrdil nejhorší obavy, že Disney volí rekordně natahovaný distribuční plán, který Indyho návrat oddaluje až na 6 měsíců od uvedení v kinosálech.

Filmové novinky

Někdo by řekl, že jde o umně natahovanou strategii, která má efektivně splatit masivní třísetmilionový rozpočet. Někdo by se ale nemusel držet zkrátka a mohl by Disneyho způsob distribuce snímku Indiana Jones a nástroj osudu označit za výsměch fanouškům do tváře. Na rozdíl od jiných filmů, které spadají do distribuce Walta Disneyho totiž hollywoodské studio volí neskutečně pomalý způsob vydávání filmu na jednotlivých úsecích distribuce. A tak zatímco třeba marvelovky vidíme zakončit svou hlavní distribuční pouť i po třech měsících, Indiana Jones ji zřejmě završí až těsně před koncem roku. Tedy po půl roce od premiéry v kinech.

Disney nikam nespěchá

Uvedení na TVOD službách k 29. srpnu letošního roku sice vybízelo k domněnkám, že bychom se pátého filmu z dobrodružné série mohli dočkat už o zhruba měsíc později. Jak si ale asi dovedete spočítat, tato kalkulace podle vzoru nesmírně populárního snímku Strážci Galaxie: Volume 3 už v tuto chvíli nevychází. A to byl závěrečný film o Star-Lordovi a jeho přátelích výrazně úspěšnější než Indiana Jones. Tak co se s uvedením Indyho děje? Nový trailer k vydání filmu na fyzických nosičích bohužel potvrzuje nejhorší obavy, že Disney bude s uvedením filmu na Disney Plus otálet až do prosince. Vydání na Blu-rayích je totiž oznámeno až na 5. prosince a právě s vydáním na discích vždy docházelo k vydání i na Disney Plus. Jenže v tomto případě Disney uvedení na své streamovací platformě neoznámil, a tak se dá předpokládat, že ani začátkem prosince se Indyho nedočkáme a studio film nasadí až jako velkou vánoční novinku kolem 24. prosince. Dávalo by to z hlediska marketingu dokonalý smysl, protože právě na sváteční období Disney potřebuje velký trhák.

Co Disney pozdním nasazením Indiana Jonese sleduje? Samozřejmě zalátání masivního propadáku, který ho potkal v kinech. Vždyť globálně senior s tváří Harrisona Forda utržil jen necelých 400 milionů dolarů při rozpočtu, který měl sahat až ke 300 milionům. Není divu, že Disney vypouští film na jednotlivá zákoutí distribuce jen velmi zvolna a těží dolar po dolaru, aby se zahojil. Ostatně i dnes, více než měsíc od uvedení na TVODech je Indy 6. nejpopulárnějším titulem na iTunes. Tahle vyčkávací strategie je tak zdá se docela úspěšná. Další peníze pak jistě připlují i z fyzických médií, kde navíc Disney oznámil pro zahraničí i různé speciální sběratelské edice. Ekonomicky tak nedává smysl film na Disney Plus dávat ve stejném termínu.

Uvedení před Vánoci?

Pokud Disney Indiana Jonese a nástroj osudu skutečně uvede na Disney Plus až koncem prosince, půjde o bezprecedentně dlouhé čekání, které může o pár dní dokonce překonat i Avatar: The Way of Water. Ten startoval v kinech 14. prosince 2022, na Disney Plu se objevil 7. června 2023. Byl teda uveden bez jednoho týdne přesně půl roku od uvedení v kiinech. Pokud by měl Disney toto čekací období dorovnat, musel by Indy 5 vyjít v termínu okolo 21. prosince, což je čtvrtek před vánočním víkendem. Náhoda? nemyslím si. Navíc je nutné brát v úvahu, že Disney Plus od listopadu zdraží, Indy tak může být velkým závažím na vahách při rozhodování diváků, zda neodejdou ke konkurenci.

Zdroj: Disney / iTunes / Google Play / Rakuten / BOM

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Reklama
Velkolepý Napoleon skutečně dostane masivní čtyřhodinovou verzi. Do kin ale nepůjde
Velkolepý Napoleon skutečně dostane masivní čtyřhodinovou verzi. Do kin ale nepůjde
10.10.2023 17:45:00 | Filmové novinky

Ridley Scott chystá pro svůj historický epos Napoleon také přes čtyři hodiny dlouhou režisérskou verzi. Nyní prozradil, kdy a kde ji uvidíme.

Sledovanost Elišky a Damiána opět padá. Nejhorší výsledek unikl jen těsně
Sledovanost Elišky a Damiána opět padá. Nejhorší výsledek unikl jen těsně
10.10.2023 17:03:00 | Filmové novinky

Bylo to těsné, ale nakonec se letošní novinka Primy, Eliška a Damián, vyhnula potupě v podobě nejhorší sledovanosti od svého startu.

Loki ovládl sledovanost Disney Plus. Nejsledovanějším seriálem roku ale není
Loki ovládl sledovanost Disney Plus. Nejsledovanějším seriálem roku ale není
10.10.2023 16:30:00 | Filmové novinky

Druhá řada seriálu Loki odstartovala a Disney s Marvelem mohou slavit. Čísla totiž odpovídají očekáváním. I když to tentokrát na úplnou špičku v rámci ročních tabulek není.

Legendární sci-fi Propast bude konečně dostupná online. Čekalo se na ni roky
Legendární sci-fi Propast bude konečně dostupná online. Čekalo se na ni roky
10.10.2023 15:40:00 | Filmové novinky

Fanoušky legendární podmořské sci-fi Propast Jamese Camerona určitě potěší, že se brzy konečně dočkají svého milovaného filmu v náležité kvalitě. Potvrdil to sám režisér.