FB pixel

Legendární český režisér Jiří Menzel slaví osmdesátku

Jubilejní osmdesáté narozeniny dnes slaví jedna z nejvýznamnějších postav českého filmu, režisér Jiří Menzel. Proslavil se díky filmům Vesničko má, středisková, Rozmarné léto nebo Slavnosti sněženek, často působil ve svých filmech jako herec. Za Ostře sledované vlaky získal před padesáti lety Oscara.

Jiří Menzel se narodil přesně před osmdesáti lety v Praze. Vystudoval FAMU a v šedesátých letech patřil spolu s Milošem Formanem, Věrou Chytilovou nebo Ivanem Passerem mezi takzvanou “novou filmovou vlnu”, která tehdy uvolněnou politickou atmosférou uchvátila svým přirozeným stylem, příběhy o obyčejných mladých lidech, dlouhými, ale vtipnými dialogy nebo angažováním neherců.

Už svým celovečerním debutem, povídkovou komedií Perličky na dně, naznačil Jiří Menzel, že jeho nejoblíbenějším stylem budou poeticky laděné komedie často křížené s dramatem. Stal se také dvorním filmařem, který adaptoval knihy a povídky spisovatele Bohumila Hrabala. Právě tento osobitý ráz filmů ukázal i v dnes již kultovním Rozmarném létu, a také ve svém vůbec nejvýznamnějším díle, Ostře sledovaných vlacích, za které dostal roku 1968 Oscara. Když jej přebíral, pronesl lámanou angličtinou památný proslov, ve které Hollywoodu poděkoval, že sledují české filmy.

Ostatně právě v zahraničí považují českou novou vlnu za vrchol naší kinematografie, během čtyř let získaly naše filmy hned dva Oscary za nejlepší neanglicky mluvený film (Ostře sledované vlaky, Obchod na korze), další dva měly alespoň nominaci (Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky).

S příchodem normalizace a utnutím otevřenosti šedesátých let však Menzelova kariéra, podobně jako u mnoha dalších představitelů nové české vlny, nabrala horší směr. Snímek Skřivánci na niti, který natočil v době příjezdu vojsk Varšavské smlouvy, kvůli cenzuře putoval do trezoru a širší publikum jej vidělo až po pádu totality. I když byla jeho tvorba omezována a Menzel musel točit i “propagační filmy” jako Kdo hledá zlaté dno, našel alespoň prostřednictvím angažmá v Divadle Járy Cimrmana cestu k autorské dvojici Svěrák-Smoljak, která přinesla úspěšné snímky jako Na samotě u lesa nebo Vesničko má středisková. Ta získala v roce 1985 nominaci na Oscara.

Pro Menzela ale bylo důležitější, že se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let mohl vrátit ke svému milovanému spisovateli - Bohumilu Hrabalovi, a to díky tomu, že v roce 1977 podepsal režimní Antichartu. Po Perličkách na dně, Skřiváncích a Ostře sledovaných vlacích to byly posléze Postřižiny a Slavnosti sněženek, po revoluci poté ještě Obsluhoval jsem anglického krále. Těsně před pádem komunismu uchvátil Menzel kritiky další ze svých poetických komedií Konec starých časů, jejíž název měl podle jeho pozdějších slov symbolizovat konec vlády zla. Roku 1990 pak Jiří zadaptoval hru Václava Havla Audience a následně se proslavil jako režisér, který dal Jeremymu Ironsovi vypsat nejnižší honorář kariéry, za roli ve filmu Žebrácká opera.

V devadesátých letech už Menzel tolik aktivní nebyl. Odmítl režírovat Obecnou školu a umetl tak cestičku Janu Svěrák, místo toho si vybral ambiciózní projekt Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Jemná poetika, místy až parodie, se však už do nové doby nehodily, Menzel se na dlouhou dobu odmlčel a vrátil se až v roce 2006 adaptací Obsluhoval jsem anglického krále. Ten byl mimořádně divácky úspěšný a dostal Menzela zpátky na výsluní. Jeho posledním režisérským příspěvkem je zatím komedie Donšajni.

Menzel byl kromě režie a také psaní fejetonů hodně aktivní jako herec nejen ve vlastních filmech. Po boku Josefa Abrháma exceloval ve veselohře Penzion pro svobodné pány a jako pan Dvořák, pracovník krematoria, se mihl i v Herzově kultovním snímku Spalovač mrtvol. Menší roličky si uměl napsat i do vlastního díla, pamatujeme si jej třeba z Rozmarného léta, Skřivánků na niti i Báječných mužů s klikou. Svůj komediální talent naplno předvedl v crazy komediích Srdečný pozdrav ze zeměkoule či Buldoci a třešně. Spolu s Dagmar Veškrnovou pak potěšil fanoušky upířích filmů v parodii Upír z Feratu a seriáloví fanoušci nedají dopustit na jeho postavu Jindřicha Práška v úspěšném nováckém seriálu Hospoda.

Dnes má v Berlíně premiéru film Tlumočnk, ve kterém Menzel hraje potomka zavražděných Židů a spolu s rakouským hercem Peterem Simonischkem cestuje po Slovensku.před 4 měsíci   České filmové novinky   Ondřej Novotný   71 přečtení   86 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 nejlepších filmů Miloše Formana

10 nejlepších filmů Miloše Formana

před 2 měsíci   České filmové novinky   101 líbí se  

Včera pro krátké, ale těžké nemoci bohužel zemřel jeden z nejslavnějších českých režisérů, Miloš Forman. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem tzv "nové české vlny" (Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko), velkého uznání se mu dostalo i po emigraci do USA (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Bylo mu 86 let. Pojďme si připomenout jeho nejslavnější filmy.
10 nejlepších rolí Petra Nárožného

10 nejlepších rolí Petra Nárožného

před 2 měsíci   České filmové novinky   50 líbí se  

Velké životní jubileum - osmdesát let - zítra slaví jeden z nejslavnějších filmových a seriálových choleriků, inteligentní bavič Petr Nárožný. Pojďme se podívat na deset jeho nejznámějších a nejzapamatovatelnějších rolí.
10 nejslavnějších filmů Juraje Herze

10 nejslavnějších filmů Juraje Herze

před 2 měsíci   České filmové novinky   6 líbí se  

Ve věku nedožitých 84 let včera zemřel legendární slovenský režisér Juraj Herz. Ještě za dob Československa v jeho režii vznikly vynikající filmy jako Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Panna a netvor nebo Morgiana. Herz je označován za otce československého hororu. Připomeňme si jeho nejslavnější filmy.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist