FB pixel
Jak to dopadlo s Captainem Americou?

Jak to dopadlo s Captainem Americou?

Úvodní scéna celého filmu nabízí vzpomínkové video obsahující fotky hrdinů, kteří nás během boje s Thanosem opustili. Ve výčtu padlých nechybí ani Captain America, který v Avengers: Endgame odcestoval zpět časem a prožil zbytek života ve svazku s Peggy Carter. Nachází se ve videu proto, že po svém návratu zemřel přirozenou smrtí stářím, nebo jej končící tým Avengers, respektive jeho členové v médiích prohlásili za mrtvého?

Crusher Hogan vs. Bone Saw McGraw

Crusher Hogan vs. Bone Saw McGraw

Když Happy Hogan (Jon Favreau) přinese May (Marisa Tomei) šek na podporu nadace pomáhající lidem, kterým Thanosovo lusknutí zničilo život, vidíme v záběru za ním poutač na souboj zápasníků Crushera Hogana a Bone Saw McGrawea. Zatímco s prvním jmenovaným bojoval Spidey ve svém prvním komiksovém čísle, druhého jsme viděli v Raimiho snímku Spider-Man z roku 2002, kde si jej zahrál Randy Savage a v ringu se střetl s hlavním hrdinou.

Peterův kufřík

Peterův kufřík

Když je Peter kontrolován na italském letišti v Benátkách, celnice prochází jeho kufr, ze kterého následně vyjme banán. Na kufru vidíme iniciály BFP, které odkazují na jeho předchozího majitele, tedy Peterova strýce Bena, respektive jeho celé jméno Benjamin Franklin Parker. Zatímco v dřívějších inkarnacích pavoučího muže jsme tuto postavu viděli v podání Cliffa Robertsona a Martina Sheena, v rámci MCU se jej patrně nikdy nedočkáme.

Filmy dostupné během letu

Filmy dostupné během letu

Během devítihodinového letu z New Yorku do Benátek Peterovi nevyjde plán usadit se vedle MJ a v nepohodlné pozici vedle třídního učitele následně znechuceně probírá seznam filmů, na které se může v letadle podívat. Nechybí mezi nimi dokumenty Finding Wakanda, The Snap a Hunting HYDRA, opravdovými perlami jsou ale životopis Tonyho Starka Heart of Iron a NOVA, tedy snímek o Einstein Rosenových mostech, který uvádí samotný Erik Selvig (Stellan Skarsgard).

Elementálové

Elementálové

Už na začátku filmu se Fury a Hill setkají s jednou z Beckových (Jake Gyllenhaal) iluzí, jež mocný Mysterio vydává za elementály z jiné dimenze. Celkově ve filmu vidíme čtyři tyto nepřátele, které mnozí před premiérou považovali za Sandmana, Hydro Mana, Molten Mana a nejmenovaného vzdušného elementála. I když se nakonec ukázalo, že se jedná o výtvory Quentina Becka, jedné narážky na originální elementály jsme se přeci jen dočkali. Při návratu na benátský hotel totiž Flash Thompson (Tony Revolori) vygoogluje heslo Hydro Man a nalezne informace o námořníkovi Morrisi Benchovi, jenž se začal měnit ve vodní monstrum. Přesně takto vznikl komiksový Hydro Man a nyní víme, že existuje i v MCU.

Pocta autorům

Pocta autorům

Ulice v Benátkách často odkazují na autory nejpopulárnějších pavoučích komiksů. Díky tomu tak vidíme v několika záběrech cedule s nápisy Slotto, Bendisio a Michelinio. Dan Slott je současným předním tvůrcem Spideyho dobrodružství, zatímco Brian Michael Bendis před svým nedávným úprkem k DC napsal řadu Ultimate Spider-Man. David Michelinie zase v osmdesátých letech spolu s Toddem McFarlanem vytvořil postavu Venoma.

Hláška z Shakespearea, kterou Peter nepochopí

Hláška z Shakespearea, kterou Peter nepochopí

Zatímco v komiksech a předchozích filmech poučí Ben Parker svého synovce o velké zodpovědnosti, v MCU se role mentora slavného hrdiny ujal Tony Stark. Nyní, po své smrti odkázal slavný Iron Man svému chráněnci brýle s technologií Edith, které Peterovi předal Nick Fury. Agent předávání doplnil o citát z Shakespearovy hry Jindřich IV., jenž zní "Uneasy lies the head that wears the crown" a který Benovu moudrost nápadně připomíná.

MCU se odehrává v dimenzi Země-616

MCU se odehrává v dimenzi Země-616

Koncept multiverza funguje v komiksovém světě Marvelu už několik desetiletí, ve filmu se pak poprvé představil loni díky animovanému počinu Phila Lorda a Chrise Millera Spider-Man: Paralelní světy. Podle traileru to vypadalo, že multiverzum uvidíme i v MCU, nakonec se však ukázalo, že Mysterio je jen mistrem iluzí a jeho lži o zničené planetě Zemi v jiné realitě nejsou založeny na pravdě. Přesto však Mysteriovo vyprávění o paralelních dimenzích potvrdilo jeden velmi důležitý fakt: MCU se odehrává na Zemi-616, tedy primárním světě, jenž je domovem všech nejslavnějších hrdinů.

Mysterio

Mysterio

Když Mysterio popíše naši Zemi jako Zemi-616, začne vyprávět i o "svém" světě, tedy Zemi-833. Ta se v komiksu objevila poprvé roku 2014 a je proslulá tím, že se na ní Spidey neprohání po ulicích New Yorku, ale po Londýně. Pavoučí hrdina zde bojuje jako patriotistický Brit proti všemožným hrozbám, mezi které mimochodem patří i Mysterio.

Dmitrij, budoucí padouch?

Dmitrij, budoucí padouch?

Jedním z členů týmu Nicka Furyho v průběhu evropských dobrodružství je i žoldák Dmitrij, jenž jeden čas Petera a jeho spolužáky doprovází při přejezdu Alp jako řidič autobusu. Už před premiérou filmu mnozí fanoušci tohoto muže tipovali jako budoucího nepřítele pro pavoučího muže, konkrétně Dmitrije Směrdakova, jenž v komiksu nosí přezdívku Chameleon. Stane se v další epizodě z Dmitrije opravdu tento kultovní padouch?

Edith

Edith

Dědictví Tonyho Starka, které Peter dostane od Furyho, obsahuje jeden jediný předmět - brýle kontrolující program Edith. Při nasazení těchto brýlí pak může Peter s Edith komunikovat, díky čemuž jsme ve filmech slyšeli další hlas virtuální reality. Zatímco Iron Manovi coby Jarvis a Friday dříve sloužili Paul Bettany a Kerry Condon, Spidey v prvním díle své série využíval služeb Karen, které hlas propůjčila Jennifer Connelly. Nynější UI si pak střihla Dawn Michelle King, která se v rámci MCU podílela na několika filmech jako pomocná režisérka.

Happy Hogan & May Parker

Happy Hogan & May Parker

Postava Happy Hogana působí v MCU už od roku 2008 a Jon Favreau se do své oblíbené role vrátil i v letošním pavoučím snímku, kde sehrál velmi důležitou roli, když Petera v Nizozemsku zachránil a následně mu daroval nový oblek. Zároveň se ukázalo, že Happy miluje Peterovu tetičku May a v závěru se nad tímto rodícím se vztahem pozastaví i samotný hlavní hrdina, který ve scéně, jež nápadně připomíná Pana a paní Smithovi, oba dva "podezřelé" vyslýchá. Má vztah May a Happyho nějakou budoucnost?

Zombie Iron Man

Zombie Iron Man

Roku 2006 napsal Robert Kirkman, tvůrce proslulé komiksové ságy Živí mrtví, minisérii Marvel Zombies, ve které představil slavné hrdiny jako nemrtvé a do kánonu uvedl Zemi-2149. V Daleko od domova jsme se dočkali malého pomrknutí směrem k této minisérii, konkrétně ve scéně, kdy Mysterio vpraví Petera do halucinací a z hrobu Tonyho Starka nechá vylézt mrtvolu v kovové zbroji Iron Mana.

Spideyho obleky

Spideyho obleky

Zatímco v úvodu snímku vystupuje Peter při charitativní akci ve zbroji Iron Spidera, kterou dostal už v Infinity War od svého mentora Tonyho, později opět používá svůj kostým ze snímku Homecoming. V Evropě však od Furyho spojky získá stealth oblek, za pomoci kterého bojuje s "Molten Manem" na pražském bojišti. Posledním kostýmem, který můžeme ve filmu vidět, je Peterův vlastní výtvor, jenž sestavil kombinací všech již zmíněných.

Co se stane s Avengers Tower?

Co se stane s Avengers Tower?

Když se v samém závěru snímku Spider-Man opět prohání po New Yorku, vidíme na moment i bývalé sídlo Avengers, tedy Avengers Tower. Vzhledem k tomu, že po událostech Endgame už tým nejmocnějších hrdinů oficiálně neexistuje a ve Spider-Man: Homecoming byla budova Tony Starkem prodána, probíhá na budově rekonstrukce. Na věži rovněž vidíme reklamní banner, jenž láká na její budoucí využití a obsahuje nápis 1-2-3?. Znamená to snad, že po Starkově smrti odkoupil pozemek Reed Richards a postupně zde buduje svou Baxter Building, tedy sídlo Fantastické čtyřky? Slavná čtveřice nedávno spolu s Foxem přesídlila pod disneyovská křídla a v budoucnu se jí určitě v MCU dočkáme, je tedy právě rekonstrukce Avengers Tower prvním easter eggem, kterým první marvelovská rodina vstupuje do slavného filmového vesmíru?

J.K. Simmons je zpět v roli J. Jonaha Jamesona

J.K. Simmons je zpět v roli J. Jonaha Jamesona

Spidey a MJ se v klidu pohupují po newyorských ulicích, po přistání však na pavoučího superhrdinu čeká nepěkné překvapení. Na televizních obrazovkách všude po městě se totiž objevuje šéfredaktor webové stránky DailyBugle.net, J. Jonah Jameson. Do role proslulého novináře, z něhož se po vzoru nedávné úspěšné hry a komiksu Rodinný podnik stal internetový manipulátor a redaktor fake news, se po dvanácti letech vrátil J.K. Simmons, jenž si ji vyzkoušel ve všech snímcích od Sama Raimiho. Přestože od té doby prostřídal několik dalších komiksových projektů včetně Ligy spravedlnosti, kde ztvárnil komisaře Jamese Gordona, několikrát prohlásil, že Jamesona považuje za svou nejoblíbenější roli. Není divu, že Kevin Feige a spol. hodili slavnému herci laso a obsadili jej do dalšího trháku. Uvidíme Simmonse v MCU i v dalších filmech?

Mysteriova sebevražda a odhalení Parkerovy totožnosti

Mysteriova sebevražda a odhalení Parkerovy totožnosti

Zatímco v komiksech se o Mysteriovu porážku zasloužil slepý hrdina Daredevil, v Daleko od domova jej dokázal porazit samotný Spider-Man. Ještě než si Mysterio prostřelil lebku, natočil šokující video o pravé totožnosti pavoučího hrdiny, ve kterém zároveň poukázal na to, že Spider-Man touží ovládnout svět. Jak tato odhalení znepříjemní Spideyho život v budoucích filmech?

Skrullové!

Skrullové!

Ve druhé potitulkové scéně se Nick Fury a Maria Hill promění zpět do své vlastní podoby a my vidíme, že oba dva byli po celou dobu Skrully. Talos, šéf skupiny Skrullů, kterou jsme viděli ve filmu Captain Marvel, pak následně telefonuje s pravým Furym, jenž relaxuje na palubě skrullské lodi. Dočkáme se někdy v MCU Tajných válek mezi Skrully a Kree? Talos ve Furyho kůži už v průběhu tohoto snímku odhalil stále existující buňky Kree na naší planetě, takže to zní víc než reálně.

Návrat J.J. Jamesona a další easter eggy a pomrknutí v novém Spider-Manovi  |  Tipy na film  |   |  580 přečtení  |  9 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku Návrat J.J. Jamesona a další easter eggy a pomrknutí v novém Spider-Manovi

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Do nadpisu bych spoiler úplně nedával, ale jinak hezky sepsané. Ještě jsem četl, že ve filmu opravdu je tease na Daredevila, ač tomu nevěřim

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Návrat J.J. Jamesona a další easter eggy a pomrknutí v novém Spider-Manovi

Tipy na film  |  včera 14:00  |  8

20 skvělých filmů, které jste na HBO GO přehlédli a je to chyba

Jste ze záplavy filmů na streamovacích službách dokonale zmatení a při soustředění se na novinky máte pocit, že vám proklouzávají mezi prsty skvělé filmy, kterým se nedostává tolik propagace? Inu, jsme tu pro vás a máme tu 20 parádních filmů, které vám HBO samo nedoporučí, ale měli byste je vidět. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  62

21 nejzajímavějších filmů, které nás v červenci čekají na Netflixu

Zajímá vás, které filmy se na vás chystají v průběhu července na Netflixu? Podívali jsme se do budoucnosti a sestavili jsme seznam 21 nejzajímavějších filmů, které Netflix na své službě do konce měsíce uvede. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  36

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste o víkendu neměli minout

Prázdniny jsou v plném proudu. Pokud jste se nevyrazili promořit do Chorvatska, nebo do jakékoli jiné odpočinkové destinace a zůstáváte před televizí, máme pro vás tradiční dávku tipů, se kterými u Netflixu a dalších služeb spolehlivě zabijete celý víkend. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  47

22 filmů a seriálů, které jsou od 1. července nově dostupné na Netflixu

Nový měsíc, nové filmy a seriály. Takové je nepsané pravidlo Netflixu, který s prvním dnem nového měsíce naservíroval pestrou nabídku nově přidaných titulů především staršího data. Pojďme se na ně mrknout. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  43

30 nejlepších filmů, které se v červnu objevily na Netflixu

Netflix do své nabídky za poslední čtyři týdny zařadil více než 120 filmů, což je číslo, které pravděpodobně nemáte šanci nakoukat. Navíc nabízí kromě kvalitních snímků i mnoho plevelu. Od toho jsme tu ale my, abychom oddělili zrna od plev a nabídli vám to nejzajímavější, co Netflix nově nabízí. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist