FB pixel TP pixel
Kina se zřejmě otevřou 8. června. Otázkou zůstává, co se v nich bude hrát © TMDB

Kina se zřejmě otevřou 8. června. Otázkou zůstává, co se v nich bude hrát

Pandemie koronaviru znamenala obrovský zásah do filmového průmyslu. Řada filmů byla přeložena na pozdější datum, nová natáčení stojí a s možným otevřením kin v červnu není jasné, co se bude v sálech promítat.

21. 4. 2020 15:00 | České novinky

Otevření kin v červnu, ale s omezeními

Ačkoli pandemie koronaviru zasáhla filmové odvětví s pořádným důrazem, producentům, distributorům i filmovým festivalům začíná svítit světlo na konci tunelu. Vládní plán počítající s povolením kulturních akcí totiž naznačuje, že by se kina a kulturní akce obecně mohly otevírat 8. června. Má to však několik podstatných ALE.

Předně je nutné brát v úvahu, že akce budou povoleny pro 50 osob, což značně limituje množství lidí v kinosálech a v podstatě zabraňuje pořádání jakéhokoli festivalu. Ať už hudebního či filmového. To se samozřejmě s největší pravděpodobností dotkne letošního filmového festivalu v Karlových Varech, který 28. dubna nebude mít tradiční tiskovou konferenci a místo toho bude pouze zasílat tiskovou zprávu. Značí to zrušení či odložení letošního ročníku na pozdější datum jako v případě Febiofestu, Finále Plzeň či dalších festivalů? Pravděpodobně ano. Ale nesuďme před večerem.

Kina se zřejmě otevřou 8. června. Otázkou zůstává, co se v nich bude hrát © TMDB

Zatím se zdá, že filmový svět počítá s návratem do normálních kolejí kolem září, čemuž napovídají plány filmových festivalů v Benátkách a Torontu, které by podle organizátorů měly zatím proběhnout dle plánu. Rovněž české festivaly jsou plánované především v rámci září a října, tedy 5 až 7 měsíců od startu epidemie. Dává to smysl, neboť organizátoři potřebují mít na festivalech davy lidí. Nikoli pár desítek. A tím se vracím zpět ke kinům.

Distribuce váhá s novinkami

Ačkoli by kina mohla 8. června otevřít pro 50 osob, filmoví distributoři se prozatím zdráhají pustit do kin novinky. Takové 3Bobule dodnes nemají ohlášenou náhradní premiéru a stejně jsou na tom i filmy jako Šarlatán, Štěstí je krásná věc, Žáby bez jazyka či Můj otec Antonín Kratochvíl. Je nyní i jasné, že se bude přesouvat premiéra filmu Bourák (zatím na 28. května) a je vysoce pravděpodobné, že by prvním českým filmem po pandemii mohl být až Havel s datem 16. července. To už by mohla být omezení 50 osob zrušena a lidé by se do kin nemuseli bát vkročit. Protože co si budeme povídat, očekávat nával lidí do kin okamžitě po zrušení opatření je spíše utopií a distribuce potřebuje na novinkách utržit peníze, které do jejich vývoje tvůrci vložili. Nikoli je promítat pro pár lidí ve vyprázdněných sálech, zatímco většina populace bude pokračovat s nakoukáváním Netflixu.

Kina se zřejmě otevřou 8. června. Otázkou zůstává, co se v nich bude hrát © TMDB

Ostatně podobně uvažují i hollywoodská studia, která odkládají filmy na termíny od července dál. A to je vzhledem k současné katastrofální situaci s pandemií v USA ještě velmi optimistická prognóza. Do kin by tak v první vlně zamířily filmy, které v kinech byly již v časech před nástupem koronaviru, případně by se revivalů dočkaly starší kousky. Je ale již nyní jasné, že pokud se kina otevřou, bude to za velmi přísných opatření. Kinaři a distribuce totiž již nyní řeší, jak se budou muset pozměnit hygienická nařízení. Můžete tedy téměř s jistotou počítat s omezením osob u pokladen kin, rouškami v sálech, rozsazením napříč sálem a možná i baleným popcornem. Těžko si totiž představit, že by podobná nařízení v první vlně rozvolňování pro kulturní akce nepřišla. Na oficiální oznámení si však ještě počkáme.

 323 zobrazení   16 se líbí
Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
15 nejlepších filmů, které najdete na YouTube kanále Filmy česky a zadarmo
15 nejlepších filmů, které najdete na YouTube kanále Filmy česky a zadarmo
14.04.2020 | České novinky

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo v uplynulých 3 týdnech přinesl dohromady 15 oblíbených českých filmů, které jsou dostupné vždy po dobu 30 dní. Kromě těchto "koronavirových" přídavků však kanál nabízí i další filmy. Pojďme se podívat na ty nejlepší.

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo zveřejnil nabídku filmů na nový týden
YouTube kanál Filmy česky a zadarmo zveřejnil nabídku filmů na nový týden
06.04.2020 13:00:00 | České novinky

YouTube kanál Filmy česky a zadarmo před dvěma týdny spustil akci, kdy každý týden od 17.00 uveřejňuje na svém profilu jeden oblíbený český film denně. Nyní známe nabídku pro druhý dubnový týden.

PODCAST: Koronavirus vs. streamovací služby + dubnové hity Netflixu a HBO
PODCAST: Koronavirus vs. streamovací služby + dubnové hity Netflixu a HBO
03.04.2020 14:00:00 | České novinky

V novém více než hodinovém podcastu jsme se po dvou týdnech znovu vrátili ke koronaviru a jeho dalším dopadům na svět filmu. Pandemie již totiž začala negativně působit i na streamovací služby, které mimo jiné snížily svou kvalitu. Zároveň doporučujeme dubnové hity!

Malá kina se koronaviru nebojí a přesunula se online. Podpořte je!
Malá kina se koronaviru nebojí a přesunula se online. Podpořte je!
01.04.2020 15:00:00 | České novinky

Zatímco velké multiplexy s nástupem vládních nařízení o uzavření provozoven zavřely na neurčito dveře a čekají, malá kina se dokázala přizpůsobit. Iniciativy Vaše kino a Moje kino LIVE ukazují, jak svým divákům dopřát zážitek i z domova