FB pixel TP pixel
Je Matrix 4 nejdivnější film roku? Kritici jsou dokonale zmatení © Warner Bros.

Je Matrix 4 nejdivnější film roku? Kritici jsou dokonale zmatení

Konečně padlo embargo na recenze nového Matrixu, a tak se filmoví kritici předhání v tom, kdo má na film jaký názor. A upřímně řečeno budeme muset všichni vyrazit do kina, protože větší zmatek v hodnoceních tu dlouho nebyl.

22. 12. 2021 12:00 | Filmové novinky

Matrix Resurrections nepatří úplně mezi nejočekávanější filmy roku, obzvlášť když musí jít v kinech proti nejnovějšímu Spider-Manovi, který jednoduše zválcuje vše, co mu přijde do cesty. Přesto se jedná o jeden z nejvýraznějších filmových releasů posledních týdnů a závěru roku. A protože studio Warner Bros. si recenze nepřálo s velkým předstihem, dočkali jsme se reakcí recenzentů jen pár hodin před premiérou na HBO Max. A už asi trochu tušíme, proč studio vsadilo jednak na paralelní uvedení v kinech i online (jen v USA) a jednak na embargo obsáhlejších textů o filmu. Kritici jsou totiž dokonale rozděleni a netuší, co si mají o čtvrtém Matrixu vlastně myslet.

Na serveru Rotten Tomatoes, který sdružuje reakce kritiků, aktuálně svítí hodnota 70 procent pozitivních recenzí s průměrným hodnocením 6,4 bodů z 10, což film kvalitativně řadí na třetí příčku v rámci série. Zatímco první Matrix měl 88 procent pozitivních reakcí, Matrix Reloaded měl 73 procent a Matrix Revolutions drhnul bídu s pouhými 35 procenty kladných přijetí. Co kritiky na novém filmu baví a nebaví? V tom je právě ten vtip. Očividně se totiž neshodnou na přijetí samotného konceptu Lany Wachowski. Ten je prý extrémně divný, hodně sází na meta-rovinu, kdy film kritizuje Hollywood za bažení po pokračováních a frančízách. Hodně se děj prolíná s předchozími filmy, zároveň nechybí přesahy na současnou společnost i filmový byznys. Zároveň ale akce není ani vzdáleně tak dobrá jako v předchozích filmech a hlavně druhá polovina padá do stejných žánrových klišé, která film chce v první půlce kritizovat a smát se jim. Kritici, kteří z filmu nejsou nadšení, logicky trpí nejen v závěru, ale i v první polovině, která se má chovat často jako lacině vypadající skečová komedie. Spokojení diváci naopak oceňují odvahu udělat nový Matrix trochu jinak a nezabřednout hned do velkolepé mlátičky. Výsledkem je dokonalé rozkročení názorů, které rozhodně vyvolává zvědavost, jak to s tím Matrixem vlastně je. Což je vlastně... dobře?

 6 855 zobrazení   82 se líbí
Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
Netflix má nový filmový hit a opět je u toho Sandra Bullock
Netflix má nový filmový hit a opět je u toho Sandra Bullock
22. 12. 2021 11:00:00 | Filmové novinky

Po hororovém hitu V pasti z roku 2018, který trhal na Netflixu rekordy sledovanosti, se Sandře Bullock opět podařilo přilákat k obrazovkám streamovacího giganta úctyhodné davy diváků.

Nářez roku už na jaře? Trailer vikingské řezničiny vám vezme dech
Nářez roku už na jaře? Trailer vikingské řezničiny vám vezme dech
21. 12. 2021 17:00:00 | Filmové novinky

Režisér Robert Eggers před lety příjemně zaskočil svou podvratnou Čarodějnicí a zaujal i psychedelickým Majákem. A jeho novinka vypadá naprosto dokonale.

Netflix láká na nové vesmírné sci-fi. Dystopický seriál dorazí už o Vánocích
Netflix láká na nové vesmírné sci-fi. Dystopický seriál dorazí už o Vánocích
21. 12. 2021 7:00:00 | Filmové novinky

Netflix nám na Štědrý den nadělí nový jihokorejský seriál, který má velké ambice. Tentokrát se podíváme až na povrch Měsíce.

Zkuste nebrečet. Návrat Harryho Pottera, Hermiony a dalších je plný emocí
Zkuste nebrečet. Návrat Harryho Pottera, Hermiony a dalších je plný emocí
20. 12. 2021 18:30:00 | Filmové novinky

HBO moc dobře vědělo, co se stane, když vrátí po 20 letech od prvního filmu před kamery v podstatě všechny žijící představitele ikonických rolí. Ano, tady slzy zadržet vlastně ani nejde.