FB pixel

Jiří Menzel se narodil přesně před osmdesáti lety v Praze. Vystudoval FAMU a v šedesátých letech patřil spolu s Milošem Formanem, Věrou Chytilovou nebo Ivanem Passerem mezi takzvanou “novou filmovou vlnu”, která tehdy uvolněnou politickou atmosférou uchvátila svým přirozeným stylem, příběhy o obyčejných mladých lidech, dlouhými, ale vtipnými dialogy nebo angažováním neherců.

Už svým celovečerním debutem, povídkovou komedií Perličky na dně, naznačil Jiří Menzel, že jeho nejoblíbenějším stylem budou poeticky laděné komedie často křížené s dramatem. Stal se také dvorním filmařem, který adaptoval knihy a povídky spisovatele Bohumila Hrabala. Právě tento osobitý ráz filmů ukázal i v dnes již kultovním Rozmarném létu, a také ve svém vůbec nejvýznamnějším díle, Ostře sledovaných vlacích, za které dostal roku 1968 Oscara. Když jej přebíral, pronesl lámanou angličtinou památný proslov, ve které Hollywoodu poděkoval, že sledují české filmy.

Ostatně právě v zahraničí považují českou novou vlnu za vrchol naší kinematografie, během čtyř let získaly naše filmy hned dva Oscary za nejlepší neanglicky mluvený film (Ostře sledované vlaky, Obchod na korze), další dva měly alespoň nominaci (Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky).

S příchodem normalizace a utnutím otevřenosti šedesátých let však Menzelova kariéra, podobně jako u mnoha dalších představitelů nové české vlny, nabrala horší směr. Snímek Skřivánci na niti, který natočil v době příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, kvůli cenzuře putoval do trezoru a širší publikum jej vidělo až po pádu totality. I když byla jeho tvorba omezována a Menzel musel točit i “propagační filmy” jako Kdo hledá zlaté dno, našel alespoň prostřednictvím angažmá v Divadle Járy Cimrmana cestu k autorské dvojici Svěrák-Smoljak, která přinesla úspěšné snímky jako Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková. Ta získala v roce 1985 nominaci na Oscara.

Pro Menzela ale bylo důležitější, že se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let mohl vrátit ke svému milovanému spisovateli - Bohumilu Hrabalovi, a to díky tomu, že v roce 1977 podepsal režimní Antichartu. Po Perličkách na dně, Skřiváncích a Ostře sledovaných vlacích to byly posléze Postřižiny a Slavnosti sněženek, po revoluci poté ještě Obsluhoval jsem anglického krále. Těsně před pádem komunismu uchvátil Menzel kritiky další ze svých poetických komedií Konec starých časů, jejíž název měl podle jeho pozdějších slov symbolizovat konec vlády zla. Roku 1990 pak Jiří zadaptoval hru Václava Havla Audience a následně se proslavil jako režisér, který dal Jeremymu Ironsovi vypsat nejnižší honorář kariéry, za roli ve filmu Žebrácká opera.

V devadesátých letech už Menzel tolik aktivní nebyl. Odmítl režírovat Obecnou školu a umetl tak cestičku Janu Svěrák, místo toho si vybral ambiciózní projekt Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Jemná poetika, místy až parodie, se však už do nové doby nehodily, Menzel se na dlouhou dobu odmlčel a vrátil se až v roce 2006 adaptací Obsluhoval jsem anglického krále. Ten byl mimořádně divácky úspěšný a dostal Menzela zpátky na výsluní. Jeho posledním režisérským příspěvkem je zatím komedie Donšajni.

Menzel byl kromě režie a také psaní fejetonů hodně aktivní jako herec nejen ve vlastních filmech. Po boku Josefa Abrháma exceloval ve veselohře Penzion pro svobodné pány a jako pan Dvořák, pracovník krematoria, se mihl i v Herzově kultovním snímku Spalovač mrtvol. Menší roličky si uměl napsat i do vlastního díla, pamatujeme si jej třeba z Rozmarného léta, Skřivánků na niti i Báječných mužů s klikou. Svůj komediální talent naplno předvedl v crazy komediích Srdečný pozdrav ze zeměkoule či Buldoci a třešně. Spolu s Dagmar Veškrnovou pak potěšil fanoušky upířích filmů v parodii Upír z Feratu a seriáloví fanoušci nedají dopustit na jeho postavu Jindřicha Práška v úspěšném nováckém seriálu Hospoda.

Dnes má v Berlíně premiéru film Tlumočnk, ve kterém Menzel hraje potomka zavražděných Židů a spolu s rakouským hercem Peterem Simonischkem cestuje po Slovensku.

Legendární český režisér Jiří Menzel slaví osmdesátku  |  České novinky  |  2018  |  75 přečtení  |  86 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.

Komentáře k článku Legendární český režisér Jiří Menzel slaví osmdesátku

Další články jako Legendární český režisér Jiří Menzel slaví osmdesátku

České novinky  |  před 8 dny

Česká televize láká na seriály od Hřebejka, Krobota či Prušinovského

Česká veřejnoprávní televize včera oznámila svou programovou nabídku na první polovinu příštího roku. Těšit se můžeme na pokračovaní několika úspěšných seriálů, stejně tak i na několik nových původních projektů. číst více

České novinky  |  před 8 dny  |  15

10 nejlepších českých čertovských pohádek

V kinech úřaduje nová česká pohádka Čertí brko, dnes večer se slaví Mikuláš a za rohem už jsou vánoční svátky, které se bez pohádek v televizi neobejdou. Připomeňte si s námi ty nejlepší čertí pohádky a nalaďte se na tu správnou pekelnickou náladu. Viděli jste všechny? číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  6

10 českých sportovních filmů pro ty, kterým se líbil Zlatý podraz

V kinech se právě promítá film Zlatý podraz, který popisuje příběh poválečného basketbalového mužstva českých mladíků. Jaké další české filmy, které zabrousily do oblasti sportu, stojí za vidění? Vybrali jsme deset nejlepších. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  93

100 nejlepších českých filmů historie (100 LET REPUBLIKY)

Finále našeho českého týdne je tu a my jsme pro vás vybrali ke stému výročí založení Československé republiky hned 100 nejlepších filmů, které během naší historie vznikly. A trochu klameme obrázkem, Pelíšky to nevyhrály. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  20

10 nejlepších českých hereček historie (100 LET REPUBLIKY)

Ve čtvrtém a předposledním dílu našeho speciálu ke stému výročí založení Československé repububliky se tentokrát budeme věnovat nejlepším, nejtalentovanějším a nejkrásnějším herečkám naší historie. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist